Skocz do zawartości

haMac.pl używa cookie. Przeczytaj Privacy Policy aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tę wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuję użycie cookie

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Czy Hackintosh to emulacja?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Nasedo

Nasedo
  • Members
  • 11 postów

Napisano 17 listopad 2014 - 17:38

Witam Was serdecznie,

Do napisania tego postu skłonił mnie mój kolega, który upiera się iż Hackintosh jest emulacją. Swoją opinię prawdopodobnie zaczerpnął z Wikipedii, podającej iż jednym ze sposobów instalacji Hackintosha na PC jest emulacja (U)EFI.

Chciałbym prosić o Wasze wypowiedzi, przemyślenia mówiące o tym, czy Hackintosh jest emulacją, czy jest pełnoprawnym, natywnie działającym systemem na komputerach PC - jedynie systemem, który jest poddany odpowiednim modyfikacjom.

O ile jestem w stanie zgodzić się, że Mac może być emulowany na wirtualnym środowisku, lub używając emulatora komputera Mac, o tyle nie zgadzam się osobiście z twierdzeniem iż Hackintosh jest emulacją.

Osobiście mam własne doświadczenia z Hackintoshem, m.in. Leopard na Acer Aspire One A150, Snow Leopard Toshiba Equium A200, Lion na Lenovo Thinkpad X61 i w przypadku każdego z tych komputerów nie dostrzegłem tego, bym emulował komputer z systemem OS X, a po prostu system ten instalowałem na komputerach PC.

Bardzo proszę o Wasze wypowiedzi.

• music lubi to

#2 Grzesiek13

Grzesiek13
  • Moderators
  • 1728 postów
  • LocationNowy Sącz

Napisano 17 listopad 2014 - 17:46

Hack nie działa na emulatorze bo:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Emulator

Pierwszy akapit, OS X nie działa w oparciu o inny system operacyjny. Innymi słowy OS X to system jak każdy inny. Całość tak na prawdę załatwia jeden kext. Twoje przypuszczenia są jak najbardziej poprawne :)

BTW po co emulować EFI jak jest on obecny we wszystkich nowych sprzętach, wytłumacz to koledze :)

10.12|BitFenix Phenom M |Intel Core i3 6100|ASRock B250M Pro 4|8GB RAM DDR4|Intel HD 530|ADATA Ultimate SU800 256GB|BeQuiet L8 400W|Dell P2314H
Jeśli naprawdę myślisz że "piszesz poprawnie po polsku" to wróć się do każdego swojego posta i popraw źle użyte apostrofy
Nawet nie próbuj męczyć mnie na PW, od tego jest forum

#3 Nasedo

Nasedo
  • Members
  • 11 postów

Napisano 17 listopad 2014 - 18:00

Ja to wiem, Ty to wiesz, wiele osób to wie... Jednak, próbuję zdobyć jak największą liczbę argumentów do dyksusji z moim kolegą.

Jeżeli mówimy o EFI - dotyczy to nowych komputerów i jak najbardziej to jest prawda. Natomiast moje doświadczenia, jak napisałem powyżej były związane z trzema różnymi komputerami, w których był tradycyjny BIOS. Jednak, w każdym z tych komputerów, mimo iż kosztowało to pracy i wysiłku OS X w wersjach Leopard, Snow Leopard, Lion - działały poprawnie, stabilnie... i według mnie NATYWNIE. Nie było tam elementu EMULACJI. Jeżeli nawet jakiś bootloader musiał emulować EFI - to komputer PC działał bez innego systemu operacyjnego, pod kontrolą którego miałby pracować OS X.

#4 piotr097

piotr097
  • Members
  • 131 postów

Napisano 17 listopad 2014 - 18:11

Warto poczytać jak to wygląda na jeszcze przestarzałym chameleonie. klik

• music lubi to

Samsung NP300E5C | HM75 | Intel Core i3-2370M | 6GB RAM | HD3000 | HDD 500GB |

MacBook Pro |15 inch | 2009 mid |

#5 Nasedo

Nasedo
  • Members
  • 11 postów

Napisano 17 listopad 2014 - 18:39

Właśnie... tu pies pogrzebany... Bo kiedy mój kolega widzi słowo "emulacja" znaczenie jego rozciąga na całą platformę.

Na temat emulacji czytamy tu:

Szumnie nazywana emulacja EFI okazuje się tylko częściowym rozwiązaniem (...) w przypadku problemów masz różne "lekarstwa"

Dlaczego? Co nie działa? Jakie lekarstwa?
Warto mieć świadomość, że ta technologia - emulacji EFI - została światu dostarczona osobiście przez firmę... Apple. Było to rozwiązanie potrzebne, by developerzy mogli pracować na rozwojem i testowaniem Mac OS X na platformę Intel, zanim firma zaczęła produkować oparte o nią komputery. Więc nie jest to jakiś niepewny, kombinowany wynalazek domorosłych hackerów ;)
Druga sprawa, to jeśli nie odpowiada Ci ze względów ideowych emulacja, to masz XPC.

I do takowej emulacji można się łatwo przyczepić.

#6 piotr097

piotr097
  • Members
  • 131 postów

Napisano 17 listopad 2014 - 18:55

Z tym że chameleon i legacypowoli już znika ze świata hackintosh, a na jego miejsce wskoczył UEFI i clover.

• music lubi to

Samsung NP300E5C | HM75 | Intel Core i3-2370M | 6GB RAM | HD3000 | HDD 500GB |

MacBook Pro |15 inch | 2009 mid |

#7 arnon

arnon
  • Members
  • 1281 postów
  • LocationRzeszów

Napisano 17 listopad 2014 - 22:40

Cała sprawa wygląda tak:

jeśli używasz bootloadera Chameleon, lub Clovera zainstalowanego w legacy, to bootloader emuluje EFI. Jeśli jednak masz Clovera w UEFI (a większość ludzi tak ma), to EFI nie jest emulowane, bo po cholerę? :P

Tak, jak pisał kolega powyżej, "[...] legacy powoli już znika ze świata hackintosh [...]", ja uważam, że można by w tym zdaniu wykreślić słowo hackintosh, bo legacy, to już staroć. Więc z czystym sumieniem, możesz koledze powiedzieć, że dobry haMac nic nie emuluje.

Mój hackintosh:

ASRock Z87 PRO 3 | Intel Core i5-4590 | MSI GeForce GTX 660 Twin FrozR | 2x4GB RAM DDR3 (1600MHz) | WD Red 1TB + WD Blue 1TB | TP-LINK TL-WN881ND
…i oczywiście OS X 10.11.6 blackapple.gif  :)

Nie pomagam na PW, od tego jest forum!

FlagaPL.gif Staram się pisać poprawnie po polsku!

#8 Nasedo

Nasedo
  • Members
  • 11 postów

Napisano 24 listopad 2014 - 11:05

Wracam do tego tematu dopiero teraz, jako iż dostałem dopiero odpowiedź:

Większość społeczeństwa używa zawężonej definicji emulatora, sprowadzając zagadnienie do uruchamiania programów pod kontrolą innego systemu operacyjnego. Jednak encyklopedia PWN podaje szerszą definicję:

http://encyklopedia....j/emulator.html

Definicja według PWN nie wspomina w ogóle o systemie operacyjnym, i słusznie. Weźmy jako przykład sterownik przemysłowy oparty o procesor 68040. Nie ma systemu operacyjnego, ale jeśli w programie pojawią się instrukcje ze starej Motorolki, niezaimplementowane w nowym procesorze, będą przez procesor emulowane.

Nie ma emulacji procesora, urządzeń zewnętrznych ani systemu operacyjnego. Emulowany jest natomiast ROM. Emulacja tak ważnego komponentu powoduje, że nie można mówić o uruchomieniu natywnym. Moje rozumowanie jest słuszne przy dwóch założeniach:

1. System operacyjny i programy korzystają z procedur zawartych w ROM-ie (list o Cloverze wydaje się to potwierdzać).

2. UEFI Maka i peceta różnią się znacząco.

Jeśli któryś z tych punktów nie jest spełniony, rezygnuję z tezy o emulacji.

Chyba kończą mi się pomysły na możliwość przekonania mojego kolegi.

#9 Grzesiek13

Grzesiek13
  • Moderators
  • 1728 postów
  • LocationNowy Sącz

Napisano 24 listopad 2014 - 12:03

Kolega to chyba z MyApple...

1. Clover przypomina każdy inny bootloader a system sam z siebie nie korzysta z Clovera, to jedynie warstwa

2. Generalnie tak ale nie ma to w zasadzie związku z uruchamianiem systemu bo o bootloader się rozchodzi 

Zmień kolegów

10.12|BitFenix Phenom M |Intel Core i3 6100|ASRock B250M Pro 4|8GB RAM DDR4|Intel HD 530|ADATA Ultimate SU800 256GB|BeQuiet L8 400W|Dell P2314H
Jeśli naprawdę myślisz że "piszesz poprawnie po polsku" to wróć się do każdego swojego posta i popraw źle użyte apostrofy
Nawet nie próbuj męczyć mnie na PW, od tego jest forum

#10 oswaldini

oswaldini
  • Moderators
  • 10537 postów
  • LocationBrzeszcze / Kraków

Napisano 24 listopad 2014 - 14:03

Emaulacja Mac OS X na PC co za bzdura. Tak po ludzku mówiąc Mac OS X ma w systemie zaszyty boot.efi (/System/Library/CoreServices/) i jest to aplikacja efi, w zasadzie bootloader.

