Skocz do zawartości

Jaka jest _praktyczna_ różnica pomiędzy boot EFI, a Legacy?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam płytę z dual boot (Legacy, UEFI, auto). Windows 10 mam instalowany w Legacy więc clovera tez instalowałem tak samo. Teraz robie nową instalację Capitana na nowym dysku i zastanawiam się EFI, czy Legacy dla boot w cloverze.

Jest jakaś praktyczna różnica w pracy OSX?

P.s.

Nie znam się na temacie, ale BIOS uruchamia mi się jako standardowy, a nie wiem jak uruchamia się boot_rom w UEFI, tak więc mogę jedynie w ustawieniach BIOS zmienić sam boot.

Czytając posty widzę, że bardzo dużo osób nie ma pojęcia o różnicach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie UEFI masz chociażby natywne wsparcie dla nvram  OS X. Jeżeli masz możliwość to stawiaj w UEFI ;)

A czy czasami natywne wsparcie nvram  nie zależy od wersji BIOSU ??? choćby w Asusach  Gryphon'ach Z87/97 w których od pewnej nowszej wersji nie działa. Faktem jest, że uefi to zawsze najlepszy wybór także z innych powodów. 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie UEFI masz chociażby natywne wsparcie dla nvram  OS X. Jeżeli masz możliwość to stawiaj w UEFI ;)

Pytam, bo mam problem z uruchomieniem Clovera w trybie EFI. Czytałem inne wątki, ale metody nie działają. Świeża instalacja Capitana na odrębnym dysku sformatowana jako GUID. Instaluję Clovera (v.3835 i zamiennie v.3799) z działającego OSX na partycji EFI nowej instalacji.

Zaznaczam w instalatorze "Instalacja dla komputerów z UEFI" i automatycznie "Instalacja Clover na ESP", dodaję motywy i preferencje Clover. 

Teoretycznie powinno ruszyć przy boot jako UEFI, ale dostaje komunikat o braku systemu...

Przy instalacji w trybie Legacy boot następuje prawidłowo.

Dlatego pytałem ile stracę przy Legacy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To ja się podepnę pod temat gdyż widzę mam podobny problem.

Instalowałem Mavericka oraz Sierre na przemian i niestety ale mojego clovera też płyta nie widzi.

Akrobacje wyglądały tak:

Sierra + Windows - windows ruszał normalnie ręczna instalacja clovera nie rusza instalacja poprzez instalator w osx też nie działa

Sierra solo jest tak samo

Maverick nic się nie zmienia

Po prostu płyta nie widzi dysku zrobionego przez system osx a dokładnie partycji efi.

Kłopoty miałem z penem zrobionym pod osx też czasem nie było go widać w biosie, a zrobiony przez BDU jest widziany.

Zastanawiam się czy moja płyta nie ma przypadkiem coś z tym związanego , raz sprawdziłem pena zrobionego pod osx na kompie HTPC i tam był normalnie widziany.

Pozostaje tylko zapytać użytkowników tej płyty (Asrock B85 Pro4) jakiej wersji biosu używają i czy mają podobne problemy.

Co ciekawe jakiś czas temu miałem zainstalowanego kapitana i nie miałem problemów z instalacją clovera na dysku sdd lub hdd wiec pojęcia nie mam co powoduje takie problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiszę jeszcze że właśnie udało mi się zainstalować clover i dodać do boot menu lecz troszkę tak inną drogą.

Znalazłem post pozwolę sobie go dodać poniżej .

http://www.insanelymac.com/forum/topic/302041-guide-asrock-h97-pro4-yosemite-with-clover-uefi-installation/

W skrócie zacytuje :

"Copy CLOVERX64.efi to the root of the EFI folder and rename it to SHELLX64.efi,"

"Find bootx64.efi on HDD EFI partition with the combination of the following commands:


Shell> map fs* ➝ Show all partitions
Shell> fs0: (or fs1: or fs2: ...)➝ Switch to fs0, fs1, fs2,... partitions
Shell> ls ➝ List the contents of current partition / directory
Shell> cd \efi\boot  Change the directory to \efi\boot

Shell> ls

Then:


Shell> help bcfg -b -v ➝ Get help on bcfg command 

Shell> bcfg boot dump  List current boot options

Shell> bcfg boot add N bootx64.efi "Clover" ➝ Add bootx64.efi from the current dir (\efi\boot) as a boot option labeled "Clover" (You will see this name also in the UEFI BIOS Boot menu boot items). N is the boot option number: 0 if you want it to be the first, 1 to be the second, etc.

Shell> bcfg boot dump ➝ Check if Clover is added

Shell> reset ➝ Restart the system and load Clover from SSD / HDD

"

Btw po wyświetleniu listy systemów dodanych w moim biosie efi widzę że mam ich sporo - po prostu wielki bałagan gdyż w tej chwili mam tylko zainstalowange osx-a ,ciekawy jakby to wykasować może by się odblokowało wyświetlanie dodawanych systemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.