Skocz do zawartości

[problem audio/wifi] ASUS K56CB/K56CM


c0lin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim! Jestem c0lin, jestem tu nowy, mam nadzieję, że będę czuł się tu z Wami (a Wy ze mną) dobrze :)

 

W związku z tym, że święta ostatnio mieliśmy, zajęć na uczelni brak, magisterki pisać się nie chciało, pomyślałem, że czas najwyższy sprawdzić, jak to jest z tymi hackintoshami. Na początek szybki rekonesans - niby są tutoriale na youtubie i poradniki na forach do instalacji Mac Os X na moim lapku. Lapek dość przeciętny:

Asus K56CB (nie wiem czemu różne programy odczytują go jako K56CM),

procesor Intel Core i3 1,80MHz,

8GB RAMu,

HDD 750 GB,

grafika Intel HD Graphics 4000 + nVidia GeForce GT 740 M,

wifi Intel Centrino Wireless N-2230

audio Realtek ALC270

 

Jak już można się domyśleć po kursywie, problemy wystąpiły z wifi i dźwiękiem, ale o tym później...

 

No więc, do obliczeń na mgr potrzebuję programów pod linuxa, do zwykłych apek i gier - Windowsa. Mac Os X mial sluzyc do zsynchronizowania z telefonem oraz do codziennego użytku (fb itp.). No i nie oszukujmy się, do szpanu ("hej laski, mam Maka na Asusie" xD). Tak więc korzystając z przeróżnych poradników zrobiłem tak:

-konwersja dysku z MBR na GPT,

-partycja 200 GB - Mac Os X 10.11 El Capitan

-partycja 150 GB i 200 GB - Windows 10 Pro,

-partycja 150 GB - Ubuntu 14.04 LTS,

-gdzieś po drodze jakieś Recovery i Swapy,

-do odpalenia tego wszystkiego Clover Bootloader.

 

I o ile z Windowsem i Ubuntu nie ma żadnych problemów, o tyle z El Capitanem zaczynają się schodki... 

 

Po zakończeniu instalacji tych 3 systemów i konfigurowania dwóch pozostałych (MacOsX zostawiłem sobie jako wisienkę na torcie), zaczęły się problemy. Otóż na pierwszy rzut oka wszystko mogłoby wydawać się ok - touchpad działa, gesty działają, myszka i klawiatura też, obraz ma ładną rozdzielczość, wszystko po polsku, internet po ethernecie śmiga aż miło. Jednakże nie mam zielonego pojęcia jak skonfigurować wifi i dźwięk. I tutaj moje pytania do Was:

 

1) Co zrobić żeby zadziałał dżwięk? Przejrzałem już chyba wszystkie fora i tematy, próbowałem różnych rzeczy, ale niestety nie jestem informatykiem i nie znam się aż tak bardzo na tym, więc byłbym wdzięczny (i stawiam dobrą kawę w Białymstoku/okolicach) za wyłożenie "step-by-step" co z tym fantem zrobić.

 

2) Co zrobić żeby zadziałało Wi-Fi? Tutaj też przejrzałem chyba wszystkie tematy i listy kompatybilnych kart Wi-Fi. Mam o tyle farta, że ze starego lapka udało mi się wykręcić kartę Atheros AR5B95, która co prawda nie jest najwyższych lotów, ale do normalnego użytkowania internetu wystarczy, a nawet zdaje się, że może zadziałać. Tutaj też jak wyżej - dobra kawa lub inny napój wyskokowy do odbioru w Białymstoku :)

 

Jak już zaznaczyłem, będę mega wdzięczny za pomoc. Jestem totalnie zielony, co nie oznacza, że się obijam - przeczytałem większość FAQ z anglojęzycznych forów oraz najbardziej podobne tematy tutaj, ale nigdzie nie znalazłem takich rad, które mógłbym zastosować tutaj. Z góry wielkie dzięki za pomoc :) 

 

Pozdrawiam wszystkich, c0lin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchamiasz dźwięk ściągając TO i wrzucasz do /EFI/CLOVER/kexts/10.12. Następnie w config.plist zmieniasz:

<key>Audio</key>
<dict>
     <key>Inject</key>
     <string>NUMER</string>
</dict>

Tam gdzie jest napisane numer próbujesz: 3, 4, 27, 28. Wszystkie inne sposoby uruchomienia audio do kosza. 

