Skocz do zawartości

haMac NCase M1 v4.0 - czyli jak powinien wyglądać nowy Mac Pro.


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym Wam przedstawić projekt mojego nowego haMaca, nad którym koncepcyjnie myślałem już od ponad roku, a zbieranie podzespołów zacząłem już na początku wakacji. 

 

W założeniu miał to być bezproblemowy haMac, działający jak prawdziwy Macintosh, ale za to lepszy, mniejszy, wydajniejszy, ładniejszy i totalnie bezkompromisowy. W tej maszynie NIE będzie żadnych kompromisów. Ostatecznie padło na następujące podzespoły:

 

Obudowa - NCase M1 V4.0 - srebrna slot-in - 12.7L objętości

CPU - Intel i7-4790K i7-5775C

MOBO - ASUS MAXIMUS VII IMPACT

RAM - G.SKILL 2400CL10 16GB

VGA - EVGA GTX 980 Ti EVGA 1080TI

SSD - 1 x Samsung 850 Pro 1TB + 2x Crucial MX100 512GB 1 x Samsung 950 Pro 512MB

PSU - Silverstone SX600-G - 600W SFX

CPU FAN - Noctua NH-L9x65

 

Od razu mogę zdradzić, że część z tych podzespołów jest tymczasowe, niektóre mam zamiar zmienić na inne jak już będą dostępne, niektóre dołożyć.

 

Na pewno będę zmieniał główny nośnik na systemy, obecnie jest to 2 x Crucial MX100 (jeden dla OS X, drugi dla Windows), a w miejsce jednego będzie Samsung M.2 950Pro jak już będzie dostępny do kupienia. Wymieniać będę też zasilacz na Corsair SF600 - głównie dla tego że będzie miał 9cm wentylator zamiast 8cm w Silverstone. Dołożona będzie jeszcze nagrywarka DVD lub BluRay - trochę bardziej dla fanaberii niż potrzeby, aczkolwiek zdarza mi się raz na jakiś czas konieczność wypalenia krążka, a że sprzęt ma być skrojony idealnie dla mnie, to taki napęd muszę mieć. Czekam też na dostępność nowych monitorów 27" IPS z G-Sync, aby zestaw uzupełnić porządnym wyświetlaczem.  

 

Zapewne część z Was zastanawia się czemu Z97 i Haswell Refresh. Otóż z powodu płyty. Czekałem bardzo długo na premierę nowego Impact VIII na Z170, właśnie pod Skylake, ale ta płyta mnie totalnie rozczarowała i ubiła pewen kluczowe funkcjonalności czyli:

  • Nie ma M.2 (tylko złącze U.2) przez co nie wsadzę szybkiego dysku jak Samsung 950 Pro.
  • Brak WIFI na mini PCI-E, jest tylko jakiś nowy modół na małym M.2. Ani tego nie zmienię na BCM94360CD, a nie wiadomo czy w ogóle jest do ruszenia w OS X. 

Te dwa w/w powody oraz niepewność działania Skylake (aczkolwiek dziś wiem, że jest już obsługa w 10.11.1) popchnęły mnie do złożenia jednak mniej czy bardziej  udanym, ale Z97. W Impacie VII mogę wsadzić dysk M.2, oraz jest szansa po przeróbce fizycznej, adaptery, etc posadzić kartę BCM94360 i uzyskać w 100% działające BT/WIFI Applowe. 

 

Poniżej parę fotek gratów, oraz galera zawierająca więcej zdjęć tu: https://www.dropbox.com/sh/1oidc7edlzbbnjk/AAACi1oNPQq9dghhnk6wikm4a?dl=0

IMG_9567.jpg

IMG_9583.jpg

IMG_9586.jpg

IMG_9604.jpg

IMG_9609.jpg

IMG_9631.jpg

IMG_9636.jpg

IMG_9648.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakim systemie będziesz składał? I nie wolałes jakiejś karty Nvidii z serii 7xx? Sam mam maxwell w swoim hackintoshu i (chociaż mi osobiście to bardzo nie przeszkadza) to mam wrażenie ze brak natywnego wsparcia najbardziej odbiera mi poczucie "idealnego" hamaca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jest 10.10.5.

 

Instalacja tez nie stanowi problemu ponieważ karta bez driverów odpala w Vesa, wiec instalacja sterowników to tylko formalność.

 

Czemu 980 Ti, bo nie ma szybszej VGA. 780 mam w innej maszynie i jest dla mnie czasami za wolna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Nie ma M.2 (tylko złącze U.2) przez co nie wsadzę szybkiego dysku jak Samsung 950 Pro.

Nie rozważałeś może adaptera U.2->M.2? Poza rozmiarami, U.2 i M.2 się wiele nie różnią i (przynajmniej w teorii) U.2 powinien działać bezproblemowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komp wstępnie poskładany "na sztukę", zależało mi bardziej na ogarnięciu czy podzespoły są sprawne i stabilne, a wszystko wygląda na to, że jest OK.

 

Muszę niestety też nabyć zaciskarkę, kable i końcówki aby zrobić nowe okablowanie zasilacza. Obecne jest za długie, a wtyczki SATA są umieszczone tak niefortunnie, że nie mogę zrobić "kanapki" z dwóch dysków SSD i podłączyć zasilania, bo wtyczki są za szerokie.

 

U.2 -> M.2 - pokaż mi taki adapter... z M.2 na U.2 a i owszem, ale z U.2 na M.2 nie znalazłem. A nawet jakby był, to i tak brak możliwości wymiany wifi dyskwalifikował mi nowego impacta.  

 

Natomiast z pozytywów to komp zaskoczył mnie cichą pracą, mocno że jest cały "otwarty" (ma zdjęte wszelkie panele) to odnoszę wrażenie że chodzi ciszej niż mój obecny w R4. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na razie złożony z Noctua - działa OK, stabilnie działa. Z komponentów mogę się jedynie przyczepić do zasilacza - wentylator jest delikatnie mówiąc gównianej jakości, terkocze i to to jedyny odgłos jaki się wydobywa z sprzętu. Noctua na CPU jest zadziwiająco wydajna i cicha w idle. VGA jest półpasywna, więc jak nie odpalam gier, to kompa nie słychać. 

 

Teraz jestem na etapie zbierania gratów do zrobienia okablowań. Te z zasilacza mają tak grube wtyczki, że dwóch SSD w "kanapkę" nie mogę złożyć, przez co nie jestem w stanie umieścić SSD w budzie tak jak zaplanowałem... teraz niestety leżą luzem.  :evil: Mam już kable helukabel UL1007 AWG18, czekam na dostarczenie zaciskarki, ściągacza izolacji, oraz - tu prośba do was, o poradę jaki będzie najlepszy oplot na w/w kable - AWG18 ma średnicę zewnętrzną 2,1mm, więc pakowanie oplotu 4mm wg mnie jest bez sensu. Są jakieś oploty powiedzmy 2,5-3mm? Nie chcę też aby wiązki były "za grube" - to NCase i tu każdy milimetr jest na wagę złota. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz i tak docelowo zamierzam wymienić na Corsair SF600, więc nie bardzo chcę obecny rozkręcać i zrywać plomby jakie są. Jak piszą ma być dostępny w styczniu/lutym, więc w sumie relatywnie szybko. 

 

Znacie jakieś dobre mety gdzie można kupić oploty? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed świętami niewiele czasu mam, więc niewiele się działo, ale nie znaczy, że nic...

 

Tak na razie wygląda wstępnie złożona - to jest złożenie w celu przetestowania sprzętu, wybaczcie masakryczny bałagan w kablach, ale poniżej fotki pokazujące czemu nim nie przejmowałem się, ponieważ za chwilę będę je robił zupełnie od podstaw na wymiar. 

 

IMG_9808.jpgIMG_9799.jpg

IMG_9800.jpgIMG_9806.jpg

 

A tu powód dla którego nie przejmowałem się kablami:

IMG_9810.jpgIMG_9814.jpg

IMG_9812.jpgIMG_9811.jpg

 

Inwentaryzacja zrobiona, wiem ile i jakich wtyczek potrzebuje, pozostało zamówić je oraz oploty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.