Skocz do zawartości

Stacja do montażu za około 3000-4000 PREMIERE/RESOLVE/FINALCUT


marcinogi7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, zaczynam wstępnie orientować się cenowo i sprzętowo nad nowym kompem do montażu, bo z obecnego wyciskam już ostatnie soki, chociaż daje radę znakomicie.

(Phenom II 4x3.0 / 8gb dd2 / gtx285 / ssd).

 

Na wstępie zaznaczę, że przejrzałem już sporo tematów, jednak poszukuję dokładniejszej opinii.

 

Wstępną wizją był komp, który będzie pracował dalej na W7, ale jak to z wizją jest, zmieniła się i dlatego jestem tutaj :)

Trochę obawiam się instalacji, bo będzie to mój pierwszy hamac, no ale może jakoś podołam!

 

Docelowo komputer ma być pod Adobe Premiere CC, ponieważ rozpcząłem kolejny rok abonamentu na Clouda.

 

Ale ciekawi mnie coraz bardziej Resolve, także może również z niego zacznę korzystać, chociaż może to być tylko chwilowa zajawka.

To samo tyczy się Final Cut, może sie na niego przesiądę ale dopiero po zakończeniu abonamentu na Clouda.

 

Ok przejdźmy do podzespołów:

 

Ze strony adobe wymagania dla premiera:

 

  • Multicore Intel processor with 64-bit support
  • Mac OS X v10.9 or v10.10
  • 4 GB of RAM (8 GB recommended)

 

Mam nadzieję, że pomożecie mi coś skonfigurować, co będzie STABILNE :) 

 

i7 4770 / i5 4690- 1300 / 950 zł

Asrock  H97 PRO4 - 350 zł // Nie chcę ASUSA, mam z nim złe doświadczenia  :/

Samsung EVO 120GB SSD - 300 zł (tylko na system i premiere, nic tam więcej ma nie być, obecnie mam 60gb na w7 i starcza)

2 x WD RED 1TB spięte w RAID 0 - 550 zł - starczyłyby spokojnie 2x500GB, ale takich WD chyba nie produkuje, także będzie większy RAID :)

Ewentualnie 2x WD Caviar Black spięte w RAID 0, mam taką konfigurację teraz.

Zasilacz Corsair VS650 - 250 zł

Pamięć 16 GB tutaj nie mam faworytów, może coś polecicie - 400 zł

 

Co do grafiki stawiam wielki pytajnik, 

Może używaną GTX680 - 700 zł, a może Radeon R9 280/285/290 - Podobno biją na łeb geforce, szczególnie w Final Cut, ale nie zapominajmy, że zestaw będzie pod premierkę.

Wszyscy producenci będą zgodni z systemem, czy tylko wybrani / wybrane modele?

 

Co myślicie? Może da radę coś jeszcze taniej? :)

Dzięki za oddowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CPU - jakiś haswell, jak i7 to i7-4790K - 4GHz + Turbo do 4,4 - to naprawdę szybki CPU, szybszy od 4770(K) od 400MHz. 

 

Płyta - jeśli masz jakieś "złe doświadczenia" to możesz o nich zapomnieć. Każda marka pada i każda marka ma jakieś problemy. Tu natomiast istotne jest jak dana płyta chodzi w OS X, a ASUSy sprawiają właśnie najmniej kłopotów. Biorąc np Asrock  H97 PRO4 prosisz się właśnie o kłopoty. Apple nie stosuje chipsetów H97 a do tego ASRocki ostatnio stwarzają problemy z dźwiękiem... czyli masz dźwięk, nie ma sleep, chcesz sleep wyłącz pokładowe audio. 

 

Jak Resolve - to tylko NVidia - Resolve Davinci lepiej radzi sobie z CUDA. Inne programu, niech koledzy doradzą... FC faktycznie AMD, Premiere - nie wiem... 

