Skocz do zawartości

UniBootX Clover - MSI Z97-G43 + R9 390 (HDMI Audio) (Mojave)


Rekomendowane odpowiedzi

1. Konfiguracja sprzętowa:

  • Wersja systemu: Mojave 10.14.x,
  • Płyta: MSI Z97-G43,
  • Chipset: Z97,
  • Procesor: Intel Core i5-4690k,
  • GPU: AMD Radeon R9 390,
  • Audio: Intel High Definition Audio (ALC892) / Radeon HDMI Audio (AAC8),
  • LAN: Realtek RTL8111 Gigabit Ethernet.

2. Zastosowane kexty:

  • RealtekRTL8111.kext - pod kartę sieciową,
  • SATA_Legacy.kext - LegacySATA z UniBootX,
  • VoodooTSCSync.kext - z niewiadomych mi przyczyn po wybudzenu ze Sleepa występowały problemy z synchronizacją timera TSC, ten kext to załatwia,
  • Z97LPC.kext - LegacyLPC z UniBootX,
  • USBInjectAll.kext - kext załatwiający problemy z limitami USB,
  • Lilu.kext - nowinka ze świata OSx86 od vit9696 pozwalająca na patchowanie kextów/bibliotek/frameworków w locie,
    • WhateverGreen.kext - pod R9 390,
    • AppleALC.kext - ALC892 (Intel HDA) + AAC8 (HDMI Audio).
  • FakeSMC.kext + sensory - wiadomo po co, tym razem od RehabMana. Niestety, jak zwykle, nie działa sensor od GPU i pokazuje 0*C Nowsze wersje FakeSMC działają sztos,
  • IOath3kfrmwr.kext - gratis kext do dongli/kart bluetooth Atherosa AR3011.

3. Sposób odpalenia grafiki:

 

  • Grafika rusza po wstrzyknięciu ID z Radeona R9 290 i odpowiedniego Framebuffera, włącznie ze sleepem bez blind boota oraz HDMI Audio. Polecam ustawić w BIOSie Primary GPU na PEG, na sam początek ten sposób jest najmniej problemogenny. Za odpowiednią obsługę grafiki odpowiedzialny jest Lilu.kext i WhateverGreen.kext. Działa M-M, wybudzanie ze sleepa i wszystko czego dusza mogłaby zapragnąć od karty graficznej.
  • Jeżeli ktoś nie ma Hawaii, to odsyłam na githuba, żeby sprawdzić, czy mamy wspieraną grafę: https://github.com/vit9696/WhateverGreen. Na załączonym configu powinny ruszyć R9 290/290X/390/390X, przy czym 390-tki potrzebują wstrzyknięcia ID przez Clovera.
  • Jeśli kogoś korciłoby żeby odpalić również integrę (HD4600), to jak najbardziej taka możliwość istnieje. Wchodzimy w UEFI, zmieniamy Primary GPU na IGP. W Cloverze dajemy konfigurację pod HD4600, którą można znaleźć w plikach z UniBootX.

 

4. Sposób odpalenia Audio:

 

Odpalone przez AppleALC.kext (wymaga Lilu.kext), Inject ID w Cloverze: 1. Działają wszystkie outputy. Co do HDMI Audio: dodanie HDAU do karty graficznej w DSDT (AddHDMI) + GFX0->IGPU, za resztę odpowiada WhateverGreen.kext i AppleALC.kext.

 

5. Sposób instalacji:

 

Wrzucamy folder MS-7816 do katalogu /EFI/CLOVER/OEM, instalujemy system. Uzupełniamy swój SMBIOS i ROM w RtVariables. Co do sposobu generowania SMBIOSa krążą różne opinie. U mnie działa najprostszy sposób - generacja poprzez Clover Configurator.

 

6. USB:

 

Od El Capitana wzwyż mamy standardowo ograniczoną liczbę portów USB. Na High Sierrze/Mojave potrzebny jest patch AppleUSBXHCIPCI, który oczywiście jest już w configu.

 

7. Procesor (SpeedStep):

 

Nie bawiłem się tym razem w ssdtPRGen.sh, bo mam podkręcony procesor. W configu zaznaczone Generate PStates, Generate CStates i EnableC6, także SpeedStep jest w pełni działający. Jeżeli komuś nie pasuje takie rozwiązanie, to oczywiście wystarczy wyłączyć te opcje w configu i zrobić to swoją drogą. Tak czy tak, SpeedStep powinien ruszać od kopa, nieważne na jakim procu.

Na dzień dzisiejszy konfiguracja skopiowana z UniBootX - SpeedStep działa od kopa, bez bawienia się w skrypty  ;) 

 

8. Możliwe problemy/Protipy:

  • W Cloverze musimy mieć wrzuconą wtyczkę APFS.efi (drivers64UEFI), bo tego systemu plików używa domyślnie 10.13/10.14, i bez tego macOS nam nie ruszy. Po całą procedurę uzyskania rzeczonego pliczku odsyłam do wujka Google,
  • W załącznikach zostawiam stare wersje paczki do Clovera, jednak w tym temacie zajmuję się jedynie najnowszą dostępną wersją macOS. Starsze paczki mogą mieć błędy i coś może nie działać, choć wcale nie musi,
  • Na odpalaniu Nvidii niestety się nie znam i cały setup jest zrobiony pod kartę, którą obecnie posiadam (R9 390). Jeżeli ktoś nie ma grafiki AMD to na sam początek polecam wyłączyć w configu spoof id dla ATI i opcję InjectATI,
  • Mobo Z97-G43 ma spartaczone synchronizowanie timera TSC - jeżeli ktoś miałby okazję odpalać tę konfigurację na innym Z97, to może spróbować usunąć kext VoodooTSCSync.kext, bo może on okazać się niepotrzebny,
  • Ostatnia wersja Clovera, na której konfiguracja była sprawdzana to build 4700.

9. Konfiguracja BIOSu

 

Link do galerii: http://s10.photobucket.com/user/seban_12/library/OSX

Wszystko było robione na najnowszym BIOSie, który jest dostępny na stronie MSI.

 

10. Edycje tematu

 

  • 22.10.2018 - update wszystkich kextów do wersji najnowszej w stanie na dzień 22.10, edycja kilku ustawień na takie same jak w UniBootX, załatwienie problemu z przechodzeniem w hibernację, przystosowanie całego setupu pod Mojave.

 

@314TeR: Dzięki  ;) Co do EAPDFix.kext, to faktycznie, sprawdziłem i 2.2 działa z Clovera, także opis poprawiony.

MS-7816-10.13.zip

MS-7816-10.14.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

El Capitan + Radeon = brak sleep, a dokładnie ciemny ekran po wybudzeniu z sleep. 

 

Nie licząc sytuacji, w której ustawimy IGPU na Primary w BIOSie  ;-) Wystarczy ustawienie Timeouta w Cloverze na 0 i zmiana ustawień grafiki na takie, jak dałem na screenach. Pomiędzy Windowsem a OS X możemy wtedy przełączać się przez opcję "Dysk startowy" w Preferencjach Systemowych. Sposób sprawdzony, działa jak w zegarku, tyle że oczywiście nie widzimy ładowania systemu ani BIOSowego bootsplasha. Do tego, tak jak już pisałem w poradniku, jeżeli mamy dwa monitory, to możemy podłączyć jeden pod Radeona, a drugi pod Intel HD, wtedy problem blind-boota znika. Podsumowując, dwie opcje niezbędne do działającego sleepa na Radeonach, w wypadku Z97-G43:

Windows 8/8.1/10 Feature: Disabled

Initiate Graphic Adapter: IGD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz rację, uruchamiając iGPU można obejść ten problem... ważne aby być jego świadomym, a nie narzekać, że El Capitan ubił sleep. Nie mniej przy jednym monitorze to trochę boli, do tego musisz mieć sprawny nvram. Jak nie masz sprawnego nvram, to przełączanie systemów jak pamiętam nie zadziała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.