Skocz do zawartości

Dyskusja o historii, rozwoju i przyszłości Hackintosh/OSx86


music
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wraz z przejściem Apple na procesor Intel zaczą się rozwijać również hackintosh/OSx86. Początki datuje się na 2005/6 rok i wydanie Mac OS X Tiger 10.4.

 

Mija już ponad 10 lat rozwoju hackintosha, przez lata rozwinęły się:

1. narzędzia do instalacji - oprogramowanie: bootloadery chameleon i następnie powstał bardzo zrozbudowany Cover - na jego możliwościach bazuje teraz zdecydowania większość hackintoshów. Początkowo były wydawane różne wersje tzn. dystrybucje, teraz odchodzi się od nich na rzecz instalacji metodą tzn. retail vanilla.

2. rozrosła się społeczność - strony internetowe z instrukcjami, fora, rośnie ilość użytkowników korzystających aktywnie z hackintosha, jak i osób które próbują instalować macOS na PC.

 

Sprawia to, że instalacja hackintosha stała się ogólnie łatwiejsza, choć trzeba mieć na początku nawet dość sporą wiedzę (i ją uzupełniać). Oczywiście należałoby znać w miarę dobrze angielski.

 

Części kompatybilne z Mac OS X - na to się zwraca w pierwszej kolejności przy działaniu funkcji systemu operacyjnego. Głównie jest to zależne od rzeczywistych Macintoshy, które nie są aż tak często wydawane aktualizowane jak kiedyś. Apple opiera swe zarobki głównie na iPhone.

 

Przyszłość hackintosha - jest nie wiadoma, ale należałoby przeanalizować w jaki sposób Apple traktuje Macintoshe i system macOS. I w jakim kierunku zmierza oraz co mogłoby rozwinąć lub zabić hackintosh? Wiele się mówi o ARM w Makach.

 

Zastanawia mnie jak Apple odnosi się do hackintosha, ale tego nie będziemy wiedzieć. Możemy tylko gdybać.

 

Ilość aktywnych użytkowników Hackintosh w Polsce i na świecie. Ciekawe jak hackintosh jest w Polsce postrzegany? Ile jest użytkowników?

 

Oczwiście jak każdy system operacyjny, tak hackintosh ma zalety i wady, tym bardziej że macOS nie jest tworzony z myślą, aby instalować go na PC. Należy się liczyć na ewentualne problemy, wszystko dodatkowo zależy od naszej wiedzy i umiejętności.

 

Wypada też zadać sobie pytanie o legalność instalacji systemu macOS na PC.

 

Historia hackintosh - Wikipedia po angielsku/polsku http://en.wikipedia.org/wiki/OSx86 http://pl.wikipedia.org/wiki/OSx86

 

Zapaszam do dyskusji, wypowiada się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hackintosh - błąd Apple, który naprawili fani firmy

Hackintoshe, czyli składane komputery działające pod kontrolą Mac OS, zdobywają coraz większą popularność. Powód? Apple zaniedbało własne pecety, a wieloletni użytkownicy systemu wzięli sprawy w swoje ręce.

 

http://www.komputerswiat.pl/opinie/trendy-technologiczne/2017/05/hackintosh-bla-d-apple-kto-ry-naprawili-fani-firmy.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz niby platforma SkyLake działa, jest wspierana, ale są liczne problemy, które można naprawić w różny sposób (lepiej lub gorzej). Czekamy na kolejną platformę czyli KabyLake, która będzie pewnie aktualizowana w tym roku w Macintoshach od Apple, ale niestety problemy i rozwiązania pewnie będą podobne do SkyLake.

 

Problemy ogólne tyczą się wielu aspektów dla:

- USB

- grafiki - wsparcie dla kart wbudowanych w Intel i wielu innych modeli i funkcji, niby ostatnio zostały wydane sterowniki do nvidii serii 10xx, zaś jest nadal wiele ale ..., monitory, sleep, wsparcie kart amd

- natywne zarządzanie energią PM poszczególnych części, sleep, wybudzanie, oszczędzanie energii, speedstep...

- UEFI - niby nie trzeba emulować EFI skoro nowe płyty główne są w niego wyposażone, ale są problemy z kompatybinością natywną, dlatego rozwiązaniem jest często legacy CSM Bios,

- NVRAM

- wsparcia nowych dysków SSD NVME itp. (aktualizacje macOS)

- dobór właściwego SMBIOS, kompromis przy dostosowaniu swojej konfiguracji PC do Macintosh

- dźwięk - np. powstają też kolejne sterowniki czyli kexty np. AppleALC który upraszcza i łatwia działanie dźwięku z HDA ALC xxx.

- ACPI - DSDT, SSDT itd. - bardzo wiele problemów można rozwiązać edycją tablic acpi, choć nie jest to takie bardzo łatwe, wymaga cierpliwości i znalezienia dobrego patch fix

- internet wifi, ethernet lan, komunikacja Bluetooth

- problemy ogólne przy aktualizacji do kolejnej wersji podsystemu i generacji np. 10.12.3 na 10.12.4 itp. lub z 10.11 na 10.12 ...

 

Społeczność, programiści skupioni wokół hackintosh tworzą kolejne nowe rozwiązania na pojawiające się problemy. Głównie wszystko tyczy się wokół bardzo dobrego bootloadera Clover (następca ograniczonego Chameleona), który ma naprawdę ogromny zbór funkcji konfiguracyjnych (config.plist). Wiele problemów tyczy się po prostu kompatybilności natywnej części, układów sprzętowych z macOS i Macintosh oraz potem dodawanie ewentualnych patch fix. Problem, diabeł tkwi w szczegółach - hackintosh to "prawie" macintosh, stąd ewentualne nieścisłości i pojawiające się problemy. Grunt to mieć wiedzę, szukać rozwiązań, cierpliwość, bardzo dobrze dobrane komponenty, aby uniknąć jak najbardziej wspomnianych nie uniknionych niestety problemów. Rozwiązaniem jest kupno prawdziwego Macintosh, ale ... :) ma to swoje zalety i wady tak samo jak rozwiązanie w postaci hackintosh.

 

Zauważam, że dość sporo wkładu w rozwój instalacji hackintosh mają swoje korzenie w bardzo dobrych rosyjskich hackerach. Są oni w czołówce tworzenia rozwiązań ułatwiających mam działanie hackintosh np. bootloader Clover od Slice, FakeSMC i PC_EFI od Netkas oraz wielu licznych innych (także z całego świata różnych narodowości).

 

W polskim internecie osx86 hackintosh i jego początki zaczęły się gdzieś chyba jak pamiętam od 2006 roku i powstania społeczności na forum http://osx86.pl. Potem dzięki aktywności naszemu adminowi 314TeR kilka lat później "duży ruch" przeszedł na kolejne to nasze forum http://osx86.org.pl (i zmiana nazwy na hamac.pl). Następnie z wraz upowszechnieniem się Facebooka powstała też na nim popularna grupa hackintosh Polska http://www.facebook.com/groups/hackintoshpolska/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy ktoś już postawił OSX na ryzenie.

Nie wiem, ale chyba tak - tu masz więcej info http://www.insanelymac.com/forum/forum/548-macos-1012-sierra/ 

Ja czekam macOS 10.13 i na Maki z procesorem KabyLake. Tylko aby było jak najmniej problemów pod hackintosh, ale tak dobrze to pewnie nie będzie (widać to po Skylake) :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.