Skocz do zawartości

Yosemite/Maverics Lenovo X220 UEFI ew. Tx20 W520


Rekomendowane odpowiedzi


OS X Yosemite na ThinkPad X220:

Może zadziałać do laptopów T420, T520 lub W520

 

23.08.2015 

             - Zmiany W DSDT

             - Zmiana AppleIntele1000.kext na IntelMausiEthernet.kext

             - Wsparcie dla 10.11 El Capitan

             - Nowy sterownik do klawiatury/trackoint/touchpad

             - Zmiana OsxApioFixDrv-64.efi  na OsxApioFix2Drv-64.efi - wsparcie hibernacji

                                                                      300px-ThinkPadX220.png

Część 1-Informacje Ogólne

Co działa:

- Karta Graficzna (QE/CI)

- CPU (Speedstep i turboboost)

- LAN/Ethernet

- Karta muzyczna (AppleHDA)

- Kamera

- Bluetooth (Należy go uruchomić w Windows FN+F5)

- Sleep (FN + F4 i zamknięcie klapy)

- Display Port 

- Track Point (przyciski, przewijanie pion/poziom)

- Trackpad (przewijanie pion/poziom dwoma palcami lub po krawędziach)

- USB 2.0

- Wskaźnik baterii

- Klawiatura (Sterowanie głośnością, Think Light, Sleep (Fn + F4, skróty multimedialne- play, pauza itp.)

- Kontrola jasności (preferencje monitora lub ScrLk i Pause)

- Automatyczna kontrola chłodzenia (DSDT)

 

Nie działa:

- Czytnik kart SD

 

Działa po zakupach:

- WLAN Zmodyfikowany BIOS z Usuniętą whitelist'ą + odblokowany rejestr MSR

    * Karta WLAN powinna być od Broadcom'a lub Atherosa np BCM94331, BCM94321,

       a jeśli chcemy mieć wszystkie nowe funkcje z Yosemite to polecam Azurewave aw-ce123h sam ją mam to wifi i bluetooth 4.0

    * Dobrze by było żeby ta karta była Half-Size, oczywiśćie na siłę można włożyć pełnowymiarową ale trzeba ja przyklejać taśmą i uważać         na przewody

    * Na ebay można kupić czytnik kart na ExpressCard od sandisk (ok 6$) który działa pod OSX

 

Będziemy potrzebowali:

- OS X Yosemite w wersji na USB: http://hamac.pl/topic/10178-instalacja-os-x-1010-yosemite-krok-po-kroku/

- Clover Bootloader

- Clover configurator (min .do ustawień potrzebnych do Facetime - http://hamac.pl/topic/9864-imessages/ )

- Maciasl - do DSDT ( http://sourceforge.net/projects/maciasl/)

- Kext Utility - w paczce do instalacji kextów

- GPTgen.exe http://sourceforge.net/projects/gptgen/

 

Zainstalowane kexty: (wszystko w paczce)

- FakeSMC (z pluginami)

- ThinkpadUltraNaviBundle.kext
- ACPIBattery.kext
- ACPIBacklight kext
IntelMausiEthernet.kext 
- AppleHDA_20672.kext  

 

 

Część 2-Instalacja

Przygotowania do instalacji:

 

Konwersja dysku MBR do GPT (GUID) bez utraty danych (z poziomu Windows'a) :

Dzieki temu instalki systemu nie trzeba będzie modyfikować, a w przyszłości bez problemu zakutalizujemy system przy pomocy oryginalnej aplikacji instalacyjnej.

 

 

  1. Wypakowujemy gptgen i uruchamiamy z uprawnieniami administratora.  

     

      gptgen.exe -w \\.\physicaldrive0 (podmieniamy 0 z indentyfikatorem naszego dysku-jeśli mamy jeden dysk to będzie to 0).                                                                                                                                                                                           Cały proces może zakończyć się BlueScreenem ( ale nie musi i do restartu komp bedzie działał normalnie

  2. Po restarcie uruchamiamy instalator Windows'a/Repair Disc (z płyty lub USB).
  3. Wybieramy Repair Your Computer -> Troubleshoot ->Advanced options -> Command Prompt
  4. W CMD wpisujemy:

     

      diskpart

  5. Sprawdzamy na którym dysku jest Windows, Wpisując:

     

      list disk 

     

     Zobaczymy coś takiego:

     

          Disk ###  Status         Size     Free     Dyn  Gpt

     

          --------  -------------  -------  -------  ---  ---

     

        * Disk 0    Online          128 GB      0 B        *

  6. Teraz wiemy że nasz dysk to "0" (Podmieniamy jeśli numer jest inny np.1), Wpsiujemy:

     

      select disk 0

  7. Sprawdzamy jak ułożone są partycje:

     

      list partition

  8. Znów pojawi się coś podobnego do tego.

     

           Partition ###  Type              Size     Offset

     

           -------------  ----------------  -------  -------

     

           Partition 1    Primary            350 MB  1024 KB

     

           Partition 2    Primary            126 GB   350 MB

  9. Usuwamy pierwszą partycję która ma 350mb(lub pierwszą którą utworzyliśmy na samym początku przed odpaleniem GPTgen'a:

     

      select partition 1

     

      delete partition

     

  10. Tworzymy nową partycję w tym miejscu:

     

      create partition EFI size=100 offset=1

     

      format quick fs=fat32 label="System" 

     

      assign letter=S

     

      create partition msr size=128 offset=103424

  11. Sprawdzamy rozmieszczenie partycji Wpisujac list partition:

     

           Partition ###  Type              Size     Offset

     

           -------------  ----------------  -------  -------

     

           Partition 1    System             100 MB  1024 KB

     

           Partition 2    Reserved           128 MB   101 MB

     

           Partition 3    Primary            126 GB   229 MB

  12. Sprawdzamy numer naszej partycji z Windows, Wpisując:

     

      list volume

     

      select volume 3 (podmieniamy "3" z naszą partycją)

     

      assign letter=C

  13. Wychodzimy z diskpart'a:

     

      exit

  14. Generujemy nowy blik bootujący:

     

      bcdboot c:\windows /s s: /f UEFI

  15. Trzymamy kciuki i uruchamiamy ponownie (Jednocześnie najpierw wchodzimy do UEFI i zmieniamy LegacyBios na UEFI Only w sekcji Boot).
    Istnieje szansa że system nie zabootuje ( mała ale zawsze )
    W takim wypadku mamy dwie opcje:
    1. Zdobywamy ;) program EasyRE ( jest to bootowalna płytka) https://neosmart.net/EasyRE/
                       (płacimy 20$, zdboywamy go wiemy z kąd, albo piszymy do mnie bo program ma licencję na pare stanowisk ;))
     
    2. Próbujemy zrobić wszystko manualnie(pierwszy sposób jest łatwiejszy)
       
Restore the files from the image
z: (where z is the letter of your VHD)
xcopy * y:\ /e /c /h /k /o /b /q /y (where d is the letter of your new partition)
e = copy all subdirectories even if they are empty
c = ignore errors
h = copy hidden and system files
k = retain readonly flag
o = copy file ownership
b = copy links as links
q = quiet mode (should speed things up)
y = always respond with yes instead of prompting
Wait for the copy to complete. Commenter Niko has an excellent point here: There may be permission errors which you can probably ignore. These are likely for special system folders like “System Volume Information”. Turn off quiet mode to be sure or if the process doesn’t work and you want to verify this isn’t the cause.
Copy EFI bootloader to ESP partition
i: (where z is the letter of your EFI partition)
mkdir EFI
cd EFI
mkdir Boot
mkdir Microsoft
cd Microsoft
mkdir Boot
copy x:\Windows\Boot\EFI\bootmgfw.efi i:\EFI\Microsoft\Boot
copy x:\Windows\Boot\EFI\bootmgfw.efi i:\EFI\Boot\bootx64.efi
Create BCD
This step varies quite a bit, depending on your system’s hardware, existing NVRAM (non-volatile memory on your motherboard), and hidden BCD stores scattered around your system’s disks and partitions.
Cross your fingers and hope that this step can be done automatically
bootrec /RebuildBcd
If things don’t work out, you will have to resort to using bcdedit. A few notes about BCD edit: it operates on the motherboard’s NVRAM unless you specify a file. As far as I can gather, the NVRAM store doesn’t matter as my PC basically ignores any setting within and boots just fine after I’ve erased it.
i:
cd EFI\Microsoft\Boot
bcdedit /createstore BCD
bcdedit /store BCD  /create /d “Windows Boot Manager” {bootmgr}
Commenter Manuel says this should be bcdedit /store BCD /create {bootmgr} /d “Windows Boot Manager” but I haven’t tested this. This may depend on the version of BCD edit you are using.
bcdedit /store BCD /create /d “Windows 7” /application osloader
The previous command will return a GUID, referred to later as <guid>
bcdedit /store BCD /set {bootmgr} default <guid>
bcdedit /store BCD /set {bootmgr} path \EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi 
bcdedit /store BCD /set {bootmgr} locale en-us
bcdedit /store BCD /set {bootmgr} displayorder {default}
bcdedit /store BCD /set {bootmgr} timeout 10
bcdedit /store BCD /set {default} device partition=c:
bcdedit /store BCD /set {default} osdevice partition=c:
bcdedit /store BCD /set {default} path \windows\system32\winload.efi
bcdedit /store BCD /set {default} systemroot \windows
Change your motherboard firmware to run in UEFI mode
You should now be able to select your Windows disk as your startup disk.

 
W Ustawieniach UEFI:
- ustawiamy Sata na AHCI
- uruchamiamy speedstep
- zmieniamy LegacyBios w sekcji Boot na UEFI Only ( jeśli masz system i dane na dysku popatrz trochę wyżej :>)
- wyłączamy VT-d w sekcji CPU
 
Na pendrive z Clover wrzucamy wszystko z folderu clover w paczce*. 
*Zaznaczm że zmodyfikowane SSDT przeznaczone jest jedynie do i5 2520m (są dwa normalne i oszczędzanie energi naleźy wybrać-domyślnie użyłem normalne) jeśli masz inny procek usuń SSDT z folderu Clover/ACPI/Patched i wygeneruj własne przy pomocy https://github.com/Piker-Alpha/ssdtPRGen.sh

 

Część 3-Doprawianie :>

Bootloader:

Montujemy partycje EFI i wrzucamy z paczki folder Clover do EFI/Clover

 

Następnie restartujemy komputer i bootujemy z USB w Clover Bootloader Options dodajemy wpis o bootloaderze do UEFI

 

(wchodzimy do biosu i wybieramy by pierwszy do bootowania był Clover)

 

Kexty:

Kexty z folderu S/L/E dajemy do folderu System/Library/Extensions

Następnie uruchamiamy Kext Utility z paczki, podajemy hasło i czekamy do końca procesu. Restart

 

DSDT:

DSDT w paczce.

Dodane MaxBeepBootVolume do DSDT by pozbyć się AppleHDA assertion

Shutdown fix

Poprawione wartości ponad 8bitów dla poprawnego odczytywania baterii

Poprawka PNLF - do odpalenia kontroli jasności + usypiania klapą

Usunięte sekcje _PWR z USB, Karty sieciowej i sekcji HDEF

Automatyczna kontrola układu chłodzenia (SMCD)

Kombinacja FN+ThinkVantage przełącza wiatrak na 5500rmp

Zmiana nazw urzadzeń na takie jakie są w MacbookPro8,1 

 

Config.plist

Config.plist w paczce 
 
Hibernacja(podczas uśpienia zawartość ram dodatkowo przesyłana jest na dysk)
Aby ją uruchomić w terminalu należy wpisać:
sudo pmset -a hibernatemode 7

Aby ją wyłączyć w terminalu należy wpisać:

sudo pmset -a hibernatemode 0

Domyślnie w OSX jest ustawiony tryb "3" więc hibernacja nie będzie poprawnie działała. Musimy zastosować jedną z powyższych komend by ją włączyć lub wyłączyć - ustawienie na "0" skraca czas przejścia w stan uśpienia.

