Skocz do zawartości

haMac.pl używa cookie. Przeczytaj Privacy Policy aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tę wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuję użycie cookie

Zdjęcie

imac 5k 27" czy MBP 15 ?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 qkiz

qkiz
  • Members
  • 21 postów

Napisano 17 styczeń 2017 - 14:43

Witam wszystkich smile.png

potrzebuję kupić komputer do pracy biurowej, obróbki grafiki i zastanawiam się nad imac'iem lub MBP. Pytanie czy dysk w takim imacu nie jest za wolny? Nie chcę dopłacać kolosalnej kwoty za SSD, a i SSHD za tysiaka więcej też nie za bardzo mnie interesuje. Wiem że w imac'ach występuje zjawisko zbierania się kurzu na matrycy, tylko jak często to występuje w tym modelu i czy jest się czego bać? Sam bym wymienił sobie na SSD tylko tracę gwarancję a o ten ekran najbardziej się boję...

MBP ma SSD 256GB i to mi może wystarczyć (będzie dysk zewnętrzny). Pytanie czym się różni model MJLQ2ZE/A od MJLQ2B/A? Ten drugi jest zza granicy tylko czy są jakieś jeszcze różnice? (klawiatura itp?).

Bardzo proszę o pomoc.

#2 BrT

BrT
  • Members
  • 368 postów
  • LocationGorlice

Napisano 17 styczeń 2017 - 19:12

Najważniejsze - ile chcesz wydać?

Od tego zależy jaki model obydwu możesz wybrać. Chyba, że stać Cię na nowego MBP za 12 tyś złotych.

Asus P9X79 | Intel Xeon E5-2670v2 @ 3,3 GHz | Corsair 16 GB Ram @ 2000 MHz | Asus GTX 960 Strix 4GB |  FD (Intel Series 530 480 GB + WB Black 1 TB) | macOS 10.12.5

MacBook Air 13,3" Early 2014 | macOS 10.12.5

MacBook Pro 15,4" MD103 | macOS 10.12.5
iPad Mini 2 Retina LTE
iPhone 6 Plus Silver

#3 Estrax

Estrax
  • Members
  • 894 postów
  • LocationKraków

Napisano 17 styczeń 2017 - 21:25

MJLQ2ZE/A to model europejski, a MJLQ2B/A to model brytyjski, przez co różnią się dołączonym do zestawu zasilaczem (ten drugi wymaga stosownego adaptera, by podpiąć go do gniazdka ;) )

Jeśli planujesz rMBP, to bierz wersję z dGPU i 512 GB SSD, bo tańszy model się totalnie nie opłaca.
Spoiler

#4 314TeR

314TeR

Administrator

• Administrators
  • 16111 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 17 styczeń 2017 - 21:38

Akurat zasilaczem bym się nie przejmował - to kwestia wyciągnięcia samej końcówki zasilacza i zastąpienia inną... Bardziej bym się przyjrzał układzie klawiszy, ponieważ wersja brytyjska minimalnie ma inną klawiaturę niż dobrze znany US lub International English - nie każdemu pasuje np Funt zamiast $ nad 4. 

Nie mniej oba MBP są tylko na Iris Pro z Haswella - nie pamiętam dokładnie modelu, ale rewelacji wydajnościowej się nie spodziewaj. Na plus tego sprzętu to na pewno mocny CPU i normalne porty (USB w formacie A) - a nie C jak w najnowszych macbookach do którego nawet zwykłego pendrive'a nie podłączysz. 

Ogólnie ciężko porównywać iMaca do MacBooka - iMaca nie zabierzesz pod pachą ze sobą, a macbooka tak. Ogólnie w ogólnym rozrachunku MBP jest bardziej atrakcyjny... dostajesz więcej komputera - więcej technologii której ni jak nie możesz zreplikować haMaciem. Jeśli potrzebujesz jednak dużego ekranu to bym raczej poszedł w macbooka + zewnętrzny monitor 27" ale nie 5k - tylko taki 2560x1440. 

ASUS MAXIMUS VII IMPACT | Core i7-4790K | 16GB DDR3 2400 CL10 | GTX 980 Ti | FiiO E10 | OS X Retail via UniBootX Clover

ASUS Z87M-PLUS | Core i5-4590T | 8GB DDR3L 1333 | HD4600 | OS X Retail via UniBootX Cloverbyłe haMac'i: ASUS P5W DH DeluxeASUS P7P55 WS Supercomputer | ASUS P8Z68 Deluxe/GEN3 | ASUS P8Z77-V PRO THUNDERBOLTJak uruchomić na wypasie ALC 882/888/889/1200 | STOP Gigafail | P5W DH Deluxe - perfekcyjny hackintosh | Piszę poprawnie po polsku!

