Skocz do zawartości

Final Cut Pro X - wasze opinie!


Dark Cloud
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do was pytanie dotyczące FCPX.

Wczoraj i dzisiaj robiłem "remixy" (takie dla jaj, dla przyjaciół), a na OS X jeszcze nie mam innego programu niż Final (@arnon dzięki Ci za poradnik na YouTube o Vegasie, niedługo ściągam :D).

Nigdy nie pracowałem na tak niewygodnym programie i bardzo mi się on nie podoba. Jestem ciekawy co wy sądzicie o FCPX i jaki macie ulubiony program, bo jak na razie to nie znalazłem nic wygodniejszego niż Vegas.

I jeszcze jedno - czy wam też wychodzą mega-ogromnie-wielkie pliki? 3 minuty w Full HD - 1.5 GB, co jest chore. Jak macie jakieś dobre ustawienia to poproszę. Czekam na wasze opinie! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ćwierć wieku zajmuje się montażem i Vegas, to jedyny program, przy którym wymiękłem. Fakt, że było to na wersji 8.1, ale dla mnie logika tego edytora była porażająca. Na FCPX przesiadałem się z FCP i AdobePremiere CS6 i nie było łatwo :) miałem chwile zwątpienia, ale teraz, nie zamieniłbym go na inny edytor. Apliki HD nie są wcale takie opasłe, trzeba jedynie zmienić kodek w opcjach eksportu z domyślnego ProRes na h264

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynałem od Vegasa (w szkole średniej). Skubałem troszkę z Adobe ale program był zbyt czasochłonny - wymagał wczesnego wyrenderowania materiału do formatu obsługiwanego przez program do tego nakładany dowolny efekt powodował konieczność ponownego renderingu.

Obecnie jest FCPX ale cały czas młócę Premierkę. Moim zdaniem produkt Adobe bije na głowę "iMovie Pro" ale wymaga troszkę lepszej znajomości. Jest mniej intuicyjny.

 

Odnośnie wielkości pliku - zmień video codec:

Zrzut_ekranu_2015_07_01_o_06_44_11.jpg

 

 

Z racji tego że mam zbiory filmów, do których to czasami się odnoszę przy robieniu kolejnego tutaj FCPX prowadzi. Tworzy fajne kontenery gdzie mogę zamknąć poszczególne wydarzenia i odbywa się to niemal automatycznie.

Adobe ma foldery i cały proces segregacji, tagowania materiałów jest mniej przyjazny dla użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam cały czas ustawiony na h264 i takie wielkie wychodzą, ale pobieram już Compressora, może on pomoże.

Czasami mam wrażenie, że FCPX jest podobny do Premiere'a, ale to może tylko moje odczucie.

Macie jakiś sposób na ucinanie w danym punkcie wszystkich ścieżek razem? Zawsze jak ucinam "Bladem" to mi wychodzi nierówno. Najlepiej przydałoby się coś w stylu Vegasowego "Split" (litera S na klawiaturze). Może się przekonam do FCPX, zawsze to będzie alternatywa, bo jestem na wakacjach i mam zamiar coś nagrać, a Vegasa nawet na Windowsie nie mam (nie zgrałem ze starego komputera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to samo z Final Cutem - próbowałem 3 razy się na niego przesiąść. Niestety, nie mogę się do niego przyzwyczaić. Wiele funkcji jest utrudnione, albo nie fajnie zrobione, tak, jak wcześniej wspomniane "Blade", które jest o wiele gorsze, niż kliknięcie literki S w Vegasie. Tam możesz dokłanie namierzyć punkt, w którym chcesz uciać film i kliknąć literkę S - gotowe. Z Vegasem pracuję już dużo lat i go uwielbiam, uważam, że również Premiere jest spoko i do niego mógłbym się przyzwyczaić, ale to wymaga również czasu. Utrudnieniem jest również to, że mam wiele projektów w Vegasie, które są w robocie i nie mogę tak nagle się przesiąść na inny edytor. Szkoda, że nie ma Vegasa na Maka. Wielka szkoda. Co prawda, uruchomiłem go przez Wine, ale nie działa on tak dobrze, jak na Windowsie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to samo z Final Cutem - próbowałem 3 razy się na niego przesiąść. Niestety, nie mogę się do niego przyzwyczaić. Wiele funkcji jest utrudnione, albo nie fajnie zrobione, tak, jak wcześniej wspomniane "Blade", które jest o wiele gorsze, niż kliknięcie literki S w Vegasie. Tam możesz dokłanie namierzyć punkt, w którym chcesz uciać film i kliknąć literkę S - gotowe. Z Vegasem pracuję już dużo lat i go uwielbiam, uważam, że również Premiere jest spoko i do niego mógłbym się przyzwyczaić, ale to wymaga również czasu. Utrudnieniem jest również to, że mam wiele projektów w Vegasie, które są w robocie i nie mogę tak nagle się przesiąść na inny edytor. Szkoda, że nie ma Vegasa na Maka. Wielka szkoda. Co prawda, uruchomiłem go przez Wine, ale nie działa on tak dobrze, jak na Windowsie.

