Skocz do zawartości

USB 3.0 El Capitan


lulek2007
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ostatnio zorientowałem się, że działa mi tylko 1 port USB 3.0 na moich płytach Asus Gryphon Z87, Z97 oraz GA-Q87-TN

 

Czytając w necie odkryłem że to wina nowego zarządzania portami przez OS X. Standardowo OS X dla identyfikacji iMac 14,2 przydziela wszystko pod magistralę USB 3.0 (XHCI) Natomiast 2.0 czyli EHC1 i EHC2 są niewykorzystane. Na to nakłada się jeszcze limit urządzeń (15) na jedną magistralę.

 

Udało mi się przywrócić dawną funkcjonalność za pomocą dwóch kextów i poprawki plist.info  (działa 6 x usb 3.0 niebieskie gniazda, oraz 2.0 czarne.

 

Warunki początkowe  Clover 3333, OS X 10.11.3, Płyty Asus Gryphon Z87, Z97 oraz GA-Q87-TN.

 

1. instalujemy w Cloverze kexty z załącznika

2. poprawiamy plist.info z katalogu 

 

/System/Library/Extensions/IOUSBHostFamily.kext/Contents/PlugIns/AppleUSBXHCIPCI.kext/Contents/Info.plist

 

tak aby IONameMatch wskazywało na XHC i włączamy brakujące porty SSP3 i SSP4

 

post-2912-0-18306700-1455703769_thumb.png

 

3. przebudowujemy Kextwizaredm uprawinienia i cache .... reboot

 

Powinny teraz działać porty USB 3.0 zarówno 4 z tyłu jak i 2 na płycie

10.11.zipInfo.plist.zip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast modyfikacji oryginalnych kextów, spróbuj takiej poprawki do clovera, do sekcji KextsToPatch:

<key>KextsToPatch</key>
<array> 
<dict>
<key>Comment</key>
<string>remove usb limit</string>
<key>Find</key>
<data>
g72M/v//EA==
</data>
<key>Name</key>
<string>AppleUSBXHCIPCI</string>
<key>Replace</key>
<data>
g72M/v//Fg==
</data>
</dict>
</array>
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki 314Ter,  poradziłem sobie zmodyfikowanym kextem do usb i dwoma od rehaba  Teraz nie muszę już ingerować w ogóle w SLE wszystko jest w Cloverze 

 

http://hamac.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=6884

 

z wątku http://hamac.pl/topic/12095-usb-30/page-2?do=findComment&comment=118377

 

Pozdrawiam MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości co dokładnie "robi" ten patch? W sensie usuwa limit USB, ale czy są jakieś negatywne skutki? Czy po prostu po zastosowaniu mamy USB działające tak samo jak na Yosemite? 

 

Hej,

 

No właśnie nie usuwa limitu, dalej jest 15, tylko urządzenia USB 2.0 podpina pod EHCI a urządzenia 3.0 pod XHCI, nie wiem czy tak jest dobrze wg appla ale działa.

 

 

post-2912-0-38788000-1456084167_thumb.png

 

.... Właśnie sprawdziłem na macbooku pro z 2015 tam jest tylko XHCI ale starsze maczki mają EHCI czyli tylko usb 2.0 więc pewnie będzie to jakiś czas jeszcze supportowane

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@lulek2007, @314TeR

 

1.Czy ten patch jest konieczny dla wszystkich płyt na Z87?

2. Jeśli tak, to czy mogę zrobić po prostu kopiuj/wklej, czy wymagane jest dostosowanie pod własny sprzęt? 

3. Jak mogę sprawdzić czy USB 3.0 działa na 100% poprawnie (poza benchmarkami, bo w ten sposób sprawdzę tylko prędkość).

 

post-212-0-77084300-1457643341_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Patch do clovera ma zdejmować limity jakie założyło Apple na ilość portów w zależności od identyfikacji SMBIOS. Nie trzeba nic dostosowywać. Taki np iMac ma wyprowadzone 3/4 porty + ze dwa wewnętrzne (kamera, BT), łącznie z 6. W płytach PCetowych masz ich i z 14, 16. Jak nie zdejmiesz limitu to tylko część portów działa. 

 

A wszystko wzięło się stąd, że obsługa USB w OS X od dawna pozostawia wiele do życzenia i programiści zaczynają zamiast porządnie wyprostować, to łatają takimi wydumkami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

 

Zamiast modyfikacji oryginalnych kextów, spróbuj takiej poprawki do clovera, do sekcji KextsToPatch:

<key>KextsToPatch</key>
<array> 
<dict>
<key>Comment</key>
<string>remove usb limit</string>
<key>Find</key>
<data>
g72M/v//EA==
</data>
<key>Name</key>
<string>AppleUSBXHCIPCI</string>
<key>Replace</key>
<data>
g72M/v//Fg==
</data>
</dict>
</array>

Kapitalnie! U mnie się sprawuje, nie mogę tylko uruchomić 2 portow usb 3.0 na przodzie obudowy. Tył na mobo chodzi już pięknie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

w efekcie mimo tych kextów, ustawień, i innych cudów nic mi nie pomogło na moje bolączki z usb 3.0.

 

Dopiero RESET Biosu. Ale nie z poziomu Bios, ale poprzez wyjęcie baterii. Polecam wszystkim zacząć od tego jeśli coś się krzaczy. Dodam że wcześniej miałem takie same ustawienia w UEFI. Czyli tylko zmiana w secure boot. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.