Skocz do zawartości

ALC889a - trzeszczący dźwięk


groszaker
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogę sobie poradzić z tym kodekiem na Yosemite 10.10.5

Wypróbowałem wszystkie możliwe kombinacja jakie udało mi się odszukać w sieci, od metody automatycznego patchowania toledo w różnych opcjach, przez gotowe zmodyfikowane kexty które gdzieś tam odnajdywałem aż do sterownika Voodoo.

Za każdym razem gdy w końcu w systemie pojawiało się urządzenie audio, to dźwięk grany przez niego przypomina potrzaskaną płytę winylową czy jeszcze starsze  na patefony.

Mobo to stareńka Gigabyte G33m-DS2R  z kodekiem 885/889a.

Kilka miesięcy temu miałem zainstalowane Yosemite 10.10.2 i dźwięk przez kext Voodoo działał bezbłędnie, z tego co pamiętam była to wersja 2.8.5 (przetestowałem teraz od tej do najnowszej 2.8.7b) zainstalowana i uruchamiana przez Chameleona.

 

Teraz system ładowany jest przez Clovera, goły Yosemite 10.10.5 z 2 kextami FakeSMC i VoodooPS2Controller odtworzony z obrazu - wyrób Rosjan.

Wszystko za wyjątkiem tego nieszczęsnego dźwięku działa idealnie.

Tragedii nie ma, ale muszę trochę na tym Hakintoshu posiedzieć a lubię posłuchać muzy.

 

Ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem i zna rozwiązanie? Wiem, ze na innych płytach 885/889a działa, ale znalazłem jeszcze 2 przypadki dokładnie takie same jak moje, ta sama płyta i skarżący się użytkownicy na "cracking sound".

W innym wątku na insanelymac znalazłem opis, że taki "cracking sound" bierze się albo z za niskiego napięcia dla kodeka na płycie jak na wymagania Apple albo z nieprawidłowego buforowania - zalecają wtedy modyfikacje kextów i patchowanie - wyglądało to dość wrednie i raczej poza moimi możliwościami.

 

Zaznaczę, że mobo jest sprawne, kodek też, bez problemu działa na innych systemach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem wszystko, chyba właśnie Twoimi wpisami najbardziej się kierowałem, zawsze kończy się tak samo, czyli urządzenie pojawia się w systemie, wyjścia działają, ale dźwięk trzeszczy.

BTW nie do końca wiem, który w końcu sposób Ci zadziałał, w podanym wątku są dwie metody, pierwsza chyba działa ma Mavericku,  i kolejny link do kolejnej metody. Te ostatnią wypróbowałem z kexem  z insanelymac z HDAEnlabler7.

DSDT.aml nie używam, dlatego zastosowałem rozwiązanie z patchowanym kextem dla ALC889a i kextem HDAEnabler7.

 

Zawsze tak samo się kończy.

Automatyczny patch od Toleda prawidłowo rozpoznaje kodek, tzn dokładnie jako 885, patchuje oryginalny kext AppleHDA, . urządzenie się pojawia, i znów trzaski.

 

To coś innego, problem trzasków polega na czymś innym.

W opisie na wiki projectx86OSX znalazłem komentarze, że na takie bolączki czasami pomaga ustawienie wersji modelu maca w SMBIOS, zalecenia ustawienia na MacPro3,1  -  przetwarzałem to i  mnie akurat nie pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W konsoli mam znak zachęty (command prompt).

:roll:

 

 

Ładowanie kexta komendą kextload nie wyświetla żadnych informacji.

W logach systemowych nic nie znalazłem.

Uważam, że nie przyczyną nie są sterowniki same w sobie, a raczej konfiguracja hakintosha, może clover, może SMBIOS.

Nie jest możliwym, żeby trzy sterowniki, różne, z różnymi patchami zachowywały się tak samo, czyli dawały trzeszczący dźwięk.

Najoptymalniej jeszcze zachowuje się VoodooHDA, najmniej trzasków, prawidłowo nazwane wszystkie wejścia i wyjścia.

 

Zrobię coś innego, zainstaluję system "koszernie", czyli tak jak powinien być zainstalowany, poprzez clovera + oryginalny dmg, trzeszczący dźwięk może być skutkiem odtworzenia obrazu systemu, może po zwykłej instalacji coś się zmieni.

Dam znać, najpewniej nie dzisiaj, czy coś się zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W konsoli mam znak zachęty (command prompt).

:roll:

 

 

Ładowanie kexta komendą kextload nie wyświetla żadnych informacji.

W logach systemowych nic nie znalazłem.

Uważam, że nie przyczyną nie są sterowniki same w sobie, a raczej konfiguracja hakintosha, może clover, może SMBIOS.

Nie jest możliwym, żeby trzy sterowniki, różne, z różnymi patchami zachowywały się tak samo, czyli dawały trzeszczący dźwięk.

Najoptymalniej jeszcze zachowuje się VoodooHDA, najmniej trzasków, prawidłowo nazwane wszystkie wejścia i wyjścia.

