Skocz do zawartości

P7P55 WS Supercomputer - iMac 11,1 w wydaniu ASUS'a


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W życiu tak bywa, że co jakiś czas trzeba coś zmienić. Jako że z P5W DH Deluxe osiągnąłem już chyba wszystko co dało się osiągnąć z tą płytą i OSx86, przyszedł czas na wymianę sprzętu na coś nowszego. W początkowej fazie rozważań, co wybrać na nową platformę, planowałem zostać przy LGA775 + np Q9550 na jakimś ASUS'ie z serii P5Q. Przed podjęciem ostatecznej decyzji rozglądałem się za modelami na LGA775 ze stajni asusa i niestety wszystkie płyty jakie analizowałem pod kątem zastosowania ich na nowego haMac'a nie miały wymaganej przeze mnie wystarczającej kompatybilności (chipset, lan, audio). Los sprawił że przy poszukiwaniach musiałem ominąć w/w model a wraz z nim informacje, że jest to jedyna płyta ASUS'a na LGA1156 z kartą muzyczną na Realtek'u którą spokojnie można odpalić pod OS X. Wszystkie inne modele posiadają układy VIA, więc tak naprawdę czort wie jak i czy da się je porządnie odpalić. Niedawno inny przypadek sprawił że nie szukając informacji pod kątem OSx86 natrafiłem na ten model i ku wielkim zaskoczeniu że ma układ dźwiękowy na ALC1200. :shock: A o zdecydowani się na ten model i na LGA1156 przesądziły dwa fakty, pierwszy to ten że nowy iMac 11,1 (27" z core i5/i7) jest właśnie zbudowany w oparciu o chipset P55 oraz zwyczajny pudełkowy procesor i5-750, a drugi to wgląd w kod DSDT z tegoż iMac'a który w paru miejscach przypomina "jakby zaczerpniętego" z ASUS'a (np device P0P2).

 

Po tym mały wstępie poniżej specyfikacja tej płyty:

http://asus.com.pl/product.aspx?P_ID=n0goz6KAhlPOk1kF&templete=2

A dla nas najważniejsze parametry:

 

Chipset: Intel® P55 Express Chipset - to samo co w iMac 11,1

Audio: ALC1200-GR 8-kanałowy High Definition Audio CODEC - po bojach z ALC882 z P5W, żaden Realtek mi nie groźny ;-)

Lan: 2 x Realtek 81112L Dual Gb LAN - tu największa niewiadoma... Na sieci są informację o odpaleniu tego układu z sukcesem, jak będzie w praktyce zobaczymy... w razie czego zawsze można zastosować np Marvell'a 88E8053 na PCI-E.

 

Do kompletu dołączył Core i5-750 - znów to samo co w iMac 11,1

4GB (2x) DDR3 Corsair'a dedykowanego dla i5/i7

 

Na drugi rzut po odpaleniu w/w sprzętu - coś zupełnie nowego a mianowicie:

3ware 9690SA - High-Performance 3Gb/s Serial Attached SCSI (SAS) RAID Controllers w połączeniu z czterema szybkimi dyskami SATA

http://www.3ware.com/products/sas-9690SA.asp

Jestem ciekawy czy uda mi się przebić barierę transferu 400MB/s z macierzy Raid0...

 

Więcej informacji wkrótce...

P_500.jpg

MAST_9690_4i_4838.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze taki mały OT nie boisz sie puszczac wszystkich dysków w RAIDzie 0 ?? No chyba że masz Jeszcze coś wiekszego na magazyn ??

Oczywiście że tak nie zrobię... Na dyskach wydzielę trzy macierze RAID:

1. RAID 10 - systemy

2. RAID 0 - Gry i tempy, swap'y etc...

3. RAID 5 - Magazyn na dane.

 

Cel to upieczenie 3 pieczeni na jednym kontrolerze... max wydajności z bezpieczeństwem na systemy (RAID 10), max wydajności bez względu na zabezpieczenia na dane nie istotne - liczy się tylko max odczyt/zapis (Raid0), i max pojemności z zabezpieczeniem danych (RAID5)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości spytam jaki to konkretnie model ramu i taktowanie, jaką grafikę wsadzasz w ten config :)

 

Bo model proca to wszysto jedno co byle z przedziału i5 albo i7, tak?

 

 

? w sensie na haMac'a - to na LGA1156 tylko i5 w wersjach 45nm i i7. i3 i i5 w wersjach 32nm nie działają podobnie jak atomy.

