Skocz do zawartości

Problem z instalacją Sierra na GA-Z170-HD3 DDR3 + GTX 1060 + i7 6700K


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum, to mój pierwszy post.

Chciałbym postawić system na następującej konfiguracji:

 

płyta główna Gigabyte GA-Z170-HD3 DDR3 z najnowszą wersją BIOSu dostępną na stronie producenta,

 

procesor i7-6700K

 

grafika ASUS GTX1060 Strix 6GB

 

Wszystko robię dokładnie z instrukcją z tego linku:

 

Napotkałem na problem w momencie startu instalacji systemu i bootowania z pendrive'a wybieram verbose (-v) i boot macOS with selected options po czym zaraz na początku pojawia się ekran z zawartością jak na załączonym zdjęciu i następuje restart i tak w kółko. Ustawienia płyty głównej w BIOSie zmieniłem jak gość zaleca w filmie na YT. Czy ktoś może mi coś doradzić, będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam serdecznie!

post-10344-0-63312000-1505765808_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za chęć pomocy.

 

1. Poszukam i poczytam o forumowym UniBootX, użyłem instrukcji z YT bo gość bardzo dobrze tłumaczy krok po kroku, wybór jego solucji był świadomy po przejrzeniu innych 

 

2. chciałem sprawdzić drivery o których piszesz w katalogu EFI i podłączyłem pendrive'a pod maca, generalnie nie ma tam w ogóle katalogu EFI, jest tylko EFI-Backups który jest pusty. Czy mógłbym prosić o nakierowanie co w takim razie mam robić w tej sytuacji? Zaraz postaram się poszukać na forum informacji o UniBootX.

 

Z góry dziękuję za dalszą pomoc. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fforumowy UniBootX nie chciał mi w ogóle ruszyć, więc zainstalowałem najnowszego Clovera 4200.

Wtedy też miałem to samo co Ty (z tym, że na z270).

Próbowałem w configu wyłączyć OsxAptioFix, lecz to nic nie dawało.

 

Na dniach rozpiszę wszystko co zrobiłem i co działa, a co nie, lecz jeszcze będę toczył walkę o działający mikrofon. Zobaczę w config i dam Ci znać co było na rzeczy, bo teraz nie mam pod ręką. W każdym bądź razie w linku poniżej jest config, gdzie załadował się system do momentu Legacy Shim 2.
http://hamac.pl/topic/14514-i7-7700-asus-z270-nvme/
 

 

Edit: Przypomniało mi się. Problem chyba rozwiązało pobranie systemu w wersji 10.12.6 (tylko nie wiem, czy problem z Legacy Shim 2, czy z tym Twoim komunikatem. Za kilka godzin dam Ci znać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przygotowane mam pendrive'y z UniBootX wg opisu forum oraz z instalką Sierra

 

dane odnośnie płyty głównej z pliku

 

0:100  0:000  Boot status=0
0:100  0:000  Running on: 'Z170-HD3 DDR3' with board 'Z170-HD3 DDR3-CF'

 

zmieniłem więc zgodnie z opisem nazwę katalogu w EFI/CLOVER/OEM z SKYLAKE Z170 na Z170-HD3 DDR3-CF i nawet zdublowałem katalog z drugą opcją nazwy Z170-HD3 DDR3

 

mam ekran Clovera jak w załączniku

https://drive.google.com/open?id=0B0uRvZeFlyDtRkRfbV9YZnhCQzQ

 

próba instalacji systemu startuje do momentu jak na zdjęciu drugim i następuje restart... i tak w pętli w kółko :(

https://drive.google.com/open?id=0B0uRvZeFlyDtazY1dmJoN3o3TTg

 

Co poprawić/zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System zainstalował się prawidłowo Sierra 10.12.6

Serdeczne podziękowania dla wszystkich którzy dołożyli do tego swoją cegiełkę a w szczególności dla kolegi oswaldini za szybką pomoc i 314TeR za UniBootX'a

 

system rozpoznaje komputer jako:

 

iMac Retina 5K, Late 2015

Processor 4,01 (,01?) GHz Intel Core i7

Memory 16GB 1600 MHz DDR3

Graphics Display 7 MB (tak, siedem MB - karta ma 6GB)

 

Internet działa od razu po kablu, dźwięk także.

 

Rozumiem, że kolejne kroki to zainstalowanie sterowników do karty grafiki (mam ASUS GTX1060 Strix 6GB) od nVidii i wygenerowanie numeru seryjnego według instrukcji z forum.

 

Teraz tak mi rozpoznaje kartę, która pracuje w rozdzielczości 1600x1200 bez możliwości zmiany. Docelowo chcę obecnie mieć 1920x1080 po kablu HDMI a po zakupie kabla DisplayPort docelowo 2560x1440

 

Type: GPU

  Bus: PCIe

  PCIe Lane Width: x16

  VRAM (Total): 7 MB

  Vendor: NVIDIA (0x10de)

  Device ID: 0x1c03

  Revision ID: 0x00a1

  Kernel Extension Info: No Kext Loaded

  Displays:

Display:

  Resolution: 1600 x 1200

  Pixel Depth: 32-Bit Color (ARGB8888)

  Main Display: Yes

  Mirror: Off

  Online: Yes

  Automatically Adjust Brightness: No

 

 

Mam kilka pytań:

 

1) Wiem, że trzeba wygenerować numer seryjny przed wejściem do sklepu a ja z rozpędu kliknąłem na ikonkę AppStore bo pokazało mi że mam jedno uaktualnienie, szybko zamknąłem ale co teraz z wygenerowaniem numeru?? Czy wygenerowany numer seryjny zapamiętuje niejako mój konfig i jeśli coś zmienię to mogą być problemy? Mam na myśli np. procesor który obecnie jest na standardowym taktowaniu 4GHz ale daje radę (dawał pod windowsem) jako 4,6GHz w OC 

 

2) co I jak sprawdzić czy działa prawidłowo, wiem że np. wybudzanie z usypiania, co jeszcze? 

 

3) co jeszcze zrobić/zainstalować/aktywować żeby system był w pełni funkcjonalny?

 

4) jeśli nie potrzebuję WiFi a zależy mi na podłączeniu klawiatury na Bluetooth czy muszę kupić jakiś konkretny adapter BT? Jeśli tak czy można prosić o model

 

5) jak już będzie w pełni działający system to czy mogę zrobić kopię całości w razie jakiegoś padu systemu żeby można łatwo i szybko odzyskać go? Czy system bez instalacji uaktualnień może paść sam z siebie?

 

Dzięki i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie wygeneruj numery, sprawdź czy wszystko działa i możesz zrobić sobie deinstalację systemu dla pewności.

 

Idealnie by było sprawdzić czy działa zapis do nvram, to wiele pomaga, jeśli nie ma to zainstalować clovera z skryptami i włączyć emulacje nvram. Polecam po wlaczeniu przeinstalować system.

 

BT jak ma działać klawiatura BT Apple, to tylko oryginalny moduł Apple.

 

Jak dobrze postawisz system = przygotujesz clovera to trzeba naprawdę się postarać aby ubić system. Aktualizacje pomniejsze wewnątrz bierzacegi systemu np 10.12.1 do 10.12.2 w 99% wypadków wchodzą jak na maczku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

314TeR: dziękuję bardzo za garść informacji, rozumiem że jakiego nadajnika BT bym nie dokupił to klawiatury Apple Magic Keyboard nie odpalę? Jaki zatem nadajnik mam zakupić żeby ruszyła jakakolwiek klawiatura na Bluetooth?? Mam fajną choć nie tak wygodną klawiaturę Logitecha na BT.

 

Po postawieniu gołego systemu ruszył mi na dzień dobry dźwięk i karta sieciowa i było wszystko OK. Następnie zainstalowałem pakiet sterowników (dla kart Quadro i GeForce) do karty graficznej od nVidii dla systemu 10.12.6 ale niestety nic to nie zmieniło w ustawieniach i trybach karty bo nadal miałem do wyboru tylko rozdzielczość 1600x1200 więc po restarcie zmieniłem wybór sterowników z górnego paska na nVidia web drivers, zmiana po restarcie także nie wniosła nic nowego, więc przy kolejnym restarcie wszedłem w ustawienia w Cloverze i w opcjach grafiki zaznaczyłem ptaszek przy web drivers i coś jeszcze w opcjach grafiki (teraz z pamięci nie powiem co) w każdym bądź razie po tych zmianach system przestał się wgrywać i od razu po wyborze startu systemu w Cloverze restartuje się i tak w kółko. Odznaczyłem te opcje w ustawieniach karty grafiki w Cloverze ale to nic nie pomogło, nadal są restarty.

