Skocz do zawartości

Instalacja Win10 obok El Capitan


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

od ponad roku jestem szczęśliwym użytkownikiem El Capitana na moim lenovo y50-70.

Chciałbym jednak uchronić moją 860m przed zardzewieniem (a przy okazji trochę pograć ;) ) i zainstalować obok Windowsa 10, na tym samym dysku.

 

Zapoznałem się już z poradnikami na forum, jednak mam kilka pytań, w związku z tym postanowiłem założyć osobny wątek. 

 

Poradnik jest dla Chameleon'a, ja instalowałem El Capitan'a z poradnika Rehabman'a, z wykorzystaniem Clover'a. 

Czy muszę zmienić bootloader? Jeśli tak, to jak najbezpieczniej to zrobić? 

 

Czy przygotowanie bootowalnego pena win10 z oficjalnej strony Microsoftu na wirtualnej maszynie da radę? 

Pamiętam, że musiałem zmieniać rozmiar DVMT-prealloc w konsoli efi, czy to się nie wysypie przy próbie instalacji Windowsa? 

 

Jakiego narzędzia powinienem użyć do przygotowania partycji pod Windowsa? 

 

Wersja Mac OS X 10.11.5

Dysk SSD 512GB

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, trochę rozjaśniliście. 

Pytanie tylko, czego powinienem użyć aby zrobić partycję dla Windowsa, mając zainstalowanego już El Capitana na tym samym dysku? 

 

edit/

 

laptop był kupiony z Windowsem 8, później zrobiłem update do win10.

mogę zainstalować win10 czy będą problemy z aktywacją? jakieś sprawdzone rozwiązanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, mam nadzieję, że nie będzie problemów z aktywacją przy instalacji. 

Odświeżam pytanko- czego użyć aby zrobić partycję dla Windowsa, mając zainstalowanego już El Capitana na tym samym dysku? 

Disk Utility nie daje rady, a boję się robić czymś bootowalnym bo posypie się zaraz system...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak różowo z aktywacją telefoniczną Win10 po upgrade z starszego systemu - jeśli coś nie pasuje MS, to na telefonie nie puszczają... ale... jeśli choć raz Win10 został zainstalowany na sprzęcie, to licencja została przypisana do komputera i późniejsza reinstalacja na czysto win10 odbywa się tak, że w ogóle nie podaje się numeru. System sam się zaktywuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie, póki co zrobiłem bootowalnego pendrive przy użyciu Boot Campa. Partycję dla Windowsa też zrobiłem z Boot Campa. 

 

Próbowałem: 

1. odpalić instalator z Clovera - wyskakuje błąd - załączam foto: 

 
2.jpg
 

2. zabootowałem instalator bezpośrednio z biosu, ale tutaj też nie daje rady zainstalować

 

3.jpg
1.jpg
 
Jakieś rady jak to ugryźć? 
 
próbowałem jeszcze sformatować nową partycję w Disk Utility pod FAT32 ale bez zmian.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradnik o instalacji windowsa obok macOS jest napisany od dechy do dechy, uważam, że temat został wyczerpany.

Klucz z windowsem zrób najlepiej przez rufusa - pamiętaj klucz ma być przygotowany pod UEFI, teraz Ci nie startuje bo zapewne masz legacy.

Do tego skopałeś cały dysk przez boot campa bo utworzyła się hybryda GPT/MBR i windy w UEFI na tym już nie postawisz, czeka Cię instalacja wszystkich systemów od zera z przeformatowaniem dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asystent bootcampa jest dla maczkow które nie wspierają natywnie wondowsa w UEFI. Nowoczesne PC sobie już z tym radzą.

 

Zanim wszystko zdemolujesz spróbuj w duskutikity usunąć partycje pod Windows, a następnie utwórz partycje ale o formacie hfs+ która potem w Windows skasujesz i w puste miejsce zainstalować powinien się Windows.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, 314TeR, udało się zainstalować Windowsa. Problemów z aktywacją też żadnych nie było. 

Niestety teraz jedyną opcją w boot-menu jest Windows Boot Manager. Co powinienem zrobić? 

Zainstalować Clovera z poziomu Windowsa?

 

Mam pod ręką bootowalnego pena z El Capitan i Cloverem, więc mogę jako tako uzyskać dostęp do Mac OS - jak coś. 

 

edit. dałem radę. już wszystko hasa :)

 

dzięki za pomoc! 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.