Skocz do zawartości

haMac.pl używa cookie. Przeczytaj Privacy Policy aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tę wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuję użycie cookie

Zdjęcie

Jaka jest _praktyczna_ różnica pomiędzy boot EFI, a Legacy?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 bogdanh

bogdanh
  • Members
  • 773 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 04 listopad 2016 - 15:14

Mam płytę z dual boot (Legacy, UEFI, auto). Windows 10 mam instalowany w Legacy więc clovera tez instalowałem tak samo. Teraz robie nową instalację Capitana na nowym dysku i zastanawiam się EFI, czy Legacy dla boot w cloverze.

Jest jakaś praktyczna różnica w pracy OSX?

P.s.

Nie znam się na temacie, ale BIOS uruchamia mi się jako standardowy, a nie wiem jak uruchamia się boot_rom w UEFI, tak więc mogę jedynie w ustawieniach BIOS zmienić sam boot.

Czytając posty widzę, że bardzo dużo osób nie ma pojęcia o różnicach.

Mac Pro 3.1 - Sierra/Windows 10

#2 krzyssp

krzyssp
  • Moderators
  • 679 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 04 listopad 2016 - 18:06

W trybie UEFI masz chociażby natywne wsparcie dla nvram  OS X. Jeżeli masz możliwość to stawiaj w UEFI ;) 

iMac 14,2: Asrock z97 Extreme 4, Intel 4790k, Nvidia 970

#3 lulek2007

lulek2007
  • Members
  • 158 postów

Napisano 04 listopad 2016 - 19:31

W trybie UEFI masz chociażby natywne wsparcie dla nvram  OS X. Jeżeli masz możliwość to stawiaj w UEFI ;)

A czy czasami natywne wsparcie nvram  nie zależy od wersji BIOSU ??? choćby w Asusach  Gryphon'ach Z87/97 w których od pewnej nowszej wersji nie działa. Faktem jest, że uefi to zawsze najlepszy wybór także z innych powodów. 

MK

ASUS Gryphon Z87 | Intel Core i7-4770K | MacPro G5 mini-atx mod case  || ASUS Gryphon Z97 | Intel Core i5-4690K | MacPro G5 mini-atx mod case || MSI H81M-P33 | Intel Core i5-4690K | Mac G4 Quicksilver mini-atx mod case || Gigabyte H61M-DS@ DVI | Intel Core i5-2500K | Mac G3 mini-atx mod case || Gigabyte GA-Q87tn | Intel Core i7-4790K | Mac CUBE G4 mod case 

#4 bogdanh

bogdanh
  • Members
  • 773 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 04 listopad 2016 - 19:36

Pytam, bo mam problem z uruchomieniem Clovera w trybie EFI. Czytałem inne wątki, ale metody nie działają. Świeża instalacja Capitana na odrębnym dysku sformatowana jako GUID. Instaluję Clovera (v.3835 i zamiennie v.3799) z działającego OSX na partycji EFI nowej instalacji.

Zaznaczam w instalatorze "Instalacja dla komputerów z UEFI" i automatycznie "Instalacja Clover na ESP", dodaję motywy i preferencje Clover. 

Teoretycznie powinno ruszyć przy boot jako UEFI, ale dostaje komunikat o braku systemu...

Przy instalacji w trybie Legacy boot następuje prawidłowo.

Dlatego pytałem ile stracę przy Legacy. :)

Mac Pro 3.1 - Sierra/Windows 10

#5 Bryk

Bryk
  • Members
  • 60 postów

Napisano 04 listopad 2016 - 21:15

Witam.

To ja się podepnę pod temat gdyż widzę mam podobny problem.

Instalowałem Mavericka oraz Sierre na przemian i niestety ale mojego clovera też płyta nie widzi.

Akrobacje wyglądały tak:

Sierra + Windows - windows ruszał normalnie ręczna instalacja clovera nie rusza instalacja poprzez instalator w osx też nie działa

Sierra solo jest tak samo

Maverick nic się nie zmienia

Po prostu płyta nie widzi dysku zrobionego przez system osx a dokładnie partycji efi.

Kłopoty miałem z penem zrobionym pod osx też czasem nie było go widać w biosie, a zrobiony przez BDU jest widziany.

Zastanawiam się czy moja płyta nie ma przypadkiem coś z tym związanego , raz sprawdziłem pena zrobionego pod osx na kompie HTPC i tam był normalnie widziany.

Pozostaje tylko zapytać użytkowników tej płyty (Asrock B85 Pro4) jakiej wersji biosu używają i czy mają podobne problemy.

Co ciekawe jakiś czas temu miałem zainstalowanego kapitana i nie miałem problemów z instalacją clovera na dysku sdd lub hdd wiec pojęcia nie mam co powoduje takie problemy.

Asus Z97-A-USB31 I7 4790k 8 GB RAM GTX 970 250SDD 2x1TB HDD Asus Xonar U5

Asrock B85 Pro4  I7-4790k 8 GB ram Asus DCU II GTX 960  R280x 250 SDD+ 1000 HDD audio Asus Xonar U5

Lenovo T420 I5 4GB 320HDD

Lenovo 17 " Y70-70 I5 4200H HD4600 NVIDIA GTX860 8 GB RAM

MSI Z77A-G43 || I5-2500K (OC 4.5) || 2X4 GB RAM || GTX 560 (EFI) & HD 3000 (nie działa) || SDD 128 HDD 2X500 1X1 TB || USB BT || AUDIO USB DELOCK

#6 Bryk

Bryk
  • Members
  • 60 postów

Napisano 04 listopad 2016 - 23:03

Dopiszę jeszcze że właśnie udało mi się zainstalować clover i dodać do boot menu lecz troszkę tak inną drogą.

Znalazłem post pozwolę sobie go dodać poniżej .

http://www.insanelym...i-installation/

W skrócie zacytuje :

"Copy CLOVERX64.efi to the root of the EFI folder and rename it to SHELLX64.efi,"

"Find bootx64.efi on HDD EFI partition with the combination of the following commands:

Shell> map fs* ➝ Show all partitions
Shell> fs0: (or fs1: or fs2: ...)➝ Switch to fs0, fs1, fs2,... partitions
Shell> ls ➝ List the contents of current partition / directory
Shell> cd \efi\boot  Change the directory to \efi\boot

Shell> ls

Then:

Shell> help bcfg -b -v ➝ Get help on bcfg command 

Shell> bcfg boot dump  List current boot options

Shell> bcfg boot add N bootx64.efi "Clover" ➝ Add bootx64.efi from the current dir (\efi\boot) as a boot option labeled "Clover" (You will see this name also in the UEFI BIOS Boot menu boot items). N is the boot option number: 0 if you want it to be the first, 1 to be the second, etc.

Shell> bcfg boot dump ➝ Check if Clover is added

Shell> reset ➝ Restart the system and load Clover from SSD / HDD

"

Btw po wyświetleniu listy systemów dodanych w moim biosie efi widzę że mam ich sporo - po prostu wielki bałagan gdyż w tej chwili mam tylko zainstalowange osx-a ,ciekawy jakby to wykasować może by się odblokowało wyświetlanie dodawanych systemów.

Asus Z97-A-USB31 I7 4790k 8 GB RAM GTX 970 250SDD 2x1TB HDD Asus Xonar U5

Asrock B85 Pro4  I7-4790k 8 GB ram Asus DCU II GTX 960  R280x 250 SDD+ 1000 HDD audio Asus Xonar U5

Lenovo T420 I5 4GB 320HDD

Lenovo 17 " Y70-70 I5 4200H HD4600 NVIDIA GTX860 8 GB RAM

MSI Z77A-G43 || I5-2500K (OC 4.5) || 2X4 GB RAM || GTX 560 (EFI) & HD 3000 (nie działa) || SDD 128 HDD 2X500 1X1 TB || USB BT || AUDIO USB DELOCK

#7 kovisoy

kovisoy
  • Members
  • 15 postów

Napisano 05 listopad 2016 - 09:05

mój problem z bootowaniem w trybie uefi rozwiązałem dodając do clovera w katalogu efi rozszerzenie boot.

w przypadku obecności na jednym dysku windowsa w biosie przestawiamy efi windowsa dalej najlepiej na ostatną pozycję wówczas clover będzie się bootował z wyborem również windowsa ale katalog startowy windowsa w cloverze musi być 

Załączone pliki

• Załączony plik  boot-1.zip   373,27 KB   13 Ilość pobrań

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych