Skocz do zawartości

Problemy z wydajnością po aktualizacji do 10.13.x


wujek_bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

H170M-PLUS/CSM Tak, mam FlashBack. Wchodzą BIOSy: 3404, 3403, 3016. Nie wchodzą: 2002, 1805, 1804m 1803, 0704... itd

 

Mała korekta: ASUS H170M-PLUS
Sorry ;)

 

Ale to niczego nie zmienia bo to te same BIOSy. Dla calkowitej pewnosci ściągnąłem raz jeszcze i sprawdziłem. Od 2002 w dół nie wchodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... albo do netu. ;) Ok, już znalazłem. Borę się za robienie go. 

 

 

Zaraz, zaraz! No przecież moja płyta nie jest wyposażona w tę technologię. Nie ma żadnego przycisku do ładowania BIOSa. Jak pisałem, u mnie jest EZ Flash 3, czyli taka opcja w BIOSie służąca do ładowania z nośnika lub ściągania z internetu. Ale jak pisałem, 2002 nie chce wchodzić (file is not a proper BIOS), a z internetu ściąga zawsze najnowszy, no chyba że już jest najnowszy. I tyle. Nawet instrukcja nic tu nie pomoże... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wujek_bogdan - 9xx od bodajże 10.12.4 powinny zaskoczyć na wbudowanych sterownikach.

 

Z ciekawości sprawdziłem, czy grafika ruszy na wbudowanych sterach.

 

- W Nvidia driver manager przestawiłem sterownik na OS X Default

- W konfigu Clovera włączyłem injekcję dla Nvidia

- Z boot args Clovera usunąłem nvda_drv=1

- Sprawdziłem czy działa zapis do nvram (działa).

 

Po zakończeniu ładowania systemu, gdy włącza się tryb graficzny (ekran logowania) przywitał mnie czarny ekran i no signal. Tak jakby sterownik nie potrafił wybrać właściwej rozdzielczości. Testowałem zarówno z włączoną jak i wyłączoną injekcją dla nvidia.

 

No więc pojęcia nie mam czemu. Te sterowniki instalują się bezproblemowo, jednak dostępna jest tylko jedna opcja - OS X Default Graphics Driver. I ta opcja jest zaznaczona. Przy próbie zaznaczenia opcji drugiej - NVIDIA Web Driver, następuje informacja o konieczności restartu. po którym można zaobserwować, że wszystko wróciło do początku - opcja OS X Default Graphics Driver jest aktywna. I tyle. Nie mam pojęcia jak to ugryźć. Myślałem, że po prostu drivery nie działają na OS X. Jeśli jest inaczej, to proszę o radę. Mobo - ASUS H170-M, CPU - i7-6700 4GHz, display - LG 31MU97 4k.

 

Po pierwsze, tak jak pisze 314TeR to kwestia nvram, a po drugie do boot args w Cloverze dodaj nvda_drv=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki @oswaldini. Pomogło. :)

Dziękuję również @wujek_bogdan, a zwłaszcza @314Ter, za cierpliwość i cenne rady.

 

Prawdopodobnie cały omawiany w tym wątku problem zniknął. Jedno jest pewne - gdy poprzednio w Geekbench-OpenCL miałem wynik 0, teraz już jest OK, jak w Sierra. Mam nadzieję, że mulenie po dłuższym używaniu też ustąpi. Jak na razie, jest OK.

 

No dobrze, ale od razu pojawia się pytanie - coś za coś. Jak rozumiem natywny NVRAM byłby lepszym rozwiązaniem. Co więc tracę na emulacji? Co zyskałbym gdybym miał natywny NVRAM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@oswaldini

 

Co daje NvidiaWeb w konfigu Clovera? Czym różni się ten wpis od nvda_drv=1?

 

Prawdopodobnie cały omawiany w tym wątku problem zniknął. 

 

To ciekawe czemu u ciebie na web driverach problemu nie ma a u mnie jest. Rozumiem, że cały czas korzystasz ze skalowanej rozdzielczości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Właśnie doczytałem w dokumentacji Clovera, że od 10.12.x [/size]NvidiaWeb ustawione na true to zamiennik dawnego nvda_drv=1. 

 

Dokładnie - do 10.11.6 stosuje się nvda_drv=1 w bootargsach, a od 10.12.0 trzeba dodać wpis:

    <key>SystemParameters</key>
    <dict>
        <key>InjectKexts</key>
        <string>YES</string>
        <key>NvidiaWeb</key>
        <true/>
    </dict>
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zakończeniu ładowania systemu, gdy włącza się tryb graficzny (ekran logowania) przywitał mnie czarny ekran i no signal. Tak jakby sterownik nie potrafił wybrać właściwej rozdzielczości. Testowałem zarówno z włączoną jak i wyłączoną injekcją dla nvidia.

Widać więc, że Twoja 960 nie zaskakuje, albo mi się coś namieszało, że powinna...  :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest to, że u @Ian zainstalowanie web driverów oraz uruchomienie nvram naprawiło problem z wydajnością. U mnie zapis nvram działa natywnie, z web driverami też nigdy nie miałem problemów. Jedynym "rozwiązaniem" jest wyłączenie skalowania... co mnie nie interesuje. Co ciekawe problem znika momentalnie po zmianie skalowania. Po ponownej zmianie rozdzielczości na skalowaną też przez chwilę jest OK, dopiero po dłuższym czasie interfejs zaczyna zamulać. Wtedy wystarczy znowu zmienić rozdzielczość i znowu wydajność wraca do normy.

 

Czy mogę w jakiś sposób pomóc w diagnozie? Podesłać jakieś logi? Konfigi Clovera zamieściłem w pierwszym poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natywny NVRAM - macOS sam zapisuje do niego i odczytuje - zawartość NVRAM jest dostępna w czasie reinstalacji - generalnie zawsze. Są tam przechowywane różne dane, jak język, rodzaj klawiatury, tokeny FMM, nie wiem czy też i nie do wifi.

 

Emulacja NVRAM polega na tym, że po starcie systemu, musisz doinstalować skrypty clovera, które wczytują zawartość nvram z pliku i zapisują do pliku przy zamykaniu systemu. Różnica jest taka, że to tylko emulacja działająca już w zainstalowanym systemie.

 

Problemem jest brak zapisu podczas instalacji w czystym UEFI. W pierwszym etapie instalacji wybiera się język, oraz rodzaj klawiatury, potem te dane są zapisywane do NVRAM i wczytywane automatycznie podczas 2-giego i ewentualnego następnego etapu instalacji, aby finalnie wystartować zainstalowany system z językiem PL. Jak nie ma zapisu to czasami kaszani się zainstalowany system, a normą jest otrzymanie miksu np angielsko/polskiego, ponieważ podczas 2-giego etapu jak nie ma nvram, to jak instalator ma wczytać jaki język i klawiatura została ustawiona. Skryptów nie ma bo i jak? Do instalatora nie doinstalujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.