Skocz do zawartości

haMac.pl używa cookie. Przeczytaj Privacy Policy aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tę wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuję użycie cookie

Zdjęcie

Edycja DSDT - obniżenie temperatur CPU

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Cahir09

Cahir09
  • Members
  • 24 postów

Napisano 13 sierpień 2017 - 13:03

Witam.

Tchnęło mnie, żeby doszlifować swoją instalację macOS.

Specyfikacja:

MSI/Medion MS-7502 G33/ICH9DH

Xeon E5450

Radeon HD7770

4GB DDR2 800MHz

macOS Sierra

To co zrobiłem:

- odznaczyłem wszystkie fixy w Clover (nie wiem, czy się nie gryzą z własnym DSDT)

- wykonałem poprawki HPET, RTC, TMR, PIC i LPC według poradnika http://hamac.pl/topi...dyfikacje-dsdt/

Efekt:

- Apple LPC się ładuje (dałem id ICH9R bo ICH9DH nie ma na liście wspieranych)

- AppleHPET się nie ładuje - po kilkudziesięciu sekundach system się restartuje

Zmieniłem więc sekcję HPET wstawiając tam fix Clovera (wyciągnięty z pliku .ASL z dumpa):

- AppleHPET się ładuje i system działa

W tej chwili działa mi nawet usypianie i wybudzanie, ale temperatury procesora są zbyt wysokie (w idle nie schodzą poniżej 50°C, w Windows miałem ~35°)

W załącznikach zrzuty:

1. Z terminala stan załadowania kextów (jak trzeba jeszcze jakieś to piszcie)

UWAGA! AppleHPET jest załadowany z fixem Clovera

2. Z IORegistryExplorer - widać, że nie mam CPUPLimit, więc PM nie działa.

W HWMonitor czy też w iStatMenu widzę, że procesor zmienia częstotliwość, jednak ma tylko 2 stany (1,99GHz i 2,99GHz). W Clover mam zaznaczone Generate P-states, Generate C-states i Enable C2,C4, C6,C7.

W bootlogu Clovera jest wpis SSDT with P-states generated successfully i  SSDT with C-states generated successfully.

Czy to oznacza, że działa mi SpeedStep? Niżej z częstotliwością nie da się zejść?

Macie pomysł jak obniżyć te temperatury, bo w takie upały nie da się używać tego grzejnika dłużej jak godzinę :)

PS. SMBIOS mam ustawiony na iMac 14,2. Podobno działa dobrze na Core 2 *

EDIT. Zmieniłem SMBIOS na iMac10,1 i pojawiła mi się pozycja CPUPLimitDict oraz PerformanceStateArray ma 2 pozycje (czyli tak jak w rzeczywistości pokazuje, a nie wcześniejsze 4). Daję nowy załącznik.

Temperatury raczej nie spadły, a jeśli już to może dlatego, że chłodniej jest na wieczór:)

Co mnie zastanawia to to, że według Intela mój procesor działa na napięciu 0.850V-1.350V, a iStatMenu pokazuje cały czas 1.68V. Może dlatego się grzeje?

Załączone pliki

#2 314TeR

314TeR

Administrator

• Administrators
  • 16837 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 13 sierpień 2017 - 19:25

W sekcji SSDT daj "drop OEM".

Zaznacz też tylko Generate P/CState. Inne opcje odznacz. 

iMac 10.x to optymalna specyfikacja, na 14.x nie ma prawa działać OK. 

ASUS MAXIMUS VII IMPACT | Core i7-4790K | 16GB DDR3 2400 CL10 | GTX 980 Ti | FiiO E10 | OS X Retail via UniBootX Clover

ASUS Z87M-PLUS | Core i5-4590T | 8GB DDR3L 1333 | HD4600 | OS X Retail via UniBootX Cloverbyłe haMac'i: ASUS P5W DH DeluxeASUS P7P55 WS Supercomputer | ASUS P8Z68 Deluxe/GEN3 | ASUS P8Z77-V PRO THUNDERBOLTJak uruchomić na wypasie ALC 882/888/889/1200 | STOP Gigafail | P5W DH Deluxe - perfekcyjny hackintosh | Piszę poprawnie po polsku!

Co daje kalibracja monitora - zobacz jak można poprawić jakość obrazu.

Najszybszy hackintosh na świecie za procesorem 12C identyfikujący się jako Mac Pro (Late 2013) wg rankingu Geekbench: 37000 pkt

Pomogliśmy Tobie - pomóż nam - przekaż darowiznę na utrzymanie forum.