 

O to chodziło :) thx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości spytam jaki to konkretnie model ramu i taktowanie

Corsair DDR3, 2x2 GB, 1600 Mhz, CL8, XMS3 with Classic Heat Spreader,for Core i7 - P/N: CMX4GX3M2A1600C8

Opóźnienia przy 1600 CL8 (8-8-8-24)

Żadna rewelacja "wydajnościowa", ale dla mnie najważniejsza jest stabilność całej platformy.

jaką grafikę wsadzasz w ten config :)

Sapphire 4870 Toxic 1GB - jak poszukasz na forum to znajdziesz o niej info, bo ją już opisywałem.

Bo model proca to wszysto jedno co byle z przedziału i5 albo i7, tak?

? w sensie na haMac'a - to na LGA1156 tylko i5 w wersjach 45nm i i7. i3 i i5 w wersjach 32nm nie działają podobnie jak atomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze odpalenie sprzętu udane... Miałem parę kłopotów przy montażu - okazało się że Mugen 2 koliduje z kościami pamięci i żeby wyjąć/włożyć je to muszę zdjąć wentylator z niego, a żeby to uczynić muszę wyjąć VGA, a żeby ją wyjąć muszę odblokować zapinkę slotu do której nie ma dostępu jak się włoży VGA... :lol::evil: Na szczęście uratował sytuację 20cm śrubokręt... Niestety przy tej płycie + mugen 2 można zapomnieć o pamięciach z wysokimi radiatorami... wchodzą jedynie klasyczne.

 

Płyta dość długo startuje... sama procedura POST zanim pojawi się ekran z informacjami BIOS trwa przynajmniej 10 sek, wyraźnie dłużej niż na P5W.

 

Na pierwszy strzał poszły zrzuty z BIOS'u 0805 robione pod Ubuntu 9.04 - w załączniku dla chętnych wiedzy. Pozytywna informacja to że odpala się pod linuxem zarządzanie energią i posiada ono dużo więcej stanów niż mogłem się spodziewać... zobaczymy ile będzie (o ile będzie ;-) tfu tfu)pod OS X.

zrzut_ekranu.png

dmesg.txt.zip

ACPI-Tables.zip

CodecDump.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Startu płyty nie da się skrócić przez ustawienia w biosie ? Wszelkiego typu procedury sprawdzania sprzętu itp ? Quick Boot czy Fast Boot

 

Co do coolera to niezła masakra :) Mugen 2 jest faktycznie wielki, dlatego zainwestowałem wczoraj w Thermalrighta Ultra 120 Extreme z Xthermalem 120mm

 

No 12 stanów, sporo tego, myslalem ze moje 8 to dużo

 

Życze miłej walki z OSX i czekam na kolejne informacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe - no tego się nie spodziewałem... oberwałem Still waiting for root device. Walka trwa nadal... robię rundę #2.

 

EDIT: Udało się odpalić Snow...

 

działa:

VGA OK,

Lan na RealtekR1000 (na razie w /S/L/E)

Powermanagement zaskoczył od pierwszego strzału :shock: jedynie wystarczyły standardowe poprawki...

Restart na najnowszym chameleon'ie AsereBLN

 

Zauważone problemy:

USB - brak w ogóle UHCI - EHCI jest :-/

SATA - wykryty jako unknown controler i pomarańczowe ikonki... - to mnie dziwi bo P55 powinien działać natywnie... ale... może to być kwestia że wersja OS X dla iMac'ów 11.1 jest inna niż 10.6.2.

Lan - okazało się że to jest odmiana Realtek 8111 - poszedł, ale dopiero jak wrzuciłem kext'a dla niego do /S/L/E.

 

Edit #2:

Sleep i shutdown, oraz restart działają jak marzenie, :mrgreen: budzenie z klawiatury i myszy USB też działa... Ta płyta podoba mi się coraz bardziej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: Udało się odpalić Snow...

A jak obszedłeś problem Still Waiting?

Przy pierwszym odpaleniu było "cpus=1" czy już podłożyłeś dsdt?

 

Lan na RealtekR1000 (na razie w /S/L/E)

Dziwne, bo ten kext (przy 8111) działa z Extra. Może trzeba jeszcze tam przenieść IONetworking...?

 

Powermanagement zaskoczył od pierwszego strzału :shock: jedynie wystarczyły standardowe poprawki...

