Skocz do zawartości

Mac Mini 2009 - wlutowanie antenki WiFi do karty - gdzie w Warszawie


bogdanh
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Karta/moduł WiFi+Bluetooth w Mini ma trzy antenki podłączone za pomocą miniaturowych złącz (chyba 2,5/3 mm średnicy).

Niestety ktoś przerabiając Maczka zmasakrował 2 złącza. Z podpowiedzi krakowskiego serwisu wyszedł pomysł wlutowania na stałe (w sumie to w niczym nie przeszkadza, bo i tak pojedyncze antenki są nieosiągalne). 
Dzwoniłem do kilku serwisów w Warszawie, ale ludzie nie mieli większego pojęcia o czym mowa. Chyba nigdy nie widzieli rozebranego Mini. Jedynie w jednym powiedzieli, że mogą się podjąć - ale zaproponowana cena jest za wysoka biorąc pod uwagę wartość Mini.

Komputer mam otwarty, moduł mogę wymontować żeby było mniej pracy, tylko nie mam już pojęcia jaki serwis może dokonać dość precyzyjnego lutowania.

Może ktoś zna takie miejsce (ale w Warszawie)?

Zdjęcie karty/modułu (to nie mój)...

post-110-0-50766500-1480248087_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym obejrzeć... gniazdo można odzyskać np z starej płyty, karty wifi, lub kupić... itp itd

Pigtail to samo, można kupić, obciąć i przylutować od strony anteny... 

Szukam juz dłuższy czas karty/antenek/pigtaili na różnych forach i w google. Jak na razie zero.

Jedynie są dostępne różne pigtaile, ale tak czy inaczej to jedno gniazdko WiFi jest uszkodzone, więc pozostaje tylko lutowanie.

Problem właśnie w lutowaniu. Ja tego nie zrobię, bo miejsce jest okropnie małe i ryzykowne, a w Wawie posucha.

Te kabelki mają około 1,5mm średnicy (z małym haczykiem - no może 2mm), a w tym mają żyłę, izolację, ekran i znowu izolację.

Stąd pomysł żeby kabelki wlutować na stałe. Problem będzie tylko wtedy gdy padnie cała karta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jak wspomniałem, mogę spróbować to "zreanimować". Korzystając z Black Friday zamówiłem porządną stację lutowniczą i powinienem nią dać radę wylutować i wlutować gniazdo. Potrzebna tylko karta dawca z gniazdem pod pigtail uFL bo taki tam jest.

 

Tak samo z anteną to pikuś, kupujesz dowolny kabelek pigtail uFL, obcinasz gniazdo i sam kabelek lutujesz do anteny mini:

http://allegro.pl/listing/listing.php?bmatch=base-relevance-floki-5-ele-1-5-1018&search_scope=&string=pigtail%20ufl&order=p

 

 

Możesz zrobić zdjęcia dobrej jakości? Może paradoksalnie da się uratować gniazdo/pigtail... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. :)

 

Jak jak wspomniałem, mogę spróbować to "zreanimować". Korzystając z Black Friday zamówiłem porządną stację lutowniczą i powinienem nią dać radę wylutować i wlutować gniazdo. Potrzebna tylko karta dawca z gniazdem pod pigtail uFL bo taki tam jest.

Tak samo z anteną to pikuś, kupujesz dowolny kabelek pigtail uFL, obcinasz gniazdo i sam kabelek lutujesz do anteny mini:

http://allegro.pl/listing/listing.php?bmatch=base-relevance-floki-5-ele-1-5-1018&search_scope=&string=pigtail%20ufl&order=p

 

Możesz zrobić zdjęcia dobrej jakości? Może paradoksalnie da się uratować gniazdo/pigtail... 

Kurcze - zakosisz serwisy w W-wie z tą stacją. Większość nie ma pojęcia o lutowaniu tak małych elementów. :)

Pod wieczór albo jutro rano zrobię lepsze zdjęcia - o ile mój sprzęt zrobi lepsze :)

P.s.
Ta stacja pomoże wlutować kabelki na stałe? Ola…em już te "zatrzaski". :) W sumie wlutowanie nic nie zmieni w taki zabytku, bo nie ma sensu w niego inwestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia są słabe - niestety nie mam jak zrobić lepszych w makro.

Na zdjęciu "karta2.jpg" widać gniazdo. Środkowy bolec się rusza, a wtyczka nie utrzymuje się tylko natychmiast spada. Tak więc do wymiany i jedno i drugie.

Na "karta.jpg" widać lewy górny styk (od bluetooth). Też trzyma się słabiutko. Nie zdejmowałem go bo byłby problem z ulokowaniem na powrót.

Wtyczki niestety nie udało mi sie zrobić ostro, ale też jest w środku nie w porządku.

karta.jpg

post-110-0-71496200-1480423101_thumb.jpg

karta1.jpg

post-110-0-74513600-1480423193_thumb.jpg

wtyczka.jpg

post-110-0-86576600-1480423219_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie będzie tragedii... i wcale wymiana nie będzie konieczna... trochę smykałki, pęseta, kombinerki, podgrzać gniazdo i może złapie pin środkowy. A luźną wtyczkę delikatnie zacisnąć. 

 

Następna kwestia - zobacz ile kosztuje taki moduł na allegro/ebay... paradoksalnie może kosztować grosze i może nie być sensu w ogóle tego rzeźbić. Tak samo antena. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie będzie tragedii... i wcale wymiana nie będzie konieczna... trochę smykałki, pęseta, kombinerki, podgrzać gniazdo i może złapie pin środkowy. A luźną wtyczkę delikatnie zacisnąć. 

Następna kwestia - zobacz ile kosztuje taki moduł na allegro/ebay... paradoksalnie może kosztować grosze i może nie być sensu w ogóle tego rzeźbić. Tak samo antena. 

Poszukam powtórnie, bo już to robiłem...

Wtyczka jest dość mocno uszkodzona - wewnętrzny styk (ten w który wchodzi bolczyk z gniazda) jest prawie całkiem rozwalony, a obudowa (masa) nie zaciska się.

W ostateczności można spróbować, ale chyba ratowanie nic nie da.

P.s.

Nie za bardzo wiem pod jakim hasłem szukać. Poprzednio hasła typu "modul wifi for Mac Mini" i podobne nic nie dały. Nie znam fachowego nazewnictwa,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba najlepiej mieć symbol karty/układu i szukać. 

Tu masz np podobny moduł do tego co masz - podobny - ale pokazuję że można znaleźć, a cena $15 z bezpłatną wysyłką jest do zaakceptowania. 

http://www.ebay.pl/itm/Network-Card-BCM94331PCIEBT3B-Bluetooth-BT-WIFI-Card-For-Mac-MINI-802-11n-/261823940494?hash=item3cf5ec478e:g:KkcAAOSwpdpVbND1

Tu chyba taki sam jak u CIebie - ale cena trochę już oderwana z kosmosu

http://www.ebay.pl/itm/Genuine-Apple-Mac-Mini-WIFI-Bluetooth-Card-607-4514-A-/141831117704?hash=item2105cb1b88:g:apwAAOSw6dNWS8ya

Dzięki za wskazówki. Będę szukac.

P.s.

Tak - ta pierwsza jest tylko podobna, fruga to chyba ta, ale zpbaczymy. :)

Przy okazji - znalazłem dla posiadaczy Mini late 2009 instrukcję - prawie serwisową.

 

http://tim.id.au/laptops/apple/macmini/mac_mini_late09.pdf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba najlepiej mieć symbol karty/układu i szukać. 
 
