Skocz do zawartości

Instalacja Retail Mac OS X bez użycia DVD


Rekomendowane odpowiedzi

Alternatywny sposób instalacji Mac OS X Retail na Hackuntosh'u

 

Metoda pośrednia pomiędzy OSInstall.mpkg a Boot-132 - tą metodą można zainstalować Leopard 10.5 lub Snow Leopard 10.6. Opisuję tę metodę ponieważ z różnych powodów może się przydać w przypadku gdy:

 

Nie posiadamy w ogóle napędu DVD w docelowym komputerze

Nie posiadamy kompatybilnego napędu DVD

Instalacja OSInstal.mpkg powoduje problemy i nie udaje się zakończyć sukcesem.

Chcemy zobaczyć jak wygląda proces instalacji na Macintosh'u

Chcemy mieć ratunkowy klucz USB z którego możemy zainstalować/uruchomić komputer.

inne...

 

Co będzie potrzebne:

1. Nośnik z którego przeprowadzimy instalację - musi mieć co najmniej 8GB wolnego miejsca - może być to klucz USB, HDD etc.

2. Płytę Retail DVD BOX - Leoparda/Snow Leoparda.

3. Chameleon'a/PC_EFI teczkę /Extra z zawartością i DSDT jeśli jest wymagane.

 

:arrow:Rozdział Pierwszy - przygotowanie nośnika instalacyjnego:

Nośnik podzielimy na dwie partycje:

1. o nazwie BOOT - tu zainstalujemy Chameleon'a/PC_EFI i wgramy teczkę /Extra ewentualnie DSDT.

2. o nazwie RetailDVD - tu będziemy klonować oryginalne DVD/odtwarzać obraz DMG.

 

Otwieramy Narzędzie dyskowe, zaznaczamy z lewej strony nośnik który stanie się naszym dyskiem instalacyjnym, przechodzimy na zakładkę partycje, a następnie wybieramy "Schemat 2 partycji". Nazywamy partycje, przydzielamy ilość miejsca, dla partycji RetailDVD wystarczy 7GB, jako format plików wybieramy "Mac OS Extended (Journaled)".

 

1.jpg

 

Sprawdzamy w "Opcje..." czy został wybrany schemat partycji "Tablica partycji GUID".

 

2.png

 

Po czym zatwierdzamy ustawienia klikając "Zastosuj" i tworzymy oraz formatujemy nośnik.

 

:arrow:Rozdział Drugi - odtwarzanie nośnika instalacyjnego:

Zanim przystąpimy do właściwego przygotowania nośnika, sprawdzamy czy włączone są uprawnienia dla nowo utworzonych dysków. W tym celu, klikamy na pulpicie ikonę nowo utworzonych dysków, prawym klawiszem myszy, a następnie wybieramy z listy "Informacje". Na samym dole jest pole opcji o nazwie "Ignoruj prawa własności dla tego woluminu", pole to MUSI być KONIECZNIE odznaczone. W innym wypadku nie zadziała w ogóle przygotowywany nośnik.

 

3.png

 

Wracamy do Narzędzia dyskowego, przechodzimy na zakładkę "Odtwórz", w miejsce pola źródło przeciągamy ikonkę instalacyjnego Retail'a DVD.

 

4.jpg

 

W miejsce dysk docelowy przeciągamy utworzoną wcześniej partycję RetailDVD.

 

5.jpg

 

Zatwierdzamy operację klikając w Odtwórz.

 

:arrow:Rozdział Trzeci - instalacja bootloader'a i zawartości extra.

Robimy to w sposób identyczny jak w poradnikach:

Instalacja Mac OS X na PC z płyty Retail - Leopard 10.5.8

Snow 10.6.2 z Apple Retail DVD w 15-30 minut by rzooff

Jeśli mamy już własną teczkę /Extra - to kopiujemy ją na docelowy dysk, tak samo kopiujemy DSDT.aml jeśli posiadamy. Nadajemy uprawnienia teczce /Extra, tworzymy mkext.

 

:arrow:Rozdział Czwarty - Instalacja

Z tak przygotowanego nośnika instalacyjnego możemy zainstalować system na docelowym komputerze. Instalacja powinna przebiec identycznie jak na prawdziwym Maczku, jakbyśmy go uruchomili z płyty Retail.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

iPod tak (jest widziany jako dysk). Nawet widziałem filmik na YouTube jak ktoś bootoował maca z iPoda classica.

 

iPhone/iPod Touch na 99 (czyt. 100%) nie. Nawet nie jest widziany w "Narzędziu dyskowym". Żeby zobaczyć pliczki potrzebne są specjalne aplikacje więc (BIOS go nie zobaczy) z iPoda touch/iPhona nie zbootujesz (a szkoda bo mam takiego iPoda touch i fajnie by było żeby służył jako SecureUSB :-()

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolejne pytanie (NIE BIC, NIE BIC!)

czy ogolne przygotowanie pena (sprobuje na iphone, bo sciagnalem na niego latke, i teraz jest on wykrywany jako usb*) moze nastapic na windowsie czy mui byc pod maciem ?

 

*znaczy mam teraz do wyboru tryb pracy pendrive'a lub tryb pracy z itunes :) jesli mi iphone pracuje jako pendrive, to go itunes nie widzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Próbowałem przygotować taki dysk kilka razy i generalnie nie trzeba mieć koniecznie postawionego OS X'a. Potrzebne jest Narzędzie Dyskowe, które można uruchomić z poziomu instalatora. Nie mając napędu potrzebna będzie maszyna wirtualna VMware + obraz Retail (na Windowsie w wersji ISO!). Uruchamiamy wszystko tak jak opisano to w poradniku na forum i mamy szybki dostęp do Narzędzia dyskowego. Formatujemy nasz dysk na HFS+, wybieramy przywracanie, ustawiamy napęd jako źródło (można też w menu Plik > Otwórz.. wybrać dowolny obraz, a następnie odwołać się do niego, gdy zostanie dodany do listy), nasz dysk jako cel + wymaż i przywracamy.

Wpadłem też na inny sposób, na razie nie do końca go sprawdziłem, ale wygląda to tak:

Instalujemy sterownik do obsługi HFS+ na Windows (Paragon HFS+ 8.0 trial), co daje możliwość czytania, a także zapisu na partycjach, dyskach używających tego systemu plików. Trzeba stworzyć taką partycję, na którą rozpakujemy zawartość obrazu. Tutaj mamy do dyspozycji program bootowany z CD lub USB - gparted (można go znaleźć na krążku Hiren's Boot CD 11, plik ISO 260MB). Nie wiem do końca jak u niego wygląda formatowanie partycji na HFS+, z tego co pamiętam to tworząc taką partycję Instalator OS X wyświetlał ja jako Mac OS Extended (bez Journaled) i nie wiem jak to wpływa na sprawność Instalatora po wypakowaniu na taką partycję (do wypakowania można wykorzystać UltraISO, klawisz F9 służy do przełączania się między częścią ISO a HFS+, zawartość HFS+ rozpakowujemy na dysk, uruchamiamy ponownie komputer z płytą iBoot [supported] i wybieramy partycję oznaczoną jako Mac OS X Install DVD, tak jak mówiłem sposób nie do końca sprawdzony, jak tylko znajdę czas, zobaczę jak to działa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

A sprawy związane z aktywną partycją itd. nie mają tu nic do rzeczy? Bo cały czas mam problem. Próbuję z konsoli odpalić instalator, zwyczajnie z płyty w czasie działania systemu (każe mi się restartować i nic się nie dzieje) i oczywiście ustawiam jako dysk startowy pendrive ale oczywiście też lipa. Bardzo proszę o pomoc :) Lub może jakieś linki, bo już przegrzebałem co mogłem, ale może coś przeoczyłem...

Jeżeli wątek nadaje się na osobny temat to oczywiście już nie będę tutaj mącił, ale myślę, że nie ma sensu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

Sorry za wykopalisko ale małe pytanie. Klucz USB mam prawie przygotowany, tylko nie do końca rozumiem rozdział trzeci. Bootloadera mam zainstalować na partycji BOOT na kluczu USB jak rozumiem?

edit

RC5 nie chce się instalować na partycji BOOT, spróbuje jakieś starsze z wymienionych poradników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.