Skocz do zawartości

Wymuszenie rozdzielczości w systemie, komenda w clover


m8kbv
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 
MSI Z170I GAMING PRO AC
Intel Core i5-7600k Processor, SSE4.1/4.2, AVX 2.0
Intel Z170 Chipset
Realtek ALC1150 Codec 
Intel I219-V Gigabit LAN controller
Intel Dual Band Wireless-AC 8260 chip
NVidia GTX 1060 6GB Palit Jetstream

Po odpaleniu GTX 1060 w moim komputerze (lilu.kext+ NvidiaGraphicsFixup+ sterowniki webowe) pojawiły się opcje zmiany rozdzielczości powyżej fullHD (a element ten jest wymagany z racji iż podpięty jest przewodem hdmi do tv 4k). Po wybraniu wyższej rozdzielczości ekran jest czarny. 
Jak więc powrócić do "utęsknionego FullHD" i próby zmiany innej rozdzielczości?
Podejrzewam że jest w cloverze jakaś komenda do wpisania w boot args która wymusi start systemu w odpowiedniej rozdzielczości. 
Usunięcie nvidiagrapgicsfixup powoduje że system się uruchamia ale jest czarny obraz, zaś usunięcie kexta do zapisu nvram- [emuvariableuefi jak dobrze pamiętam] (dzięki któremu zapis występuje na mojej płycie i de facto jest możliwość odpalenie grafiki ) powoduje uruchomienie komputera w rozdzielczości 800x600 i wykryciu grafiki jako "Monitor 1MB". 
Tak więc czekam na pomysły jak wymusić wyższą rozdzielczość lub chociaż powrócić do rozdzielczości 1920x 1080

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz natywnego nvramu to prawidłowym ustawieniem u Ciebie jest: posiadanie drivera EmuVariable + nvidiagrapgicsfixup + flaga do uruchomienia web driverów oraz same drivery nVidii. Jeżeli nie działa 4k na TV to może kwesta samego kabla - na 100% jest to HDMI 2.0 ? Czy telewizor posiada Display Port ?

 

Rozdzielczość w Cloverze nie ma nic do rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV posiada HDMI 2.0. (Panasonic tx-50EX700e) GTX 1060 posiada hdmi 2.0.
EmuVariable + nvidiagrapgicsfixup + same drivery nVidii. +.  :
 

  <key>SystemParameters</key>
    <dict>
        <key>InjectKexts</key>
        <string>YES</string>
        <key>InjectSystemID</key>
        <true/>
        <key>NvidiaWeb</key>
        <true/>
    </dict>

Dzięki tej metodzie wykryło poprawnie kartę. Po zmianie rozdzielczości powyżej 1080p, straciłem obraz na tv. 

Wg tej metody (podobno) nvda_drv=1 nie jest potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem DisplayPort i jest zupełnie tak samo, Czarny ekran napis HDMI (o rozdzielczości żadnych info tak jakby była nieobsługiwana).
Cały czas mi się wydaje że problem tkwi w rozdzielczości i ciekaw jestem czy jest sposób na zmianę rozdzielczości w OSX (wpisując jakiś argument w cloverze). 

Przewód jest w wersji 1.4 (4k@30Hz). Jutro będę miał hdmi 2.0 (4k@60Hz). Nie wydaje mi się by Apple nadawał w 4k@60Hz i z tytułu samego odświeżanie nie był w stanie wyświetlać samego obrazu.
Windows przekazuje obraz w 4k@30Hz (ograniczenia w Hz wynikają z przewodu w wersji 1.4)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zmianą rozdzielczości wyłącz klonowanie obrazu - po prostu użyj obu wyświetlaczy jako niezależne pulpity.

 

Przewód jest w wersji 1.4 (4k@30Hz). Jutro będę miał hdmi 2.0 (4k@60Hz). Nie wydaje mi się by Apple nadawał w 4k@60Hz i z tytułu samego odświeżanie nie był w stanie wyświetlać samego obrazu.
Windows przekazuje obraz w 4k@30Hz (ograniczenia w Hz wynikają z przewodu w wersji 1.4)  

 

Szkoda Twoich pieniędzy - NIE ma czegoś takiego jak inny kabel dla HDMI 1.4 i 2.0. Jak na obecnym obraz działa np pod windows, to i pod macOS musi. Różnice w kablach 1.4 a 2.0 to teoretyczna "gwarancja", że kabel 2.0 będzie potrafił przepuścić sygnał o większej częstotliwości kodowania sygnału niż był wymagany dla 1.4. Natomiast sygnał i tak ma korekcję błędów i ona działa na zasadzie binarnym - albo jest wszystko OK i masz obraz, albo nic nie działa i dostajesz sygnał "sprawdź połączenie", nie ma żadnych stanów pośrednich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam włączonego klonowania obrazu (jak również rozszerzonego pulpitu z racji iż hackintosh podłączony jest wyłącznie do TV). Kabel już jest u mnie więc sprawdzę czy chociażby na windows będzie 60Hz czy 30Hz. 
@314TeR a może powiesz czemu mi może nie działać obraz po zwiększeniu rozdzielczości powyżej FullHD w TV lub jak powrócić do rozdzielczości 1920 x 1080 tak by obraz był widoczny?

Znalazłem info że niby 4k60Hz da się uruchomić przy użyciu Mac Pixel Clock Patch V2.

---------
Problem na chwilę obecną rozwiązany- 4k 30Hz działa poprawnie na nowym przewodzie HDMI 2.0.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w tym wypadku zwyczajnie miedź w kablu jest kiepskiej jakości nie dawał sygnału przy @30Hz. Takie wypadki najlepiej wpierw sprawdzić w np Windows i jeśli tam połączenie działa, a pod macOS nie, to już nie szukasz w kablach a sterownikach, ustawieniach, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.