 

Zrobię coś innego, zainstaluję system "koszernie", czyli tak jak powinien być zainstalowany, poprzez clovera + oryginalny dmg, trzeszczący dźwięk może być skutkiem odtworzenia obrazu systemu, może po zwykłej instalacji coś się zmieni.

Dam znać, najpewniej nie dzisiaj, czy coś się zmieniło.

WTF!!! 

 

Na co ci kextload?... 

Sprawdź w konsoli czy masz wpisy "tsc"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam znać, najpewniej nie dzisiaj, czy coś się zmieniło.

 

Przeinstalowałem Yosemite metoda tradycyjną, czyli instalacja z oryginalnego dmg + Clover.

Wgrałem potem sterowniki z linku który podał AdamiPL (z insanelymac patchowane ALC889a + HDAEnabler7, nie używam jak pisałem pliku DSDT.aml) - wszystko działa jak marzenie, zero trzasków.

Tak, to raczej obejście problemu, niż jego rozwiązanie, ale gdyby trafił się kiedyś ktoś z podobnym przypadkiem warto się zapytac, czy nie instalował systemu odtwarzając plik obrazu dysku, a nie metodą tradycyjnej instalacji.

 

P.S.

Do PolishApple:

Czasami przychodzą ludzie, tutaj na forum i gdzie indziej, i piszą o swoim problemie, nie podając dokładnie detaili, szczegółów i generalnie opisu tego, co robią, rzucają jakies tam hasło o swoim problemie i oczekują na pomoc.

Są wtedy delikanie, lub mniej,  rugowani przez doświadczonych użytkowników forum, najczęściech padają slogany o szklanych kulach, wróżkach, fusach z kawy czy zdolnosciach telepatycznych.

Wiem, że nie uwierzysz - to działa w dwie strony.

Rozumiem, że sie starasz i chcesz pomóc, ale musisz popracować nad komunikacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak, jak nie masz poprawionego DSDT, to na 99% problem powróci... Ta płyta do poprawnej pracy wymaga furmanki poprawek... ale jak je zrobisz, to powinna działać całkiem dobrze. 

 

Nie wiem dlaczego, ale staje mi przed oczyma scena z 'Paragraf 22' w szpitalu - "On wrócił! On wrócił! On wrócił!"

 

No dobrze, trochę oszukuję, wiem dlaczego. Ale kto nie czytał, to nie zrozumie.

Napisałem wcześniej, że trzaski mogą być spowodowane niepoprawną konfiguracją Clovera.

I że chodzi mi jedynie o poprawnie działający dźwięk, ponieważ wg. mojej oceny reszty "wszystko działa jak marzenie" czyli "działa w stopniu wystarczajacym na moje potrzeby"

Umieśiłeś w tym wątku dwa posty. Z mojego punktu widzenia całkowicie dla mnie bezużyteczne, natomiast starąjace się chyba mnie, sam nie wiem, nastraszyć, użyłeś masy skrótów, sugerujac powrót problemu na 99%, natomiast nie zaoferowałeś tak naprawdę żadnej pomocy, choćby w postaci, nie wiem, linku do opisu poprawek DSDT dla tej płyty.

Teraz, biorąc pod uwagę twoją stopkę, a raczej pisząc dokładnie jej treść, jak ja mam to odebrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czytam wypowiedzi lenia i to do tego z postawą roszczeniową, który czeka aż ktoś podstawi mu rozwiązanie pod nos.

 

Wybacz, ale ktoś po przeczytaniu Twoich wypowiedziach w stylu:

 

Rozumiem, że sie starasz i chcesz pomóc, ale musisz popracować nad komunikacją.

 

Umieśiłeś w tym wątku dwa posty. Z mojego punktu widzenia całkowicie dla mnie bezużyteczne, natomiast starąjace się chyba mnie, sam nie wiem, nastraszyć, użyłeś masy skrótów, sugerujac powrót problemu na 99%, natomiast nie zaoferowałeś tak naprawdę żadnej pomocy, choćby w postaci, nie wiem, linku do opisu poprawek DSDT dla tej płyty.

 

Zastanowi się kilka razy czy aby w ogóle Ci pomóc... bo po po co... wpierw podstaw mu pod nos rozwiązanie, potem zbierz parę impertynenckich zdań.  

 

Linków do tematów celowo nie podam. Są podpięte i opisane w stosownym dziale. Dostając precyzyjną informację co jest problemem, przynajmniej w własnym zakresie powinieneś poszukać informacji na ten temat, ale skoro uważasz, że są dla Ciebie "całkowicie bezużyteczne", to nie musisz więcej czekać aż ktoś Ci podstawi pod nos rozwiązanie... 

 

Kończąc, jeszcze jedno zdanie, wypowiedź w w/w stylu i przejdziesz w tryb "tylko do odczytu". Na tym forum NIE toleruję takiego zachowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.