Co daje kalibracja monitora - zobacz jak można poprawić jakość obrazu.

Najszybszy hackintosh na świecie za procesorem 12C identyfikujący się jako Mac Pro (Late 2013) wg rankingu Geekbench: 37000 pkt

Pomogliśmy Tobie - pomóż nam - przekaż darowiznę na utrzymanie forum.

#5 qkiz

qkiz
  • Members
  • 21 postów

Napisano 17 styczeń 2017 - 21:58

Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

Najważniejsze - ile chcesz wydać?

Od tego zależy jaki model obydwu możesz wybrać. Chyba, że stać Cię na nowego MBP za 12 tyś złotych.

Wydać chcę wiadomo - jak najmniej ;) A tak na poważnie myślałem o podstawowych wersjach, czyli:

Imac cena 7599zł i5 3.2GHz-3.6GHz w trybie turbo boost  8GB DDR Radeon R9 M380 1TB HDD tylko boję się tego HDD.... nie wiem jak się sprawuje na OSX taki bo nie ukrywam że od dawwna siedzę na SSD na WIndowsie i komfort mega na plus względem zwykłego HDD, ale czy zmiany też są tak drastyczne w przypadku OSX?

Jeśli chodzi o MCP też mysłałem o "podstawowej" wersji tj:

MacBook Pro cena 8549zł 15 i7 2.2GHz-3.4GHz w trybie turbo 16GB DDR 256SSD Iris Pro + docelowo zewnętrzny monitor 4K o ile go obsłuży bez problemu? Gdzieś czytałem że musi być panel IPS i jeszcze jakieś standardy SST MST... Nie wiem OCB

MJLQ2ZE/A to model europejski, a MJLQ2B/A to model brytyjski, przez co różnią się dołączonym do zestawu zasilaczem (ten drugi wymaga stosownego adaptera, by podpiąć go do gniazdka ;) )

Jeśli planujesz rMBP, to bierz wersję z dGPU i 512 GB SSD, bo tańszy model się totalnie nie opłaca.

Ale różnica cenowa między tym co podałem a tym co Ty jest kolosalna, czy się mylę?

Akurat zasilaczem bym się nie przejmował - to kwestia wyciągnięcia samej końcówki zasilacza i zastąpienia inną... Bardziej bym się przyjrzał układzie klawiszy, ponieważ wersja brytyjska minimalnie ma inną klawiaturę niż dobrze znany US lub International English - nie każdemu pasuje np Funt zamiast $ nad 4. 

Nie mniej oba MBP są tylko na Iris Pro z Haswella - nie pamiętam dokładnie modelu, ale rewelacji wydajnościowej się nie spodziewaj. Na plus tego sprzętu to na pewno mocny CPU i normalne porty (USB w formacie A) - a nie C jak w najnowszych macbookach do którego nawet zwykłego pendrive'a nie podłączysz. 

Ogólnie ciężko porównywać iMaca do MacBooka - iMaca nie zabierzesz pod pachą ze sobą, a macbooka tak. Ogólnie w ogólnym rozrachunku MBP jest bardziej atrakcyjny... dostajesz więcej komputera - więcej technologii której ni jak nie możesz zreplikować haMaciem. Jeśli potrzebujesz jednak dużego ekranu to bym raczej poszedł w macbooka + zewnętrzny monitor 27" ale nie 5k - tylko taki 2560x1440. 

Dzięki za info. Nie polecasz 4k przy tej grafice?

Wiadomo że to zupełnie inne sprzęty, czy też inaczej się ich "używa". Nie ukrywam więcej pracuje "stacjonarnie" więc bardziej przemawia za mną iMac tylko ten HDD.... Dopłata tysiaka za 24GB SSD do fusion drive to moim zdaniem zdzierstwo (chociaż akceptuję politykę cenową Apple'a), ew. 2TB fusion drive ale to już 10k:/ WIem, mogę wymienić na SSD nawet sam ale planowałbym raczej rozszerzyć gwarancje bo boję się o kurz. Jeśli chodzi o ram to wiadomo. Dołożę min. do 16GB na własną rękę.

Natomiast MCP jest mobilny i to jest jego przewagą, a w domu chcę mieć podpięty 4K monitor najlepiej 27-32" o ile to jest wykonalne.... Dodatkowo ma już 16GB ram i mocniejszy procesor. Który komputer jest mniej awaryjny?

Taka zagwozdka....

#6 314TeR

314TeR

Administrator

• Administrators
  • 16111 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 17 styczeń 2017 - 22:08

Jak by to opisać... iMac ogólnie jest lichy... ot zwykły PC z nędzną VGA przyklejony do monitora bez możliwości modyfikacji czy upgrade'u. iMaci ładnie wyglądają na biurku, ale... no właśnie... starsze modele do 12.x wciągały kurz w matrycę jak złoto... nowsze od 13.x nie słyszałem, ale też są klejone i tam wymiana matrycy jest o wiele trudniejsza niż w przypadku modeli do 12.x. Do tego kurz się dostaje między podświetlenie ma właściwą matrycę - po prostu w sam środeczek matrycy i tu klejenie jej do przedniejsz szyby raczej nie rozwiąże tego potencjalnego problemu. 

Macbook znów ma duży plus że jest mobilny, możesz sobie go wziąć na kolana usiąść wygodnie na kanapie, zabrać gdzieś na wyjazd... tego nie zrobisz z iMaciem. DO tego wydajność paradoksalnie wcale nie będzie dużo niższa. Te mobilne i7 4-ro rdzeniowe są naprawdę szybkie. 16GB RAM mają, a SSD PCI-E w przyszłości jeszcze w tym modelu można zmienić na większy. Natomiast przy 4k jak pamiętam te grafiki mogą lekko haczyć z tego co pamiętam. Poszukaj na forum, użytkownicy coś zgłaszali zastrzeżenia do płynności 4x na iris pro. 

ASUS MAXIMUS VII IMPACT | Core i7-4790K | 16GB DDR3 2400 CL10 | GTX 980 Ti | FiiO E10 | OS X Retail via UniBootX Clover

ASUS Z87M-PLUS | Core i5-4590T | 8GB DDR3L 1333 | HD4600 | OS X Retail via UniBootX Cloverbyłe haMac'i: ASUS P5W DH DeluxeASUS P7P55 WS Supercomputer | ASUS P8Z68 Deluxe/GEN3 | ASUS P8Z77-V PRO THUNDERBOLTJak uruchomić na wypasie ALC 882/888/889/1200 | STOP Gigafail | P5W DH Deluxe - perfekcyjny hackintosh | Piszę poprawnie po polsku!

Co daje kalibracja monitora - zobacz jak można poprawić jakość obrazu.

Najszybszy hackintosh na świecie za procesorem 12C identyfikujący się jako Mac Pro (Late 2013) wg rankingu Geekbench: 37000 pkt

Pomogliśmy Tobie - pomóż nam - przekaż darowiznę na utrzymanie forum.

#7 qkiz

qkiz
  • Members
  • 21 postów

Napisano 17 styczeń 2017 - 22:14

Kurde i tu zaczynają się schody bo potrzebuję monitora możliwie jak największego i z jak największą gęstością pikseli... Nie potrzebuję jakiejś wydajnej grafiki, ale takiej, która obsłuży bez problemu 4K 60Hz oczywiście i fajnie by było gdyby MCB mi to zapewnił...

Odnośnie iMac"a więcej wymienisz niż w MCP przecież i grafika też jest lepsza niż w podstawowym modelu MBP. Ogromną ale to ogromną DLA MNIE przewagą jest właśnie ta matryca. Z drugiej strony ogromną wadą jest ten kurz.

#8 krzyssp

krzyssp
  • Moderators
  • 666 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 17 styczeń 2017 - 22:56

To zadam takie pytanie ze względu na forum na którym jesteśmy... czy rozważałeś hackintosha? :D Oczywiście mówię o komputerze stacjonarnym, bo Macbook jest nie do "podrobienia" ;) 

iMac 14,2: Asrock z97 Extreme 4, Intel 4790k, Nvidia 970

#9 qkiz

qkiz
  • Members
  • 21 postów

Napisano 17 styczeń 2017 - 23:09

Oczywiście rozważałem, ale wybór padł na Apple :)

Natomiast przy 4k jak pamiętam te grafiki mogą lekko haczyć z tego co pamiętam. Poszukaj na forum, użytkownicy coś zgłaszali zastrzeżenia do płynności 4x na iris pro. 

No właśnie szukam i nic nie znalazłem...ktoś coś? 

#10 RAFX

RAFX
  • Members
  • 88 postów

Napisano 19 styczeń 2017 - 00:11

Ta obróbka grafiki to co konkretnie?

I 4k na 27' do pracy z tekstem rozumiem?

Macbook Pro 15' | Intel HM87 | i7 4720HQ | 16GB RAM | SSD1: Crucial M500 (W) | SSD2: Plextor 5MS (Mac) | HDD: 1TB (exFat) | GTX850M/HD4600 - MSI GE60

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych