Skocz do zawartości

Zmiana BIOS - brak możliwości bootowania


Bryk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jak w temacie , było wszystko ok botowałem system z pen lub z dysku , zmieniłem bios z 2401 na 2801 i tutaj się zaczęły komplikacje .

Gdy chcę botować z pena to wchodzi windows , z pena przechodzi do bios , a gdy chcę wymusić boot bezpośrednio z menu bios to wczytuje tylko windows.

Po prostu clover nijak nie chce zastartować co przed upgrade było bezproblemowe.

 

Płyta Asus Z97-A-USB31 , clover razem z windows i osx na dysku sdd.

 

Potrzebna porada czy coś zmienić w ustawieniach (csm zmieniałem na disable i auto a druga opcja zapomniałem teraz nazwy 

ustawione na other os) czy cofnąć bios do poprzedniego 2401 i czy to nie uwali płyty ponieważ nie ma ona akurat flashback-a.

 

aha jeszcze jedno nie wiem czy ważne dodałem dwa dyski zrobione w tryb raid , zmiana opcji w biosie ahci-raid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem "csm zmieniałem na disable i auto a druga opcja zapomniałem teraz nazwy 

ustawione na other os" - ta druga opcja to właśnie Secure Boot

 

Dodam że cofnąłem bios do 2401 i dalej dupa. Płyta straciła opcje botowania innego systemu, sprawdzę jeszcze czy wykryje linuxa w uefi, nowego pena zrobionego w BDU tez nie czyta , znaczy opcja botowania jest, ale wywala do biosu.

 

ps. Sprawdziłem Linuxa ubuntu uefi też nie działa.

ps. jeszcze jedna sprawa , gdy robiłem update biosu po całej operacji wyskoczył mi napis aby restartować komputer , klikam na niego i następuje restart , po tym restarcie komputer praktycznie wcale się nie włącza , usb

      nie działa , grafika nie startuje jest ciemny ekran.

      dopiero płyta się budzi gdy potrzymam przycisk chyba do sprawdzania pamięci - taki mały na płycie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak chcesz z tego "pseudo raid" korzystać. Ta opcja to proteza dla upośledzonego windows który nie potrafi sam sobie zrobić pseudo raidu. macOS potrafi sam sobie zrobić programowy raid. 

 

W każdym razie połączone dyski w taki biosowy raid nie będą ni jak widoczne pod macOS, ale dyski pojedyncze mogą być, o ile dorzucisz do systemu np legacy kext z identyfikatorem kontrolera w trybie RAID. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Aby macOS zobaczył Ci dyski w trybie FakeRAID - to jest to możliwe. Musiałbyś stworzyć po prostu np takie legacy AHCI jak się kiedyś dawno temu tworzyło i dodać identyfikatory kontrolera SATA w trybie RAID i wtedy instalator zobaczy takie dyski... ale... macOS i tak będzie widział wszelkie dyski spięte w fakeRAID jako osobne dyski. Tak samo nie ma możliwości instalacji na nich macOS, jedynie może CI pomóc jak chcesz np złączyć dwa dyski pod windę, a np trzeci dysk wykorzystać jako single pod macOS. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.