Skocz do zawartości

UniBootX Clover - Lenovo X230 El Capitan (może zadziałać z Tx30)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

pod linkiem 

 

http://hamac.pl/files/file/20-unibootx-x230-el-capitan/

 

 

 

możecie znaleźć paczuszkę do forumowego UniBootX.

 

Mój laptop:

- Core i5 - 3320M

- 16GB RAM

- Intel HD4000

- Crucial MX200 250GB

- audio ALC297VC_v3

- wymienione WIFI na WiFi Atheros AR9280

- modem 3G Ericsson F5521GW

 

Zastosowane kexty:

- ACPIBatteryManager

- ACPISensors

- AppleALC

- BrcmBluetoothInjector

- CPUSensors

- FakeSMC

- GPUSensors

- IntelBacklight

- IntelMausiEthernet

- LPCSensors

- VoodooPS2Controller

 

AppleALC jest do patchowania oryginalnego AppleHDA (w sekcji DSDT są ustawione odpowiednie wartości LayoutID (29))

VoodooPS2Controller jest trochę zmodyfikowany przeze mnie aby płynniej działał Trackpoint, którym głównie operuję.

 

W paczce są wygenerowane tabele SSDT. W DSDT są zaaplikowane odpowiednie poprawki (Battery: Thinkpad x230i, iGPU: Brightness HD4000, Low resolution, RTC fix, Fix Mutex with non-zero synclevel, Ivy Bridge = 7 series USB, USB3 instant wake 0x0) oraz moje aby działały odpowiednie klawisze do przyciemniania i ściemniania (FN+F8, FN+F9), multimedialne (F5-F8) oraz odpowiednie działanie diód led.

Sterownik Touchpad/Trackpoint umożliwia wyłączenie touchpada przez naciśnięcie PrtScr.

 

Co działa:

- CPU (speedstep, turbo, sterowanie wentylatorem)

- grafika (łącznie z wyjściem miniDP -> HDMI (przejściówka))

- dźwięk (detekcja słuchawek działa) + wbudowany mikrofon - używam AppleALC, patchujący oryginalny AppleHDA

- sieć LAN

- WiFi (u mnie patchowałem bios aby usunąć whiteliste - wywalony oryginalny intel i zastąpiony Atherosem AR9280 który działa od ręki)

- WWAN (opisałem niżej)

- kamera

- bluetooth (uruchomić należy go w windowsie inaczej jest niedostępny)

- trackpoint / trackpad (zmodyfikowałem lekko kexta aby działał dobrze wg moich upodobań  ;-) )

- działają porty USB3 / USB2

- wskaźnik baterii 

- skróty klawiatury (multimedia FN+ f10-f12, ściemnianie FN+F8 (FN+K), rozjaśnianie FN+F9(FN+P))

- działają obydwa wyjścia cyfrowe na stacji dokującej (np. takiej: http://allegro.pl/stacja-dok-lenovo-4337-t410-t420-t510-t520-x220-fv-i6160960423.html )

 

Co nie działa:

Czytnik kart SD (nie mogłem znaleźć żadnego kexta do czytników Ricoh na PCIe)

 

Poszczególne etapy instalacji:

 

1. Przygotowanie BIOSU - ustawiamy takie oto wartości w BIOSIE:

 

Config/Network/Wake On Lan na Disabled

USB UEFI BIOS Support na Enabled

Always On USB na Disabled

USB 3.0 Mode na Enabled

Power Intel Rapid Start Technology na Disabled

Serial SATA Controller Mode Option na AHCI

Security Predesktop Authentication na Disabled

Security Chip na Disabled

Memory Protection Execution Prevention na Enabled

Virtualization na Disabled

Fingerprint Reader na Disabled

Anti Theft na Disabled

Computrace na Disabled

Secure Boot na Disabled

Startup Network Boot na PCI Lan

UEFI/Legacy Boot na UEFI Only

CSM Support na Disabled

Boot Mode na Quick

 

2. Do przygotowanego wcześniej pendrive z Cloverem kopiujemy katalog 23252QG z folderu clover\OEM do katalogu OEM na pendrive (EFI\Clover\OEM).

 

3. Instalujemy El Capitana normalnie wg poradnika znajdującego się na forum. W tym samym temacie jest jak zainstalować clovera na dysk (kopiujemy tego z naszego pendrive).

 

4. Na koniec jak już zainstalujemy El Capitana kopiujemy kext CodecCommander.kext z katalogu S-L-E (instalujemy np. kext wizardem, po czym odbudowujemy cache). Restart komputera i powinno działać wybudzanie karty dźwiękowej po uśpieniu.

 

5. Jeśli ktoś ma modem 3G typu Ericsson F5521GW (mam z laptopa X220) proszę zainstalować drugi kext (CellPhoneHelper.kext), przebudować cache i uruchomić komputer ponownie. Powinny pojawić się odpowiednie opcje do utworzenia połączenia przez modem WWAN (na pewno działa AERO2)

 

Tu jest też mój temat jak walczyłem z tym laptopem, może też czasem komuś pomóc.

http://hamac.pl/topic/13388-lenovo-x230-audio-po-wybudzeniu-nie-dzia%C5%82a-brak-obrazu-po-dp-gotowa-paczka-do-pobrania/

 

Polecam po zainstalowaniu wyłączyć hibernację:

sudo pmset -a hibernatemode 0

Dużo szybciej system się usypia.

 

Na koniec taka ciekawostka. Mam na tym laptopie na tym samym dysku postawionego windows 7. Mimo że tryb CSM support jest wyłączony windows 7 działa poprawnie. Zrobiłem to tak:

- najpierw zainstalowałem El Capitana

- potem przełączyłem w BIOS CSM support na enabled i zainstalowałem Windows 7 (El Capitan się nie uruchomi przy włączonej tej opcji)

- koniecznie zainstalować trzeba intelowskie sterowniki do grafiki

- przełączamy CSM Support na disabled

 

Od tej pory Clover z dysku bez problemu ładuje i El Capitana i Windows 7. Na sterownikach Microsoftu system windows zatrzymuje się na logowaniu, słychać dźwięk zalogowania się do systemu ale obrazu nie ma. Na sterownikach Intel problem ten nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.