Skocz do zawartości

Natywny zapis do NVRAM - modyfikacje BIOS


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hi! I have ASUS Z10PE-D8 WS BIOS 3703. 10.13.5. I flashed 3 latest BIOSes and NVRAM not worked. I use AptioMemoryFix. Maybe my module NvramSmi have whitelist (?). I attached body NvramSmi. I don't know how to attach file and i uploaded this to dropmefiles.

https://dropmefiles.com/4wPNm

Thanks. 

 

Hi, gudv1n

 

Do you have NVRAM to work on older BIOS versions? Have you checked older versions?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem BIOS 3503 do mojej płyty - ASUS Maximus VII Impact, i moduł nvramsmi jest tak samo zablokowany jak w wcześniejszych wersjach. Na szczęście ASUS widać był leniwy i chyba tylko wprowadził poprawki do mikrokodu zapewne w związku z błędami meltdown i spectre. Patch jaki opracował Reyder do mojego modułu zadziałał i mam wersję 3503 do mojej płyty z działającym zapisem do NVRAM i działającymi profilami XMP. :D  Załączam tę wersję do postu, dla innych, wgranie wyłącznie przez USB Flashback, nazwę BIOSu trzeba zmienić na M7I.CAP.

 

Dla potomnych jak podmieniam moduły aby działały profile XMP:

 

Otwieramy BIOS w UEFITool (aktualnie 0.25.1):

 

Zrzut ekranu 2018-08-01 o 19.16.55.png

  1. Szukamy ciągu znaków "nvramsmi" - rozklikujemy wyszukany ciąg znaków zawierających obraz PE32 i zostaniemy przerzucenie do właściwej sekcji.
  2. Klikamy prawym klawiszem na "PE32 image section" i robimy "Extract body..." - mamy wypakowany moduł, modyfikujemy ciąg znaków (tutaj właściwy ciąg znaków znalazł Reyder - ja nie mam niestety dostępu IDA który obsługuje kod UEFI).
  3. Notujemy UUID modułu - u mnie 842A454A-75E5-408B-8B1C-36420E4E3F21 - będzie potem potrzebny w MMTool 4.5
  4. Jak mamy już zmodyfikowany moduł nvramsmi podmieniamy jego za pomocą "Replace body...".
  5. Zapisujemy plik BIOSu z menu UEFITool - Save image file

 

Gdyby UEFITool działał OK, to byłby koniec roboty, niestety taka podmiana modułu w UEFITool z jakiegoś powodu psuje działanie profili XMP i bez względu co się ustawi to pamięć i tak działa na 1333 mimo, że  wybiera się np 2400.

 

A teraz trik jaki znalazłem jak to obejść. Wystarczy otworzyć plik zmodyfikowanego BIOSu w starym MMTool 4.5 (nowsze nie działają), szukamy modułu po zanotowanym wcześniej UUID, robimy extract "as is body" zmodyfikowanego modułu, otwieramy oryginalny niezmodyfikowanych plik BIOSu i robimy replace na zmodyfikowany moduł.

 

Musimy pamiętać, że wszelkie modyfikacje BIOS psują jego podpis i staje się niemożliwe wgranie takiego BIOSu standardowymi metodami, działa tylko sprzętowy programator, lub np USB Flashback.

 

Po wgraniu przez USB Flashback możemy cieszyć się i zapisem do NVRAM i działającymi profilami XMP. :mrgreen:

CPU-Z Memmory 0.PNG

CPU-Z Memmory 1.PNG

CPU-Z Memmory 2.PNG

 

Obiecany BIOS do ASUS Maximus VII Impact w wersji 3503 z natywnym zapisem do NVRAM pod macOS i działającymi profilami XMP:

maximus-vii-impact-asus-3503-macOS.cap.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@314TeR oczywiście wszystko na moją odpowiedzialność, dzięki. Problemu z uwalonym flashem nie będzie bo już mam całą kopię flasha i też wiem już jak go zregenerować z obrazu biosu :) Dzięki również za opis jak podmienić ten moduł, ja to robiłem trochę inaczej bo podmieniałem cały moduł 842A454A- więc może to też mi uwalało kontroler Asmedia (2 ostatnie porty SATA, u Ciebie w płycie Impact go nie ma). Jak wrócę to wgram zmodyfikowany przez Ciebie bios i zobaczymy jak to śmiga. Jeszcze dodam, że pamiętam kiedyś jak testowałem te biosy to zawsze jak wracałem do najstarszego 0401 to miałem te dublowane wpisy a nigdy po wgrywaniu najnowszych wersji biosów nic takiego się nie zdarzyło ale dzięki za hinta z Easy UEFI nie wiedziałem, że coś takiego powstało dla UEFI, pamiętam tylko, że dla starego BIOSu kiedyś korzystałem z podobnie działającego Easy BCD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Hej wszystkim.