 

 

Właśnie wiem, że odpaliłeś i mam nadzieję, że metoda na twoim YT jest nadal aktualna, bo chcę skorzystać, ale teraz nawet nie mam jak tego pobrać (pół dnia by zeszło...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arnon

generalnie nic mi do Twojego workflow, ale cięcia na timeline.... hmm tak pracowałem jakieś 15 lat temu. Znacznie wygodniejszym sposobem ( FCP, AP, FCPX) jest używanie drugiego okna, oznaczanie klipu In Out i dopiero zrzucanie na timeline już dociętgo fragmentu. Poza tym nie ma problemu w precyzyjnym cięciu klipu na timeline jeśli zachodzi taka potrzeba. Żyletka tnie tam gdzie masz ustawiony kursor jeśli masz włączoną opcję synchro.

Aczkolwiek przyznaję Ci rację, przydałoby się cięcie z klawiatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arnon

generalnie nic mi do Twojego workflow, ale cięcia na timeline.... hmm tak pracowałem jakieś 15 lat temu. Znacznie wygodniejszym sposobem ( FCP, AP, FCPX) jest używanie drugiego okna, oznaczanie klipu In Out i dopiero zrzucanie na timeline już dociętgo fragmentu. Poza tym nie ma problemu w precyzyjnym cięciu klipu na timeline jeśli zachodzi taka potrzeba. Żyletka tnie tam gdzie masz ustawiony kursor jeśli masz włączoną opcję synchro.

Aczkolwiek przyznaję Ci rację, przydałoby się cięcie z klawiatury.

Wg mnie cięcie na osi czasu jest wygodniejsze. Oczywiście, kazdy może mieć swoje zdanie. :P

 

BTW jaki jest sens odpalania czegoś w Wine skoro ma się hackintosha i można postawić obok OS X natywnie Windows???

Bo bardzo często korzystam z Vegasa a nie mam chęci korzystać na co dzień z Windowsa. Dlatego nie chce mi się co chwilę restartować kompa i przechodzić do Windowsa - jest to bardzo niewygodne.

 

btw. zapoznawałem się dzisiaj z Premiere - spoko program (o wiele leprzy niż fcpx), myślę (mam nadzieję), że dam radę się na niego przesiąść. Innym przyzwyczajonym do Vegasa polecam zapoznać się z Premiere - bardziej podobny do Vegasa niż fcpx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia... jakieś 3 lata temu wysiadłem właśnie z Premiera po wielu latach pracy od wersji 4.2 :) Miałem już dość walki o stabilność, ciągłego czyszczenia tempów itp. czasem jeszcze korzystam z AME CC 2014 - jest szybki i wykorzystuje R9270X - ale to wtedy jak mi się mocno spieszy. Zawsze miałem wrażenie, że pliki z Adobe są gorszej jakości niż z innych programów ( subiektywne odczucie)

Poza tym nie podoba mi się polityka Adobe, więc nie korzystam i nie kupuję. Photoshopa porzuciłem na rzecz Pixelmatora, ale ja w branży wideo nie foto, więc było mi łatwiej ( nie potrzebuję zaawansowanych narzędzi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też używam Pixelmatora, bardzo fajny program :) Mi sie nie podoba miesięczny sposób płacenia u Adobe... dlaczego nie można kupić jednorazowej licencji i korzystać ile się chce? Miesięcznie wyjdzie o wiele drożej, jeśli programu chce się używać nie chwilowo, a na stałe. Ale premiere jako program mi się podoba - może moje zdanie się zmieni za niedlugo :P W każdym razie dzięki za rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi sie nie podoba miesięczny sposób płacenia u Adobe... dlaczego nie można kupić jednorazowej licencji i korzystać ile się chce? Miesięcznie wyjdzie o wiele drożej, jeśli programu chce się używać nie chwilowo, a na stałe.

Podejrzewam, że właśnie dlatego :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.