Skocz do zawartości

składak do Video Davinci 4K


Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chciałbym sie przywitać, to mój pierwszy post.

 

Przechodzę od razu do rzeczy.

Na macach pracuje juz prawie 14 rok.

Przeleciało już troche tego sprzętu.

W tej chwili używam macbooka pro (2014) który bez problemu radził sobie do tej pory z moją główną działalnością (foto), ale dosyć częściej zaczynam działać również w video, dokładniej w Davinci resolve.

 

Tutaj już niestety jest ciężko. Do tego ostatnio wleciał nowy monitor z rozdzielczością 4K, i mój lapek poddał się.

Czas na coś nowego. stacjonarnego. Z racji ze troche sie obraziłem na sprzęt appla (lecz nie na soft) chciałbym pójść w strone Hackintosha.

 

Max budżet jaki chciałbym przeznaczyć to 4500-5000 zł

zależy mi na najbardziej stabilnej pracy.

 

Troche poczytałem forum i wiem że polecacie Asusa Z97-c/Pro gamer. Zastanawia mnie tylko czy warto iść w dość stary sprzęt, ale z drugiej strony wiem że najstabilniejszy.

Co sądzicie o używkach z allegro?

Czy i7-4790 było by ok?

 

nie mam pojęcia co z kartą graficzną...

Montuje tylko na davinci, i raczej nie zamierzam tego zmieniać.

Nie wiem na ile program ten posiłkuje się kartą..?

narazie zajmuje się tylko materiałem Full HD, ale już niedługo będzie 4K.

 

Czy dysk SSD 250 gb starczy? i jak wygląda w praktyce praca na jednym dysku SSD a drugim zwykłym? czy ten drugi nie jest wlasnie najwęższym gardłem?

 

Z zakupem nie śpieszy mi się, (i tak czekam za kasą) ale już chciałbym wiedzieć i może powoli kupować jak będa jakieś okazje..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt może i 'stary', ale cały czas bardzo wydajny no i stabilność jest warta więcej niż czekanie kilka minut krócej na koniec renderowania. O używkach się nie wypowiem bo zwyczajnie nie mam doświadczenia w tym temacie. O ile pamiętam Davinci lubi się z Nvidią, więc najlepiej coś z serii 9XX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haswel i 4790K będzie wolniejszy max ~5% od najszybszego intela Kabylake czy Skylake. Kabylake jest jeszcze nie wspierany a Skylake są problemy natury "upierdliwości" a to nie działa iGPU, a to sleep, a to zapis do nvram, odpalanie VGA wymaga patchowania kexta systemowego lub nieładnego podstawiania mobo z innego modeli... takie trochę druciarstwo. 

 

Davinci lubi nvidię i jej CUDA, a najszybszą nvidią działającą w macOS jest 980Ti i właściwie tyle.

 

 

Na temat używek się nie wypowiem, o ile sprzedaje to jakaś osoba prywatna, bo np modernizuje kompa, to czemu nie... ja bym się wystrzegał kupowania od firm które handlują takim sprzętem, mogą mieć go z różnych powodów. 

 

Jeden dysk SSD 256GB na system jest ok, aczkolwiek zalezy co będzie robić w davincim. Jak będzie to np rekodowanie RAW z kamery w formacie ALEXA do np normalnego Full HD to i 4-ry dyski SSD spięte w RAID 0 mogą nie wystarczyć aby nakarmić 980 Ti. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Dav w wersji free, ale od czasu kiedy wreszcie poprawili ColorFinale używam Resolve raczej rzadko ( pracuję w segmencie weselnym i zleceniodawcy wystarczy prosta korekcja). W 4K kluczowa jest szybkość odczytu tych kloców, więc wydajność znacznie poprawia użycie dwóch SSD spiętych w RAID0 - ewentualnie praca na plikach proxy. Procesor 4790K będzie wystarczający. Jeśli chodzi o kartę, to niestety/stety "zielona" będzie lepszym wyborem. Pracuję głównie w FCPX więc trzymam się "czerwonej" DaVinci działa sprawnie i stabilnie, ale moje doświadczenia z nim kończą się na FHD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja z K ma odblokowany mnożnik. Jeśli nie będziesz podkręcał to nie warto brać K chyba, że jest mała różnica w cenie.

 

W poprzednich generacjach jak ktoś nie kręcił, to nie warto. Natomiast 4790K ma zegar bazowy 4.0GHz i turbo do 4.4 kiedy zwykły 4790 odpowiedni 3.6 i 4.0. Nawet jak nie będziesz kręcił, to w teorii 4790K ma niby lepszego gluta pod IHS, masz od razu +10% mocy i powinieneś osiągnąć jakieś 4,5GHz na wszystkich rdzeniach a nie tylko jednym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Max 8GB/moduł. 

 

Najlepsze znane i co najważniejsze bezproblemowo działające pamięci do Z97 to G.Sklii DDR3 PC2400 CL10 TridentX - model: F3-2400C10D-16GTX.

 

Spokojnie działają na każdej z97 na jakiej je instalowałem, także nie stwarzają problemów w układzie 4x8GB. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam,

 

Ja się zastosowałem parę miesięcy temu do jej rady i mam święty spokój - a to cenniejsze od pieniędzy ;-)

 

Jedyny dylemat jaki miałem to czy 2x4GB czy 2x8GB. Poszedłem w ten drugi i teraz mam spokój.

 

Plus sam zainstalowałem Davinic 12.5 jako alternatywę dla FCPX zanim wydam 300$ i jak na razie złego słowa o wydajności nie powiem..... z jadę na stock'owym i5 ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.