Skocz do zawartości

Windows 10 - dziś premiera - linki do oficjalnych obrazów ISO


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś premiera Windows 10. Ktoś z Was już go instalował, testował? Jak wrażenia na tle Win 7/8/8.1.

 

Microsoft też udostępnił możliwość pobrania oficjalnych obrazów ISO z swoich serwerów:

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10ISO

 

Jak ktoś chce przerobić obraz ISO na bootowalny klucz USB, to polecam program Rufus:

https://rufus.akeo.ie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem go na laptopie. Pierwsze wrażenia OK. Ale... ;)

Podczas instalacji domyślnie Microsoft ustawia wysyłanie dosłownie "wszystkiego" na ich serwery! Zero prywatności. Trzeba wybrać opcje i powyłączać to wszystko.

No i oczywiście w menu start pojawiły się programy, wciskane na siłę przez Microsoft.

 

System uruchamia się minimalnie dłużej (dysk SSD).

Programy, które miałem wcześniej zainstalowane działają.

W Eksploratorze domyślnie "porządkowane" są najczęściej używane pliki i foldery. Nazywa się to "Szybki dostęp". Ja to wyłączyłem ;)

Ogólnie wygląda przyjemnie.

W porównaniu z Win 8.1 zostało usprawnionych wiele rzeczy - m.in. ustawienia systemu.

Natomiast nowe ikony systemowe na pulpicie są brzydkie :)

Pojawił się też panel powiadomień podobny do OSX...

 

Po instalacji "zjadło" mi około 10 GB miejsca na dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że nie miałem styczności z Insiderem to wczorajsza aktualizacja troszkę mnie przeraziła. Raz że jak już system wstał to nawet głupiego GTX 980Ti nie mógł zainstalować nie mówiąc już o driverach do mobasa Z97 jest juz troszkę n rynku, czy nie mogli dogadać się z intelem to Asus na swojej stronie podpiął sterowniki beta :)

Więc lepiej się wstrzymać jeśli chcecie mieć stabilność.

Aktualizacje lecą same jak szalone - mam wersje PRO mogę wstrzymać ale machnąłem na to ręką. W sumie jak ma sterowniki beta to i tak przez jakiś czas będzie to poligon testowy.

 

Sam wygląd, zaskakująco pozytywne odczucie. Szczególnie nowe START. Pełna customizacja.

Jest kilka aplikacji niepotrzebnych - ten sam syf co w 8/8.1, nic nowego. Może szybo usunąć albo odinstalować.

 

Kolega wyżej miał rację, przy starcie Windows pyta o ustawienia prywatności takie 4 główne grupy jak dasz na ekspert to później wiele suwaczków będziesz musiał odhaczyć, jak czytasz to co pokazuje ekran to zawczasu odhaczysz to później pozostaje dosłownie kilka pstryczków. Zrobiłem aktualizację z 8.1 do 10 nie zachowując nic - korzystałem z narzędzi "MediaCreationToolx64.exe" (już wiem czemu nie mogłem tego znaleźć - cholera to pod OSX nie widać pliku, musisz być pod Windows) z zaznaczeniem opcji czyszczenia pozostałości po starym OSie.

Co ciekawe miałem czarną tapetę, tak jak w poprzednim systemie (nie wiem czy było to spowodowane brakiem sterowników do GPU, bo kilka suwaczków upiększających też było wyłączone).

 

Cały szajs metro wyciągnięto z kafelkowego fullscreana do okienek - bomba.

 

Dodano przejrzysty Controll Settings. Pozwala ustawić niemal wszystko nie szperając i latając po ustawieniach - tak jak było z 8/8.1.

 

Polecam poczekać do weekendu, teraz jest spora nagonka i troszkę komplikacji może się pojawić - wszyscy rzucili się na hura.

Szczególnie że już idzie dość pokaźny patch LINK.

 

Aha, działanie. Działa niemal tak samo jak 8.1. Długo pod Windowsem nie siedzę - tylko jak giercuję. Ale uruchamia się tak samo szybko, responsywność interfejsu duża. Oczywiście wszystkie bajery dodawane do wcześniejszych wersji są -pulpity, odtwarzania mkv, itd

Jeszcze nie było zwisu czy BSOD :)

 

/w sumie to, troszkę czuje się jakbym zainstalował od Apple 10.XX.0 - działać działa ale czujesz że coś jest nie tak i może być lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy to Apple będzie musiało gonić w temacie UX. Aero snap było świetne teraz jest jeszcze lepsze, obsługa wielu monitorów też, to kluczowe aspekty w których OS X nadal kuleje i nie pozwala na zbyt wiele, żaden OS im się tak nie udał a to wszystko dzięki Insiderom, miło było widzieć jak Microsoft słucha opinii userów w tym mojej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że przez ten cały czas nic się nie zmieniło w kwestii displayów powyżej 1440p. W10 działa znośnie, ale z 4k na kilku monitorach sobie jeszcze nie radzi zbyt dobrze.

 

OK, a teraz proste i oczywiste tematy:

1. Jak zmienić ikony pulpitu - czyli dodać nieśmiertelny "mój komputer" i np folder danych użyszkodnika? 

2. Ile kliknięć należy wykonać i jakich aby dostać się do menadżera dysków...

1. Wejść w file explorer i przeciągnąć ikonę z paska na pulpit, ale to spowoduje tylko utworzenie skrótu.

2. Wystarczy wpisać w search-panelu na pasku start 'disk management' lub 'create and format disk partitions'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to szczytowo "logicznym" i poukładanym jeszcze w miarę systemem był XP. Późniejsze to jazda w dół... Vista chaos - 7-dem nie chce nikogo urazić, ale to deko przypicowana Vista. Jak ktoś nie wie gdzie czegoś szukać, np zapamiętanych sieci wifi aby skasować, lub ustawień domyślnej bramy w VPNie, to ma przechlapane. 8.x - tragedia, część ustawień skasowali panelu sterownia i przenieśli do kafelek, tam już znaleźć coś, to naprawdę wyczyn, ale paradoksalnie 8.x po doinstalowaniu classic shell jest wg mnie przyjaźniejszy nić nowa 10-tka. Wczoraj z ciekawości postawiłem ją dwa razy, raz na czysto, a raz jako upgrade z win 7 i powiem wam, jestem rozczarowany. Wcale nie czyję aby ten system był spójny i logiczny. Wciąż jest motanie się "gdzie to jest". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up możesz zawsze sobie zainstalować jakiegoś moda XP, ja widziałem nawet całkowicie spolszczoną wersje x64 na takim jednym forum ;) ale w dzisiejszych czasach bardzo dużo programów nie działa już na XP, był to mega dobry system, ale w swoich czasach :-P w tej chwili to niestety staroć. Co to Win 7 to się z tobą w 100% zgadzam, nie ogarniam, co ludzie w nim widzą, i dlaczego go tak chwalą, chodzi o wiele wolniej, niż win 8.1 i wgl. nie jest taki dobry. Ja się bardzo cieszę, że się przesiadłem na Maka i nie męczę się dalej z Windowsem - owszem, stoi na 2 partycji, ale tylko czasem tylko go włączę, jeśli potrzebuję skorzystać z jakiegoś programu lub pograć w grę :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pare pytań :>

- Jak wyłączyć ciemny pasek zadań

- Da się jakoś włączyć aero dla paska zadań?

- Zmiana ikon napędów w Ten komputer... to możliwe?

- Wywalenie wszystkich tabletowych aplikacji. Da się?

 

I ewntualnie jakieś fixy/mody by 10 wyglądem przypominała starsze systemy :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pare pytań :>

- Jak wyłączyć ciemny pasek zadań

- Da się jakoś włączyć aero dla paska zadań?

- Zmiana ikon napędów w Ten komputer... to możliwe?

- Wywalenie wszystkich tabletowych aplikacji. Da się?

 

I ewntualnie jakieś fixy/mody by 10 wyglądem przypominała starsze systemy :>

1. kolor zmieniasz wyłącznie kompozycją kolorów, albo czarny albo kolor wiodący

2. Pasek zadań jest albo przeźroczysty albo nie po kiego grzyba tam aero?

3. Zewnętrzną aplikacją

4. Nie są to tabletowe aplikacje a systemowe, część można, to zrozumiałe 

 

Zostań na 7 jak masz rozterki tego typu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pare pytań :>

- Jak wyłączyć ciemny pasek zadań

- Da się jakoś włączyć aero dla paska zadań?

- Zmiana ikon napędów w Ten komputer... to możliwe?

- Wywalenie wszystkich tabletowych aplikacji. Da się?

 

I ewntualnie jakieś fixy/mody by 10 wyglądem przypominała starsze systemy :>

 

1. Prawy przycisk myszy na pulpicie -> Personalizuj -> w oknie Personalizacja po lewej wybierasz Kolory i po prawej Włączasz "Pokaż kolor w menu Start i centrum akcji oraz pasku zadań". Jeśli chcesz mieć konkretny kolor, to powyżej tej opcji wyłączasz automatyczny wybór wiodącego koloru i ustawiasz swój dowolny.

 

3. Ikony (chyba wszystkie) znajdują się w pliku C:\Windows\System32\imageres.dll - wystarczy chyba podmienić plik z systemu Win 8.1 lub 7.

 

4. Aplikacje "tabletowe" jak je nazwałeś (rozumiem, że chodzi Ci np. o Wiadomości, Podróże, Lektury itp.) - klikasz na kafelku prawym przyciskiem myszy i wybierasz albo "Odinstaluj" albo "Odepnij od ekranu startowego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. To są zupełnie inne ustawienia.

Settings powstał dlatego że wcześniejsza wersja Win miała problem rozpierdzielonych po kątach ustawień typowo systemowych. Teraz zamknięto to w jednym intuicyjnym miejscu.

Możesz wyciągnąć oddzielny skrót do Panelu Sterowania - tylko po co? Panel Sterowania masz pod prawym przyciskiem na ikonce START.

 

HEHE przypomniało mi się jak to sam szukałem Updates - gdzie oni to ukryli, w końcu poddałem się i wpisałem w polu szukaj. Jakie było moje zdziwienie że miejsce jest jak najbardziej logiczne :)

Ale tak to jest jak się człowiek przyzwyczai do OSX ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. To są zupełnie inne ustawienia.

Settings powstał dlatego że wcześniejsza wersja Win miała problem rozpierdzielonych po kątach ustawień typowo systemowych. Teraz zamknięto to w jednym intuicyjnym miejscu.

Możesz wyciągnąć oddzielny skrót do Panelu Sterowania - tylko po co? Panel Sterowania masz pod prawym przyciskiem na ikonce START.

 

HEHE przypomniało mi się jak to sam szukałem Updates - gdzie oni to ukryli, w końcu poddałem się i wpisałem w polu szukaj. Jakie było moje zdziwienie że miejsce jest jak najbardziej logiczne :)

Ale tak to jest jak się człowiek przyzwyczai do OSX ;)

Akurat dla mnie najbardziej logiczne miejsce ustawień jest w panelu sterowanie (po wyłaczeniu kategori). Raczej przypuszczam że nie da się tego zrobić żadnymi ustawieniami, raczej chodziło mi o zmiany w rejestrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po wyjeździe.

Mam takie pytanie, na które nie udało mi się nigdzie znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Czy jeżeli zrobię czystą instalację dziesiątki z ISO na komputerze, gdzie w tej chwili mam Windowsa 7, w razie czego będę mógł do niego wrócić wykorzystując dotychczasowy klucz?

 

Jeżeli tak, to może spróbuję zaktualizować na stacjonarce. Na ThinkPadzie Windows skoro już jest, ma stabilnie działać - więc wolę na razie nie mieszać i zostaję przy sprawdzonej instalacji siódemki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zainstalowałem Update na 8.1 (nie jako czystą instalację). Ale mam w Ustawieniach -> Aktualizacja i zabezpieczenia -> Odzyskiwanie -> opcję Wróć do systemu Windows 8.1 

W opisie jest napisane: "Ta opcja jest dostępna tylko przez miesiąc po uaktualnieniu do systemu Windows 10".

 

Ale chyba najlepiej dla Ciebie będzie zrobić obraz aktualnego systemu na penie i w razie czego możesz go przywrócić już aktywowanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po wyjeździe.

Mam takie pytanie, na które nie udało mi się nigdzie znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Czy jeżeli zrobię czystą instalację dziesiątki z ISO na komputerze, gdzie w tej chwili mam Windowsa 7, w razie czego będę mógł do niego wrócić wykorzystując dotychczasowy klucz?

 

Jeżeli tak, to może spróbuję zaktualizować na stacjonarce. Na ThinkPadzie Windows skoro już jest, ma stabilnie działać - więc wolę na razie nie mieszać i zostaję przy sprawdzonej instalacji siódemki.

Na x220 są małe problemy z hd3000 i trackpointem (a to w zasadzie odpowiednik t420). 

Generalnie po moich poprawkach odczucia bardzo pozytywne. System działa szybciej od 7 mimo że to uaktualniona 7 która strasznie muliła. Aplikacja do odtwarzania muzyki jest genialna (znacznie przewyższa itunes). Trochę mnie boli menadżer zadań i pasek start, ale do paska się przyzwyczaje a task menager'a podmienie na tego z 8.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po wyjeździe.

Mam takie pytanie, na które nie udało mi się nigdzie znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Czy jeżeli zrobię czystą instalację dziesiątki z ISO na komputerze, gdzie w tej chwili mam Windowsa 7, w razie czego będę mógł do niego wrócić wykorzystując dotychczasowy klucz?

 

Jeżeli tak, to może spróbuję zaktualizować na stacjonarce. Na ThinkPadzie Windows skoro już jest, ma stabilnie działać - więc wolę na razie nie mieszać i zostaję przy sprawdzonej instalacji siódemki.

Nie ma problemu - kluczyk będzie działał.

Najlepiej dokonać instalacji czystej poprzez aktualizację programem "MediaCreationToolx64.exe" z zaznaczeniem opcji - nie przenoś nic.

Tylko że pierwszej "instalacji" Win 10 musisz dokonać poprzez aktualizowanie systemu. Później system będzie przepuszczał twój klucz ze starego systemu.

 

Pozostałości pozostałości zostają przez 30 dni, później system je wywali. Ale ja zrobiłbym clona partycji z Win 7 a nie bawił się w przywracanie starej wersji. Raz że szybciej dwa że pewniej.

 

 

PolishApple, pisałem wcześniej o sterownikach - obecnie jest bieda i albo nie ma czegoś albo jest w wersji beta :\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.