Skocz do zawartości

[Windows] Przygotowanie klucza z Recovery HD do instalacji OS X 10.11


Rekomendowane odpowiedzi

Przedmiotem poradnika będzie sposób przygotowania klucza USB z poziomu systemu Windows, zawierającego partycję Recovery HD potrzebną do instalacji systemu OS X bez dostępu do pełnego obrazu instalacyjnego.

 

1. Co potrzebujemy:

- Dostęp do systemu Windows

- Połączenie z internetem, najlepiej stały i szybki dostęp - BDU pobiera ok 1,3 GB, instalacja z Recovery HD kolejnych 6GB.

- Klucz USB min 2GB

- BootDiskUtility 

http://hamac.pl/files/file/8-%7B%3F%7D/

 

2. Kolejność postępowania:

 

2.1. Zakładanie konta Apple ID - jeżeli takowe posiadasz przejdź do pkt. 2

 

2.1.1 Pobieramy iTunes: http://www.apple.com/pl/itunes/download/

 

2.1.2 Instalujemy iTunes

 

2.1.3 Zakładamy Apple ID w iTunes wg poradnika: https://support.apple.com/pl-pl/HT204034 (koniecznie pobieramy darmową aplikację wg opisu !)

 

2.2 Przygotowanie klucza w BootDiskUtility z Cloverem i Recovery HD (jeżeli potrzebujesz tylko Recovery HD przejdź do pkt. 2.3)

 

2.2.1 Pobieramy i uruchamiamy BootDiskUtility
post-388-0-71330200-1440585492_thumb.png

 

2.2.2 Ustawiamy w preferencjach wielkość partycji dla Clovera Boot Partition Size np. na 256 MB
post-388-0-36655400-1440590801_thumb.png

 

2.2.3 Klikamy w głównym oknie na Format Disk - program przygotuje dwie partycje na kluczu USB: 256 MB na Clovera i pozostałą część na Recovery HD.
post-388-0-71330200-1440585492_thumb.png post-388-0-77433400-1440585801_thumb.png

 

2.2.4 W głównym oknie programu klikamy opcję DL HD Recovery i wybieramy interesujący nas system (Lion, Mavericks, Yosemite lub El Capitan, niestety brak Mountain Lion)
post-388-0-85222000-1440585886_thumb.png
post-388-0-22741900-1440585949_thumb.png post-388-0-54037900-1440586047_thumb.png

 

2.2.5 Po pobraniu plik znajdzie się na pulpicie, nazwa w zależności od wersji będzie się różnić, rozszerzenie będzie takie samo *.hfs, nazwa pliku dla Yosemite to 3.hfs

 

2.2.6 W głównym oknie programu zaznaczamy partycję Part2: FAT16 <NONAME> dla Recovery HD i klikamy Restore Partition, następnie wskazujemy pobrany plik z pulpitu (3.hfs dla Yosemite)

 

2.2.7 Program zacznie odtwarzać plik na kluczu USB
post-388-0-53157600-1440586260_thumb.png post-388-0-72994700-1440586271_thumb.png

 

2.2.8 Tak wygląda utworzony klucz z dwoma partycjami na Clovera i Recovery HD.
post-388-0-04386400-1440586318_thumb.png

 

2.2.9 Otwieramy eksplorator Windows, wchodzimy na pierwszą partycję na kluczu USB (CLOVER) i usuwamy wszystkie pliki.

 

2.2.10 Pobieramy UniBootX Clover i zapoznajemy się z gotowymi konfiguracjami w dziale Pliki: http://hamac.pl/files/category/3-unibootx-konfiguracje-u%C5%BCytkownik%C3%B3w/

http://hamac.pl/files/file/1-%7B%3F%7D/

 

2.2.11 Rozpakowujemy pobrany UniBootX Clover, otwieramy plik ISO za pomoca programu 7-zip: http://7-zip.org.pl/ Kopiujemy zaznaczone na obrazku pliki na partycję CLOVER na kluczu USB. Instrukcja dostosowania UniBootX od pkt. 4 http://hamac.pl/topic/11716-unibootx-clover-oficjalny-uniwersalny-bootloader-hamacpl/

post-388-0-60550500-1440593196_thumb.png

 

2.2.12 Odpalamy hacka z klucza USB, w menu bootloadera wybieramy Recovery HD do startu. Po uruchomieniu instalatora w narzędziu dyskowym formatujemy odpowiednio dysk pod OS X i zaczynamy nową instalację. Instalator sprawdzi czy komputer jest zgodny z instalowaną wersją systemu (SMBIOS musi być dobrze skonfigurowany), a następnie poprosi nas o Apple ID i hasło, jeżeli wszystko się zgodzi zacznie się żmudny proces pobierania ok 6 GB systemu z internetu, następnie jego instalacja.

