Skocz do zawartości

WD 240GB Green M.2 będzie działać bez patchowania ?


macsurf
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukałem trochę informacji na temat tego dysku i z tego co widzę, działa on najprawdopodobniej na interfejsie SATA z tą różnicą, że jest dla złącza M.2. Rozumiem, że tutaj nie będzie żadnego kłopotu z bootowaniem czy innymi niespodziankami ?

 

https://www.x-kom.pl/p/331917-dysk-ssd-wd-240gb-wd-green-ssd-m2.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dysk ma kiepskie parametry zapisu/odczytu losowego. Jeżeli masz możliwość wsadź dysk na SATA i nie będziesz miał problemów.

Nigdzie nie widzę, czy pracuje na protokole AHCI czy NVMe, na stronie producenta też cisza.

Można pozbyć się patchowania przez zmianę rozmiaru sektora ale nie każdy dysk to obsługuje: http://hamac.pl/topic/14164-nvme-natywnie-w-macos/?hl=nvme

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej pracuje na NVMe, nie wiele jest dysków z AHCI a jak są to pewnie już nie są produkowane. Mi chodzi bardziej o to czy taki dysk M.2 będzie można przełączyć w taki tryb aby dane były przesyłane w trybie SATA ( transfery dysku i tak nie przekraczają możliwości magistrali SATA ) ? A że mam już wszystkie miejsca na dyski zajęte (2XSSD + 2XHDD) to pozostaje mi miejsce na M.2 i chciałbym te miejsce wykorzystać na dysk dla OSX.

Na moim starym SSD Sata OSX działa prawidłowo poza losowymi resetami przy wybudzaniu ale to raczej nie ma nic wspólnego z dyskami, raczej kwestia ustawień stanów w cloverze gdyż pod Windowsa też są takie restarty a Win też idzie spod Clovera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w instrukcji. Wiele płyt potrafi uciąć dwa porty SATA na jeden dysk M.2. W końcu podpinasz pod szynę PCI-E a nie pod port SATA. Skrót który zrobiłeś w teorii jest słuszny, ale w praktyce to inna bajka. Dyski SATA m.2 wcale nie "podpina" się pod kontroler SATA z płyty, one mają własny kontroler SATA który zasilany jest z linii PCI-E. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zdjęcie instrukcji, ponieważ pdf jest zabezpieczony przed kopiowaniem. Pacjent to ASUS Z97-WS - sam osobiście sprawdziłem, że jak wepniesz dysk M.2 w płytę to porty 5 i 6 płyty przestają działać. Dzieje się tak, że te dwa porty są współdzielone z SATA Express które wykorzystuje właśnie te 2 porty. Instalacja dysku M.2 powoduje wyłączenie SATA Express, ale też i portów 5 i 6. 

 

Zrzut ekranu 2017-05-23 o 18.05.25.png

 

Notabene i tak lepiej byś zrobił, jakbyś poszukał dysku M.2 z NVMe z możliwością przełączenia na sektor 4096, wtedy byś miał wyższą wydajność. W obecnej formie wg mnie lepszym wyjściem jest Samsung 850 Evo niż ten WD. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zdjęcie instrukcji, ponieważ pdf jest zabezpieczony przed kopiowaniem. Pacjent to ASUS Z97-WS - sam osobiście sprawdziłem, że jak wepniesz dysk M.2 w płytę to porty 5 i 6 płyty przestają działać. Dzieje się tak, że te dwa porty są współdzielone z SATA Express które wykorzystuje właśnie te 2 porty. Instalacja dysku M.2 powoduje wyłączenie SATA Express, ale też i portów 5 i 6. 

 

attachicon.gifZrzut ekranu 2017-05-23 o 18.05.25.png

 

Notabene i tak lepiej byś zrobił, jakbyś poszukał dysku M.2 z NVMe z możliwością przełączenia na sektor 4096, wtedy byś miał wyższą wydajność. W obecnej formie wg mnie lepszym wyjściem jest Samsung 850 Evo niż ten WD. 

 

 

Chyba wkradło się jakieś nieporozumienie. Myślałem, że przez ostatnich pięć postów #7..#11 rozmawiamy obaj, tj montu i 314TeR.  Nie mam pojęcia więc skąd  w poście #11 jest mowa o mobo ASUS Z97-WS, skoro ja od początku (#8) piszę o swojej mobo (w stopce wszystkich moich postów), a w końcu (#10) wyraźnie to formułuję. Pacjentem w tym przypadku (moich wypowiedzi) jest ASUS H170M-PLUS. I tu mamy do czynienia z zabraniem jednego portu. Czy mam przedstawić fragment instrukcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie udowadniam CI, że jest inaczej na Twojej mobo - napisałem: sprawdź, sprawdziłeś, więc to dla Ciebie info. 