Tu masz np podobny moduł do tego co masz - podobny - ale pokazuję że można znaleźć, a cena $15 z bezpłatną wysyłką jest do zaakceptowania. 
http://www.ebay.pl/itm/Network-Card-BCM94331PCIEBT3B-Bluetooth-BT-WIFI-Card-For-Mac-MINI-802-11n-/261823940494?hash=item3cf5ec478e:g:KkcAAOSwpdpVbND1
 
Tu chyba taki sam jak u CIebie - ale cena trochę już oderwana z kosmosu
http://www.ebay.pl/itm/Genuine-Apple-Mac-Mini-WIFI-Bluetooth-Card-607-4514-A-/141831117704?hash=item2105cb1b88:g:apwAAOSw6dNWS8ya
 
EDIT:
Proszę, taniej nie znalazłem:
http://www.ebay.pl/itm/Broadcom-BCM4321KFBG-BCM94321COEX2-WiFi-Bluetooth-Card-for-Apple-MacBook-Air-/261415491897?hash=item3cdd93d939:g:kmAAAOxyni9TFtNz

 

Same anteny też znajdziesz, aczkolwiek tak jak pisałem, antena to kwestia już dolutowania samego pigtail'a:

http://allegro.pl/pigtail-konektor-ufl-ipx-na-rp-sma-katowy-zenski-i6615843689.html

 

Uciąć dużą wtyczkę, odizolować i delikatnie podlutować. 

 

O ile wymiana gniazda anteny na karcie wymaga porządnej stacji lutowniczej, dawcy części i wprawy, to zmiana pigtaila to kwestia samej lutownicy o cienkim i precyzyjnym grocie, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na mój gust - można pokusić się o reanimację tego maca mini... ogarnąć ten moduł BT/WIFI, zrobić anteny, zmienić RAM aby faktycznie było minimum 4GB - 2x2GB lub zaszaleć i dać 2x4GB bo ten mini obsługuje max 8GB i wsadzić nawet tani SSD typu Sandisk SSD Plus 120GB a sprzęt od prosty prac będzie śmigał aż miło. 

 

Nie pamiętam czy ten model miał już lutowane CPU czy nie, bo w starszych 1,1 i 2,1 można było wsadzić CPU na mocniejsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na mój gust - można pokusić się o reanimację tego maca mini... ogarnąć ten moduł BT/WIFI, zrobić anteny, zmienić RAM aby faktycznie było minimum 4GB - 2x2GB lub zaszaleć i dać 2x4GB bo ten mini obsługuje max 8GB i wsadzić nawet tani SSD typu Sandisk SSD Plus 120GB a sprzęt od prosty prac będzie śmigał aż miło. 

Nie pamiętam czy ten model miał już lutowane CPU czy nie, bo w starszych 1,1 i 2,1 można było wsadzić CPU na mocniejsze. 

Zgadza się. :)

Ten pożyczony właśnie ma ssd, a zamiast DVD drugi HD w dołożonej kasetce na 2,5''. Widac, że ta kasetka na HD jest profesjonalna, a nie samoróbka.

Hehehe - problem w tym, że to pożyczony sprzet, a przez zbieg okoliczności i inne zobowiązanie naprawa WiFi spada na mnie. :(

Przeglądam ebay i widzę, że te same karty miały Mac Booki Aair i podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model układu na pewno... ale fizycznie karty są inne zapewne. 

Czy się opłaca co i komu sam sobie odpowiedz... 

Wątpię czy w Polsce kupię, a sprowadzać nie chcę, bo prawde mówiąc nie wiadomo co... :)

Pozostaje więc jedynie naprawa. 

Dzięki za konsultację - jak zwykle. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie przesadzaj... czasami warto zaryzykować te 50PLN... wymiana gniazda zapewne będzie Cię więcej kosztować niż 50PLN, chyba że znajdziesz elektronika samarytanina. 

Hahahaha - dobre - muszę zapamiętać. :)

Muszę przemyśleć temat, bo jak pisałem Mini w sumie nie jest mój...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.