Skocz do zawartości

Kext dla karty grafiki z firmware PC dla Apple Mac G5


bogdanh
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że oryginalny G5 to nie hack, ale nie mam gdzie spytać. Na forach Apple mało mnie nie opluli i wywalali pytanie do kosza. :)

Karty grafiki AGP z firmware Apple nawet teraz są dość drogie dla "pobawienia się" zabytkiem. :)

Stad pytanie, czy istnieje możliwość zastosowania kextów dla kart z firmware PC przy Leopardzie zainstalowanym w oryginalnym Apple G5?

Chcę włożyć mocną grafikę przynajmniej z 512MB RAM...

Te poza ceną, są na dodatek praktycznie niedostępne z firmware Apple.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znalazłem tylko to jak narazie - może uda mi się cosik tam pooglądać w redakcji u ojca czy nie ostał się jakiś zaginiony g5 to go rozmontuje i sie dogadamy ale póki co masz linka: ebay

Dziękuję - patrzyłem na ebay, ale są albo drogie, albo słabe. Nie opłaca się - w sumie dla hobby - płacić za kartę dużo więcej niż za samą maszynę, no i prawie albo tyle ile za współczesną kartę PCIE. Pozostaje mi chyba tylko "druga ręka" w Polsce. :) Dlatego poruszyłem temat zaimplementowania kextów dla kart do PC, których jest multum w dobrych cenach.

Swoją drogą zapytaj, czy nie odsprzedali by całości za przyzwoitą kwotę, o ile toto jest na chodzie i ma sensowny jak na G5 procesor. :)

U mnie sprawa wygląda tak, że stoi G5, ale bez grafiki i ma jakąś plombę, a właściciel zastrzegł, że mogę ją zerwać jeżeli zdecyduję się na zabranie maszyny. Kwota jest niska, ale to trochę zabawa w ciemno. Mam sentyment do starych komputerów (szczególnie z OSXami), ale kasy nie za wiele. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta G5 jest z AGP czy mooooże to ostatni model PCI-E? 

Do bebechów nie mogę zaglądnąć - jak pisałem - ale wydaje mi się, że AGP. Przeglądnąłem dziesiątki opisów typu "upgrade" G5 i nigdzie nie widziałem PCI-E. Choć niektóre modele miały dziwne złącza PCI (dzielone w dwóch miejscach, a nie w jednym jak standardowe).lecz miały także AGP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym osobiście sobie odpuścił te G5. System max to 10.5.8. Nikt już nie pisze ani nie wydaje aplikacji ani poprawek. Sprzęt Ciekawy bo to jednak high end Apple i można powiedzieć szczyt architektury G5, ale po obejrzeniu przez chwile stwierdzisz że nic i tak z niego nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym osobiście sobie odpuścił te G5. System max to 10.5.8. Nikt już nie pisze ani nie wydaje aplikacji ani poprawek. Sprzęt Ciekawy bo to jednak high end Apple i można powiedzieć szczyt architektury G5, ale po obejrzeniu przez chwile stwierdzisz że nic i tak z niego nie będzie.

Hmmm - zaczynam też tak myśleć. :)

Wstępnie poszedłem za sentymentem do Apple.

Jeszcze w epoce ZX 80, u kolegi widziałem ślicznego  Apple, bodajże Lisę, albo Apple II - cudo.

Pierwszego własnego iMaca miałem strasznie dawno temu. Taki półprzeźroczysty kineskopowy - koszmarnie drogi. Niestety musiałem się go pozbyć, bo w pracy była jeszcze epoka dyskietek, a iMac miał tylko CD. Internet raczkował, więc nie za bardzo było jak przenosić pliki. Potem, po latach miałem już 20 calowego iMaca na Intelu, ale to był Core Duo z 2GB RAM i za słaby do montażu video, więc znowu poszedł do ludzi. Sentyment jednak został. Zobaczyłem ceny tych G5 i się trochę napaliłem. :)

Będę jednak chyba celował w wersje Pro... :) Znalazłem na alledrogo firmy, które za przyzwoite pieniądze robią upgrade z wersji Pro 1.1 32 bit, do wersji 2 64 bit. Ciekawe, bo zmieniają nie tylko procesory, ale także robią flash EFI do 64 bit.

Dzięki 314TeR za kubeł zimnej wody. :)

-----

Jednak pozostawiam pytanie co do stosowania kart od PC + kexty, czy można stosować w oryginalnych komputerach Apple. Myślę, że bootloader musi być nieoryginalny (może nawet Clover), bo inaczej chyba nie da się wczytać emulacji firmware karty Apple zamiast pecetowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myśl że z Mac Pro będzie lepiej... bo nie... 

 

Niestety nie jest tak różowo:

MacPro 1,1 i 2,1 oficjalnie wspierają max 10.7.5 - po zmianie VGA na kompatybilną i zainstalowaniu specjalnego boot.efi da radę odpalić 64 bitewe OS X -10.8-10.11.

