Skocz do zawartości

Problemy z wydajnością po aktualizacji do 10.13.x


wujek_bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie aktualizowałem system do High Sierrra. Po aktualizacji zauważyłem, że interfejs jest mniej responsywny. Problem zauważalny jest w Chrome. Czuć wyraźne opóźnienie podczas klikania tabów. Podobny lag czuć gdy klikam ikonkę Chrome w docku. Nie wiem czy to problem specyficzny dla Chrome, być może występuje też w innych aplikacjach.

 

Aktualizacja przebiegła bez problemów. Przed aktualizacją systemu zaktualizowałem Clovera do 4297, pobrałem UnibootX żeby porównać najnowszy konfig dla z87 z moim konfigiem i zestaw kextów. Zaktualizowałem kexty i naniosłem kilka zmian w konfigu. Nie jestem ekspertem od konfigu Clovera więc niektóre rzeczy po prostu skopiowałem jak małpa...

Zaktualizowałem też sterowniki Nvidia.

 

Wrzucam mój stary konfig: https://pastebin.com/BSSrnrnX

Oraz nowy konfig: https://pastebin.com/ig4MC9DR

 

Nie sądzę, żeby problem związany był z konfigiem, ale byłbym wdzięczny, gdyby ktoś bardziej ode mnie doświadczony to zweryfikował.

 

Sprzęt jak w stopce, zestaw kextów identyczny jak w UnibootX dla Z87. Jedyny kext, którego nie miałem wcześniej to: USBInjectAll.kext. Nie wiem czy jest potrzebny. Dodałem go ponieważ był w UnibootX.

 

// Edit: Problem występuje nie tylko w Chrome. W innych aplikacjach również. Nie wiem czy problem w ogóle związany jest z grafiką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam problem obserwuję w większości aplikacji. Bez wątpienia High Sierra jest spartolona. Zrobiłem dziesiątki instalacji przy rozmaitych konfiguracjach. Wydaje mi się, że najbardziej zchrzanili na etapie 10.13.05 -> 10.13.1 (jako 10.13.05 oznaczyłem suplement do 10.13.0 wydany wkrótce po premierze). Jednak już 10.13.0 jest wyraźnie gorsza od Sierry 10.12.6, tyle że nową jakość wniósł APFS, który dał sporego kopa przenoszonym plikom. Nie wiem, co spiepszyli, nie znam się na tym. Jestem tylko userem i obserwatorem, nie ekspertem. Ale od 30 lat nie zdarzyło mi się, żebym chciał wrócić do poprzedniego systemu. Teraz wiele bym dał za to, żeby wrócić do 10.12.6, tylko że biblioteka zdjęć nie jest kompatybilna wstecz. Eksporty nie satysfakcjonują mnie - mam prawie 50 tys. fotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że to jest jakiś problem z wyciekami pamięci. Każda aplikacja, która jest włączona przez dłuższą chwilę zaczyna zamulać. Z drugiej strony, przeciwko tezie o wyciekach pamięci przemawia to, że zamula interfejs aplikacji, a nie sama aplikacja.

 

Łudzę się jednak, że to problem po stronie sterów Nvidia... albo mamy skopane konfigi. Wiem, że wczesne wersje systemów mają błedy, ale nie wierzę w to, żeby taki poważny problem mógł być przeoczony przez developerów apple. 

 

@Ian

Jaką masz kartę graficzną? Też Nvidia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, GT740 4GB. Na tej karcie 10.12.6 hula a Windows 10 wręcz fruwa.  =P~

Nie podejrzewam skopanych konfiguracji. Ja mam kopie całych EFI z rozmaitych ustawień i trzymam je sobie testując. W 10.12.6 wszystko jest OK. W HighSierra jest jakiś problem z Open CL i tutaj widziałbym problem. Lepsze stery NVidia pewnie by coś pomogły, ale nie załatwiłyby sprawy. Tak sądzę. Liczę, że w 10.13.2 poprawią. Testowałeś może betę? Ja już przestałem bawić się betami od czasu gdy Apple nie potrafi wypuścić finalnego systemu wolnego od błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę, że w 10.13.2 poprawią. Testowałeś może betę? Ja już przestałem bawić się betami od czasu gdy Apple nie potrafi wypuścić finalnego systemu wolnego od błędów.

 

Też na to liczę i właśnie zamierzam zainstalować betę. Po apdejcie zaktualizuję ten wątek. Pytanie czy są stery Nvidia, które będą działały na becie. Mogę jakoś to sprawdzić przed instalacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Ciebie. Na moją sterów brak. Ona startuje od kopa i choć jest poprawnie rozpoznawana to prawdopodobnie poprawnie nie działa. :)

Ja przed chwilą przełączyłem się na pokładowego HD530. Śmiga pięknie... tyle że rozdzielczość 1080p, więc słabiutko. Ja potrzebuję nieco większej...   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że to jest jakiś problem z wyciekami pamięci. Każda aplikacja, która jest włączona przez dłuższą chwilę zaczyna zamulać

 

Wycieki, wyciekami, prawdopodobnie pamięć aplikacji została przerzucana na dysk, bo system potrzebował pamięci na coś innego i dlatego odczuwałeś tego laga. Ja nie zauważyłem większych problemów (nie licząc G-sync) z sterownikami Nvidii, a sprawdzałem też system na R280X.

 

Ja przed chwilą przełączyłem się na pokładowego HD530. Śmiga pięknie... tyle że rozdzielczość 1080p, więc słabiutko. Ja potrzebuję nieco większej...

 

Jak odpalisz ją poprawnie to będziesz mógł ustawić większą rozdzielczość, bo chyba wspiera 2560 x 1600 i 4K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak odpalisz ją poprawnie to będziesz mógł ustawić większą rozdzielczość, bo chyba wspiera 2560 x 1600 i 4K

 

Masz słuszność @reyder, ona potrafi dać pełne 4k po HDMI, tylko że ja nie bardzo wiem, jak ją poprawnie odpalić. Monitor zwraca mi komunikat "Out of Range". A przecież wiem, że obsługuje większe rozdzielczości. Jak odpalić ją prawidłowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wycieki, wyciekami, prawdopodobnie pamięć aplikacji została przerzucana na dysk, bo system potrzebował pamięci na coś innego i dlatego odczuwałeś tego laga. Ja nie zauważyłem większych problemów (nie licząc G-sync) z sterownikami Nvidii, a sprawdzałem też system na R280X.

 

To jednak nie są wycieki pamięci. Mam sporo wolnego ramu a interfejs laguje. W 10.12.x nie było tego problemu. Coś jest ewidentnie skopane - albo po stronie systemu, albo po stronie sterów Nvidia, albo w konfiguracji. To ostatnie wydaje mi się najmniej prawdopodobne ponieważ posługuję się konfigiem z UnibootX. Dla testu mogę przywrócić mój stary konfig sprzed apdejtu, ale byłbym wdzięczny gdyby ktoś z większym ode mnie doświadczeniem rzucił okiem na konfigu, które zamieściłem w moim pierwszym poście w tym wątku.

 

// EDIT

Chyba mam winnego. Zauważyłem, że proces WindowServer je CPU jak głupi. Gdy tylko pojawią się problemy z wydajnością to użycie CPU przez WindowServer skacze do około 50% i przez dłuższy czas utrzymuje się na tym poziomie. 

 

To składałoby się w logiczną całość, bo w 10.13.1 poprawniono błąd powodujący duże użycie pamięci przez WindowServer (https://www.reddit.com/r/apple/comments/75wcxj/anyone_else_with_macos_high_sierra_having_window/). Ten błąd naprawiono, ale wygląda na to, że to nie był jedyny błąd. Ma to sens tym bardziej, że w 10.13 wprowadzono sporo w tej warstwie (m.in. w Metal API), co z kolei jest ściśle związane z WIndowServer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź sobie OpenCL nowym Geekbench'em.

 

Nie bardzo wiem co mam tam sprawdzić. Widzę, że OpenCL działa. Mój wynik to 66586 (nic mi to nie mówi, bo nie mam z czym porównać). Ale nie widzę związu OpenCL z moim problemem. Interfejs macOS jest rysowany za pomocą Metal (o ile się nie mylę), a nie OpenCL. 

 

 

Szukając w sieci rozwiązania problemu natknąłem się na kilka wątów, w których autorzy piszą, że wyłączenie skalowanej rozdzielczości rozwiązuje problem. I rzeczywiście tak jest. Mam monitor 4K, dotychczas pracowałem na skalowanej rozdzielczości (3008x1692). Gdy przełączę monitor w 1920x1080, to problem z wydajnością znika... razem z połową mojej przestrzeni roboczej. 

 

Co ciekawe system twierdzi, że natywną rozdzielczością mojego monitora jest 1920x1080, a nie 4k. Wcześniej, w 10.12 tak nie było.

 

Też używasz skalowanej rozdzielczości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to nie jest remedium na Twój problem. Wspomniałem o tym, gdyż mój wynik jest... 0. Ale tylko w 10.13, bo w 10.12 jest ok.

 

Dokładnie jak Ty, pracuję na skalowalnej rozdzielczości, tyle że u mnie system (zarówno 10.12 jak i 10.13) rozpoznaje 4k jako natywną dla mojego kompa. Ale ponieważ monitor ma 31" więc muszę trochę przeskalować w dół bo dla mnie to za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy z muleniem przy rozdzielczościach pośrednich przy HiDPI są od dawana. Z doświadczenia i tego co czytałem, bezproblemowo przy 4k działa tylko pełny HiDPI (4:1) czyli 1080p i pełny 4k. Wszystkie pośrednie zamulają.

 

Możecie też spróbować odpalić VGA z i bez sterów webowych, przynajmniej 740 i zobaczyć czy będzie zmiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko dlaczego ten problem zauważam w High Sierra, i to dopiero od 10.13.1, a w 10.13.0 oraz w Sierra, nie występuje u mnie. Próby robiłem wielokrotnie, więc wykluczam pomyłkę. 

 

 

Możecie też spróbować odpalić VGA z i bez sterów webowych, przynajmniej 740 i zobaczyć czy będzie zmiana.

 

 

A jak to zrobić, skoro moja karta EVGA GT 740 SC ma wyjścia: 2xDVI i mini HDMI ? Poza tym, ja nie używam sterowników webowych, gdyż zwyczajnie nie działają - 378.10.10.20.107.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy z muleniem przy rozdzielczościach pośrednich przy HiDPI są od dawana. Z doświadczenia i tego co czytałem, bezproblemowo przy 4k działa tylko pełny HiDPI (4:1) czyli 1080p i pełny 4k. Wszystkie pośrednie zamulają.

 

To jest nowy problem, pojawił się w 10.13. W 10.12.x i wcześniej wydajność była OK. Być może wydajność odrobine spadała przy skalowanej rozdzielczości, ale na pewno nie tak jak teraz. Po dłuższym czasie interfejs staje się tak nieresponsywny, że nie da się go używać. 

 

Możecie też spróbować odpalić VGA z i bez sterów webowych, przynajmniej 740 i zobaczyć czy będzie zmiana.

 

Wystarczy, że przełączę się w 4:1, lub pełne 4K i wydajność jest OK - tak jak mówisz. Bez sterów webowych nie przetestuję skalowanych rozdzielczośći. Tam chyba nawet full hd nie ustawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ian - nie napisałeś nic na temat komputera jaki masz, ale jeśli 740 działa Ci na sterownikach wbudowanych w system to musi na sterownikach webowych. Jeśli nie odpalają to musisz zweryfikować czemu.

 

@wujek_bogdan - 9xx od bodajże 10.12.4 powinny zaskoczyć na wbudowanych sterownikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ian - nie napisałeś nic na temat komputera jaki masz, ale jeśli 740 działa Ci na sterownikach wbudowanych w system to musi na sterownikach webowych. Jeśli nie odpalają to musisz zweryfikować czemu.

 

 

 

No więc pojęcia nie mam czemu. Te sterowniki instalują się bezproblemowo, jednak dostępna jest tylko jedna opcja - OS X Default Graphics Driver. I ta opcja jest zaznaczona. Przy próbie zaznaczenia opcji drugiej - NVIDIA Web Driver, następuje informacja o konieczności restartu. po którym można zaobserwować, że wszystko wróciło do początku - opcja OS X Default Graphics Driver jest aktywna. I tyle. Nie mam pojęcia jak to ugryźć. Myślałem, że po prostu drivery nie działają na OS X. Jeśli jest inaczej, to proszę o radę. Mobo - ASUS H170-M, CPU - i7-6700 4GHz, display - LG 31MU97 4k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.