Skocz do zawartości

macOS 10.13 High Sierra - developer beta #1


Estrax
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku godzin jest dostępna (dla osób z statusem developera) pierwsza beta macOS 10.13 High Sierra.

 

U mnie wyląduje dopiero w okolicach południa, bo już od kilku godzin leży na dysku i czeka na instalację.

Może ktoś z forumowiczów już zainstalował i testuje? Jak wrażenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszą betę to działa całkiem znośnie - jest zdecydowanie lepiej niż przez dłuższy czas w trakcie developerskich beta testów 10.12.

 

post-2152-0-82316300-1496760130_thumb.jpg

 

Na tą chwilę, (tylko przy APFS, HFS+ to nie dotyczy) jest trochę problemów z aplikacjami, w stylu:

 

post-2152-0-72873300-1496760518_thumb.png

 

ale podejrzewam, że zostanie to załatane na dniach. Operacje na plikach (w szczególności kopiowanie całych katalogów) drastycznie szybsze, więc to na plus.

 

Zauważyłem też, że w przypadku sprzętu, na którym tą betę zainstalowałem (rMBP15 mid 2015 z iGPU) przy 10.13 beta wentyle znacznie agresywniej wchodzą na wyższe obroty - już od 75 stopni rozkręcają się na max, co jest miłą odmianą w stosunku do tego, co działo się wcześniej (na 10.12 często przy 90 stopniach na CPU wentyle dalej pykały sobie na 2k rpm...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś chce przetestować 10.13 beta, wystarczy wkleić poniższy ciąg w pasek adresu safari:

macappstores://itunes.apple.com/app/id1209167288

Jak nie chce pobierać, to można zainstalować to:
macOSDeveloperBetaAccessUtility.dmg.zip

Uwaga - po zainstalowaniu aktualizacje przełączą się na kanał beta - polecam instalować na systemie testowym.


Sterownik EFI dla apfs w poście #4:
http://hamac.pl/topic/14283-macos-1013-high-sierra-developer-beta-1/?p=128333
 

Najnowszy na chwilę obecną Clover 4084 z następnymi patchami dla High Sierra. 

Zrzut ekranu 2017-06-08 o 00.20.41.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Już ponad 2 tygodnie po wydaniu pierwszej testowej wersji bety 10.13 (finalne wydanie za około 3 miesiące).

Zainstalowałem dawno na czysto dla testów 10.13 na partycji w systemie HFS+ i dysku HDD (bez konwersji na system APFS). Na SSD mam pozostawioną bez zmian Sierrę 10.12.5.

 

Mam pytania w kontekście hackintosha (ewentualnie prawdziwych macintoshy):

 

1. Czy nowy system plików APFS działa też na dyskach HDD czy tylko jest zalecany do SSD? APFS działa ok np. z HDD na którym są partycje z danymi (mam jedną w HFS+)? Ewentualnie czy APFS zmniejsza żywotność HDD? Wiem, że APFS jest tworzony z myślą o SSD. 

 

2. Czy są problemy z APFS na hackintoshu? Patrząc po zmianach w Clover są próby wsparcia działania APFS https://sourceforge.net/p/cloverefiboot/code/commit_browser

 

3. Jak u Was z działaniem i kompatybilnością oprogramowania zewnętrznego na 10.13, coś nie działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiła się przed chwilą kolejna testowa wersja beta nr 2 High Sierra. Na 10.13 aktualizacja do pobrania w Mac App Store w zakładce Update. Ewentualnie jest instalator dla zarejestrowanych deweloperów w Apple Developer Center lub w MAS.

 

 

Spory nacisk położono przede wszystkim na poprawki, ale pojawiły się też nowe błędy:

 

  • Microsoft Outlook w wersji 15.35 i późniejszej powinien już działać.
  • Gra League of Legends może się wywalać na Macach z lat 2012 i późniejszych.
  • Zaszyfrowanych partycji APFS nie można odszyfrować. Funkcja ta zostanie dodana w kolejnej becie.
  • Można już włączyć FileVault dla partycji APFS.
  • Resetowanie hasła iCloud może nie być możliwe na systemie działającym na partycji APFS z włączonym FileVault.
  • Na razie nie jest możliwa zmiana powierzchni dyskowej dla systemu APFS przez aplikację Narzędzie dyskowe. W tym celu trzeba się posłużyć narzędziem diskutil dostępnym z poziomu Terminala.
  • Niektóre aplikacje trzecie mogą nie rozpoznawać partycji APFS.
  • Wiele innych błędów i poprawek…

Jak widać, w macOS High Sierra jest jeszcze sporo do zrobienia. System ten dostępny jest na razie tylko dla deweloperów, choć niedługo ma się pojawić publiczna beta. Warto pamiętać, żeby przed wypróbowaniem High Sierra zaopatrzyć się w kopię zapasową.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie.. jak pobieraliście High Sierra ?

ja na internecie znalazłem jakiś profil developerski zainstalowałem go i AppStore pokazała mi się do pobrania High Sierra.. tylko z tym że ten obraz / instalator zajmuje około 14MB. u was też tyle to waży ?

 

z drugiej strony uruchomiłem pobrany instalator z poziomu systemu niby wszystko normalnie wybrałem partycję na którą ma się system zainstalować wszystko pięknie cacy pokazał mi się czas ponad 1h, a że była pora iść spać zostawiłem komputer z nadzieją że jak wstanę ten etap mi minie. jednak nie. jak wstałem za jakieś 6h instalator pokazywał mi 11 sekund do końca i tak to sobie stało..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie.. jak pobieraliście High Sierra ?

Bezpośrednio z AppStore, w najgorszym możliwym momencie, czyli chwilę po premierze - gdy w zasadzie wszyscy to ściągali.

 

ja na internecie znalazłem jakiś profil developerski zainstalowałem go i AppStore pokazała mi się do pobrania High Sierra.. tylko z tym że ten obraz / instalator zajmuje około 14MB. u was też tyle to waży ?

U mnie waży on 5.26 GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jak na tej betcie uruchomić audio?

Na sierra 10.12.6 chodzi mam audio bez zarzutu a w 10.13 kicha.

Mam najnowsze lilu.kext i applealc.kext

Sprawdź bo ostatnie to:

lilu.kext 1.1.5

applealc.kext 1.1.2

 

U mnie te poniższe działania zadziały po zmianie z sierry 10.12 do 10.13 - dodanie paramerów uruchamiania w clover (w pliku config.plist np. za pomocą aplikacji clover configurator): 

-lilubeta -alcbeta -v

-v to nie obowiązkowa  opcja wyświetlająca informacje szczegółowe uruchamiania systemu mac 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź bo ostatnie to:

lilu.kext 1.1.5

applealc.kext 1.1.2

 

U mnie te poniższe działania zadziały po zmianie z sierry 10.12 do 10.13 - dodanie paramerów uruchamiania w clover (w pliku config.plist np. za pomocą aplikacji clover configurator): 

-lilubeta -alcbeta -v

-v to nie obowiązkowa  opcja wyświetlająca informacje szczegółowe uruchamiania systemu mac 

mam wszystko o czym piszesz. Miałem od samego początku. Kexty jak zawsze w najnowszym wydaniu. 

Czy ktoś ma inne pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka

 

 

 

To all users of Little Snitch 4 and the NVIDIA Web Driver 
(deutsche Fassung siehe unten) 

We were able to narrow down the problem that results in a fully transparent Little Snitch Network Monitor Window when using the NVIDIA Web Driver. 

NVIDIA not only installs a device driver (kernel extension) but also a code library that then is injected into all running applications. Certain Apple apps (like iBooks) as well as Little Snitch do not allow that. This is due to a security setting in those apps. If activated, such apps will only load libraries that are signed by Apple or the same manufacturer the app itself was signed by (in case of Little Snitch that would be us). 

We, like Apple, turn this setting on in our apps for good reasons and unfortunately cannot turn it off just to enable the loading of NVIDIAs Web Driver library. This also cannot be turned on and off on demand - if we turn it off, it's off for good an for everyone. 

This unfortunately means that users that depend on NVIDIAs Web Driver will not be able to use the map view and the inspector in the Network Monitor of Little Snitch 4 as long as NVIDIA does not change this practice. 

If you can switch back to Apple's original driver for your NVIDIA card though, Little Snitch will work as expected. 

Regards 
Johannes Tiefenbrunner 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nvidia nie wydała sterowników i nie spieszy się z tym. Podobno serię 10xx da się odpalić ale i tak nie ma pełnej akceleracji. 

IMO szkoda zachodu narazie z 10.13. Nawet na MacBooku system ładuje się dobre 5 minut i kuleje okrutnie.

Drivery nVidii pewnie pojawią się wraz z momentem, gdy pojawi się Golden Master 10.13. GTX10xx normalnie (aka bez webdriverów) nie działa i w 10.13 nie zapowiada się, by się miało to zmienić. Aby odpalić GTX1080Ti na haMacu na którym testuję bętę macOS 10.13, musiałem na tą chwilę zrobić mało eleganckiego patcha, by móc ruszyć webdrivery z 10.12.5. Przy odpalonych webdriverach - pełne QE/CI.

 

Ponadto, nie wiem na czym Ty 10.13 sprawdzasz i jak, że Ci się ładuje ten system 5 minut. Musisz mieć tonę śmieci w systemie, bo nawet na HDD się to tak długo nie bootuje. Na moich MacBookach (rMBP15 mid 2015, rMBP15 mid 2017, rMB12 mid 2017) 10.13 ładuje się nieznacznie wolniej niż 10.12. Korzystam w tej chwili z niego jako głównego systemu do pracy (m.in. programowanie i audio) i nie mam z nim większych problemów. Zalecam instalację na czysto na partycji APFS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.