Skocz do zawartości

Problem z filmami 4k - vlc tnie CPU 100%


Rekomendowane odpowiedzi

Intela z CPU też masz odpalonego ?

 

Wydaje mi się, że problem jest z Quick Sync o ile odpalonego masz intela, przydałby się do tego secik w postaci: Lilu + WhateverGreen + IntelGraphicsFixup + Shikki + flaga shikigva=1 aby odpalić wsparcie akceleracji sprzętowej na intelu.

 

Zapodaj wynik skryptu z terminala: VDADecoderCheckerSierra.zip

 

EDIT: sprawdź też flagę shikivga z wartością 2 lub 4, dla HighSierra bodaj z 12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że jest to jednak sprawa odtwarzacza, który nie radzi sobie z tym materiałem. Też mam mocnego kompa i VLC tnie pliki mkv w h265 i 4K niemiłosiernie. Swego czasu znalazłem nawet jakąś specjalną kompilację VLC z dobrym dekoderem h265, ale i to nie pomogło. Ewidentnie komp wogóle nie jest obciążany podczas odtwarzania co świadczy o tym, że player nie korzysta z zasobów komputera przy dekodowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dam znać czy pomogło z integrą :)

 

Co do podpowiedzi vdmesis: masz racje ale znalazłem na Winde kompilacje VLC która bez problemu sobie z tym radzi. Ta sama wersja jest na osx i niestety na nim nie działa, tak samo inne playery ten sam objaw więc to coś z systemem musi być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie koniecznie.

 

Sprawdź obciążenie CPU przy odtwarzaniu. Jak masz obciążenie 100% na CPU a film się tnie -> znaczy dekodowanie leci via CPU i CPU się nie wyrabia. Jak obciążenie CPU nie jest 100% to dekodowanie musi lecieć jakoś sprzętowo (vi np GPU), a jak tnie, to coś jest skopane najczęściej z samym odtwarzaczem.

 

Pamiętaj też że mimo wspólnej nazwy, takie VLC na Windows i na macOS to zupełnie dwa różne programy, owszem część kodu samego interface'u może być wspólna, ale reszta jak obsługa dekoderów wyjść, sama kompilacja itd jest zupełnie inna i tożsama dla danego OS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że jest to jednak sprawa odtwarzacza, który nie radzi sobie z tym materiałem. Też mam mocnego kompa i VLC tnie pliki mkv w h265 i 4K niemiłosiernie. Swego czasu znalazłem nawet jakąś specjalną kompilację VLC z dobrym dekoderem h265, ale i to nie pomogło. Ewidentnie komp wogóle nie jest obciążany podczas odtwarzania co świadczy o tym, że player nie korzysta z zasobów komputera przy dekodowaniu.

 

Także uważam, że problem jest w odtwarzaczu. U mnie, pod macOS, VLC także ma problem z plikami h265 w 4k, niezależnie od sprzętu, na którym staram się to odtwarzać - czy jest to rMBP15 z tego roku w max konfiguracji, czy też zestaw na i7 7700k z GTX1080Ti lub RX580. Sprzęt praktycznie nie jest obciążony, a obraz nie jest odtwarzany płynnie.

Na tych samych urządzeniach, tylko pod Win - wszystko działa bez zarzutu. Ba, nawet na wyraźnie słabszym sprzęcie w postaci MacBooka 12 z tego roku (pod win), nie ma problemów.

 

Co do podpowiedzi vdmesis: masz racje ale znalazłem na Winde kompilacje VLC która bez problemu sobie z tym radzi. Ta sama wersja jest na osx i niestety na nim nie działa, tak samo inne playery ten sam objaw więc to coś z systemem musi być

 

Co to znaczy, że "ta sama wersja jest na OSX"? Masz na myśli ten sam numer wersji? IMHO to nie jest wyznacznik, bo i systemowe API między Win i macOS nie są tożsame - stąd coś, co zostaje dodane do wersji A softu pod Win, może być równie dobrze dostępne w tymże sofcie pod macOS w wersji A-1, A+1, bądź wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intela z CPU też masz odpalonego ?

 

Wydaje mi się, że problem jest z Quick Sync o ile odpalonego masz intela, przydałby się do tego secik w postaci: Lilu + WhateverGreen + IntelGraphicsFixup + Shikki + flaga shikigva=1 aby odpalić wsparcie akceleracji sprzętowej na intelu.

 

Zapodaj wynik skryptu z terminala: attachicon.gifVDADecoderCheckerSierra.zip

 

EDIT: sprawdź też flagę shikivga z wartością 2 lub 4, dla HighSierra bodaj z 12

Czytając ten wątek oświeciło mnie, że ja od dawna Intelowską CPU mam wyłączoną i nie wykrywaną przez OS. Niemniej jednak mój hack sprawuje się bez zarzutu od długiego czasu i nie zauważam, że przez to brakuje mi czegoś lub coś nie działa.

Czy jeślibym wprowadził powyższe zmiany i ruszył tą iGPU to coś by się zmieniło w moim hackintoshowym życiu? Jest sens się w to bawić? Czy to czysta kosmetyka w moim przypadku? Czy takie rzeczy mogą mieć znaczenie np przy dekodowaniu h265? W sensie że moja R9280X nie dekoduje sprzętowo, a Intelowska będzie. Hmm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.