 

Co do Atheros AR5B95 to potrzebujesz modyfikacji DSDT albo przez tablice SSDT. Łatwiejszym dla ciebie jest pewnie dummy kext, podmieniający plist. Możesz też sam dodać manualnie swoją wersję, albo poszukać kexta, ktoś już pewnie to robił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki reyder za odpowiedź :) Zaraz będę próbował się tym bawić. Tylko od razu mówię, że mam El Capitana, więc mam tylko foldery do 10.11. Mam nadzieję, że zadziała :)

 

Póki co zależy mi najbardziej na dźwięku, internet zawsze kablem mogę ciągnąć. Ale smutno tak bez muzyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że tak post pod postem, ale nie wiedziałem, jak w edycji dodać plik ;/

 

No więc spróbowałem zrobić tak, jak zasugerował reyder. Skopiowałem podany plik do katalogu EFI/CLOVER/kexts/10.11 i zmieniałem w config.plist te numerki przy audio, ale to nie przynosiło żadnych rezultatów. Może jest jakiś inny błąd w tym pliku, który powoduje, że te kexty się w ogóle nie ładują? Załączam plik, jeśli moglibyście rzucić na niego okiem, byłbym wdzięczny:) 

 

Pozdrawiam, c0lin

 

Config.plist.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzisz w terminal, wklepujesz komende: kextstat

 

Wynik zamieszczasz na pastebin i wklej linka tutaj.

 

// EDIT

 

Jeszcze kilka uwag do config.plist

<key>PluginType</key>
<integer>1</integer>

To jest dla XCPM, na IVY bridge możesz go używać ale musisz patchować kernel. (tylko 1 bajt), mogę poźniej zmodyfikować Ci plist pod to, ale tego wpisu i tak nie potrzebujesz.

<dict>
				<key>Comment</key>
				<string>Patch AppleHDA Binary for 0x10ec0270</string>
				<key>Disabled</key>
				<false/>
				<key>Find</key>
				<data>hBnUEQ==</data>
				<key>Name</key>
				<string>AppleHDA</string>
				<key>Replace</key>
				<data>cALsEA==</data>
			</dict>
			<dict>
				<key>Comment</key>
				<string>Patch ALC884 to Zero</string>
				<key>Disabled</key>
				<false/>
				<key>Find</key>
				<data>gxnUEQ==</data>
				<key>Name</key>
				<string>AppleHDA</string>
				<key>Replace</key>
				<data>AAAAAA==</data>
			</dict>
			<dict>
				<key>Comment</key>
				<string>Patch ALC884 to Zero</string>
				<key>Disabled</key>
				<false/>
				<key>Find</key>
				<data>hAjsEA==</data>
				<key>Name</key>
				<string>AppleHDA</string>
				<key>Replace</key>
				<data>AAAAAA==</data>
			</dict>

Mówiłem, wszystko związane z dźwiękiem do wywalenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale sprawdziłem IORegistryExplorer tę wartość i przy Inject ustawionym na 3 layout-id wynosi <03 00 00 00>. Jednak dźwięk dalej nie działa, gdy włączam raport systemowy dalej pokazuje mi w sekcji Audio "Intel High Definition Audio - Audio ID: 3", a w urządzeniach pustkę. Nie mam pojęcia co z tym dalej robić. Czy masz może jeszcze jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ogóle żeby ruszyć instalator musiałem ściągnąć jakieś dziwne narzędzie z ruskiego forum ( :D). 

https://www.youtube.com/watch?v=btR8j_qcsKU

 - zwykle sposoby opisane na różnych forach nie działały, dopiero to mi pomogło zainstalować El Capitana. Dalej jakieś post-install tools odpaliłem, ale też nie było dźwięku. Później próbowaem już wszystkiego, co mi wpadło w ręce - 

https://www.youtube.com/watch?v=QISu68ClppY

 - tutaj jakaś metoda, która niby na moim modelu laptopa i karty dzwiekowej miała ruszyć, nie zadziałała. MultiBeast nie zadziałał. Próbowałem ręcznie kopiować kexty do S/L/E - nie działało. Użyłem jakiegoś narzędzia (EasyKext Pro) - nie zadziałał. Próbowałem ściągać jakieś spatchowane kexty pod ten konkretny model karty dźwiękowej - nie działało. Kombinowałem jakieś ustawienia w configu clovera - również nie działało. Prawdopodobnie dlatego, że to moja pierwsza styczność z Hackintoshami i totalnie nie znam się na tym, więc robię wszystko po omacku. 

