Skocz do zawartości

haMac.pl używa cookie. Przeczytaj Privacy Policy aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tę wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuję użycie cookie

Zdjęcie
- - - - -

Jak zrobić TimeCapsule na Linuxie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 BrT

BrT
  • Members
  • 365 postów
  • LocationGorlice

Napisano 19 grudzień 2015 - 07:56

Witam!

Ten temat to raczej ciekawostka ale może komuś się przydać.

Ktoś pytał czy da się zrobić samemu TimeCapsule. Mnie udało się na moim domowym serwerze z Ubuntu Server 15.10.
Myślę, że można by to zrobić również na Raspberry Pi (nie posiada portów SATA) lub lepiej Banana PI z "powielaczem sata" ale nie mam i nie sprawdzałem.
Aczkolwiek mają Debiana więc powinno to działać. Można by się pokusić o jakąś ładną obudowę i TimeCapsule jak się patrzy, jednak cena pewnie już nie tak zachęcająca.

Będziemy potrzebować pakietów "netatalk" oraz "avahi-daemon" (może nie być potrzebne - czyt. EDIT2).

sudo apt-get install netatalk avahi-daemon 

Następnie tworzymy nowego użytkownika; będziemy używać jego folderu home jako partycji na backup, lub inny folder lub lepiej całą partycję.

Aby utworzyć konto:

sudo adduser nazwakonta

Edytujemy plik konfiguracyjny netatalk:

sudo nano /etc/netatalk/AppleVolumes.default

Na samym dole edytujemy wpisy na takie:

# The line below sets some DEFAULT, starting with Netatalk 2.1.
:DEFAULT: options:upriv,usedots

# By default all users have access to their home directories.
/home/nazwa_utworzonego_konta options:tm allow: nazwa_utworzonego_konta  "Time Capsule"
# End of File

Dla Yosemite oraz El Capitan wykonujemy dodatkowo polecenia:

cd /usr/lib/netatalk
sudo mv uams_dhx2.so uams_dhx2.so.broken
sudo ln -s uams_dhx2_passwd.so uams_dhx2.so
sudo service netatalk restart

Następnie edytujemy plik: (może nie być potrzebne - czyt. EDIT2).

sudo nano /etc/avahi/services/afpd.service

Wklejamy do niego:

<?xml version="1.0" standalone='no'?><!--*-nxml-*--><!DOCTYPE service-group SYSTEM "avahi-service.dtd"><service-group>      
<name replace-wildcards="yes">%h</name>   
<service>      
<type>_afpovertcp._tcp</type>      
<port>548</port>   
</service>   
<service>   
<type>_device-info._tcp</type>   
<port>0</port>   
<txt-record>model=TimeCapsule</txt-record>   
</service></service-group>

I restartujemy daemona avahi

sudo service avahi-daemon restart

Na koniec pozostało tylko skonfigurowac Time Machine w Preferencjach Systemowych.
Załączony plik  TK.png   88,11 KB   1 Ilość pobrań

EDIT:

Można też bez dodawania nowego konta; generalnie chodzi  tutaj o uprawnienia do zapisu do folderu. U mnie jest to folder na osobnej partycji i aby to działało trzeba nadać uprawnienia komendą:

sudo chown użytkownik:root /folder

Użytkownik to ten którego tworzycie przy instalacji systemu, dzięki temu nie trzeba tworzyć nowego konta, i można logować się jak po SSH tym samym loginem i hasłem.

EDIT2:

Robiłem to jeszcze raz znajomemu i napotkałem pewien problem. Po dodaniu wpisu do avahi w macu wyświetlały się dwa Time Capsule, jeden z nazwą hosta w drugi z nazwą wpisaną na sztywno w pliku /etc/ahavi/services/afpd.service. Po krótkim boju udało mi się ustalić, że właściwie avahi nie jest potrzebne...

Wystarczy dodatkowo wyedytować plik /etc/netatalk/afpd.conf i na samym końcu dodać:

"Time capsule" -mimicmodel AirPort

Gdzie: "time capsule" to nazwa serwera pod jaką będzie w sieci widziany dysk a mimicmodel AiPort to ikona TimeCapsule. W pliku jest opis jakie są inne możliwe ikony.

Użytkownik BrT edytował ten post 19 luty 2017 - 13:26

• krzyssp lubi to

Asus P9X79 | Intel Xeon E5-2670v2 @ 3,3 GHz | Corsair 16 GB Ram @ 2000 MHz | Asus GTX 960 Strix 4GB |  FD (Intel Series 530 480 GB + WB Black 1 TB) | macOS 10.12.5

MacBook Air 13,3" Early 2014 | macOS 10.12.5

MacBook Pro 15,4" MD103 | macOS 10.12.5
iPad Mini 2 Retina LTE
iPhone 6 Plus Silver

#2 314TeR

314TeR

Administrator

• Administrators
  • 16047 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 19 grudzień 2015 - 12:00

Podpinam, zapewne wielu się przyda.

Osobiście stawiałem serwery na Linuxach z netatalk już z kilkanaście lat temu... niestety mają one pewne wady jak chce się tego używać jako serwer z OS X. Obecnie stawiam częściej haMac serwer lub jak ktoś potrzebuje funkcjonalność Time Capsule, to świetnie sprawdzają się NASy synology. Osobiście mogę polecić je, sam używam TM na NASie ponad 3 lata i wiem, że więcej osób używa i wszystko działa stabilnie, a co najistotniejsze to w nich też użyty jest netatalk.

Sprawdź ustawienia avahi - z tego co pamiętam, to powinien rozgłaszać dysk sieci bez konieczności wcześniejszego podłączenia się do serwera (powinien być widoczny w preferencjach Time Machine). 

ASUS MAXIMUS VII IMPACT | Core i7-4790K | 16GB DDR3 2400 CL10 | GTX 980 Ti | FiiO E10 | OS X Retail via UniBootX Clover

ASUS Z87M-PLUS | Core i5-4590T | 8GB DDR3L 1333 | HD4600 | OS X Retail via UniBootX Cloverbyłe haMac'i: ASUS P5W DH DeluxeASUS P7P55 WS Supercomputer | ASUS P8Z68 Deluxe/GEN3 | ASUS P8Z77-V PRO THUNDERBOLTJak uruchomić na wypasie ALC 882/888/889/1200 | STOP Gigafail | P5W DH Deluxe - perfekcyjny hackintosh | Piszę poprawnie po polsku!

Co daje kalibracja monitora - zobacz jak można poprawić jakość obrazu.

Najszybszy hackintosh na świecie za procesorem 12C identyfikujący się jako Mac Pro (Late 2013) wg rankingu Geekbench: 37000 pkt

Pomogliśmy Tobie - pomóż nam - przekaż darowiznę na utrzymanie forum.

#3 BrT

BrT
  • Members
  • 365 postów
  • LocationGorlice

Napisano 19 grudzień 2015 - 17:24

Poprawiłem config, teraz rzeczywiście rozgłasza bez konieczności logowania do serwera z Findera

Asus P9X79 | Intel Xeon E5-2670v2 @ 3,3 GHz | Corsair 16 GB Ram @ 2000 MHz | Asus GTX 960 Strix 4GB |  FD (Intel Series 530 480 GB + WB Black 1 TB) | macOS 10.12.5

MacBook Air 13,3" Early 2014 | macOS 10.12.5

MacBook Pro 15,4" MD103 | macOS 10.12.5
iPad Mini 2 Retina LTE
iPhone 6 Plus Silver

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych