Skocz do zawartości

Zagwozdka sprzętowa


man_of_the_oak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy tutaj sporo osób siedzących w temacie hardware'u, więc może ktoś z Was będzie miał pomysł w czym rzecz.

 

Leciwy laptop mej siostry, tak nawiasem bohater jednego z moich pierwszych poradników instalacji (wtedy jeszcze) OS X, Asus K50IN, odmówił ostatnio posłuszeństwa. Zasadniczo, na początku przy próbie uruchamiania pojawiały się komunikaty o treści "EBIOS Read Error 0x04", czasami udało się przebić do wczytywania systemu, lecz zabawa kończyła się na 20-minutowym seansie z paskiem postępu w roli głównej. Przy jednej z kolejnych prób uruchomienia komputera wyświetlona została informacja o nieodnalezionym nośniku do zbootowania systemu. Po wejściu do BIOS-u okazało się, że dysk twardy zniknął. 

 

Po wyciągnięciu go z laptopa i podpięciu w obudowie zewnętrznej do innego komputera, okazało się, że jest martwy. Udało się go ożywić na tyle, aby zgrać najważniejsze dane, lecz do niektórych nie dało się już dobrać.

 

Na tej podstawie wysnułem szybki wniosek - padnięty dysk, a zatem potrzebna wymiana na nowy. Na jego miejsce trafiło świeżutkie SSD, na którym to wczoraj zainstalowałem system. I tu zaczynają się "ciekawe rzeczy".

 

Na Windows 10 w żaden sposób nie chciało odpalić Wi-Fi, w teorii łączyło się z siecią, lecz dostępu do niej nie było, pomimo testowania kilku sterowników do sieciówki. Ok, uznałem, iż może to wina software'u i postawiłem tam Windows 7, który wcześniej bez problemów na tym komputerze pracował.

 

Początkowo wszystko zapowiadało się dobrze - systemu zbootował, Internet ruszył bez zająknięcia. Rozpocząłem zatem znaną zabawę w "zainstaluj pierdyliard aktualizacji". Już w trakcie wgrywania niektórych z nich zauważyłem, że kursor zaczął działać skokowo. Gdy uporałem się z Windows Update, postanowiłem jednak przygotować system do pracy. Zanim jednak uruchomiłem pierwszy instalator oprogramowania, przywitał mnie miły komunikat o "Nieoczekiwanym zakończeniu pracy explorer.exe". 

 

Później ujrzałem również informację o błędzie z serii (tutaj kopiuj->wklej z sieci, ale był to identyczny komunikat):

 

"Instrukcja spod 0x77574DD0 odwołuję się do adresu pamięci 0x004E2F20. Żądane dane nie zostały umieszczone w pamięci z powodu błędnego stanu We/Wy adresu 0xc0000185"

 

Od tej pory praktycznie każde uruchomienie systemu poprzedzone jest automatycznym odpaleniem chkdsk, próby instalacji niektórych aplikacji (w pełni zgodnych z systemem) sprowadzają się do "nieoczekiwanego zakończenia", Wi-Fi czy audio też czasami działają od kopa, a czasami muszę chwilę poczekać aż się "ustabilizują". Dodatkowo w chwilach większego obciążenia systemu kursor zaczyna działać skokowo.

 

Ciężko mi uwierzyć, aby świeżutki dysk SSD także był wadliwy, lecz - powiedzmy, że i tego nie wykluczam, chociaż crystaldiskinfo nie dostarczył mi żadnych niepokojących danych.

MemTest mieli od godziny i także nie wykrył problemów.

Jakieś pomysły?

 

Załączam jedyny dump, jaki odnalazłem w plikach systemowych.

081817-9438-01.dmp.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Core 2 Duo - dość leciwy ten sprzęt. Może zwyczajnie umiera - siostra mogła nie wyhwycić wcześniej problemów - przyszła jak już zdechł. 

 

Sam SSD raczej nie powinien strzelać fochów.

 

Wcześniej miałeś na nim W10? Może ten sprzęt nie ogarnia W10 - np DSDT jest jakieś pokopane - w nim jest wiele odwołań do inicjalizacji tego czy tamtego sprzętu. Jak pamiętam np trzeba było się zdrowo nakombinować aby poprawić metody HPET i spółki ponieważ były różne odwołania do nich ze względu na OSI i różną detekcję systemu przez ACPI. To ginięcie podzespołów mi przypomina jazdy z znikaniem portów USB, FireWire w starszych kompach jak nie było poprawione DSDT. 

 

Inna przyczyna, to np "odlepia" się chipset i raz kontaktuje, raz nie. Tu można zabawić się w tzw "reballing" ale to koszt minimum 150PLN jak masz dobry i tani serwis, a często też trzeba wymienić układ, czyli następne 200-250PLN minimum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.