Skocz do zawartości

Upgrade haMaca pod color grading


NiKON
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Tak jak w temacie. Zastanawiam się nad upgradem kompa pod montaż i grading (Premiere, Davinci resolve, FCPX).

Moja aktualna konfiguracja komputera:

- i7 2600k

- P8Z68 Deluxe/gen3
- MSI 6870 1GB

- DDR 3 16GB 1600MHz

- Corsair 650W

- Crucial BX100 SSD 250GB

- 2TB Samsung

- bluetooth ze starego applowskie maca :P

- Magic mouse i magic keyboard

 

Ten zestaw służy mi już od bardzo dawna, więc myślę, że pora na jakieś udoskonalenia.

 

Jesteście w stanie zaproponować jakiś zestaw dla laika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym go nazwał "stary ale jary". Paradoksalnie przesiadając się na obecnie dostępny i kompatybilny z macOS nowy sprzęt wcale nie podskoczysz z wydajnością.

 

Kopa CPU daję platforma x299 - obsługa dopiero w iMac Pro już za jakiś miesiąc mają być dostępne - ale tu warto myśleć o CPU co najmniej 8C i więcej, ponieważ 6C będą wolniejsze od niedawno wydanego 8700K na x370, który niestety jeszcze nie jest wspierany.

 

Przesiadka z 4C/8T 2600K na jakikolwiek nawet najnowszy 4C/8T da ci max ile? 20-30%. Przy zabawach w programach jakie wymieniłeś więcej kopa da dobra VGA dobrana pod program niż CPU. Przy czym FCPX to karty AMD, np 280X, 580X etc, a Premiere i przede wszystkim Davinci Resolve to CUDA i NVIDIA, a tu nawet GTX 760 działa cuda, a przy karcie pokroju 980 musisz już mieć szybki dysk NVMe lub RAID z SSD aby nakarmić danymi VGA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pójdzie na UniBootX i mało tego Asus P8Z68 Deluxe/gen3 powinna działać całkiem stabilnie i wydajnie. Paradoksalnie 6870 powinna całkiem nieźle wspierać kodowanie w FCPX. Sprawdź wydajność w OpenCL i jak działa OpenCL to zostaw nawet tę VGA, a jak na poważnie będziesz chciał kodować w Davincim, będziesz mógł dokupić jakąś nvidię, dostawić ją jako drugą VGA i w preferencjach davinciego ustawić jako akcelerator CUDA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paczka ogólna z UniBootX dla Z68 powinna Ci ogarnąć 100% sprzętu.

 

Najlepiej do configu z UniBootX przenieś własne numery seryjne itp i wszystkie indywidualne dostosowania i powinieneś móc spokojnie zaktualizować bieżący system do najnowszej High Sierry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Z68 Asusa pierwszej generacji do dziś, niedawno zmieniłem zasilacz i wrzuciłem R9270X zamiast MSI 6780 to jeszcze dobry komp do prac wideo. Resolve na nim pracowało i to całkiem całkiem ( mówię o HD) Upgrade jaki możesz zrobić to 2xSSD w RAID0 dla materiałów wideo lub na cache dla DaVinci. Ten program robi sobie prewki po każdym przejeździe po timeline. Tu ważna uwaga... czy się opłaca takie jeżdżenie po dyskach SSD?  Z tego co pamiętam Resolve wykorzystuje 50% RAMu, ale nie więcej niż 12GB, więc tu też można dołożyć. W Premiere bym się nie pchał, bo abonament to zbójecka praktyka - moje zdanie - i jak policzysz koszty rocznej subskrybcji to ... lepiej kupić DaVinci Studio z dożywotnim updatem. High Sierra to też osobny temat. Raz zrobiłem update na Z68, ale była to jeszcze beta, więc z czystej ciekawości i wszystko działało OK. Jeśli mas Sierrę i botujesz z USB, to powinno Ci ogarnąć HS. Ja z update czekam na FCPX 10.4 i na jego wymagania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób update Clover do najnowszej wersji i pobieraj z AS uaktualnienie HS. Reszta poleci sama. Jak chcesz mieć sleep w HS na AMD zaznacz w Clover opcję "RadeonDeInit" Najłatwiej to zrobić programem CloverConfigurator. Za jego pomocą w łatwy i przyjemny sposób zamontujesz partycję EFI swojego dysku startowego - gdzie masz swojego Clovera i tam znajdziesz plik config.plist który możesz edytować ręcznie lub za pomocą CloverConfiguratora właśnie. Tu jedna uwaga... Program ten ma domyślnie ustawiony autozapis, który warto odhaczyć. Pamiętaj o kopii zapasowej systemu! Po uaktualnieniu do HS dysk SSD zostanie przekonwertowany na APFS i powrót do Yosemite nie będzie tak łatwy jak dotychczas. Ja bym mimo wszystko się wstrzymał... tak do wersji 10.13.3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@javazlaz Dzięki. Udało się jakoś ściągnąć :)

 

 

Co do upgradu. Myślę, że skusze się na dwie karty RX580 8GB i zostawie sobie je już do ew. przebudowy pod iMaca Pro.

 

Zastanawiam się jeszcze czy nie podkręcić sobie procesora do 4.4GHz. Nie będzie wtedy problemu z macOSem? Ma ktoś instrukcje podkręcania procka? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.