 

Jak Dysk na dane starczy Ci 512GB to olej RAIDy z HDD... to już przeżytek... kup taniego SSD 512GB, np jakiegoś Cruciala albo Samsunga EVO 850 i będziesz miał transfery wyższy kilkukrotnie niż na problematyczny, głośnym i awaryjnym raidzie z HDD.

 

Jak Nvidia - to GTX7xx, np 760, 770, 780, 780Ti 0 te karty najlepiej działają z OS X, Resolve, np jedna 780 potrafi położyć dwie GTX690 (~cztery 680) przy kodowaniu materiału. 

 

Pamięć - G.Skill TridentX 2400 CL10. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki 314TeR, lecimy dalej:

 

i7 to i7-4790K - 1500 zł

Ewentualnie słabszy i5  4690K - 1000 zł 

 

Mobo: // Ojj niech Ci będzie ale powrót do asusa to naprawdę trudna decyzja :)

 Biorąc np Asrock  H97 PRO4 prosisz się właśnie o kłopoty

 

Ok, rezygnujemy z Asroka, bierzemy ASUSA

 

Pewnie poszukam jakiejś używki z poniższej listy:

POLECANE PŁYTY

Koło 400 zł pewnie coś wyrwę.

Z87 DELUXE/EXPERT/PRO/PLUS/SABERTOOTH/GRYPHON 
 

 

 nie ma sleep, chcesz sleep wyłącz pokładowe audio. 

 

Co do sleep, masz na myśli stan wstrzymania, czy wyłączenie komputera?

Często widzę to pojecie w tematach, a nie do końca wiem co to dokładnie znaczy w OS X. :)

 

 

Jak Dysk na dane starczy Ci 512GB to olej RAIDy z HDD... to już przeżytek... kup taniego SSD 512GB, np jakiegoś Cruciala albo Samsunga EVO 850 i będziesz miał transfery wyższy kilkukrotnie niż na problematyczny, głośnym i awaryjnym raidzie z HDD.

 

 

Na myśli miałem 2x512GB połączone w jeden RAID = 1TB, ale 512GB też dam radę, ewentualnie dokupię jeszcze 512GB i wtedy znowu pomyślę o RAID, albo zostawię dwa osobno.

 

Na pozostalych dyskach HDD zostaje materiał, tylko w celu przechowywania. (Te dyski juz mam)

SSD 600 zł

 

A więc GTX 7xxx, pewnie 770 - chyba, że zaszaleję to 780 

Pytanko, tylko czy nie będzie problemów przy wykorzystaniu killku monitorów??

Co do producenta Gigabyte / Palit / Asus, jest on bez znaczenia pod względem sterowników, czy wszystkie będą kompatybilne ?

 

//Edit: Ze strony Adobe informacja odnoścnie kompatbilności MAC CUDA, lista obsługiwanych kart

Tyle, że być może wystarczy dopisać kartę do pliku TXT, albo sama ruszy, mimo że nie jest na liście

 

  • GeForce GTX 675MX
  • GeForce GTX 680
  • GeForce GTX 680MX
  • GeForce GT 750M
  • GeForce GT 755M
  • GeForce GTX 775M
  • GeForce GTX 780M
  • Quadro K5000

 

Pamięć - G.Skill TridentX 2400 CL10.  - pasuje!   =D> 

 

Na system też samsunga EVO, czy jednak rozejrzeć się za jakimiś innymi SSD (szybszymi) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z SSD nie kupuj Goodram ostatnio mi się nówka spaliła... Samsung EVO 850 jest git, a jak masz więcej kasy to wiadomo coś lepszego

 

Generalnie w tym przedziale cenowym wziąłbym:

 

Procesor Intel Core i7 4790K 4.0GHz 1150              1499 zł

 ASUS :: Z97-PRO GAMER (Z97 3xPCI-E DDR3)    579 zł

G.SKILL 8GB 2400MHz TridentX CL10 (2x4096)      268 zł

 Be Quiet :: Dark Rock 3  chłodzenie CPU                259 zł

 Be Quiet :: 600W Straight Power 10 CM BOX         439 zł

 120GB 2,5'' SATA SSD Seria 850 EVO                   295 zł

Nvidia GeForce GTX 770, 2048MB GDDR5,          700 zł - używana

 

całość: 4039 zł Warto dokupić chyba że już masz dysk hdd dodatkowy za około 200 zł i obudowę :-) Polecam tu Bitfenix'a :-)

 

Co do zakupu części mogę polecić tu śmiało sklep X-KOM, naprawdę bezawaryjna praca i bezproblemowy ewentualny serwis :-)

 

Dopłacając kilka stówek złożyłbym na Twoim miejscu kompa w obudowie mini ITX, wtedy polecam bardzo fajną obudowę: BitFenix Prodigy Mini-ITX, a płytę główną: ASUS MAXIMUS VI IMPACT Z87 1150 ITX

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam obudowa, obudowa... Dla mnie jest bez znaczenia może być nawet 20letnia byleby jakiś przewiew miała :) tybardziej, że zawsze stoi otwarta.

 

Bartesss, aż takie chłodzenie nie będzie potrzebne, nie zamierzam tego póki co kręcić.

A gdy takie zamiary przyjdą, przyjdzie chłodzenie.

Poza tym w tej kasie widziałem już jakieś układny wodne.

Ewentualnie z mojego kompa przepenę chłodzenie bo mam jakiś mega uniwersalne chłodzenie :roll:  

 

8gb ramu także za mało, Premiere przy odtwarzaniu na żywo lubi sobie zapchać ram, obecnie 8gb jest na granicy - wolę 16, a być może kiedyś rozbuduję do 32.

 

Z tego co widzę, w tej kasie będę musiał zostać przy wyżej wspomnianym i5, bo braknie na resztę, A płynne odtwarzanie na żywo ma dla mnie większy priorytet niż godzinę krótszy render :)

 

Tak jak wspomniałeś używka Nvidia 770 - pewnie ją wybiorę.

Ale ponawiam pytanie na temat monitorów

Co do płyty:

 

Ten Asus również wydaje siębyć ciekawą opcją, jak właduję go w koszty to wyjdzie cenowo tak jak używa - a i gwarancję zyskam.

Tyle, że ona jest na Chipsecie Z97, a nie tak jak powyższe Z87

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdziesz ASUSa na Z87 - idealnie jakby był nowy, to bierz Z87... jest mniej problematyczna (chodzi o dźwięk) niż modele z chipsetem Z97 (to dotyczy większości płyt na z97).

 

Chłodzenie CPU - MUSISZ mieć coś solidnego, rendery w ułamku sekundy podgrzeją Ci CPU na max i zamiast jechać np stabilnie na 4,4GHz od razu włączy się throttling bo dojdzie temperatura do 100 stopni i spadną zegary np do 2GHz... a chyba nie o to chodzi aby wziąć mocny cpu i nie móc go wykorzystać. BOXowy cooler po prostu nie wyrabia na mocnych haswellach. LGA1156/1155/1150/1151 - te wszystkie mają identyczny rozstaw mocowań, jak obecne Twoje chłodzenie ma wymienione choć jedno z nich, to będzie pasować otworami... pozostaje kwestia czy siądzie z np RAMemn. G.Skill TridentX jest wysokim ramem i nie koniecznie może się zmieścić z chłodzeniem. Ewentualnie niezłe i dość rozsądnie wycenione chłodzenie to Scythe Mugen 4. 

 

Nvidia 760 i wyżej, bez problemu na 2,3 monitorach - czterech nie miałem okazji przetestować. Firma, co kto lubi... ja preferuję ciche konstrukcje i osobiście lubię ASUSy z chłodzeniem Direct CU II, ale to moja preferencja. Ważne tylko aby znaleźć kartę z już UEFI GOP, tak aby działała prawidłowo po wyłączeniu CSM. 

 

Sleep = usypianie, stan wstrzymania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.