 

Ja tylko pokazuję, że są płyty - inna niż Twoja, na której użycie dysku M.2 powoduje ubicie 2 portów SATA. 

 

Osobiście bym nie kupował w ogóle tego dysku. M.2 na sata w ogóle nie powinien istnieć, nic nie wnosi ponad zwykły dysk 2,5", wydajność jest niższa niż dobre 2,5", koszt M.2 wyższy, ilość cykli zapisu prawdopodobnie mniejsza (mniej kości, niższy proces), potencjalne problemy z odprowadzeniem ciepła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie udowadniam CI, że jest inaczej na Twojej mobo - napisałem: sprawdź, sprawdziłeś, więc to dla Ciebie info. 

 

Ja tylko pokazuję, że są płyty - inna niż Twoja, na której użycie dysku M.2 powoduje ubicie 2 portów SATA. 

 

Osobiście bym nie kupował w ogóle tego dysku. M.2 na sata w ogóle nie powinien istnieć, nic nie wnosi ponad zwykły dysk 2,5", wydajność jest niższa niż dobre 2,5", koszt M.2 wyższy, ilość cykli zapisu prawdopodobnie mniejsza (mniej kości, niższy proces), potencjalne problemy z odprowadzeniem ciepła. 

 

No I jednak nieporozumienie. Dobrze, że się wyjaśniło. Ja nie musiałem niczego sprawdzać bo ja po prostu to wiedziałem. Powiem więcej: zdecydowałem się na zakup tej płyty po przeanalizowaniu problemu, który stał się dziś tematem dyskusji. Tak więc "widziały gały co brały". A brały tę płytę m.in. dlatego że miała port M.2

A to, że są płyty w których M.2 ubija aż dwa porty SATA nazwałem interesującym, pojęcia o tym nie mając. To wszystko.

 

Co do wydajności dysków M.2 polemizowałbym. Relacja koszt/wydajność wypada na korzyść M.2. Zresztą zaraz to sprawdzę. Odprowadzenie ciepła - zgoda.  Ale bez przesady. W załączniku temperatury w trakcie pisania niniejszego tekstu.

 

W poście #12 napisałeś coś o dyskach WD i Samsung Evo. To też jakieś nieporozumienie, przynajmniej w połowie. Ja nie mam dysku WD...  :/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

montu... O czym Ty piszesz? Weź połowę, albo podziel się, bo już nie wiem o co Ci chodzi.

 

Jaki tytuł na ten wątek?:

 

WD 240GB Green M.2 będzie działać bez patchowania ?
 
Do jakiego dysku dałeś link:
 
Odnoszę się tylko i wyłącznie w kontekście dysku jaki podałeś. 
 
Wg. mnie ten dysk po prostu jest słaby, słabszy od wielu innych konstrukcji. 240GB nawet na magazyn nie bardzo wystarczy. Celowo podałem alternatywę z drugiego końca skali w postaci 2,5" dysku Samsung 850 Evo. Fakt - nie sprawdziłem ceny tego M.2 i faktycznie jest tańszy około 60-70PLN od Samsunga 850 Evo 2,5". Pytanie czy taka oszczędność w ogóle ma sens. 850 Evo to wyznacznik wydajności przy rozsądnej cenie. 
 
IOPS na WD Green - podkreślam o którym piszemy w tym wątku i o który pytałeś - jest jakimś nieporozumieniem. Taki dysk ktoś może sobie np kupić do notebooka do którego NIE można włożyć dysku 2,5", jako drugi i tyle. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#-o:oops:  Przepraszam - fakt - scaliłem Was w jeden nick - tym razem ja idę wziąć conajmniej połówkę... 

 

 

RESET 

 

O co mi chodziło:

1. Omawiany WD Green M.2 - wg mnie jest porażką. 

2. Trzeba uważać z "oszczędnością miejsca" - zdarzają się płyty gdzie wycinane są 2 porty SATA po podłączeniu dysku M.2.

3. W większości wypadków nie warto inwestować w dysk M.2 SATA gdzie istnieje jego odpowiednik 2.5" - no chyba, że sytuacja logistyczna nasz do tego zmniejsza, ale to i tak należy wybrać model wydajny, a nie żółwika jak wspomniany WD Green M.2.

4. Niedawno odkryte zostało, że są dyski M.2 NVMe działające w macOS - ważne jest aby dysk można było przełączyć na klaster 4096 - dotychczasowe dyski M.2 fabrycznie mają klaster 512b, którego macOS nie wspiera. 

