Skocz do zawartości

Clover #1 - instalacja na klucz USB & HDD ( OS X )


Rekomendowane odpowiedzi

Przygotowywanie do instalacji..

Zanim przystąpimy do jakiej kol wiek instalacji musimy wcześniej pobrać naszego bootloadera. W tym celu w przeglądarce Google wpisujemy Clover EFI i przechodzimy na pierwszą stronę zatytułowaną Clover EFI bootloader download | SourceForge.net lub przechodzimy bez pośrednio pod ten adres - tutaj zawsze znajdziemy aktualną wersje.

 

 Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B13.21.

 

Gdy posiadamy już klucz USB oraz paczkę instalacyjną Clover możemy przejść dalej..

 

 

 

 

Instalacja Clover na pamięci USB.. - wprowadzenie.

 

UWAGA!!

Bardziej szczegółowe opcje zostaną opisane w pozostałych częściach.

 

Po pobraniu uruchamiamy plik o nazwie np. Clover_v2.3k_r3259.pkg po uruchomieniu powinniśmy ujrzeć takie okno

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B13.26.

 

Klikamy Dalej.

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B13.27.

 

Znowu dajemy Dalej.

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B13.28.

 

Jeszcze raz klikamy Dalej. W następnym oknie będą wreszcie najbardziej interesujące nas rzeczy, czyli gdzie zainstalować i co zainstalować. Aby wybrać miejsce instalacji klikamy w Zmień miejsce instalacji…. Natomiast aby wybrać to co chcemy zainstalować klikamy w Dostosuj.

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B13.30.

 

Zmień miejsce instalacji…

Po kliknięciu w ten pole ujrzymy okno z możliwością wybrania dysku, partycji czy nawet pamięci USB na której zostanie zainstalowany program rozruchowy.

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B13.34.

 

Po wybraniu miejsca instalacji klikamy Dalej i zostaniemy przerzuceni z powrotem do okna "Rodzaj instalacji" (do tego wyżej).

 

Dostosuj

Po kliknięciu w ten pole ujrzymy okno jak poniżej z możliwością wybrania: opcji, sterowników czy plików jakie ma posiadać nasz bootloader.

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B13.37.

 

Jeśli dotarliśmy już do tego miejsca należy wyróżnić teraz dwie odrębne opcje dostosowywania instalatora naszego bootloadera. Pierwsza to instalacja dla trybu UEFI (nowsze BIOS'y), a druga to legacy BIOS (starsze BIOS'y). W dalszych pod rozdziałach omówię właściwą metodę do instalacji w odpowiednim trybie - dla pamięci USB oraz dla dysku twardego.

 

Gdy klikniemy Instaluj zostaniemy poproszeni o nasze hasło (ze względów że w polu Użytkownik było podane moje imię i nazwisko postanowiłem je wymazać). Po czym zacznie się proces instalacji.

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B23.22.

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B23.22.

 

Na sam koniec klikamy Zamknij. Nasz bootloader został zainstalowany.

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B23.11.

 

 

 

 

UWAGA!!

Do działania naszego komputera z Clover oraz OS X czasami są wymagane odpowiednie sterowniki z sekcji: Drivers32, Drivers64 czy Drivers64UEFI. Dla tego należy z rozsądkiem instalować oraz odpowiednio dobrać je do naszego sprzętu. Czasami zbędne mogą zaszkodzić. Przykładem takim może być w Drivers64UEFI sterownik OsxAptioFixDrv-64 i OsxAptioFix2Drv-64 - jeden jest starszą wersją, a drugi nowszą. Stosowanie obydwóch naraz może prowadzić do destabilizacji działania naszego systemu.

 

 

 

 

Instalacja UEFI na pamięci USB.

Do tej instalacji nasz klucz USB może być dowolnie sformatowany. Ponadto przy instalacji na USB należy zaznaczyć poniższe opcje:

  • Instalacja dla komputerów z UEFI
  • Drivers64UEFI

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B13.55.

 

Następnie klikamy Instaluj podajemy nasze hasło i czekamy do końca instalacji. Na sam koniec klikamy w pole Zamknij. Nasz bootloader został zainstalowany.

 

 

 

 

Instalacja UEFI na dysku twardym.

W ten sposób zostanie zainstalowany nasz bootloader na dysku twardy na partycji EFI (ESP) - domyślnie jest ona ukryta. W tym celu zaznaczamy poniższe opcje:

  • Instalacja dla komputerów z UEFI
  • Instalacja Clover na ESP
  • Drivers64UEFI

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B14.05.

 

Następnie klikamy Instaluj podajemy nasze hasło i czekamy do końca instalacji. Na sam koniec klikamy w pole Zamknij. Nasz bootloader został zainstalowany.

 

 

 

 

Instalacja legacy na kluczu USB.

Przed przystąpieniem do instalacji na nasz klucz USB należy wykonać pewną czynność. Próbowałem kilku sposobów i nie udało mi się tej procedury pominąć. A więc.. 

 

Podpinamy naszą "klucz" (pamięć/pen-drive) do USB i przechodzimy kolejno do: Idź ->  Narzędzia -> Narzędzia dyskowe. Po uruchomieniu odszukujemy tam naszej pamięci i zaznaczmy ją.