UEFI PC ma zaszyte ścieżki, w których "zaszyte" są bootloadery innych systemów (Win, Linux) i stamtąd je ładuje, bootloadery potem robią "swoje" (w linux i mac os x np ładują drivery i kernel), niestety nie ma tam, info o lokalizacji boot.efi w Mac OS X. Gdyby PC był kompatybilny wystarczyłaby kosmetyczna zmiana oraz dodanie drivera HFSPlus.efi do odczytu partycji Macowych ALE wymagany jest min. FakeSMC.kext do odpalenia Mac OS X na PC, boot.efi z Mac OS X nie załaduje sterowników z zewnątrz, Clover modyfikuje zachowanie makowego bootloadera i dodaje m.in możliwość załadowania dodatkowych driverów. FakeSMC.kext oszukuje Mac OS X o występowaniu applowego SMC i dzięki temu daje się odpalić system. Jeżeli wszystkie komponenty są kompatybilne to działają natywnie na driverach apple i nic nie trzeba dalej popychać, emulować itp.

Suma summarum, Clover modyfikuje zachowanie makowego bootloadera boot.efi w celu możliwości załadowania driverów, a przy okazji daje dużo więcej możliwości - np modyfikowanie driverów apple w locie w pamięci systemowej (bo tam są ładowane podczas startu) zamiast modyfikować ręcznie pliki fizycznie na dysku.

Kolega na siłę szuka dziury w całym bo ma klapki na oczach.

Zapytaj kolegi czy zmiana bootloadera na prawdziwych makach też emuluje na nich system Mac OS X... Np macosxbootloader który pozwala uruchomić nowsze systemy OS X na starych Makach z 32-dwu bitowym efi.

MacBook Pro 2012 MD103 15" | i7-3615QM | 8 GB RAM | HD4000 + GT650M | Samsung 830 256 GB
Hack Gigabyte H81N | i5-4460 | 16 GB RAM | HD4600 | 250 GB macOS + 500 GB + 1 TB | Raijintek Metis | SFX-L 500W | WiFi
HomeSerwer: HP G7 N54L | 2.2GHz (800-2200Mhz) | 4GB RAM | 2x WD RED 2TB | Synology DSM 6.0.2 @ Jun's bootloader | Time Machine + PLEX + CouchPotato + SickRage + masa innych

iPhone 7 32GB Black
FlagaPL.gif Piszę poprawnie po polsku! | CloverEFI | Nie pomagam na PRIV

#11 MKjanek32

MKjanek32
  • Moderators
  • 1942 postów
  • LocationMysłakowice / Wrocław

Napisano 29 listopad 2014 - 22:45

Może opiszę, jak to konkretnie wygląda w każdym z wymienionych przypadków.

1. Komputer z BIOSem + Chameleon: Chameleon emuluje jakieś podstawowe funkcje EFI potrzebne do uruchomienia Mac OS Xa, których nie ma w BIOSie.

2. Komputer z BIOSem + Clover (albo z UEFI + Clover w trybie kompatybilności z BIOSem): Clover przed załadowaniem się uruchamia pełne UEFI (bodajże projekt DUET), po czym wykorzystuje je do wystartowania OS Xa.

3. Komputer z UEFI + Clover: Clover wykorzystuje UEFI płyty głównej do uruchomienia OS Xa. Sposób niemalże taki sam, jak w prawdziwym Macintoshu, do tego stopnia, że OS X może używać prawdziwego NVRAM płyty głównej.

Dalej przebiega to już identycznie w każdym przypadku:

OS X pracuje natywnie. Ładuje sterowniki, pobiera w odpowiednim momencie z urządzenia SMC klucz do rozszyfrowania kilku składników (w PCtach oczywiście tego urządzenia nie ma, więc instaluje się sterownik FakeSMC zastępujący je) i uruchamia się. Przez działanie natywne rozumiem, że:

-System wszystkie instrukcje procesora wykonuje bezpośrednio, bez żadnego tłumaczenia.

-System ma bezpośredni dostęp do wszystkich elementów komputera - procesor, RAM, magistrale PCI i PCI-E, wszystkie karty, porty, kontrolery dysków, itd.

Jaka jest więc rola Clovera jako bootloadera?