 

Wobec niedawnych informacji #4: http://hamac.pl/topic/14164-nvme-natywnie-w-macos/

Wg mnie warto teraz poświęcić trochę czasu i poszukać nośników M.2 NVMe z możliwością przełączenia klastra z 512 na 4096.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że będę musiał sobie wstawić jakiegoś avatara, bo po obrazkach chyba łatwiej i uniknie się w ten sposób nieporozumień. Ale ad rem:

 

Wziąłem ceny z dwóch źródeł: Amazon i MicroCenter (sklep w którym przeważnie się zaopatruję)

 

Amazon:

Samsung Evo 500 - $189.99

Samsung Evo 1TB - $349.99

Crucial MX300 1TB - $289,99

 

Micro Center:

Samsung Evo 500 - $139.99

Samsung Evo 1TB - $389.99

Crucial MX300 1TB - $289.99

 

Do cen w Micro Center należy doliczyć tax.

 

Wydajność? OK, minimalnie lepszy jest Samsung. U mnie R/W 490/520 do 490/510 na korzyść Samsunga ale, zwróć uwagę, że u mnie oba dyski są w Fusion i Samsung jest tu na pierwszej pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, wszystko zależy jak wykorzystujesz nośnik, do czego, co na nim masz. 

 

Poza tym, czysty transfer blokowy to nie wszystko. W ostatnim czasie z racji zawodu jaki wykonuję, nagminnie wykonuję modernizacje starych notebooków jeszcze na HDD i zastępuję je SSD. Nie jestem w stanie tego pokazać jakimś "benchmarkiem" czy innym analitycznym narzędziem, ale produkty Samsung wybijają się pozytywnie ponad średnią przy subiektywnym odczuciu "gładkości" działania systemu. Te same notebooki po włożeniu np Cruciali, Good RAM czy innych ekonomicznym modeli nie działały tak płynnie jak 850 Evo, nie wspominając o wyższych modelach. 

 

To tyle w tym temacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#-o:oops:  Przepraszam - fakt - scaliłem Was w jeden nick - tym razem ja idę wziąć conajmniej połówkę... 

 

 

RESET 

 

O co mi chodziło:

1. Omawiany WD Green M.2 - wg mnie jest porażką. 

2. Trzeba uważać z "oszczędnością miejsca" - zdarzają się płyty gdzie wycinane są 2 porty SATA po podłączeniu dysku M.2.

3. W większości wypadków nie warto inwestować w dysk M.2 SATA gdzie istnieje jego odpowiednik 2.5" - no chyba, że sytuacja logistyczna nasz do tego zmniejsza, ale to i tak należy wybrać model wydajny, a nie żółwika jak wspomniany WD Green M.2.

4. Niedawno odkryte zostało, że są dyski M.2 NVMe działające w macOS - ważne jest aby dysk można było przełączyć na klaster 4096 - dotychczasowe dyski M.2 fabrycznie mają klaster 512b, którego macOS nie wspiera. 

 

Wobec niedawnych informacji #4: http://hamac.pl/topic/14164-nvme-natywnie-w-macos/

Wg mnie warto teraz poświęcić trochę czasu i poszukać nośników M.2 NVMe z możliwością przełączenia klastra z 512 na 4096.

 

Nie ma sprawy. Tak myślałem, dlatego uparcie pisałem o nieporozumieniu.  =D>

 

ad.4. Ostatnio noszę się z zamiarem kupna (i wcale nie na przekór) Samsung 960 Evo 1TB NVMe M.2 (Read: 3200 MBps, Write: 1900 MBps)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc - nie znam tematu, chętnie zapoznałbym się z nim dokładniej. Ale jest tak - ja jestem praktykiem, na tym Forum znalazłem się dlatego, żeby poczytać ludzi którzy wiedzą więcej, sam się nie wymądrzam, no chyba że jestem pewien swego. Gdzieś słyszałem, że ktoś ten dysk zainstalował w swoim Hacku i jest zadowolony, zwłaszcza z prędkości. Bez wątpienia niczego nie przestawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

O cholerka ale temat się rozrósł pod moją nieobecność :)

Co do blokady 2 portów SATA jeśli włoży się dysk M.2 to w każdej instrukcji płyty jest to opisywane do bólu tak przynajmniej w mojej było od Gigabyte Z97X Gaming 3.

 

Z zakupu WD Greena / Blue zrezygnowałem. Dysk który kupiłem pod m.2 to Crucial BX300 275GB. Szybki dysk pracujący w standardzie SATAIII i kości 3D NAND trochę lepsze niż standardowe TLC chyba 3x bardziej wytrzymalsze. Cena nieco ponad 400zł.

Pojemność na tyle duża, że pewnie połowa miejsca będzie wolna mimo, że mam sporo oprogramowania 3D/2D, montażu video, XCode i inne więc dysk będzie pracował z optymalną szybkością. Filmy pod FCPX i tak są mielone na talerzowym więc o żywotność się nie martwie. Choć teraz i tak już żadnego dysku nie włożę bo sa 4 dyski na SATA + 1 na m.2 więc 2 pozostałe są blokowane ale to co mam w zupełności mi wystarczy :) Pozatym i tak miejsca w obudowie już nie mam heh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.