CZAD! :mrgreen:

 

USB - brak w ogóle UHCI

Tzn. co się dzieje, czy też nie dzieje?

 

SATA - wykryty jako unknown controler i pomarańczowe ikonki... - to mnie dziwi bo P55 powinien działać natywnie... ale... może to być kwestia że wersja OS X dla iMac'ów 11.1 jest inna niż 10.6.2.

Nie próbowałeś podmienić kernela i/lub kextów? Bo z tego co pamiętam to masz też i tą iMac'ową wersję :)

Ja bym popróbować bo to może być przyczyna kłopotów nie tylko z SATA...

 

budzenie z klawiatury i myszy USB też działa...

Eee... to i u mnie działa ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak obszedłeś problem Still Waiting?
Nie próbowałeś podmienić kernela i/lub kextów? Bo z tego co pamiętam to masz też i tą iMac'ową wersję :)

Ja bym popróbować bo to może być przyczyna kłopotów nie tylko z SATA...

Prosto... odpalałem Snow jeszcze z mkextem z P5W... i wystarczyło wywalić wszystkie inne kexty z /E/E oprócz FakeSMC... i system wstał, ale z kontrolerem Unknown

Dziś będę próbował z tą wersją "restore"... wczoraj ogarniałem z grubsza aby tylko chodził...

Przy pierwszym odpaleniu było "cpus=1" czy już podłożyłeś dsdt?

Zrobiłem dump DSDT pod ubuntu, standardowe poprawki do HPET, RTC, TIMR i PIC oraz wywalenie aliasów i ognia... poszedł po drugim strzale (pierszy był bez DSDT i na starym mkext) na samym FakeSMC i poprawionym DSDT.aml.

CZAD! :mrgreen:

Mało tego... wygląda na to że nie dość że mam pełne 12 stanów od 1,2GHz do 2,6GHz to jeszcze jeden tryb turbo. :shock: razem z iorega wynika że jest ich 13 :mrgreen: Będę musiał jakoś to potwierdzić.

Tzn. co się dzieje, czy też nie dzieje?

Nie widać w ogóle UHCI w Profilu systemu... EHCI są... możliwe że klawiatura działa jedynie dla tego że mam klawiaturę Apple ALU 2007, która jest na USB 2.0. Problemem USB pewnie dziś się zajmę i możliwe że będzie to najkrótsza poprawka jaką będę implementował... czyli będę musiał wywalić wszystkie Device USB z DSDT, tak jak ich brak w iMac'owym DSDT... :lol:

Dziwne, bo ten kext (przy 8111) działa z Extra. Może trzeba jeszcze tam przenieść IONetworking...?

I z sieciówkami mam największą zagwozdkę... poczytałem insanely i okazuje się że nie ma dobrego kexta do Snow dla 8111... albo nie działa bonjour, albo sleep, albo nie działa w 64bit... :-| Tu mógłby Realtek wreszcie ruszyć (_|_) i zrobić kexty pod snow, tak jak to zrobił dla 10.4 i 10.5 :evil:

Na razie szukam dobrego rozwiązania i dobrego kexta dla 8111 działającego z /Extra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakie rokowania? Bo z tego co widzę to nie jest najgorzej i zostaje edycja dsdt.

Lanu używał nie będę więc ten problem jak dla mnie odpada. Pytam bo powoli muszę się decydować na podzespoły :P

 

Czyli jakie rokowania? Bo z tego co widzę to nie jest najgorzej i zostaje edycja dsdt.

Generalnie jest nawet lepiej niż się spodziewałem (tfu tfu)... ale weź pod uwagę że testowałem ten łącznie może z 1h... dziś powinienem już powiedzieć więcej... no i wciąż nie wiem co będzie z audio... ale osobiście nie przewiduje problemów...

 

to w takim razie czekam na wyniki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakie rokowania? Bo z tego co widzę to nie jest najgorzej i zostaje edycja dsdt.

Generalnie jest nawet lepiej niż się spodziewałem (tfu tfu)... ale weź pod uwagę że testowałem ten łącznie może z 1h... dziś powinienem już powiedzieć więcej... no i wciąż nie wiem co będzie z audio... ale osobiście nie przewiduje problemów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakie rokowania? Bo z tego co widzę to nie jest najgorzej i zostaje edycja dsdt.