 

2.3 Przygotowanie klucza w BootDiskUtility z Recovery HD

 

2.3.1 Pobieramy i uruchamiamy BootDiskUtility
post-388-0-71330200-1440585492_thumb.png

 

2.3.2 W preferencjach zaznaczamy opcję Not Install oraz wyłączamy Boot Partition Size (MB)
post-388-0-08285800-1440600406_thumb.png

 

2.3.3 Klikamy w głównym oknie na Format Disk - program przygotuje partycje na kluczu USB na Recovery HD.
post-388-0-96790000-1440600563_thumb.png

 

2.3.4 W głównym oknie programu klikamy opcję DL HD Recovery i wybieramy interesujący nas system (Lion, Mavericks, Yosemite lub El Capitan, niestety brak Mountain Lion)
post-388-0-85222000-1440585886_thumb.png
post-388-0-83142900-1440602087_thumb.png post-388-0-54037900-1440586047_thumb.png

 

2.3.5 Po pobraniu plik znajdzie się na pulpicie, nazwa w zależności od wersji będzie się różnić, rozszerzenie będzie takie samo *.hfs, nazwa pliku dla Yosemite to 3.hfs

 

2.3.6 W głównym oknie programu zaznaczamy partycję Part1 dla Recovery HD i klikamy Restore Partition, następnie wskazujemy pobrany plik z pulpitu (3.hfs dla Yosemite)

 

2.3.7 Program zacznie odtwarzać plik na kluczu USB
post-388-0-90021200-1440601501_thumb.png post-388-0-72994700-1440586271_thumb.png

 

2.3.8 Tak wygląda utworzony klucz z Recovery HD.
post-388-0-07632800-1440600946_thumb.png

 

2.3.9 Odpalamy hacka z klucza/dysku na którym mamy już zainstalowany bootloader oraz podpinamy klucz USB z Recovery HD, w menu bootloadera wybieramy Recovery HD do startu. Po uruchomieniu instalatora w narzędziu dyskowym formatujemy odpowiednio dysk pod OS X i zaczynamy nową instalację. Instalator sprawdzi czy komputer jest zgodny z instalowaną wersją systemu (SMBIOS musi być dobrze skonfigurowany), a następnie poprosi nas o Apple ID i hasło, jeżeli wszystko się zgodzi zacznie się żmudny proces pobierania ok 6 GB systemu z internetu, następnie jego instalacja.

 

 

 

!! UWAGA !!

 

 

Apple zmienia linki do obrazów Recovery HD jeżeli nastąpiła ich aktualizacja. Aby pobrać obraz El Capitana należy uruchomić BDU aby stworzy się plik BootDiskUtility.ini na pulpicie. Zamykamy program, otwieramy plik ini, odszukujemy linijkę zaczynającą się "EL_CAPITAN =" i zamieniamy ją na poniższą wartość:

EL_CAPITAN = http://swcdn.apple.com/content/downloads/08/58/031-45768/yy0xr85ltis3a7mxuqf3zgaw7sovupckd7/RecoveryHDUpdate.pkg

Teraz możemy pobrać obraz Recovery HD El Cpitana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

"2.2.12 Odpalamy hacka z klucza USB, w menu bootloadera wybieramy Recovery HD do startu. Po uruchomieniu instalatora w narzędziu dyskowym formatujemy odpowiednio dysk pod OS X i zaczynamy nową instalację. Instalator sprawdzi czy komputer jest zgodny z instalowaną wersją systemu (SMBIOS musi być dobrze skonfigurowany), a następnie poprosi nas o Apple ID i hasło, jeżeli wszystko się zgodzi zacznie się żmudny proces pobierania ok 6 GB systemu z internetu, następnie jego instalacja."

 

W tym miejscu mnie zgubiles. Co to jest ten hack i skad go wziasc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"2.2.12 Odpalamy hacka z klucza USB, w menu bootloadera wybieramy Recovery HD do startu. Po uruchomieniu instalatora w narzędziu dyskowym formatujemy odpowiednio dysk pod OS X i zaczynamy nową instalację. Instalator sprawdzi czy komputer jest zgodny z instalowaną wersją systemu (SMBIOS musi być dobrze skonfigurowany), a następnie poprosi nas o Apple ID i hasło, jeżeli wszystko się zgodzi zacznie się żmudny proces pobierania ok 6 GB systemu z internetu, następnie jego instalacja."

 

W tym miejscu mnie zgubiles. Co to jest ten hack i skad go wziasc?

:> Hack=Hackintosh=Komputer :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

UWAGA


 

ZAKAZ Dyskusji o problemach z uruchomieniem na własnym sprzęcie, nie działa mi, nie mogę uruchomić, etc. Proszę zakładać swoje wątki w stosownych działach.


W tym poradniku jedynie dyskutujemy na temat poradnika, np co poprawić, bo jest niezrozumiałe, co do niego dodać, co zmienić, jak ulepszyć.

 

 

UWAGA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda.

 

Yosemite nie ma już w app store od momentu wydania oficjalnego el capitan, można go ponownie ściągnąć podczas instalacji jeśli był wcześniej zakupiony na naszym koncie apple id. Jeżeli nie masz nikogo kto dałby Ci dane do takiego konta to musisz kombinować inaczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i prawie się udało.

W ostatnim punkcie piszesz "Instalator sprawdzi czy komputer jest zgodny z instalowaną wersją systemu (SMBIOS musi być dobrze skonfigurowany"

Widać mój SMBIOS jest nieprawidłowy, bo krzyczy coś o niezgodności. Niby jak mam to skonfigurować? Jedyna znana mi możliwość to ustawienie SMBIOS przez Clover Configurator. No ale do tego sysyem musi być zainstalowany. Błędne koło....

Jest inny sposób konfiguracji przed instalacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby jak mam to skonfigurować? Jedyna znana mi możliwość to ustawienie SMBIOS przez Clover Configurator. No ale do tego sysyem musi być zainstalowany. Błędne koło....

Jest inny sposób konfiguracji przed instalacją?

 

Można otworzyć plik config.plist na przykład w WordPadzie (pod Windowsem) i w nim wpisać wszystko ręcznie. Oczywiście trzeba znać numery pod swoją konfigurację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten poradnik niby dla wszystkich, ale tak naprawde jest tylko dla zaawansowanych, a więc dla 5-8% urzytkowników .... super.

 

A jak mogę odczytać te numery ? Jak je wpisać?

 

Dopółki nikt nie wytłumaczy wszystkim jak przygotować samemu config będziecie mieli pod każdym tutkiem tysiące pytań typu :

"robie wszystko jak napisane, ale u mnie nie działa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady - wystarczy trochę poszukać na tym forum. Np.

 

http://hamac.pl/topic/6736-clover-v2-instrukcja-obs%C5%82ugi/

 

http://hamac.pl/topic/9864-imessages/?p=94532

 

Poza tym w menu Clover'a możesz przejść do lokalizacji: options -> SMBIOS i odczytać nazwę płyty głównej i parę innych potrzebnych danych (numerów).

 

 

A poza tym tu:

 

http://clover-wiki.zetam.org/Home

 

http://clover-wiki.zetam.org/Configuration/SMBIOS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślalem, że sobie poradze ale jednak nie. 

Jakis czas temu napisalem tez poradnik na formu wtedy jeszcze o starej nazwie dla mojego lapka, ale ze to bylo daawno temu,

teraz mam PC a jako producent muzyczny w koncu chce sie prerzucic na OSX, jednak nie jestem wielbicielem Applowskeigo sprzetu. 

Do rzeczy, sciagnalem i pobralem Recovery El Capitan, udalo mi sie odaplic instalke jednak po zalogowaniu dostaje komunikat, że

produkt tymczasowo niedostepny "this item is temporarily unavailable".  Nie bardzo wiem co dalej, jakas sugestia ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jaki jest sens zakładania konta w itunes w pkt. 2 skoro bez posiadania na koncie zakupu tego systemu ta metoda wogóle się nie sprawdzi?

 

Propozycja zmiany :

W pkt. 1 Dopisać - Konto iTunes z zakupionym systemem

W pkt 2.2 Przygotowanie klucza w BootDiskUtility z UnibootX i Recovery HD

W pkt 2.2.2 Zaznaczyć opcję Not Install, nie ma sensu ściągać i instalować Clovera jak zaraz po tym go kasujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego opis powstał zanim wyszedł oficjalny El Capitan i wtedy był poprawny. Kiedy wychodzi nowy system to stary znika z App Store, ponowne pobranie starego systemu możliwe jest tylko kiedy mieliśmy go wcześniej zakupionego.

 

Co do El Capitana - nie ma problemu, pobieramy bez jego posiadania w zakupionych.

 

Zmian nie robię w pkt 1 bo tutek został przeniesiony do działu El Capitan.

Kolejne zmiany też nie potrzebne, przeczytaj CAŁY tytek. pkt 2.3 to instalacja samego Recovery HD.

 

2.2 Przygotowanie klucza w BootDiskUtility z Cloverem i Recovery HD (jeżeli potrzebujesz tylko Recovery HD przejdź do pkt. 2.3)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko myślałem że dalej jest tak że wymagany jest w historii zakupów.

 

A z tym punktem 2.2 i 2.2.2 dalej wydaje mi się to nie logiczne.

 

Chcę mieć bootloader i recovery HD więc stosuję się do punktu 2.2 ale w instrukcji najpierw pobieram Clover a następnie go usuwam żeby wgrać UnibootX, nie uważasz że to bezcelowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.