-Wybór systemów (jak np. GRUB).

-Zrobienie kilku rzeczy umożliwiających prawidłowe działanie OS Xa - m. in. wstrzyknięcie informacji o modelu Macintosha, na jakim system jest rzekomo uruchomiony. W prawdziwym Macu te dane są odczytywane z SMBIOS. W PCtach są w nim oczywiście inne informacje, a wiele składników systemu (np. sterowniki zarządzania energią) potrzebuje nazwę modelu Macintosha do prawidłowego działania. Wstrzykuje się więc dane modelu zbudowanego na sprzęcie tej samej generacji, co nasz komputer - przykładowo dla Haswella będzie to iMac 14,1.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem zrozumiale. A przy okazji pięknie widać, dlaczego instalowanie Clovera w trybie legacy (kompatybilności) na płycie głównej z UEFI nie ma absolutnie sensu.

• music i bartulasdtv lubią to

Izerpad2: Lenovo ThinkPad T420 - macOS 10.12.5 | Intel Core i5-2520M 2,5 GHz | 4GB DDR3 | Intel HD 3000 | Intel QM67 | Conexant CX20672 | Broadcom BCM4322 | Intel 82579LM
Wcześniej: Lenovo ThinkPad T61 - Mac OS X 10.6.8 | Intel Core 2 Duo T7300 2 GHz | 2GB DDR2 | GMA X3100 | ICH8-M | SoundMAX AD1984 | Atheros AR5BXB6 | Intel 82566MM
FlagaPL.gif Piszę poprawnie po polsku! | Legacy kext dla kart Atheros | LegacyHDA AD1984 | Regulacja podświetlenia dla kart Intel

#12 oswaldini

oswaldini
  • Moderators
  • 10537 postów
  • LocationBrzeszcze / Kraków

Napisano 29 listopad 2014 - 23:49

Dokładnie. Jeśli chodzi o smbios to jest to nic innego jak zapis w tabelach dmi, w PCtach można np ręcznie zmienić te zapisy w BIOS/UEFI BIOS i bootloader jest już niepotrzebny (może ktoś pamięta początki Liona i bootloader XPC). Tak więc nie ma tu mowy o żadnej emulacji.

MacBook Pro 2012 MD103 15" | i7-3615QM | 8 GB RAM | HD4000 + GT650M | Samsung 830 256 GB
Hack Gigabyte H81N | i5-4460 | 16 GB RAM | HD4600 | 250 GB macOS + 500 GB + 1 TB | Raijintek Metis | SFX-L 500W | WiFi
HomeSerwer: HP G7 N54L | 2.2GHz (800-2200Mhz) | 4GB RAM | 2x WD RED 2TB | Synology DSM 6.0.2 @ Jun's bootloader | Time Machine + PLEX + CouchPotato + SickRage + masa innych

iPhone 7 32GB Black
FlagaPL.gif Piszę poprawnie po polsku! | CloverEFI | Nie pomagam na PRIV

#13 Nasedo

Nasedo
  • Members
  • 11 postów

Napisano 13 grudzień 2014 - 12:02

Sprawa została definitywnie zakończona. Mój kolega przygotował oświadczenie na tą okazję, oto one:

Hi, world! Tu sprawca zamieszania, kolega Naseda.

Dzięki za konstruktywną krytykę. Zgłębiając temat coraz mocniej w miarę dyskusji, doszedłem w końcu do wniosku że macie rację. Mac OS na pececie z UEFI działa natywnie. Może bym doszedł do tego wcześniej, gdybyście tłumaczyli po chłopsku a nie po profesorsku. A może musiałem po prostu swoją porcję lektury odrobić.

#14 tobster

tobster
  • Members
  • 2 postów

Napisano 15 lipiec 2015 - 17:18

Właśnie... tu pies pogrzebany... Bo kiedy mój kolega widzi słowo "emulacja" znaczenie jego rozciąga na całą platformę.

Na temat emulacji czytamy tu:

I do takowej emulacji można się łatwo przyczepić.

Może myli emulacja z wirtualizacją?

#15 hubiii

hubiii
  • Members
  • 29 postów

Napisano 22 lipiec 2015 - 20:04

wez go upij, kaz mu sie podpisac ze hacki to nie emulatory i zakoncz temat :D

MP 5.1 RAID, SSD, GTX 660, 12GB, Dual screen, MBP 1.8 CD 15", MBP 13" Retina i5, PM G5 2.0DP, 2x IBook mydelniczka, 1x tytanic g4,

HAMAC serwer: Asrock h87 Fatal1ty Performance, i3 4150, 4gb, gforce 610, 4tb storage.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych