Skocz do zawartości

Hack do Photoshopa, trochę do Final Cut Pro X


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam budżet napięty jak bycze jaja i muszę ciąć wydatki na mojego hacka gdzie się da. Jednocześnie potrzebuję komputer do pracy, który pozwoli mi przede wszystkim obrabiać zdjęcia w CS6 i raz na jakiś czas zmontować film w Final Cut Pro X.

Pracuję na dwóch monitorach 1920x1200. Czytałem o różnych kłopotach z kartami graficznymi. Wiem, że GTX660 powinien działać, ale czy taki od Gigabyte'a zadziała na pewno? Chodzi o te wszystkie UEFI, GOPY i inne rzeczy, o których nie mam pojęcia.

 

Zbierając przeróżne opinie na tym forum postanowiłem jednak nie wychodzić poza z87.

Wifi będzie oryginalne z macbooka przez przejściówkę na PCI-e, chyba, że polecacie po prostu jakąś kartę na pci-e.

 

Czy na takim zestawie bez problemu zainstaluję system i to będzie działało?

Nie chodzi o to, żeby mnie od razu przekonywać do i7, bo na to funduszu brak, a wydajność w Photoshopie jest podobna, w każdym razie tak mówią testy.

 

http://www.morele.net/inventory/info/HP0OL5/

1 472804 Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL Unbuffered NON-ECC 1.5V (BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU) 1 295,00 295,00

2 517458 Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX660 2048MB DDR5/192bit DVI/HDMI/DP PCI-E (wer. OC - OverClock) (GV-N660OC-2GD) 1 749,01 749,01

3 547305 Dysk Toshiba HDD 2TB SATA III 7200RPM 3,5" (DT01ACA200) 1 367,00 367,00

4 581435 Płyta główna ASRock Z87 Pro4 /Z87/DDR3/SATA3/USB3/PCIE3.0/s1150/ATX - Z87 Pro4 1 432,01 432,01

5 627120 Napęd Lite-On DVD RW 22x SATA gen. bulk (iHAS122-14) 1 54,00 54,00

6 636603 Procesor Intel CORE i5-4460 3.20GHz LGA1150 BOX BX80646I54460 - Haswell Refresh 1 809,00 809,00

7 647845 Obudowa SilentiumPC Brutus M25 Pure Black BT-M25 USB 3.0 (SPC106) 1 139,00 139,00

8 649048 Zasilacz Corsair VS Series 550W 80PLUS 120mm FAN CP-9020097-EU 1 219,00 219,00

9 701416 Dysk SSD Samsung 250GB 2,5" MZ-75E250B/EU 850 EVO - (MZ-75E250B/EU) 1 576,00 576,00

 

Do zapłaty:   3640,02
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz złożyć zestaw identyczny, jak mój, tylko zamiast dysku 1TB, wziąć 2TB i dołożyć SSD. Poniżej masz koszyk w morele z moim kompem + wybranym przez Ciebie dyskiem 2TB i SSD 250GB Koszty będą takie same a w razie czego, to będziesz miał z głowy pisanie config.plist, ponieważ Ci przyślę mój config.plist i potrzebne kexty.

http://www.morele.net/inventory/info/3of7Xm/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz złożyć zestaw identyczny, jak mój, tylko zamiast dysku 1TB, wziąć 2TB i dołożyć SSD. Poniżej masz koszyk w morele z moim kompem + wybranym przez Ciebie dyskiem 2TB i SSD 250GB Koszty będą takie same a w razie czego, to będziesz miał z głowy pisanie config.plist, ponieważ ci przyślę mój config.plist i potrzebne kexty.

http://www.morele.net/inventory/info/3of7Xm/

Kryształ :-), kupię, zbiorę graty i się odezwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zaryzykował i wywalił GTX660 - kosztuje w pytę a karta o wydajności mizernej. Zaoszczędzoną kasę wydał na lepszą mobo, ram i mocniejszy CPU. Kiedy dojdziesz do wniosku że potrzebujesz do czegoś mocy GPU (np CUDA z NVIDII) to sobie będziesz mógł dokupić i to taką jaka zapewni Ci kopa w kodowaniu, a nie mizerną 660.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta karta ma 960 CUDA cores, GTX760 ma tylko około 100 więcej. Wg mnie GTX660 powinna wykorzystać te swoje CUDA w photoshopie jak należy. Final cut pro wykorzystuje z kolei OpenCL, a nie CUDA i opnenGL. Może ewentualnie jakiś radeon. Co do CPU, testy photoshopowe pokazują, że i7 nie jest dużo lepsze od i5. Różnice są minimalne. W innych programach być może, ale ja ich nie używam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GTX660 nie jest demonem prędkości ale nie jest też najgorsza. na chwilę obecną przy obecnych modelach GTX6xx na rynku jest to ostatnia pewna i w miarę tania grafa na 3-4 monitory, obsługuje też 4k 60fps. Z integry pociągniesz max 2 monie. GTX760 droższy min 100zł ale mocniejszy.

 

GT640 już nie uznasz, GTX650 zostały same z kiepskim układem wyjść (1DVI).

 

Suma summarum, jak ktoś potrzebuje więcej jak 2 monie jest to najtańsza pewna grafika z UEFI GOP.  Zawsze też można wykorzystać integre + gpu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że nvidia w Photoshopie przyśpieszyć co najwyżej może nakładanie paru efektów. Głównym rejonem gdzie może kopać dupę to kodowanie video i wykorzystanie do tego CUDA. Może trochę przesadziłem z określeniem jej "mizerną", ale generalnie chodziło mi o to, że przy kodowaniu Video ilość jednostek CUDA jest niezmiernie istotna. 660 ma ich 960, kiedy już 770 ma ich już 1536 a 780 - 2304 a 780 Ti - 2880. 780 ostatnio można było kupić nowe w granicy 1400-1500 zł i jeśli komuś zależy na szybkim kodowaniu video to lepiej niech zainwestuje w taką kartę niż 660, ale tylko pod warunkiem że używa softu obsługującego efektywnie CUDA.

 

oswaldini - 4k 60fps możesz mieć tylko na porcie DP o ile go karta ma i jest to port DP w standardzie 1.2. Wszystkie karty nvidii z serii 600 i 700 mają poza tym HDMI "tylko" 1.4, więc o 4k można pomarzyć co najwyżej w 24fps'ach. Dopiero 980, 970, 960 ma pełne HDMI 2.0, aczkolwiek wszystkie źródła milczą czy wspierają HDCP 2.2, bo sama rozdziałka nie zapewni odtworzenia nadchodzącego kontentu 4k. Z ciekawostek dodam że dopiero 960 ma obsługę 5k jako pierwsza karta nvidii (tego nie wpiera ani 970 ani 980).

 

Final Cut X z tego co kojarzę też zbytnio nie przepada za CUDA... aczkolwiek jak się mylę to niech to ktoś sprostuje.

 

Znów AMD mają problemy z pracą np w DaVinci Resolve 11 a i tak karty na CUDA w nim się lepiej sprawują.

 

Ostatnia kwestia to obsługa UEFI GOP w 660-tkach, jedne go mają inne nie... od razu uprzedzam, że modele ASUSa - WSZYSTKIE - zweryfikowałem to z miesiąc temu NIE mają GOP i NIE da rady do nich wgrać, mimo że ASUS udostępnił na swojej stronie narzędzie fo aktualizacji BIOSu karty.

 

Jedynym argumentem za kupnem takiej karty jest konieczność podłączenia dwóch monitorów o rozdzielczościach większych niż 1920x1200 i chęć posiadania względnego spokoju. W przypadku HD4600 najczęściej musielibyśmy mieć monitory dające się podłączyć po dwóch różnych złączach, np DVI i HDMI czy DP i HDM, etc... a rozdzielczość 2560 byłaby tylko na HDMI/DP w zależności od konstrukcji.

 

W tym wypadku wolałbym osobiście 700 PLNów z VGA włożyć lepszą mobo np Z97-C, mocniejszy CPU (i7-4790K) + 16GB RAM G.Skill 2400 CL9/CL10 i Cruiciala MX100 o pojemności 512GB. A jak stwierdzimy, że potrzeba nam mocy GPU, to kupujemy nvidie, może do tego czasu GTXy 9xx będą już w pełni wspierane i będziemy się cieszyć, że nie oszczędziliśmy na innych bebechach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W tym wypadku wolałbym osobiście 700 PLNów z VGA włożyć lepszą mobo np Z97-C, mocniejszy CPU (i7-4790K) + 16GB RAM G.Skill 2400 CL9/CL10 i Cruiciala MX100 o pojemności 512GB. A jak stwierdzimy, że potrzeba nam mocy GPU, to kupujemy nvidie, może do tego czasu GTXy 9xx będą już w pełni wspierane i będziemy się cieszyć, że nie oszczędziliśmy na innych bebechach.

 

Dokładnie o taką konfigurację mi chodziło: Asus Z97-c, i7-4790k, 16GB RAM, plus SSD 512GB.  Ale ja mam inny problem. Od paru dni oglądam obudowy, zasilacze i chłodzenia. Wiem, że procesor będzie się grzał i tak się zastawiam jak to ugryźć. Czy ktoś z Was miał już do czynienia z tym procesorem? Jak go najlepiej schłodzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak polowa tego forum wybralem fractal design define r4 , jest wygluszona ma regulacje napiecia do trzech wentylatorow w obudowie praktycznie nie slysze ze komputer jest wlaczony , najglosniejszym elementem jest dysk HDD ale w planach mam zmiane dysku na wieksza pojemnosc WD RED 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że nvidia w Photoshopie przyśpieszyć co najwyżej może nakładanie paru efektów. Głównym rejonem gdzie może kopać dupę to kodowanie video i wykorzystanie do tego CUDA. Może trochę przesadziłem z określeniem jej "mizerną", ale generalnie chodziło mi o to, że przy kodowaniu Video ilość jednostek CUDA jest niezmiernie istotna. 660 ma ich 960, kiedy już 770 ma ich już 1536 a 780 - 2304 a 780 Ti - 2880. 780 ostatnio można było kupić nowe w granicy 1400-1500 zł i jeśli komuś zależy na szybkim kodowaniu video to lepiej niech zainwestuje w taką kartę niż 660, ale tylko pod warunkiem że używa softu obsługującego efektywnie CUDA.

 

oswaldini - 4k 60fps możesz mieć tylko na porcie DP o ile go karta ma i jest to port DP w standardzie 1.2. Wszystkie karty nvidii z serii 600 i 700 mają poza tym HDMI "tylko" 1.4, więc o 4k można pomarzyć co najwyżej w 24fps'ach. Dopiero 980, 970, 960 ma pełne HDMI 2.0, aczkolwiek wszystkie źródła milczą czy wspierają HDCP 2.2, bo sama rozdziałka nie zapewni odtworzenia nadchodzącego kontentu 4k. Z ciekawostek dodam że dopiero 960 ma obsługę 5k jako pierwsza karta nvidii (tego nie wpiera ani 970 ani 980).

 

Final Cut X z tego co kojarzę też zbytnio nie przepada za CUDA... aczkolwiek jak się mylę to niech to ktoś sprostuje.

 

Znów AMD mają problemy z pracą np w DaVinci Resolve 11 a i tak karty na CUDA w nim się lepiej sprawują.

 

Ostatnia kwestia to obsługa UEFI GOP w 660-tkach, jedne go mają inne nie... od razu uprzedzam, że modele ASUSa - WSZYSTKIE - zweryfikowałem to z miesiąc temu NIE mają GOP i NIE da rady do nich wgrać, mimo że ASUS udostępnił na swojej stronie narzędzie fo aktualizacji BIOSu karty.

 

Jedynym argumentem za kupnem takiej karty jest konieczność podłączenia dwóch monitorów o rozdzielczościach większych niż 1920x1200 i chęć posiadania względnego spokoju. W przypadku HD4600 najczęściej musielibyśmy mieć monitory dające się podłączyć po dwóch różnych złączach, np DVI i HDMI czy DP i HDM, etc... a rozdzielczość 2560 byłaby tylko na HDMI/DP w zależności od konstrukcji.

 

W tym wypadku wolałbym osobiście 700 PLNów z VGA włożyć lepszą mobo np Z97-C, mocniejszy CPU (i7-4790K) + 16GB RAM G.Skill 2400 CL9/CL10 i Cruiciala MX100 o pojemności 512GB. A jak stwierdzimy, że potrzeba nam mocy GPU, to kupujemy nvidie, może do tego czasu GTXy 9xx będą już w pełni wspierane i będziemy się cieszyć, że nie oszczędziliśmy na innych bebechach.

 

Być może gtx660 nie jest demonem i te wszystkie nowsze karty mają tych CUDA'ów więcej, ale kosztują majątek. Jeżeli gtx660 mają problemy z UEFI GOP, to czy w GTX760 już nie spotkam tego problemu? I czy w przypadku GTX760 wybierać Asusa, Gigabyte, czy MSI?

 

Na tym forum omijane z daleka są karty AMD. One z kolei wykorzystują OpenCL, również wspierany przez CC i bardzo doceniany przez Final Cuta Pro X. Czy te wszystkie Radeony R9 280X nie będą współpracowały z yosemite?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.