MacPro 3,1 wspiera max 10.11

MacPro 1,1 - 3,1 - w ogóle nie da rady technicznie zainstalować macOS Sierra 10.12 - Sierra wymaga minimum instrukcji SSE4 których procki z MP 1,1-3,1 nie mają.

MacPro 4,1 (pierwsza generacja Core i - 4 rdzenie max) - technicznie da radę obsłużyć, ale Apple zablokowało instalację 10.12 na tej maszynie w instalatorze i "normalnie" nie zainstalujesz - tę maszynę da radę zrobić flash z 4,1 na 5,1 ale musisz mieć VGA wspierającą bootscreen (macową)

MacPro 5,1 - obecnie jedyny MacPro który jeszcze do czegoś się nadaje - nie ma blokad, ale HGW jak długo Apple będzie go wspierało, ponieważ o zgrozo - Apple przestaje wspierać swoje maszyny przy wieku powyżej 6-ściu lat, a MacPro5,1 już na rynku jest prawie 6-ść lat.

 

Podsumowując - jak koniecznie chcesz mieć MacPro to szukaj TYLKO modeli 5,1 - ewentualnie 4,1 do reflasha. Nie pamiętam też który jakie ma CPU, bo można w nich wymanić CPU na mocniejsze, ale jeden model ma zaprojektowane radiatory pod CPU z IHS (łatwa wymiana ma pecetowe modele np z serwerów), a drugi bez IHS i tu przyznaję że nie wiem czy da radę odbić czapkę z pecetowych wersji - obawiam się, że nie bo są na 99% lutowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już mam nie wiadro, a wannę zimnej wody na głowie. :)

Czytałem w ostatnich dniach sporo i świtało mi to w głowie, ale... :)
Wersje Pro powyżej 2.1 są poza moim zasięgiem finansowym - no i logika tez podpowiada co nieco. :)

Jak widzę Pro w cenie 30.000 +++ to żołądek zaczyna fiksować. To jednak przesada ze strony Apple. Choroba - i to chcą porzucić? Ładnie utopią ludzi, którzy zainwestowali abstrakcyjne pieniądze.

Do pracy "produkcyjnej" G5 czy Pro 1.1 raczej się nie nadaje, choćby z powodów, o których pisałeś...

Myślę o tym raczej jak o Commodore, czy Atari - czyli z sentymentu poklepać w klawisze, przypominając sobie lata młodości i zauroczenie Apple.

Generalnie pozostanę na codzień przy Hacku, ale... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalnie w najbliższym czasie powinien pojawić się wysyp MacPro 4,1, ponieważ wiele osób zorientuje się, że nie da rady podnieść systemu i je pchnie. 

 

Nie mniej musisz mieć świadomość też jego ograniczeń. Dysk SSD - tam jest max SATA II - więc max ~250MB/s, do tego masz 4-ry kieszenie alu przystosowane pod dyski 3,5" niekompatybilne z dyskami 2,5". Można kupić specjalną ramkę, lub box zmieniający dysk 2,5 w 3,5, ale SATA II nie przeskoczysz. Możesz oczywiście dołożyć kontroler SATA III bootowalny, ale to wydatek następne stokilkadziesiąt PLN i masz tylko SATA III, nie wspominając, że musisz ogarnąć mechanikę aby ten dysk gdzieś/jakoś zamontować i zasilić. Najlepszym rozwiązaniem jest dysk M.2 działający w AHCI i włożony w kartę PCI-E, tylko znów tu dysk będzie podcięty ze względu stare i na woooolne PCI-E jak pamiętam 1.0 i transfery max będą na poziomie 650-700MB/s, ale nie musisz bawić się mechanikę, ot wkładasz partę w slot PCI-E i będzie hulać. 

 

Druga kwestia - oficjalnie chyba najmocniejszą VGA jaką da radę wsadzić do MacPro jest ~GTX680 - też nie będzie działał w pełnej prędkości, ale tu akurat realnie starty rzeczywistej nie będzie widać. 

 

Pozostaje USB3.0 - są karty które można wsadzić. 

 

Ja osobiście ubolewam BAAAAARDZO, że apple celowo wymusił uzycie instrukcji SSE4 w kernelach 10.12 sierra, ponieważ ubił tym samym wszystkie starsze płyty i platformy w tym Core 2 Duo/Quad... Bardzo dużo Maców odpada w tej aktualizacji. Najbardziej legendarna płyta pod OS X - P5W DH Deluxe musi też odejść na emeryturę, a szkoda, bo dzielnie dawała sobie radę i techniczne można było postawić na niej system od 10.4 do 10.11...

 

Jeśli więc masz mieć ochotę dla sentymentu mieć jakiegoś maczka, to paradoksalnie poszukaj ostatniego modernizowalnego Mac Mini mid 2012. Masz tam HD4000, możliwość wsadzenia 2 dysków 2,5" np jeden SSD a drugi HDD na dane, max 16GB RAM... a co najważniejsze są modele gdzie siedzi tam pełna mobilna i7 (4-ry dzenie z HT) której wydajność nie jest wiele niższa niż desktopowego Ivy Bridge (i7-3770)... no ale nic nie przebije moim zdaniem "feelingu" jaki daje G5 lub Mac Pro Alu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10.11 na MBP1,1/2,1 działa doskonale - nie raz stawiałem. macOS do 10.11 włącznie ma wszystkie komponenty które umożliwiają działanie stabilne na takim sprzęcie.... niestety dla tych maszyn to max 10.11.

Piszesz o MBP - ja myślę i czytam o Mac Pro. Nie wiem, czy mocno się różni laptop od desktopu poza wielkością... :)

W tym wątku który podałem chyba piszą o upgrade z 10.11 do 10.11.6 (ale mogę się mylić, a teraz sprawdzić nie mogę).

Może to nie w temacie, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na porównanie "przerobu" mojego obecnego procesora w hacku i5-2400 + 16GB RAM, a 2x2,8 lub 2x3GHz Xenon + 16GB RAM w Mac Pro. Chodzi mi o realną wydajność w programach typu FCPX lub Adobe Premiere.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o MP - mój błąd.

 

Niestety nawet najmocniejszy MP2,1 - czyli 2 procesory 4-ro rdzeniowe 3GHz - razem 8-siem rdzeni to wciąż wydajność mizerna. Jak mi się bije po głowie to ~8000 pkt w geekbench :/ czyli jak na 8-siem rdzeni to malutko... i7 Sandy Bridge na 1155 i wyżej mają już po 13k pkt i więcej... Haswell 4790K po 18,5k. Ba mój MBP mid 2012 z procesorem Intel Core i7-3615QM @ 2.30 GHz ma 11847pkt: http://browser.primatelabs.com/geekbench3/8092537

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o MP - mój błąd.

 

Niestety nawet najmocniejszy MP2,1 - czyli 2 procesory 4-ro rdzeniowe 3GHz - razem 8-siem rdzeni to wciąż wydajność mizerna. Jak mi się bije po głowie to ~8000 pkt w geekbench :/ czyli jak na 8-siem rdzeni to malutko... i7 Sandy Bridge na 1155 i wyżej mają już po 13k pkt i więcej... Haswell 4790K po 18,5k. Ba mój MBP mid 2012 z procesorem Intel Core i7-3615QM @ 2.30 GHz ma 11847pkt: http://browser.primatelabs.com/geekbench3/8092537

 

Zaskoczyłes mnie tym. :) Jestem technicznym laikiem - raczej tylko nieco "oblatanym" praktycznie...

Porównałeś 2 procesory MP2,1 z i7 SB - jakby to było z moim SB i5-2400 (chyba 2800MHz)? Nie moge znaleźć porównania. Ciekawe, czy wina tych słabych wyników MP2.1 leży po stronie płyty, czy systemu? Z moich doświadczeń wynika, że maszyna z dwoma procesorami pracuje szybciej niż z jednym dwa razy mocniejszym...

Może te pytania są naiwne, ale trochę z sentymentu do Apple planuję zmienić mój komputer na MP. Logika mówi mi żeby najpierw dokonać analizy, bo kieszeń nie wytrzyma niczego innego poza zamianą. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja i5 powinna mieć około 11k pkt.

 

MP2.1 to stara architektura z początków Core 2/Q. Duże skoki z wydajnością były właśnie do generacji Sandy Bridge, późniejsze platformy są szybsze od poprzedniej generacji o 5-10 max 15%, co daje że najwydajniejszy SkyLake ma około 19-20k pkt w geekbench.

 

Niestety z wydajnością jest odwrotnie, lepiej jeden szybki CPU niż wiele słabych. Wiele słabych lepiej sprawdza się zastosowaniach rozproszonych, jak np serwery, mnóstwo uruchomionych procesów, itp itd. W codziennym zastosowaniu szybciej będzie działał 1 CPU z zegarem 4GHz niż 2 z zegarem 2GHz.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze - jednym słowem powiniennem wybić sobie z głowy zamianę mojego i5 na MP 2.1...

Dziękuje za rady... choć muszę przyznać, że jestem odrobine rozczarowany.

 

Na marginesie - byłem dzisiaj w iSpot i mało nie zemdlałem z wrażenia. MacBookPro 15 cali, z procesorem i7 (o ile pamietam 1,8GHz) + 16 GB RAM kosztuje ponad 12000zł. Liczyłem zera bo ze wzrokiem u mnie marnie. Coś koło tego kosztuje iMac z podobnymi parametrami. Miałem nieodparte wrażenie, że to jednak przesada i to duża. :) Piękne sztuki ale poza zasięgiem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.