 

EDIT:

 

Nie wiem, czy oryginalny AppleHDA tam jest, może na pendrivie z instalką. VoodooHDA nie próbowałem, czytalem, że nie działa to dobrze i ogólnie problemy są z tym. A jeśli chodzi o jakieś poważniejsze zmiany w konfigach - nie jestem informatykiem, nie znam się absolutnie na tym, dlatego nawet nie wiedziałem, gdzie mógłbym próbować zmieniać cokolwiek.. Może macie jeszcze jakiś pomysł, co można byłoby zrobić z tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zrobieniu tego z AppleHDA i KextUtility MacOsX mi bootuje już od 15 minut i nie może się załadować. Nie wiem co się dzieje, chyba tak to zostawię i się prześpię, a jutro jeszcze coś pokombinuje. Dzięki wielkie za pomoc:)

 

Co do wątku o AppleALC - widziałem wcześniej te tematy. To niby uniwersalny kodek, ale jednak ten moj parszywy ALC270 nie jest chyba obsługiwany, bo jakoś nie chciało to działać. Taki los tanich, rzadko używanych podzespołów:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy zdjecie sie zalaczylo, ale i tak po nim jeszcze pojawila sie linijka "considerRebuildOfPrelinkedKernel prebuild rebuild has expired"

 

 

EDIT:

 

Załadował się, gdy wybrałem opcję "Boot with injected kexts". Jestem w kropce.

 

EDIT2:

 

BrT, dopiero przeczytałem Twoją zedytowaną odpowiedź. To poprawki od m-dudareva, z tej ruskiej strony, z której ściągałem już zarówno instalator, jak i post-install. Więc ok, spróbuję raz jeszcze, tym razem metodą z tego forum. Wyczyszczę wszystko co się da i spróbuję raz jeszcze wgrać te kexty.

post-8864-0-39441100-1483676088_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

	<dict>
		<key>CustomUUID</key>
		<string>A8DD17A0-CF10-4323-9841-29A9F08C1D49</string>
		<key>InjectKexts</key>
		<string>Yes</string>
		<key>InjectSystemID</key>
		<true/>
	</dict>

Chyba serio muszę się położyć, bo ledwo na oczy widzę. Zrobiłem tak, w takiej kolejności:

-wywaliłem z configa Clovera wszystkie info o patchach,

-wywaliłem z S/L/E wszystkie DummyHDA,

-wywalilem z EFI/CLOVER/kexts wszystkie AppleHDA/AppleALC,

-KextWizardem naprawilem uprawnienia/przebudowalem cache,

-KextWizardem zainstalowalem oryginalne AppleHDA do S/L/E,

-sciagnąłem najnowszy AppleALC i wrzucilem do EFI/CLOVER/kexts,

-w configu Clovera ustawilem Audio Inject na 3.

 

Znowu nie bootuje mi ElCapitan. Znowu w cloverze opcja "Boot with injected kexts" zeby w ogole odpalil sie system. Dalej nie ma dzwieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc tak:

Dzisiaj jak wróciłem z pracy przysiadłem jeszcze raz do tego. Najpierw podmieniłem karty wifi. Wyczyscilem partycję maca, reinstall z instalatora z rosyjskiego forum, skonfigurowanego pod mojego Asusa K56CB. Instalacja poszła gładko. Co mi się rzuciło w oczy to fakt, że wifi od początku instalacji El Capitana działało. Dobre rokowania na przyszłość? Nic bardziej mylnego. Otóż po instalacji odpaliłem jeszcze post-install również tego samego autora i do mojego modelu lapka. Zanim jednak ją odpaliłem, wyrzuciłem z niej DummyHDA (na EFI został AppleALC). Audio jeszcze nie działa, ale za to pojawił się nowy problem - grafika. Wcześniej wszystko działało płynnie - obojętnie czy to tutoriale z YT czy zwykła praca, teraz wszystko się wykrzacza. Czy może jest na to jakieś rozwiązanie? Z góry dzięki za pomoc:)