Generalnie jest nawet lepiej niż się spodziewałem (tfu tfu)... ale weź pod uwagę że testowałem ten łącznie może z 1h... dziś powinienem już powiedzieć więcej... no i wciąż nie wiem co będzie z audio... ale osobiście nie przewiduje problemów...

 

Jakieś nowości? Co z tym kontrolerem usb i dźwiękiem? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ciągły brak czasu... :-|

Jakieś nowości? Co z tym kontrolerem usb i dźwiękiem? :)

Niewiele, ponieważ utknąłem trochę na uruchamianiu kontrolera RAID... Okazuje się ze działa bez problemu pod OS X, nawet już sobie zrobiłem BootCD z kextem do niego. Niestety mogę z poziomu BIOS'u kontrolera lub softu zarządzającego 3dm2 założyć na raz tylko jeden unit RAID... Więcej można z poziomu CLI, ale muszę poznać jego składnię.

 

Dlatego odłożyłem kwestię rozeznania dźwięku i USB, bo wiem że na 99% da się je okiełznać. USB działa, klawiatura/mysz USB mi śmigają, dane z kluczy USB odczytuje... więc bardzo nie przeszkadza mi brak wyświetlania kanałów UHCI w profilu systemu. Dźwięk podobnie... napisałem kext'a dla ALC882 z P5W, to napiszę i dla ALC1200 z P7P55 WS SC. Wpierw tylko chcę postawić normalny już system i przenieść dane i narzędzia z starej instalacji systemu...

 

A teraz trochę nowości:

1. Dwa razy komputer sam przeszedł mi w sleep po czasie bezczynności... muszę dojść tylko kiedy i dlaczego tak się dzieje... nie mniej najważniejsze że to działa. :shock: Jest pierwsza znana mi płyta na której ta funkcja zadziałała jak na oryginalnym Mac'u.

2. Mac OS X 10.6.2 ogólnie dostępny 10C540 nie zawiera wszystkich informacji dla i5/i7... dla nich wyszła specjalna wersja 10.6.2 o numerku 10C2234. W tej drugiej wersji kontroler SATA jest poprawnie rozpoznany

3. Chameleon'y obecne wciąż nie rozpoznają poprawnie Core i5 - pokazuje mi się on jako Core Quad Xeon.

 

Teraz parę wrażeń z pierwszych dni testów:

1. Jeśli ktoś chce używać Mugen'a 2 na tej płycie, to może stosować jedynie pamięci z klasycznymi radiatorami, ponieważ wentylator mugena mieści się nad złączami RAM i uniemożliwia instalację pamięci z wysokimi radiatorami.

2. Lan to Realtek 8111D - działa na kexcie RealtekR1000SL, ale dobrze z tego co czytałem jedynie w 32 bitach. Mam nadzieję że Raltek napisze kext dla 10.6 tak jak dotychczas robił dla 10.4 i 10.5.

3. Poza tym brak większych uwag... i to mnie trochę niepokoi... bo nie wiem czy wszystko działa tak jakby się chciało, czy po prostu jeszcze nie wychwyciłem wszystkich niuansów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety okazało się że przeceniłem możliwości 3ware 9690 i nie potrafi on jednak stworzyć na tych samych dyskach więcej niż jednego typu Raid (np Raid 0 i Raid5), wiec musiałem pójść na kompromis i stworzyłem jeden unit Raid5 i dwa volumeny 800GB i 2TB. Dla systemu są one widoczne jako dwa dyski i tak też zamierzam skonfigurować, na pierwszym będą systemy, a na drugim dane.

 

Po drodze okazało się że Disk Utility z 10.6.2 ma jakiś błąd i niepotrafi poprawnie przydzielać rozmiarów partycjom (więcej info tu: http://hamac.pl/topics15/disk-utility-1 ... vt1430.htm)

Obszedłem ten problem w konsoli partycjonując dysk od zera taką komendą:

diskutil partitionDisk /dev/disk2 GPT jhfs+ vol1 500G jhfs+ vol2 300G jhfs+ vol3 50G jhfs+ vol4 5G

Potem jeszcze w Disk Utility graficznym, ponownie sformatowałem i nazwałem wszystkie partycje, vo2 przeznaczony na Seven sformatowałem w Fat32.

Finalne sprawdzenie gptsyn potwierdziło jedynie że hybrydowe partycje zostały utworzone poprawnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie nowe żaby do zjedzenia:

1. Audio - wciąż mi się opiera ten ALC1200 (przebrandowany ALC888) - wciąż nie mogę go odpalić na LegacyHDA

2. Nie działa HotSwap dysków sata podłączonych pod kontroler P55. Jak zrobię eject to dysk się zatrzymuje, mogę go wyjąć, włożyć nowy, ale stary wciąż widnieje np w Disk Utility i system nie znajduje nowego dysku :-?

 

Poza tym system działa bardzo dobrze... nawet za dobrze... dziś przez przypadek zamiast wrzucić do Extra DSDT.aml wrzuciłem DSDT.dsl i :shock: pół godziny zachodziłem w głowę czemu nie działają poprawki do DSDT zanim nie odkryłem że system wstaje w pełni bez jakiegokolwiek poprawionego DSDT... a przecież aliasy CPU są w oryginale, i teoretycznie potrzeba poprawek do HPET aby nie było KP... jak nic jakieś zło drzemie w tej płycie... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Audio - wciąż mi się opiera ten ALC1200 (przebrandowany ALC888) - wciąż nie mogę go odpalić na LegacyHDA

I znalazła się przyczyna... Otóż w wersji 10.6.2 (10C2234) dla iMac'ów 11,1 znalazło się nowsze AppleHDA 1.8.1a5 na którym nie działa już odpalenie dźwięku przez LegacyHDA. Musiałem cofnąć do wersji 1.7.9a4 z 10.6.2 10C540 aby dźwięk na LegacyHDA wreszcie zaskoczył. Na szybko odpaliłem go na ALC1200_106xLEGACY.zip z tego wątku:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=161430

Jest trochę błędów przy starcie, ale działa Line-Out i SPDIF z przepuszczaniem DTS i DD.

 

Wkrótce załączę dopieszczony LegacyHDA z wszystkim co się da odpalić.

 

DSDT dla P7P55 WS Supercomputer z wbudowanym HDAEnablerem i wcześniejszymi poprawkami w załączniku.

 

Z zadań dla tej płyty pozostało pogrzebać w DSDT

- sprawdzić czemu nie pokazują się porty USB w trybie UHCI w profolu systemu,

- zmusić do działania hotswap na kontrolerze P55

- dołożyć fix do kontrolera aby dyski pokazywały się jako internal a nie externel z pomarańczowymi ikonkami - na razie poradziłem sobie starą metodą z plistą.

DSDT 0805 v.1.1.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obiecałem, zamieszczam działający LegacyHDA dla ALC1200 w wydaniu ASUS'a. Posiadacze ALC1200 na swoich płytach, np właściciele płyt z rodziny P5Q mogą spróbować użyć go. Porównywałem dump audio z P5Q Pro i wyglądał identycznie jak ten z P7P55 WS SC.

 

Co działa:

Line Out Green - jako Speaker

Line Out Orange

Line Out Black

Słuchawki na panelu przednim - po wpięciu ich w gniazdo wyciszane jest wyjście na Głośniki

SPDIF combo - testowałem tylny coaxial - działa 2.0 także w trybie 96k 24bit po przestawieniu w midi setup. Działa też DD i DTS passthru. *

Powinno działać, acz nie mam jak sprawdzić (nie mam klasycznego Mic i źródła dźwięku dla Line-in)

Mic na panelu frontowym

Line-in - Blue

 

* dźwięk w trybie 96k/24 puszczony do głośników po cyfrze wymiata... nie umywa się najlepsza analogowa pokładówka jaką znam. Miłośnicy filmów z dźwiękiem DTS/DD mogą się nim w pełni cieszyć... działa przepuszczanie w PLEX'ie, czego nie można osiągnąć za pomocą VoodooHDA.

 

Osoby chcące zrobić sobie analogowy dźwięk 5.1 mogą złączyć 3 wyjścia analogowe w jedno zespolone 5.1. Niestety w związku z tym że na Mac'ach w założeniu nie ma analogowego dźwięku więc z trybu 5.1 potrafi skorzystać niewiele aplikacji, a właściwie jedyną mi znaną jest VLC potrafiący zdekodować dźwięk DD/DTS 5.1 i puścić go analogowo 5.1.

 

poniżej parę screenów z paneli preferencji i oczywiście LegacyHDA dla ALC1200 by 314TeR ;-)

ALC1200-v.4.kext.zip

screen-capture.png

screen-capture-2.png

screen-capture-3.png

screen-capture-4.png

screen-capture-5.png

screen-capture-8.png

screen-capture-9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.