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B22.26.

 

W moim przypadku jest to 8.25GB USB FLASH DRIVE…

 

Jeśli chcemy wymazać jej zawartość klikamy zakładkę Wymaż i klikamy tam w pole Wymaż.

 

Przechodzimy do zakładki Partycje - możemy podzieli tam nasz dysk na partycję..  Jeśli nie dzielimy dysku na partycję wybieramy:

  • Układ partycji: -> Schemat 1 partycji
  • Nazwa -> Dowolna
  • Format -> MS-DOS (FAT)

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B22.33.

 

Następnie klikamy Opcje… -> Główny rekord rozruchu

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B22.35.

 

Klikamy OK i wracamy do poprzedniego okna. Tam klikamy Zastosuj. Po zastosowaniu zmian możemy zamknąć Narzędzia dyskowe.

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B22.36.

 

Następnie Idź -> Narzędzia -> Terminal i wpisujemy tam następującą komendę: sudo su - pozwoli ona nam się zalogować na konto root'a tzw. konto administracyjne bez żadnych ograniczeń (prosto tłumacząc). Podajemy jeszcze nasze hasło - tu nie będzie wyświetlana w żaden sposób ilość znaków.

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B22.41.

 

Gdy już mamy dostęp do konta "administracyjnego" wpisujemy kolejno: diskutil list.

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B22.42.

 

Odszukujemy naszej pamięci. W moim przypadku jest to: /dev/disk3 o pojemności 8.3GB z systemem plików DOS_FAT_32 i z nazwą BEZ NAZWY 1. Interesuje nas jeszcze dokładny identyfikator tego dysku, czyli: disk3s1 - wykorzystamy go w dalszej części. Wpisujemy teraz komendę: diskutil unmount /dev/rdisk3s1.

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B22.47.

 

Następną komendą będzie: newfs_msdos -v Fat32 -F 32 /dev/rdisk3s1. Gdzie zamiast Fat32 możemy np. wpisać EFI - będzie to stanowiło nazwę dysku. Powinniśmy też dostać komunikat zwrotny taki jak poniżej - jeśli wszystko się uda.

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B22.49.

 

Ostatnią interesującą już nas komendą jest: diskutil mount /dev/rdisk3s1.

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B22.52.

 

Na koniec wpisujemy Exit i jeszcze raz Exit i zamykamy Terminal.

 

Teraz możemy przystąpić do instalacji na naszej pamięci bootloadera Clover EFI v2. W tym celu zaznaczamy:

  • Bootloader -> Zainstaluj boot0af w sektorze MBR
  • CloverEFI 64 bity SATA
  • Drivers64 (oczywiście dla architektury 64 bitowej i nie należy instalować Drivers64UEFI bo to nic nam nie da, a sterowniki i tak nie będą używane).

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B22.55.

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B22.57.

 

Następnie klikamy Instaluj podajemy nasze hasło i czekamy do końca instalacji. Na sam koniec klikamy w pole Zamknij. Nasz bootloader został zainstalowany.

 

 

 

 

Instalacja legacy na dysku twardym.

Tak samo ja w przypadku instalacji UEFI na dysku twardy i w tym wypadku nasz bootloader zostanie zainstalowany na dysku twardym w ukrytej partycji EFI (ESP). W tym celu należy zaznaczyć:

  • Instalacja Clover na ESP
  • Bootloader -> Zainstaluj boot0ss w sektorze MBR
  • CloberEFI -> CloverEFI 64 by SATA
  • Instaluj skrypty RC na dysku docelowym (wtedy na pewno powinien nam zadziałać nvram)

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-30%2Bo%2B23.51.

 

Zrzut%2Bekranu%2B2015-08-31%2Bo%2B00.05.

 

Następnie klikamy Instaluj podajemy nasze hasło i czekamy do końca instalacji. Na sam koniec klikamy w pole Zamknij. Nasz bootloader został zainstalowany.

 
 
______________________________________________________________________
 
Mam nadziej że nikt się nie pogniewa za tą informację.. Miałem trochę czasu więc postanowiłem coś takiego napisać. Mam nadziej że komuś się przyda. Starałem się tak to pisać żeby każdy to zrozumiał..
 
Do napisania tego "poradnika" sugerowałem się radami @314TeR oraz tematem @oswaldini'ego CLOVER v.2 - Instrukcja obsługi. Pozbierałem wszystko i uzupełniłem o swoje skromne doświadczenie. I jest to co jest..

Tak że dziękuję wszystkim tym którzy udzielili mi jakich kol wiek rad i przyczynili się do tego co powstało z tego. Dzięki raz jeszcze za wszystko!!


P.S.
- Jeśli ktoś się czuje urażony i uważa że nie powinienem tego tworzyć proszę to zgłosić do aministratora / moderatora - nie będę się czuł urażony.
- Jeśli posiada ktoś jakieś uwagi o które można by zaktualizować temat proszę pisać..
 
 
 
Jeśli zamierzasz kopiować treści zawarte w tym temacie / wątku w inne miejsce, to proszę jedynie o uwzględnienieodnośnika / hiperłącza do tej treści - w przeciwnym razie nie zezwalam na kopiowanie materiałów po za forum
haMac.pl bez mojej zgody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.