Skocz do zawartości

Aktualizacja macOS High Sierra 10.13.2


mariodj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@Ian

 

Jedna uwaga, nie ma 10.12.7 i nigdy nie będzie, finalną wersją Sierry jest 10.12.6.

 

Na UniBootX masz zestaw dla Skylake Z170 - ten zestaw odpala w 100% cały Twój sprzęt - innego configu nie ma potrzeby szukać ani nie ma potrzeby rzeźbienia dedykowanego, bo wyrzeźbisz dokładnie co tam jest. Jedną rzecz jaką sam musisz uzupełnić to numery seryjne, smuuid itd.

 

Wraz z instalacją High Sierry na maczkach, aktualizowane są firmware maczków a w tym profile SMC wiatraków. Wreszcie działają trochę bardziej agresywnie i rzadziej doprowadzają do przegrzewania, ale i tak nie jest idealnie. Jak hałasuje Ci macbook to najwyższa pora zrobić repasting:

http://hamac.pl/topic/10908-przegrzewanie-si%C4%99-macbook%C3%B3w-pro-mid-2012-md101-md103-md104-rozwi%C4%85zanie/

 

@Maidenman

Pobierz najnowszy UniBootX, przenieś na niego swój config lub wręcz wyłącznie numery seryjne. Przygotuj sobie instalacyjny klucz z High Sierra na USB. Jeśli instalacja High Sierry uruchomi się z klucza z UniBootX to aktualizacja pójdzie* praktycznie na 100%.

 

*powinna pójść - a jak się wysypie to i na macu by też się wysypała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam pytanie do tych co wiedzą :) Jeżeli sklonuję Carbon Copy Clonerem mój HDD z systemem 10.13.2 na SSD, to w jaki sposób mogę uzyskać format plików APFS na sklonowanym SSD? Czy to się jakoś samo, magicznie zrobi podczas update do 10.13.3 ? Czy też trzeba samemu konwertować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konwersja HFS+ na APFS+ na dyskach SSD była jednym z etapów instalatora High Sierry. Czy Ci się zrobi konwersja przy aktualizacji? Nie sądzę.

 

Jak chcesz przenieść działający system z HDD i SSD i mieć APFS, to zainstaluj czysty 10.13.x z domyślnymi ustawieniami - sam zrobi APFS, a następnie na etapie kreatora tworzenia konta wskaż, że chcesz przenieść system z innego HDD a kreator zaimportuje wszystkie dane i będziesz miał 1:1 to co na HDD, ale już na APFS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CCC nie ogarnia APFS, jak zrobisz kopie z APFS to przywraca i tak na HFS. Ponadto nie mogę otworzyć Twojego IORega, zrzucałeś z IORegistryEplorer 2 czy 3 ?

IOReg 3.0.3 taki był do pobrania. Chodzi mi raczej o to, czy po sklonowaniu systemu który jest na dysku HDD, na dysk SSD muszę ręcznie ten nowy SSD konwertować na APFS, czy też stanie się to samoczynnie po następnym update? Innymi słowy: jak przekonwertować dysk systemowy na format APFS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IOReg 3.0.3 taki był do pobrania. Chodzi mi raczej o to, czy po sklonowaniu systemu który jest na dysku HDD, na dysk SSD muszę ręcznie ten nowy SSD konwertować na APFS, czy też stanie się to samoczynnie po następnym update? Innymi słowy: jak przekonwertować dysk systemowy na format APFS?

 

Nie sądzę aby aktualizacja zrobiła konwersję.

 

Skuteczną metodę podałem w poście #53: http://hamac.pl/topic/14829-aktualizacja-macos-high-sierra-10132/?p=132963

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś widziałem też artykuł mówiący, że można zrobić konwersją do APFS po instalacji, ale nie wiem jak się sprawdza w praktyce: https://www.macobserver.com/tips/how-to/upgrade-mac-apfs-after-high-sierra/

 

@314TeR ok, czyli instalator z USB będzie robił wtedy jako narzędzie to testowania, ale jak odpali, to teoretycznie mogę anulować proces i zrobić klasyczny update z AppStore (zakładając oczywiście aktualny UniBootX, który już mam)?