 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten poradnik jest już nieaktualny, co masz napisane na dole. Tutaj jest aktualny poradnik:

http://hamac.pl/topic/10178-instalacja-os-x-1010-yosemite-krok-po-kroku/

 

Pamietam jak się to robi więc nie używałem poradnika a zobaczyłem tamten i zlinkowałem, ale dziękuje za informacje już poprawiłem.  :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniałeś że robiłeś IRQ Fix - dla procesorów na platformie Sandy Bridge i nowszych jest on nie potrzebny a wręcz może być szkodliwy. Pamiętaj że poprawiamy DSDT tak aby wyglądało jak najbardziej podobnie do tego co mają maczki, a w tym wypadku SB i nowsze już NIE potrzebują poprawek do IRQ, czyli HPET, RTC, TMR i ewentualnie PIC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniałeś że robiłeś IRQ Fix - dla procesorów na platformie Sandy Bridge i nowszych jest on nie potrzebny a wręcz może być szkodliwy. Pamiętaj że poprawiamy DSDT tak aby wyglądało jak najbardziej podobnie do tego co mają maczki, a w tym wypadku SB i nowsze już NIE potrzebują poprawek do IRQ, czyli HPET, RTC, TMR i ewentualnie PIC.

 

Poprawiłem DSDT wywalając wcześniejsze poprawki IRQ i dalej działa, jednocześnie zauważyłem że systemik działa tak samo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa głównie dla tego, że od własnie ~10.6.8 AICPM odpala w 64bit na DSDT z poprawkami do IRQ (apple style) jak i typowo PC - czyli takimi jakie są na każdym PC, oraz na każdym maczku z procesorem Sandy Bridge i nowszym.

 

Nie zmienia to faktu, że celem poprawy DSDT jest jego dostosowania aby było zgodne z tym jakie mają dane maczki, a w tym wypadku sprzęty z SB i nowsze mają IRQ rozmieszczone tak jak na PC, czyli tych poprawek NIE wymagają.

 

Duże brawa za dobry poradnik, miło widzieć że komuś się chce. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa głównie dla tego, że od własnie ~10.6.8 AICPM odpala w 64bit na DSDT z poprawkami do IRQ (apple style) jak i typowo PC - czyli takimi jakie są na każdym PC, oraz na każdym maczku z procesorem Sandy Bridge i nowszym.

 

Nie zmienia to faktu, że celem poprawy DSDT jest jego dostosowania aby było zgodne z tym jakie mają dane maczki, a w tym wypadku sprzęty z SB i nowsze mają IRQ rozmieszczone tak jak na PC, czyli tych poprawek NIE wymagają.

 

Duże brawa za dobry poradnik, miło widzieć że komuś się chce. :)

 

Dziękuje :>, dodałem do tutka sposób na konwersję zainstalowanego Windowsa na MBR do GPT więc polecam nie tylko użytkownikom X220

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podrasować jeszcze config.plist, tu masz szkielety do odpalania notebookowych maszyn od RehabMan: https://github.com/RehabMan/OS-X-Clover-Laptop-Config

Co jest istotne, maszyny z CPU SB oraz IB nie muszą koniecznie mieć tabel z stanami APSS i ACSS generowanym skryptem pike'a. DO tego masz tam zbędne dropy i brak procedur odpalenia VGA. Spróbuj pobawić się z w/w configiem jako bazą, pozbyć się tabelki SSDT pike'a i napisz jak działa.

 

CO do poprawek do DSDT, jeśli nie są to jakieś fixy - jak np IRQ, to można te poprawki zrobić jako tabelkę SSDT. Jeśli są to wszystkie w/w poprawki, to być zamieścił DSDT oryginalne i po poprawkach, a zobaczę czy da radę wykroić z nich te poprawki do SSDT, wtedy nie potrzebna by była więcej poprawa SSDT w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrypt Pike'a dla generowania stanów dla CPU, nie jest koniecznie wymagany dla platform SB i IB, zamiast skryptu pike'a można użyć odpowiednio skonfigurowanej sekcji ACPI w cloverze i wtedy NIE trzeba generować samemu stanów CPU.

 

Natomiast teraz ja nie rozumiem OCB z monitorem. Tych szkieletów rehaba nie testowałem, nie wiem na ile one ogarniają kwestię VGA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda. Clover tez generuje tabele SSDT i masz wszystkie stany. Sprawdź. Różnica jest taka ze sa to tabele z wpisami w starym formacie, ale za to masz je z automatu i nie musisz robić ręcznie.

 

Tak Clover generuje, ale ja używam SSDT "powersaving" maksymalna częstotliwośc dla mojego proca to 3200mhz a moje SSDT sprawia że max to 2300mhz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Clover generuje, ale ja używam SSDT "powersaving" maksymalna częstotliwośc dla mojego proca to 3200mhz a moje SSDT sprawia że max to 2300mhz

 

Tylko po co? Zdajesz sobie sprawę, że tak naprawdę skracasz życie akumulatora? Procesor przy wyższych zegarach szybciej kończy zadanie i wchodzi w niski stan energetyczny, a przy zastosowaniu mu "kagańca" to samo wykonuje dłużej, paradoksalnie zużywając więcej energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co? Zdajesz sobie sprawę, że tak naprawdę skracasz życie akumulatora? Procesor przy wyższych zegarach szybciej kończy zadanie i wchodzi w niski stan energetyczny, a przy zastosowaniu mu "kagańca" to samo wykonuje dłużej, paradoksalnie zużywając więcej energii.

 

Jak montuje film to używam normalnego SSDT ale podczas bawienia się internetem i oglądania filmów mam SSDt z kagańcem :> , poza tym wtedy mój lapek ma przyzwoite temperatury bez używania chłodzenia. Ale generalnie masz rację. Zaraz potestuje cloverove SSDT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam , po okresie burzy i naporu rozpoznania tematu instalacji OSX'a na sprzęcie niestandardowym (T420   model 4180 AG8)  natrafiłem  na poradnik który zrobiony od początku do końca krok po kroku adresuje :

1. wszystkie niezbędne komponenty począwszy od przygotowania instalacyjnego pakietu

2. instalacji systemu w stylu mac-owym , czyli bez żadnej rzeźby po drodze

3. post instalacyjną customizację  (bootowanie z dysku + tuning systemu)

4. wszystkie niezbędne biblioteki (poza wifi, które po prostu nie działa i nie będzie działać)  sugeruję kartę usb EdiMAx  7011MAC która sprawdza się bezbłędnie

 

 

właśnie wykonałem update Yosemite to 10.10.10.1   - pomimo różnych wpisów nic sie nie rozjechało.

 

słowem , zachęcam

 

http://www.insanelymac.com/forum/topic/285678-lenovo-thinkpad-t420-with-uefi-only/page-13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , po okresie burzy i naporu rozpoznania tematu instalacji OSX'a na sprzęcie niestandardowym (T420   model 4180 AG8)  natrafiłem  na poradnik który zrobiony od początku do końca krok po kroku adresuje :

1. wszystkie niezbędne komponenty począwszy od przygotowania instalacyjnego pakietu

2. instalacji systemu w stylu mac-owym , czyli bez żadnej rzeźby po drodze

3. post instalacyjną customizację  (bootowanie z dysku + tuning systemu)

4. wszystkie niezbędne biblioteki (poza wifi, które po prostu nie działa i nie będzie działać)  sugeruję kartę usb EdiMAx  7011MAC która sprawdza się bezbłędnie

 

 

właśnie wykonałem update Yosemite to 10.10.10.1   - pomimo różnych wpisów nic sie nie rozjechało.

 

słowem , zachęcam

 

http://www.insanelymac.com/forum/topic/285678-lenovo-thinkpad-t420-with-uefi-only/page-13

 

Pomyśl nad podmianą wbudowanego wifi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad podmianą wbudowanego wifi

ćwiczyłem temat, za dużo zamieszania + trzeba szukać modowanych kextów, i dotego modować bios, IBMowy bios krzyczy na dzień dobry że karta nie jest "legalna"..   zakupiłem edimaxa (90 pln z przesyłką) działa wyśmienicie

 

http://www.edimax.com/edimax/merchandise/merchandise_detail/data/edimax/global/wireless_adapters_ac450/ew-7711mac/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ćwiczyłem temat, za dużo zamieszania + trzeba szukać modowanych kextów, i dotego modować bios, IBMowy bios krzyczy na dzień dobry że karta nie jest "legalna"..   zakupiłem edimaxa (90 pln z przesyłką) działa wyśmienicie

 

http://www.edimax.com/edimax/merchandise/merchandise_detail/data/edimax/global/wireless_adapters_ac450/ew-7711mac/

Jak kto woli :). Zabawy nie ma dużo to jedynie zrobienie update'u biosu (zmodowanego gotowca) i wsadzenie czegoś kompatybilnego. Ja w x220 mam airport'a na BCM94322 i smiga :>. Dla mnie jest to wygodniejsze ale oczywiście wymaga interwencji w sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.