Skocz do zawartości

alc887 - prośba o drobną pomoc


patrex003
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzo serdecznie

 

Posiadam kartę dźwiękową Realteka z kodekiem ALC887 na płycie głównej Gigabyte GA-H61M-S1 rev2.1. Udało mi się odpalić nawet ładnie przy pomocy AppleHDA ten kodek z tego postu javazlaz i działa jak na razie ładnie:

 

- wejście głośnika z tylnego panelu oraz z przedniego działa - nawet tak fajnie że jak się podpina z przodu słuchawki dźwięk słychać na nich, a na głośnikach automatycznie się robi cisza; czego nie było na voodooHDA

- na tylnym panelu działa wejście na mikrofon bez problemów - choć da się wychwycić delikatne buczenie ale to chyba wina karty dźwiękowej. przynajmniej tak mi się zdaje

 

Prośba o drobną pomoc tyczy się tego czy mógł by mi ktoś powiedzieć jak mam dodać/podmienić w tym AppleHDA numery swoich portów żeby działało mi z przodu wejście na mikrofon (na obecnym etapie nie działa nawet tak jak głośniki czy słuchawki oraz nawet nie jest uwzględnione te złącze) i wejście S/PDIF (bo na obecnym etapie tylko pokazuje mi to wejście ale nie da się nim zarządzać i cisza jest na nim).

 

 

Liczę na szybki odzew oraz prosił bym bardzo o pomoc.

Pozdrawiam bardzo serdecznie

patrex003

 

 

P.S.

1. Znalazłem na YT filmik donoście alc887 i mam pytanie:

- jak on to zrobił że kliknął w ten plik i skrypt mu zaktualizował? - bo ja tak nie mogę

- umie ktoś tak jak on ustawić 5.1 bo mi to nie wychodzi ?

2. jak usunąć z panelu preferencji systemowych Voodoo HDA ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@oswaldini powiem szczerze że trochę czuje się zmieszany i rozczarowany bo już tak blisko było… raz pokazywało mi więcej wejść/wyjść lub mniej niż mam ale podsumowując sprawa wygląda tak:

 

+ DummyHDA_ALC887_1 Iniect: 1

   - wyjścia:

       - głośnik wewnętrzny <-> słuchawki (czyli tylni i przedni panel) = TAK DZIAŁA

       - wyjście liniowe = NIE DZIAŁA

       - wyjście liniowe = NIE DZIAŁA

       - wyjście cyfrowe  = NIE DZIAŁA

   - wejście: 

       - Mikrofon wewnętrzny <->wejście liniowe (czyli przedni i tylni panel) = TAK DZIAŁA

       - Wejście liniowe  = NIE DZIAŁA

 

+ DummyHDA_ALC887_1 Iniect: 2

   - wyjście:

       - głośnik wewnętrzny <-> słuchawki (czyli tylni i przedni panel) = TAK DZIAŁA

       - wyjście liniowe = NIE DZIAŁA

       - wyjście liniowe = S/PDIF = TAK DZIAŁA

       - wyjście cyfrowe  = NIE DZIAŁA

  - wejście: 

       - Mikrofon wewnętrzny = NIE DZIAŁA uwaga po podpięciu do przedniego panelu słychać jak by szumy itp natomiast na tylnym absolutna cisza

 

+ DummyHDA_ALC887_1 Iniect: 3

  - wyjścia:

       - głośnik wewnętrzny <-> słuchawki (czyli tylni i przedni panel) = TAK DZIAŁA

       - wyjście liniowe = NIE DZIAŁA

       - wyjście cyfrowe  = NIE DZIAŁA

   - wejście: 

       - Mikrofon wewnętrzny <->wejście liniowe (czyli przedni i tylni panel) = TAK DZIAŁA

       - Wejście liniowe  = NIE DZIAŁA

 

 

 

+ DummyHDA_ALC887_2 Iniect: 4

  - wyjścia:

       - głośnik wewnętrzny <-> słuchawki (czyli tylni i przedni panel) = TAK DZIAŁA

       - wyjście liniowe = NIE DZIAŁA

       - wyjście liniowe = NIE DZIAŁA

       - wyjście liniowe = NIE DZIAŁA

       - wyjście cyfrowe  = NIE DZIAŁA

   - wejście: 

       - Mikrofon wewnętrzny <->wejście liniowe (czyli przedni i tylni panel) = TAK DZIAŁA

       - Wejście liniowe  = NIE DZIAŁA

 

 

Wszystko by było pięknie jak by działało w pełni S/PDIF (na razie odtwarza) i wraz z tym mikrofony na przednim i tylnym panelu.

 

Proszę bardzo o pomoc czy jakieś sugestie

Liczę na was

Dziękuję z góry i pozdrawiam

patrex003

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@oswaldini no nie do końca problem rozwiązany..

 

może w mało czytelny sposób to przedstawiłem ale jeszcze chciał bym do pełnego szczęścia odpalić złączę S/PDIF - bo jak działa mi to złącze to znów żadne złączę na mikrofon i na odwrót jak mikrofony działają to znów nie działa S/PDIF - a chciał bym żeby i S/PDIF działało i mikro jednocześnie

 

może jakaś propozycja jak odpalić w 100% to alc887?

 

ewentualnie jakiś dobry poradnik istnieje jak zrobić samemu AppleHDA? czy to raczej dla nowicjusza zbyt skomplikowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@314TeR mógł byś mi powiedzieć lub podesłać inka do dobrego poradnika jak przerobić AppleHDA czy tam stworzyć ten uniwersalny kext? bo napisałeś do @grayfox że to łatwo zrobić tylko nie wiem jak za to się zabrać, a ja mam sporo czasu więc mogę się po uczuć przy okazji i pobawić z tym ALC887 bo sam to mam na płycie głównej gigabyte - już próbowałem różnych rozwiązań ale jak jedno działa to drugie nie

 

wdzięczny bym był za wszelką maść informacji jak to zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ktoś kto robi tak owe kexty nie mógł by się podzielić na łamach tego forum jakimś opisem czy czymś takim jak zrobić ten kext ?

 

było by miło ;) bo tak za każdym razem nękać kogoś o zrobienie takiego kexta to też nie zbyt miłe uczucie ...

 

 

 

edit.

 

tak z ciekawości przeglądam sobie i porównuję mniej więcej strukturę AppleHDA i DummyHDA_ALC887_1 - ten co mi oswaldini podesłał i tak w zasadzie największa różnica jaka rzuca nam się w oczy to to że w Dummy pododawane są takiego typu wartości:

		<dict>
			<key>CodecID</key>
			<integer>283904135</integer>
			<key>ConfigData</key>
			<data>IUccECFHHUAhRx4RIUcfkCFXHCAhVx0QIVceASFXHwEhZxzwIWcdACFnHgAhZx9AIXcc8CF3HQAhdx4AIXcfQCGHHEAhhx2QIYceoCGHH5AhlxxgIZcdkCGXHoEhlx8CIaccUCGnHTAhpx6BIacfASG3HHAhtx1AIbceISG3HwIh5xyQIecdYSHnHksh5x8BIfcc8CH3HQAh9x4AIfcfQCEXHPAhFx0AIRceACEXH0A=</data>
			<key>FuncGroup</key>
			<integer>1</integer>
			<key>LayoutID</key>
			<integer>3</integer>
			<key>Comment</key>
			<string>toledaALC</string>
		</dict>

mógł by ktoś na tym kawałku kodu wytłumaczyć dokładnie skąd te wartości się bierze i za co odpowiadają ?

 

prosił bym bardzo będę wdzięczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to trochę inaczej się zapytam. jak mam stworzyć kext pod konkretny iniect lub wymieszać właściwości iniecta 2 i 3 z tego postu ? bo jak bym połączyć te dwa iniecty to by mi wszystko działało w sumie..

 

a staram się jakoś zrozumieć jak stworzyć samemu to od postaw i nie mam nawet punktu zaczepienia :/

a moje pomysły się powoli wyczerpują. natomiast na internecie też nic nie mogę znaleźć na ten temat :/

 

 

a może ktoś by rozpisał na przykładzie tego co się skąd bierze i jak to należy uzyskać itp na tym przykładzie:

		<dict>
			<key>CodecID</key>
			<integer>283904135</integer>
			<key>ConfigData</key>
			<data>IUccECFHHUAhRx4RIUcfkCFXHCAhVx0QIVceASFXHwEhZxzwIWcdACFnHgAhZx9AIXcc8CF3HQAhdx4AIXcfQCGHHEAhhx2QIYceoCGHH5AhlxxgIZcdkCGXHoEhlx8CIaccUCGnHTAhpx6BIacfASG3HHAhtx1AIbceISG3HwIh5xyQIecdYSHnHksh5x8BIfcc8CH3HQAh9x4AIfcfQCEXHPAhFx0AIRceACEXH0A=</data>
			<key>FuncGroup</key>
			<integer>1</integer>
			<key>LayoutID</key>
			<integer>3</integer>
			<key>Comment</key>
			<string>toledaALC</string>
		</dict>

P.S.

to prawda że jak podepnie się mikrofon pod złącze S/PDIF bez zewnętrznego zasilania to na OS X nie zadziała taki mikrofon na tym złączu ? - tak na necie wyczytałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila, bo motasz tak, że nawet ja nie wiem o co chodzi...

 

Jaki masz DOKŁADNIE układ wejść/wyjść.

 

Dwa, bez dumpu codeka spod linuxa raczej wiele nie zrobimy. Musiałbyś to zrobić z poziomu Ubuntu 10.04 i386 tym skryptem:

http://hamac.pl/topic/1411-część-1-wydobycie-dsdt-z-naszego-sprzętu/?p=53645

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak uruchomić skrypt zlib.pl ? 

kombinuje już kilka dni i jakoś nie mogę tego odpalić. jak klikam na niego dwa razy to otwiera mi się TextWrangler i pokazuje mi kod tego skryptu.

 

coś w tym stylu (kawałek kodu):

#!/usr/bin/perl
#
# Perl script (zlib.pl) to inflate and deflate AppleHDA resource files in Mountain Lion DP3 and greater.
#
# Version 0.1 - Copyright (c) 2012 by RevoGirl <DutchHockeyGoalie@yahoo.com>
#

use strict;
use warnings;

use Compress::Zlib;

my $data = '';
my ($output, $status);

binmode STDOUT;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście było wyjaśnione … kłania się nie umiejętność obsługi terminalu ...

 

 

tylko nie rozumiem za bardzo jak mam teraz wymieszać te dwa iniecty :/

ślęczę nad tym już kilka dni :/ a bardzo szczegółowo przeglądam czy porównuje kod ze sobą ...

 

 

bo jeśli np layout3.xml.zlib odpowiada za iniect: 3 z clover, to wtedy różnica po między interesującymi mnie iniect'ami 2 i 3 oraz plikami (layout2.xml.zlib i layout3.xml.zlib) polega na innym LayoutID oraz PathMapID (LayoutID = PathMapID) - w tym konkretnym przypadku

 

natomiast już spora część informacji różniąca się znajduje się w pliku Platforms.xml.zlib i jeśli dobrze myślę teraz wychodzi na to że muszę z edytować ten plik Platforms tylko nie wiem jak w nim rozszyfrować jaki wpis tyczy się jakiego złącza. może ktoś tą kwestie wytłumaczyć wyjaśnić?

 

 

 

dziękuję bardzo za informację, rady czy samom pomoc

pozdrawiam 

 

P.S.

starałem się na internecie szukać struktury budowy czy jak stworzyć Platforms.xml.zlib czy layoutX.xml.zlib na potrzeby kodeka audio ale nic nie mogę znaleźć w tej tematyce… :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Proszę się nie podpinać pod temat który nie jest o ALC887.

2. Dostałeś już tu prośbę od dumpy: http://hamac.pl/topic/11102-alc887-prośba-o-drobną-pomoc/?p=105245

Zignorowałeś ją, a ja wróżyć z szklanej kuli nie mam zamiaru.

 

LegacyHDA robi się POD POSIADANY UKŁAD a nie rzeźbi na pałę, bo nic z tego nie wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@314TeR nie zauważyłem tego i bardzo przepraszam za to z punktu pierwszego..

 

według specyfikacji jest to 2/4/5.1/7.1-channel z czego na 7.1 musiał bym wykorzystać przedni panel audio

 

co do tego jak to wygląda w komputerze to tak. z tyłu mam trzy wejścia:

 + zielone - oczywiście głośniki

 + różowe - mikrofon

 + niebieskie - czyli jak dobrze mniemam S/PDIF

z przodu natomiast mam tylko dwa wejścia na słuchawki i mikrofon

 

i tak rozumiem że dla każdego układu robi się całkowicie inaczej coś ale myślałem że skoro te Iniecty są prawie identyczne to można je wymieszać (chyba że to jeszcze kwestia użytego kodeku)

 

co do tego skryptu z rana pobiorę ubuntu i zapodam wyniki.

 

 

jeszcze raz przepraszam za swoje zachowanie

dziękuje za wszelkie rady i pomoc

pozdrawiam...

 

 

P.S.

Od mniej więćej trzech dni przeglądam te pliki Platforms.xml.zlib oraz layoutX.xml.zlib oraz Info.plist struktura/budowa ich wydaje mi się w miarę zrozumiała na tomista nie wiem i nie  rozumiem skąd tam się biorą te wszystkie dziwne wartości...

A nie ukrywam chciał bym tego się dowiedzieć bo w starym laptopie mam jakiś układ ALC66x gdzie jedyne co działa to wudu hda - więc mógł bym się pobawić i tam jak bym zrozumiał to wszytko przy tej okazji..

Jeśli ktoś się boi że jak mnie nauczy to zrobię mu jakąś konkurencie zarobkową czy coś to bez obaw potrzebne mi jest to tylko dla samego siebie nic więcej  ^_^  

 

 

 

edit.

wyciągnąłem dane z pod ubuntu. nie wiem o jaki plik chodzi dokładnie więc wrzucam tu spakowany cały katalog audio

audio.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.