 

A jak jest ogólnie z wydajnością systemu i stabilnością pracy? Nie zamula?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najrad sprawdź SSDT - ustaw prawidłową nazwę pliku: SSDT-x.aml - x to kolejna liczba (jeśli Twoje tabele mają SSDT aż do numeru 6 to ustaw 7).

 

Przed wstawieniem SSDT wykonaj komendę w terminalu: ioreg -lw0 | grep CFG_FB_LIMIT

Po wstawieniu też zrób komendę j.w. i daj znać co wypluwa terminal oraz czy działa sleep.

 

CFG,CFG_FB_LIMIT ustawiłem u Ciebie na 5.

 

SSDT-GFX0.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ian

 

Jedna uwaga, nie ma 10.12.7 i nigdy nie będzie, finalną wersją Sierry jest 10.12.6.

 

Na UniBootX masz zestaw dla Skylake Z170 - ten zestaw odpala w 100% cały Twój sprzęt - innego configu nie ma potrzeby szukać ani nie ma potrzeby rzeźbienia dedykowanego, bo wyrzeźbisz dokładnie co tam jest. Jedną rzecz jaką sam musisz uzupełnić to numery seryjne, smuuid itd.

 

Wraz z instalacją High Sierry na maczkach, aktualizowane są firmware maczków a w tym profile SMC wiatraków. Wreszcie działają trochę bardziej agresywnie i rzadziej doprowadzają do przegrzewania, ale i tak nie jest idealnie. Jak hałasuje Ci macbook to najwyższa pora zrobić repasting:

http://hamac.pl/topic/10908-przegrzewanie-si%C4%99-macbook%C3%B3w-pro-mid-2012-md101-md103-md104-rozwi%C4%85zanie/

 

 

 

10.12.6 - oj tam, oj tam. Dobrze wiemy o co chodzi.

Ten zestaw z UniBootX, owszem, uruchamia pięknie system, ale web-stery nie chcą się za nic odpalić. A ja nie wiem, jak to zrobić. Nie rzeźbić? To jak? Mam natomiast EFI z poprzednich prób, na którym webowe drivery pięknie się uruchamiają, więc go podmieniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sleep na 10.13.2 I RX580 ogarnięty. Dzięki Oswaldiniemu - to on ogarnął, a ja dostałem gotowca z precyzyjną instrukcją "step by step" - mam działajacy sleep/wake na HS 10.13.2. 

Gdzie jest ten wątek o tym, że admini mają w d... userów ? WIELKIE dzięki Oswaldini.

Żeby nie było niedomówień, dostałem od Oswaldiniego poprawione SSDT, które wrzuciłem do Clovera ( przy okazji uświadomił mi też, że nie są już potrzebne tabele SSDT robione sryptem Pike'a) i sleep działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie sprawdziłem ID partycji które chciałem ukryć i dodałem tego typu dwie pozycje.

    <key>GUI</key>
    <dict>
        <key>Custom</key>
        <dict>
            <key>Entries</key>
            <array>
                <dict>
                    <key>Disabled</key>
                    <false/>
                    <key>Hidden</key>
                    <true/>
                    <key>Ignore</key>
                    <false/>
                    <key>NoCaches</key>
                    <false/>
                    <key>Title</key>
                    <string>Preboot HS</string>
                    <key>Type</key>
                    <string>OSX</string>
                    <key>Volume</key>
                    <string>F76040E5C5821841BDCA9653FAAC8B10</string>
                </dict>
                <dict>
                    <key>Disabled</key>
                    <false/>
                    <key>Hidden</key>
                    <true/>
                    <key>Ignore</key>
                    <false/>
                    <key>NoCaches</key>
                    <false/>
                    <key>Title</key>
                    <string>Preboot Install HS</string>
                    <key>Type</key>
                    <string>OSXInstaller</string>
                    <key>Volume</key>
                    <string>F76040E5C5821841BDCA9653FAAC8B10</string>
                </dict>
            </array>
        </dict>
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie jak pokasowac wpisy z clovera ( bo poza osx, recovery i windowsem) pojawiaja mi sie jakies prebooty itp

 

 

 

Ja sobie sprawdziłem ID partycji które chciałem ukryć i dodałem tego typu dwie pozycje.

    <key>GUI</key>
    <dict>
        <key>Custom</key>
        <dict>
            <key>Entries</key>
            <array>
                <dict>
                    <key>Disabled</key>
                    <false/>
                    <key>Hidden</key>
                    <true/>
                    <key>Ignore</key>
                    <false/>
                    <key>NoCaches</key>
                    <false/>
                    <key>Title</key>
                    <string>Preboot HS</string>
                    <key>Type</key>
                    <string>OSX</string>
                    <key>Volume</key>
                    <string>F76040E5C5821841BDCA9653FAAC8B10</string>
                </dict>
                <dict>
                    <key>Disabled</key>
                    <false/>
                    <key>Hidden</key>
                    <true/>
                    <key>Ignore</key>
                    <false/>
                    <key>NoCaches</key>
                    <false/>
                    <key>Title</key>
                    <string>Preboot Install HS</string>
                    <key>Type</key>
                    <string>OSXInstaller</string>
                    <key>Volume</key>
                    <string>F76040E5C5821841BDCA9653FAAC8B10</string>
                </dict>
            </array>
        </dict>
    Create Custom Entries to Hide Preboot and Recovery APFS Volumes, Fusion Drive Installation with Clover Configurator  http://www.insanelymac.com/forum/topic/326527-create-custom-entries-to-hide-preboot-and-recovery-apfs-volumes-fusion-drive-installation-with-clover-configurator/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, po aktualizacji Clovera + koniecznie Lilo ruszyło. Ale teraz mam problem podobny co wyżej, z tym, że mi tam te prebooty w menu nie przeszkadzają o ile default odpali się odpowiedni z MacOS. I tu problem bo to co działało do poprzedniej wersji już przestało. tzn. pomimo użycia w configu clovera "DefaultVolume" (i tutaj najpierw było tak jak kiedyś czyli nazwa wolumenu, potem nawet próbowałem z UUID) i tak zaznaczony jest pierwszy wpis (preboot) i z niego startuje.

 

Ktoś wie dlaczego Clover przestał reagować na DefaultVolume?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważniejszy jest zapis w nvram, przeglądnij wiki clovera: https://clover-wiki.zetam.org/Configuration/Boot#boot_ignorenvramboot Możesz zignorować nvram przez wpis:

<key>IgnoreNVRAMBoot</key>
<true/>

Ja do ukrywania preboota używam prostej szybkiej opcji w sekcji GUI:

		<key>Hide</key>
		<array>
			<string>Preboot</string>
		</array>
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, działa. Przy okazji okazało się, że jak był UUID to przestał działać timeout ;) Wróciłem do nazwy dysku i wróciło do normy.

 

Niestety teraz się zorientowałem, że po tym update uwaliło dźwięk ;( Znowu trzeba od nowa bawić się w ALC? ;(

 

EDIT: dobra, AppleALC zaktualizowane i dźwięk wrócił, uff.

 

Coraz trudniejsze te updejty ;)

Edytowane przez tylkomirko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla informacji potwierdzę iż zrobiłem update z 10.12.6 do 10.13 (miłem kiedyś zaciągnięty obraz), system plików został przekonwerterowany na apfs a następnie update systemowy z 10.13 do 10.13.2 i beż żadnych problemów wszystko działa jak należy, łącznie z usypianiem i wybudzaniem 2 monitorów, mam ustawiony smbios na iMac 18,3, używam clovera.

 

haMacOSX 10.13.2

MOBO: AsRock Z270 Extreme4

CPU: i5 7600K

RAM: 16GB DDR4 (2x8GB)

GPU: ASUS RADEON R9 270X DirectCU II 2GB

SDD: Corsair SSD Force Series GT 120GB & Crucial SSD M550 256GB SATA III

PSU: ATX 550W Corsair RM550X

SMBIOS: iMac 18.3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzę, że na tym moim Dellu M3800 update poszedł praktycznie bez problemu. Po aktualizacji nie działało przyciemnianie/ściemnianie, pomogło przebudowanie cache poleceniem sudo kextcache -i / . Po tym wszystko działa jak należy. Oczywiście wcześniej aktualizacja Lilu i AppleALC i clovera (dzięki @314TeR za paczuszkę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.