Skocz do zawartości

Optymalizacja OS X dla żywotności SSD


st40s
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio przewinęła mi się przez głowę myśl, że skoro mam SSD i HDD, a Windows 7 zainstalowany na SSD zoptymalizowałem pod kątem trwałości komórek pamięci tzn. wszystkie foldery tymczasowe wyrzuciłem na zwykły twardziel, to wypadałoby zrobić to samo z Mavericksem i Yosemite'em które mam na SSD. Proszę Was zatem o pomoc w tym co i jak mam wklepać w terminal aby przenieść odwołania dla katalogów plików tymczasowych systemu i temporary internet files przeglądarek (korzystam z Safari i Firefox) na partycję HFS+ zwykłego twardziela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu. O ile SSD nie używasz jako scratch disk dla FCP pracując na kilkudziesięciu GB danych dziennie to naprawdę szkoda sobie zaprzątać głowę. Prędzej taki SSD stanie się z biegiem czasu za mało pojemny dla Ciebie niż dokona swojego żywota.

Ale to moja opinia, zrobisz jak będziesz chciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@javazlaz no wiesz, nie po to wydawałem ponad 6 stów na SSD, żeby za 2 albo 3 lata poszedł do kosza. Byłbym zapomniał - pamięć wirtualną też wypadałoby przenieść na zwykły twardziel.

 

Skąd wy takie bzdury i "mądrości ludowo" a'la komputer świat bierzecie... W normalnym komputerze nawet przy normalnej intensywnej pracy nie jesteś w stanie zabić nawet kiepskich SSD. Prędzej ten SSD nie będzie pasował do nowego kompa niż padnie od ilości cykli zapisu. Sprawdź ile faktycznie już danych zapisałeś a ile w teorii pozwala zapisać taki SSD a sam zobaczysz, że to nierealne ubić SSD w normalnym zastosowaniu.

 

Druga kwestia to przenoszenie tmp na inny dysk a dokładnie HDD... nie po to się kupuje SSD w celu przyśpieszenia właśnie zapisu i odczytu, aby zakładać kaganiec na wydajność wywalając temp na dysk talerzowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mimo wszystko zapytam jak to zrobić? - w sensie przenieść temp na inny dysk. Już wyjaśniam... Mój dysk systemowy SSD to 128GB, ze starych czasów mam jeszcze OCZ Vertex2 60GB na którym w chwili obecnej mam testowo El Capitana. 60-tka jest za mała na cokolwiek sensownego ( nawet moja kolekcja audiobooków już wychodzi poza ten rozmiar), ale mogłaby się przydać na jakiś temp. Myslałem o Fusion Drive z tych SSD, ale admin pisał w którymś wątku, że to pomyślane pod SSD+HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo łatwo. Korzystając z symbolic linków.

 

Pisałem już o tym na forum wpisz "symbolic link"

W moim przypadku przez ograniczoną pojemność 256GB przeniosłem nie tempy a katalog domowy (nie cały)

Pokrótce:

/wchodzę na roota, i zaczynam usuwać i tworzyć odniesienia na innym dysku w wybranym miejscy określonych katalogów.

 

sudo -s
rm -R /Users/marucins/Documents
ln -s /Volumes/NOWY_DYSK/User/Documents /Users/marucins/Documents
rm -R /Users/marucins/Downloads
ln -s /Volumes/NOWY_DYSK/User/Downloads /Users/marucins/Downloads

 

Są do tego programy.

Ale również jest skrypt, który podczas startu przenosi zawartość cache np. przeglądarki do ramdysku a zamykając system przenosi z powrotem na dysk.

 

Ale jak pisze Admin. Nie pękaj i nie wygłupiaj się jedziesz normalnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.