Skocz do zawartości

[2000zł] Montaż wideo, kilka pytań.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie forum hamac.pl

 

Zamierzam uczyć się montażu, edycji wideo oraz zdjęć. Potrzebuje stabilnego i dobrze działającego systemu operacyjnego oraz sprzętu. Uparłem się na OS X gdyż nie mam juz sił ani checi na Windowsa.

 

Do przeznaczenia jest 2000 zł +/- na sam komputer stacjonarny.

 

Kilka pytań odnośnie Hackintoshów:

1. Czy przy dobrze dobranym podzespolach komputerowych, system OS X działa rownie dobrze, stabilnie i plynnie jak na sprzecie Apple?

2. Czy wszystkie aplikacje, uslugi działają poprawnie? Nie chciałbym natknąć sie na sytuacje, gdzie kupuje coś z Appstore a nie zadziala.

3. Czy do edycji wideo potrzebuje dedykowana karte graficzna czy zintegrowana wystarczy?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie forum hamac.pl

 

Zamierzam uczyć się montażu, edycji wideo oraz zdjęć. Potrzebuje stabilnego i dobrze działającego systemu operacyjnego oraz sprzętu. Uparłem się na OS X gdyż nie mam juz sił ani checi na Windowsa.

 

Do przeznaczenia jest 2000 zł +/- na sam komputer stacjonarny.

 

Kilka pytań odnośnie Hackintoshów:

1. Czy przy dobrze dobranym podzespolach komputerowych, system OS X działa rownie dobrze, stabilnie i plynnie jak na sprzecie Apple?

2. Czy wszystkie aplikacje, uslugi działają poprawnie? Nie chciałbym natknąć sie na sytuacje, gdzie kupuje coś z Appstore a nie zadziala.

3. Czy do edycji wideo potrzebuje dedykowana karte graficzna czy zintegrowana wystarczy?

 

Pozdrawiam

1. Tak

2. Tak

3. A to zależy od wymagań i budżetu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sie ciesze ;D. Mialem spore obawy o stabilnosc i plynnosc.

 

Pasjonuje się tworzeniem filmów. Kreceniem ujec. Lubilem na windowsie edytowac i montowac wideo mimo wciaz zacinajacego sie programu. Chce zmienic srodowisko systemowe raz na zawsze.

 

To beda moje poczatki rozwoju hobby. Chce sie tym zajac i mysle o tym na powaznie. Chcialbym bez stresowo pracowac na programach wideo OS X (iMovie, Final Cut Pro).

 

Prawdopodobnie bede potrzebowac 4 rdzeniowego procka z ht. Zastanawialem sie nad nowym i7 2600 w kwocie 600-700zl lub cos z nowszych i5 z rodziny Haswell badz Skylake. Na pewno przyspieszy pracę. 8-16gb ram, dyski 1tb HDD oraz 128-256gb SSD. Dobrze jakbysmy zaoszczedzili pieniazki na GPU. Wszystko w formacie mini itx.

 

Jesli chodzi o monitor to zastanawiam sie nad IPSem w rozdzielczosci FullHD lub Retina.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Adami. Tyle, ze jak zobaczylem cene tej plyty (blisko 700zl) to myslalem, ze sie przewroce ;O. Chyba pozostaje wybor i3 jesli to tak droga zabawa.

 

Kolejne pytanie, ktore sie nasuwa. Czy stawiajac Hackintosha, moge rowniez zainstalowac Windowsa badz odpalic inne programy OS X, ktore pomoga mi uruchomic Skyrima? To jedyna gra, ktora chce przejść w przerwach miedzy nauka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super :). Dziekuje za odpowiedz Jav. A co powiecie o kompatybilnosci i7 2600 (bez K)? Czy od Sandy Bridge sa dobre plyty glowne pod Hackintosha? W jakich cenach? Chcialbym po malu kupowac czesci. i7 ulatwi mi prace a ten model jest jednym z tanszych a wystarczająco wydajny.

 

Jesli to nie problem to prosilbym o zlozenie Hacka i rozpisaniu czesci. Tak abysmy mogli o czym rozmawiac. Moze na bazie i7 2600 (670zl). Kwota, zeby byla blizsza 2000 zl. Najwyzej kupie geforce z niskiej polki cenowej.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SB to staruszek, ale jak musisz to sam mam na tym kompa złożonego do montażu - stopka :>

 

Ale pożegnaj się z USB 3.0 bo na SB nie było jeszcze intelowskiego wsparcia w hcipsetach, a montowane moduły są najcześciej niewspierane przez OSX, ja mam dokupioną kartę na PCIe na chipsecie FL1100.

 

Może rozejrzyj się za IB. Natywne USB 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze. Skoro kompatybilność jest najlepsza na Haswellu to wybiorę czwartą generację Intela.

 

Najtansza z87 jest od asrocka w cenie 400 zł nowa. Formaty ATX i micro ATX.

 

Zestaw: http://m.morele.net/basket

 

- i5 4460 819 zł

- Asrock z87 pro4 402 zł

- Crucial Ballistix 2x8gb 269 zł

- Adata sp900 SSD 128gb 520/500 209 zł

- Corsair VS Series 450W 169 zł

- Asus GeForce GTX 950 STRIX 2GB 711 zł

- obudowa 100-150 zł w formacie ATX

= 2679 zł

- Monitor AOC 23 cali IPS FullHD 599 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o płytę, to najlepiej ASUSa. ASRocki ostatnio miewały kaprysy z budzeniem ze sleep.

 

Dysk z najtańszych, jest najlepszy Sandisk SSD Plus. 

 

Reszta to kosmetyka. Natomiast jak masz kupować Haswella to możesz skorzystać z wbudowanej VGA - HD4600 - na początek starcza i pracuje dobrze od 10.10 w górę. Rezygnujesz na początek z VGA, a za zaoszczędzone finanse inwestujesz w lepszą płytę czy mocniejszy CPU. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VS to najniższa półka Corsaira. Weź jakiś wyższy model, albo zasilacz od be quiet! (polecam!).

Jeśli chodzi o SSD, całkiem ok są SanDiski. Zamontowałem ich jakieś 40-50 sztuk i w ciągu pół roku jak na razie nie padł żaden.

Nie ASRock. Oprócz sleepu na niektórych płytach trzeba się bujać z audio, które odstawia focha w najmniej spodziewanym momencie (na przykład na mojej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakis kosztem moge zejsc na tansze modele plyt glownych 1150? Czytalem kilka artykulow na temat Hackintoshow. Wszystko znalazlem na stronie TonnyMacx86.

 

Wedlug autorow mozna uzywac tanszych plyt glownych jesli:

 

1. If you use few drives

2. If you have no need for more than 16GB RAM

3. If you use few peripherals

 

Nie moge dac 600 zl na plyte niestety. Z wielkim bolem powiem, ze taniej zbuduje PC na windowsie dla Adobe Premiere. Chce tego uniknac i na zawsze zakorzenic sie w systemie OS X. Ale moze jednak sie uda znalezc cos tanszego z plyt glownych na poczatek.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iNYC152 - wciąż zapominasz, że CPU z rodziny haswell mają niezłą i kompatybilną z OS X kartę graficzną, chodzi o HD4600. Rezygnujesz z:

- Asus GeForce GTX 950 STRIX 2GB 711 zł

A zaoszczędzone 711 PLN wydajesz na:

1. Lepszy CPU z HD4600

2. Lepszy, szybszy SSD

3. Lepszą obudowę, np Fractal Design R5. 

 

W rezultacie dostajesz komputer o wiele przyjemniejszy w codziennym obcowaniu i pracy. 

 

VGA dedykowana wcale nie jest konieczna, 950 nie jest aż takim demonem wydajności aby się na nią upierać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem wam wdzieczny za wszystkie odpowiedzi. Czasem czuje, ze takich tematow przewalkowaliscie wiele a mimo to widze odpowiedz w tym temacie. Jeszcze raz dziekuje!

 

Co powiecie na to?

http://www.tonymacx86.com/buying-advice/118150-building-budget-haswell-build-how-low-can-you-go.html

Totalny budzetowy build. Czy taki wybor podzespolow pocianal by za soba, nie dzialanie kilku rzeczy w OS X? Jestem sklonny kupic to co mi doradziliscie ale co z tym tematem co podlinkowalem?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.