Modyfikował ktoś może BIOS dla Asusa z97 pro gamer. Ostatnia wersja z dzielącym nvram to 2102. Przyznam bez bicia, że trochę sam się biorę za to zabrać. Zdecydowanie brakuje mi wiedzy i wolałbym uniknąć uwalenia płyty ;)

 

Musimy pamiętać, że wszelkie modyfikacje BIOS psują jego podpis i staje się niemożliwe wgranie takiego BIOSu standardowymi metodami, działa tylko sprzętowy programator, lub np USB Flashback.

 

Mógłbym wyciągnąć ten moduł, Reyder jak byś go poprosił to pewnie by znalazł właściwy ciąg, niestety Z97 pro gamer nie ma USB Flashback więc nie wgrasz i tak takiego biosu, chyba, że są jakieś metody na wgranie takiego BIOSu o jakich nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym wyciągnąć ten moduł, Reyder jak byś go poprosił to pewnie by znalazł właściwy ciąg, niestety Z97 pro gamer nie ma USB Flashback więc nie wgrasz i tak takiego biosu, chyba, że są jakieś metody na wgranie takiego BIOSu o jakich nie wiem.

Dzięki 314TeR

 

@ Dzięki reyder

 

Sprawdzę podrzucony tutorial i pewnie wkrótce wrócę z prośbą o pomoc w znaleznienie właściwego ciągu, jeżeli znajdziesz chwilę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja 1:
 

48 85 C0 74 14 49 83 C7 18 49 FF C5 48 83 C5 18
NA
48 85 C0 EB 14 49 83 C7 18 49 FF C5 48 83 C5 18

Wersja 2:
 

48 8B 55 F8 48 85 D2 74 10 4D 8B C6 48 8B CE E8 84 0A 00 00 48 85 C0 75 16
NA
48 8B 55 F8 48 85 D2 74 10 4D 8B C6 48 8B CE E8 84 0A 00 00 48 85 C0 EB 4E

Osobiście wersja 2 jest lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pasazer13

 

Zmodyfikowany BIOS o obsługę NVRAM pod macOS. Sprawdź też działanie profili XMP, czy faktycznie odpalają pamięci z prędkościami powyżej 1333MHz.

 

UWAGA Ja nie mam jak sprawdzić czy ten BIOS będzie OK. Robiłem go tak samo jak dla mnie i innych użytkowników którym działało. Nie mniej bierzesz CAŁĄ odpowiedzialność na siebie w razie uwalenia płyty! Ostrzegałem!

Z97-PRO-GAMER-ASUS-2203-macOS-NVRAM.zip

 

AFUDOS do wgrania powyższego BIOSu:

AFUDOS.zip

 

flaszujesz w DOSie taką komendą:

AFUDOS BIOS.rom /GAN

Pamiętaj aby zamienić nazwę BIOS.rom na własną nazwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałem nie próbować : > , bo wydaje mi się że powinienem użyć pliku .rom - taki jest w tutorialach. Przeglądam jeszcze fora z instrukcjami do AFUDOSa, jest trochę filmów na yt 

https://www.youtube.com/watch?v=DwJS8-GTgRU. Kompletnie się na tym nie znam, także staram się rozeznać temat. 

 

Z tego co widze można użyć UEFITool do przekonwertowania cap na rom. Myślę, że zapiszę zmodyfikowany BIOS od ciebie jako .rom i spróbuję użyć go w AFUDOS. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mam świetnego newsa na koniec dnia. ​

BIOS od 314TeR w formacie .cap zmieniłem tylko na .rom w UEFITool i odpaliłem AFUDOS. 

 

Wygląda na to, że wszystko działa - NVRAM, widzę że profile XMP się wczytują! 

 

Dziękuje jeszcze raz za pomoc!
Dajcie znać jak coś mogę jeszcze potestować. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrzucam plik .rom. Musiałem go zapakować w .zipa żeby wrzucić na forum.

 

Do stworzenia bootowalnego DOSa użyłem Rufusa https://rufus.ie 

 

Screeny z CPU-Z - Mój RAM ma 1600Mhz. Zanim odpaliłem XMP miałem niższą wartość - chyba 1333? 

post-5356-0-80972000-1549913809_thumb.png

post-5356-0-37968700-1549913814_thumb.png

Z97-PRO-GAMER-ASUS-2203-macOS-NVRAM.ROM.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W imieniu wszystkich użytkowników ASUS Z97 Pro Gamer dziękuję za zaryzykowanie i przetestowanie działania. Mam nadzieję, że osoby które skorzystają dadzą znać.

 

Poprawiłem nazwę załącznika aby była intuicyjna dla reszty.

 

Prędkość pamięci ustawiona poprawnie, wygląda, że profile XMP działają poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.