 

Wklejam poniżej config clovera, może pomoże wyłapać usterkę;)

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
<plist version="1.0">
<dict>
	<key>ACPI</key>
	<dict>
		<key>DSDT</key>
		<dict>
			<key>Debug</key>
			<false/>
			<key>Fixes</key>
			<dict>
				<key>AddDTGP_0001</key>
				<true/>
				<key>AddHDMI_8000000</key>
				<true/>
				<key>AddIMEI_80000</key>
				<false/>
				<key>AddMCHC_0008</key>
				<false/>
				<key>AddPNLF_1000000</key>
				<true/>
				<key>DeleteUnused_400000</key>
				<true/>
				<key>FIX_ACST_4000000</key>
				<true/>
				<key>FIX_ADP1_800000</key>
				<true/>
				<key>FIX_INTELGFX_100000</key>
				<false/>
				<key>FIX_RTC_20000</key>
				<true/>
				<key>FIX_S3D_2000000</key>
				<true/>
				<key>FIX_TMR_40000</key>
				<true/>
				<key>FIX_WAK_200000</key>
				<true/>
				<key>FakeLPC_0020</key>
				<false/>
				<key>FixAirport_4000</key>
				<true/>
				<key>FixDarwin_0002</key>
				<true/>
				<key>FixDisplay_0100</key>
				<true/>
				<key>FixFirewire_0800</key>
				<false/>
				<key>FixHDA_8000</key>
				<true/>
				<key>FixHPET_0010</key>
				<true/>
				<key>FixIDE_0200</key>
				<false/>
				<key>FixIPIC_0040</key>
				<true/>
				<key>FixLAN_2000</key>
				<true/>
				<key>FixRegions_10000000</key>
				<true/>
				<key>FixSATA_0400</key>
				<false/>
				<key>FixSBUS_0080</key>
				<true/>
				<key>FixShutdown_0004</key>
				<true/>
				<key>FixUSB_1000</key>
				<true/>
				<key>NewWay_80000000</key>
				<true/>
			</dict>
			<key>Name</key>
			<string>DSDT.aml</string>
		</dict>
		<key>DropTables</key>
		<array>
			<dict>
				<key>Signature</key>
				<string>DMAR</string>
			</dict>
			<dict>
				<key>Signature</key>
				<string>SSDT</string>
				<key>TableId</key>
				<string>CpuPm</string>
			</dict>
			<dict>
				<key>Signature</key>
				<string>SSDT</string>
				<key>TableId</key>
				<string>Cpu0Ist</string>
			</dict>
		</array>
		<key>HaltEnabler</key>
		<true/>
		<key>SSDT</key>
		<dict>
			<key>Generate</key>
			<dict>
				<key>CStates</key>
				<true/>
				<key>PStates</key>
				<true/>
			</dict>
			<key>PluginType</key>
			<integer>1</integer>
		</dict>
	</dict>
	<key>Boot</key>
	<dict>
		<key>DefaultLoader</key>
		<string>boot.efi</string>
		<key>DefaultVolume</key>
		<string>Capitan</string>
		<key>Fast</key>
		<false/>
		<key>Legacy</key>
		<string>PBR</string>
		<key>NeverHibernate</key>
		<true/>
		<key>Timeout</key>
		<integer>2</integer>
	</dict>
	<key>Devices</key>
	<dict>
		<key>Audio</key>
		<dict>
			<key>Inject</key>
			<string>3</string>
		</dict>
		<key>USB</key>
		<dict>
			<key>AddClockID</key>
			<true/>
			<key>FixOwnership</key>
			<true/>
			<key>HighCurrent</key>
			<true/>
			<key>Inject</key>
			<true/>
		</dict>
		<key>UseIntelHDMI</key>
		<true/>
	</dict>
	<key>DisableDrivers</key>
	<array>
		<string>VBoxHfs-64</string>
	</array>
	<key>GUI</key>
	<dict>
		<key>Scan</key>
		<dict>
			<key>Entries</key>
			<true/>
			<key>Legacy</key>
			<false/>
			<key>Tool</key>
			<true/>
		</dict>
		<key>Theme</key>
		<string>bootcamp</string>
	</dict>
	<key>Graphics</key>
	<dict>
		<key>Inject</key>
		<dict>
			<key>Intel</key>
			<true/>
		</dict>
		<key>ig-platform-id</key>
		<string>0x01660003</string>
	</dict>
	<key>KernelAndKextPatches</key>
	<dict>
		<key>AppleRTC</key>
		<true/>
		<key>AsusAICPUPM</key>
		<true/>
		<key>KextsToPatch</key>
		<array>
			<dict>
				<key>Comment</key>
				<string>El Capitan HD 4000 Logo Fix</string>
				<key>Find</key>
				<data>4OsV</data>
				<key>Name</key>
				<string>IOGraphicsFamily</string>
				<key>Replace</key>
				<data>4Os4</data>
			</dict>
			<dict>
				<key>Comment</key>
				<string>HD4000 HDMI</string>
				<key>Find</key>
				<data>AwQAAAAEAACBAAAA</data>
				<key>Name</key>
				<string>AppleIntelFramebufferCapri</string>
				<key>Replace</key>
				<data>AwQAAAAIAACBAAAA</data>
			</dict>
			<dict>
				<key>Comment</key>
				<string>HD 4000 brightness fix</string>
				<key>Find</key>
				<data>EAcAABAHAAA=</data>
				<key>Name</key>
				<string>AppleIntelFramebufferCapri</string>
				<key>Replace</key>
				<data>EhMAABITAAA=</data>
			</dict>
		</array>
	</dict>
	<key>RtVariables</key>
	<dict>
		<key>MLB</key>
		<string>CK148614DB6F940D2</string>
		<key>ROM</key>
		<string>61d6761129f2</string>
	</dict>
	<key>SMBIOS</key>
	<dict>
		<key>SerialNumber</key>
		<string>C02K4D72DRVC</string>
	</dict>
	<key>SystemParameters</key>
	<dict>
		<key>CustomUUID</key>
		<string>A8DD17A0-CF10-4323-9841-29A9F08C1D49</string>
		<key>InjectKexts</key>
		<string>Detect</string>
		<key>InjectSystemID</key>
		<true/>
	</dict>
</dict>
</plist>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, problem całkowicie rozwiązany :D

 

Bez zagłębiania się zbytniego:

-reinstall Mac Os X'a z wcześniej przygotowanego instalatora (link we wcześniejszych postach),

-po instalacji przerzuciłem z EFI instalatora na EFI komputera cały folder Clover,

-wrzuciłem do folderów z kextami Clovera AppleALC, inject audio na 3.

 

Wi-Fi działa jak należy, grafika działa jak należy (nie wiem czy to HD4000 czy nVidia, dopóki działa jest ok), audio działa również jak trzeba.

 

Dzięki wszystkim za pomoc! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestań kombinować, a zrób wreszcie to porządnie. 

 

1. Clover na klucz i dodajesz kexty i modyfikujesz config aż system wstaje np z VGA i lanem/wifi.

2. Przygotowujesz sobie SAM instalator na podstawie systemu który pobrałeś z Mac App Store a nie jakiegoś śmietnika z torentów - przerabiasz go komendą w terminalu lub np DiskMaker X 

3. Instalujesz system z w/w dwóch kluczy i dopiero masz czysty system do dalszej pracy.

 

Tak jak to robisz w tej chwili to błądzenie w mgle, nie wiesz co kto gdzie wsadził, więc jak chcesz cokolwiek uruchomić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

314TeR Miałeś rację :) Zrobiłem tak, jak poradziłeś - reinstall na czysto, dogranie kextów, dopiero teraz śmiga aż miło :) Miałem jeszcze problem z grafiką - po instalacji systemu do kiedy bootowałem go z USB było ok, po wgraniu bootloadera na HDD natomiast grafika siadała. Widocznie zostały jakieś pozostałości po tych "próbach przez mgłę". Cieszę się, w końcu mogę zacząć pracować na tym systemie. No i czegoś się przez ostatni tydzień nauczyłem dzięki temu. Jeszcze raz dzięki Wam wszystkim za pomoc, pozdrawiam serdecznie!

 

Edit:

 

Skoro El Capitan już działa, będę próbował aktualizować go do Sierry ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.