 

Przez moment zastanawiałem się czy nie był w tym momencie (już po instalacji systemu) potrzebny plik GPUSensors.kext który wcześniej kolega oswaldini kazał mi wykasować. Mam nadzieję, że ktoś mi podpowie co zrobić żeby usunąć aktualny problem i system znów ruszył.

 

Zastanawiam się jednakowoż czy nie powinienem mieć zaznaczonych wybranych plików kext w opcjach Clovera bo miałem standard tak jak zostało to zainstalowane czyli żadne kexty nie były odptaszkowane.

 

System (jak chodził) to ruszał mi także tylko wtedy kiedy klucz USB z UniBootXem siedział w komputerze, rozumiem że trzeba ten bootloader w jakiś sposób zainstalować na dysku twardym na którym zainstalowany jest system Sierra.

 

Dużo pytań ale początki nie są łatwe i nikt nie mówił że będzie łatwo. Szukam, czytam ale zawsze łatwiej jak ktoś "łopatą" wyłoży ;)

 

Pozdrawiam serdecznie forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klucz w momencie jak już ruszyła instalka miałeś skonfigurowany dobrze, trzeba tylko było prawidłowo odpalić Power Management np przez tabelę SSDT.

Jeżeli nie uruchamiały się sterowniki webowe tzn, że nie miałeś zapisu do nvram - musisz używać sterownika EmuVariableUefi (wywal go z sekcji wyłaczonych driverów w config.plist aby zadziałał) oraz skryptów do nvram z instalatora Clovera.

 

Żeby komputer startował z dysku musisz przenieść bootloader z USB na partycję EFI dysku systemowego - w narzędziach UniBootX jest chyba EFI Mounter do montażu partycji EFI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpal system z nv_disable=1, wyłączy sterowniki nvidii inbedziesz mógł działać dalej.

 

Zainteresuj sie jak sprawdzić i odpalić nvram lub jak go zemulowac, to pomoże w odpalaniu sterowników nvidii.

 

PS karty z przadnym BT sprzedaje ja, w ogłoszeniach masz ofertę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

314TeR: zapewne w przyszłym miesiącu odezwę się do Ciebie po kartę, póki co internet i klawiatura na kablu, więc obchodzę się bez WiFi i BT.

 

System został zainstalowany do końca choć jednak nie przeze mnie (trochę mnie to przerosło). W każdym bądź razie sterowniki karty graficznej są zainstalowane, jest emulacja nvram, mam indywidualnego seriala... robił to fachowiec.

 

Obecnie problemy są następujące:

 

1. Po wyłączeniu komputera (zamknięcie systemu) niby komputer się wyłącza (zatrzymują się wentylatory etc.) żeby dosłownie po chwili wystartować, sam się włącza ponownie ładując system.

 

2. Usypianie działa na takiej zasadzie, że gasi się tylko monitor a reszta (cały komputer) jest na ruchu.

 

3. Nie kręcą się wentylatory na karcie graficznej. Kręcą się od momentu włączenia kompa do czasu wczytania systemu i zalogowania, w tym momencie jak system się wczyta stają. Poza tym system po chwilowej zabawie, próbie uśpienia i wybudzenia zaczyna sypać artefaktami, z tego powodu szybko wyłączam kompa żeby nie uszkodzić karty grafiki. Pod windowsem karta jest tak skonfigurowana, że wentylatory też stoją do osiągnięcia pewnej temperatury bo karta ma sama w sobie bdb chłodzenie pasywne (ASUS GTX 1060 Strix 6GB) i załączają się gdy karta jest obciążona i zaczyna się grzać. Czy pod Sierrą można też zarządzać tak wentylatorami na karcie graficznej a jeśli nie to co zrobić żeby kręciły się non-stop.

 

4. System mam postawiony na dysku talerzowym, w weekend kupiłem dysk SSD M2 dokładnie Samsunga SM961 NVMe 256GB i chciałbym przenieść / skopiować system z dysku talerzowego na SSD, jak i czym to zrobić i czy trzeba będzie na tym SSD montować Clovera czy program zrobi mi dokładnego klona na SSD z dysku HDD?

 

Jak zwykle dziękuję z góry za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.