#3 Cahir09

Cahir09
  • Members
  • 24 postów

Napisano 13 sierpień 2017 - 19:39

Zaznaczyłem, ale nic się nie zmieniło.

Jest zmiana, ale na minus i to po samej zmianie SMBIOS na iMac 10.1:

- Procesor jest rozpoznawany jako Xeon 2.19GHz zamiast 2.99GHz

- cały czas pracuje na 1.99GHz przy mnożniku x6

- w bootlogu Clovera są zmiany. Jest inne FSB i minDiv/maxDiv. Było 333MHz i 6/9 a jest 359MHz i 6/6,5

- dodatkowo, ale tego nie jestem pewien w bootlogu Clover jest takie coś Turbo: 7/0/0/0. Raczej wcześniej tego nie było, a na pewno ten procesor turbo nie ma.

EDIT. Z częstotliwością już OK. W BIOS się coś przestawiło i tam też było widać 2.19GHz. Przywróciłem ustawienia fabryczne i znowu jest 1.99-2.99GHz. Temperatury dalej powyżej 50°C.

#4 314TeR

314TeR

Administrator

• Administrators
  • 16837 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 13 sierpień 2017 - 19:58

Potrzebna szersza analiza problemu, przejrzenie tabel SSDT, biosu, jego ustawień itp itd. Ciężko coś więcej min napisać i poradzić przez forum bez dostępu do sprzętu. 

ASUS MAXIMUS VII IMPACT | Core i7-4790K | 16GB DDR3 2400 CL10 | GTX 980 Ti | FiiO E10 | OS X Retail via UniBootX Clover

ASUS Z87M-PLUS | Core i5-4590T | 8GB DDR3L 1333 | HD4600 | OS X Retail via UniBootX Cloverbyłe haMac'i: ASUS P5W DH DeluxeASUS P7P55 WS Supercomputer | ASUS P8Z68 Deluxe/GEN3 | ASUS P8Z77-V PRO THUNDERBOLTJak uruchomić na wypasie ALC 882/888/889/1200 | STOP Gigafail | P5W DH Deluxe - perfekcyjny hackintosh | Piszę poprawnie po polsku!

Co daje kalibracja monitora - zobacz jak można poprawić jakość obrazu.

Najszybszy hackintosh na świecie za procesorem 12C identyfikujący się jako Mac Pro (Late 2013) wg rankingu Geekbench: 37000 pkt

Pomogliśmy Tobie - pomóż nam - przekaż darowiznę na utrzymanie forum.

#5 Cahir09

Cahir09
  • Members
  • 24 postów

Napisano 13 sierpień 2017 - 20:05

Jeśli chodzi o BIOS to tam dosłownie nic nie ma. Szukałem tych opcji wymienionych jako niezbędne do PM, ale nic - w końcu to lipna OEMowa płyta.

Teraz znów mam w PerformanceStateArray 4 wpisy i raz (patrzę kilka minut na iStatMenu i drugi raz się nie powtórzyło) było x8/2.66GHz. Cały czas zmienia się co kilka sekund z 1.99 na 2.99 i na odwrót nawet jak nic nie robię.

Dam w załączniku oryginalne tabele z dumpa z Clovera i za chwilę zdjęcia z BIOSu.

EDIT. Możliwe, że temperatury są OK. Kiedyś, jeszcze na Windows, miałem ten sam problem.

Okazało się, że niektóre programy źle ustawiają TJ Max i odczyty są błędne.

Uruchomiłem Windows i tam w programie HW Monitor (to ten sam co na Mac?) też są temperatury około/ponad 50°C.

Za to w AIDA i w Real Temp (po ręcznym ustawieniu TJ Max na 85°) jest już ~35°.

HW Monitor na Mac i iStatMenus mają domyślnie TJ Max na 100 ustawione? Tym bardziej, że dotykając ręką radiatora nie czuję gorąca. Nawet ciepły zbytnio nie jest.

Zostały 2 sprawy:

1. Co z tym napięciem? Według Intela powinno być między 0.8V a 1.35V, a mi HW Monitor pokazuje 1.67V. Może też jest to zły odczyt? Przecież przy takim napięciu to się sfajczy kiedyś... Na Windows nie przekracza 1.1V

2. Od czego zależy liczba stanów procesora. Doczytałem, że rzeczywiście ten procesor ma zakres mnożnika 6-9, więc niżej zejść się nie da.

Ale na Windows płynnie przechodzi krokami, np. 6 => 7 => 7.5 => 8 => 9.

Nie wiem za bardzo czego szukać. Mógłby ktoś napisać jakiego hasła mam szukać w guglach?

Załączone pliki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych