Skocz do zawartości

Jak przerzucić clovera na dysk i jak się go później pozbyć z rozruchu...


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Instalacji dokonywałem standardowo czyli boot z clovera, ustawienia w configu a następnie boot z wybranego dysku.

teraz chciał bym zrobić to tak by clover siedział na dysku a nie na pendrive'ie oraz pozbyć się go z opcji startowych tak by system ruszał z automatu.

Kolejna sprawa to to że podczas rozruchu OS nie mam interfejsu GUI (Jabłka + paska) lecz tysiące linii kodu ...

Czy za to odpowiada (-v) w configu clovera?

Ostatnia juz rzecz: boot trwa zbyt długo bo system szuka dziwnych katalogów i zatrzymuje się ... bardzo często na bardzo długo.

Cały boot trwa około 1,5 minuty.

Obecnie system jest na starym HDD SATA2 ale chcę go usprawnić, dopiąć szczegóły i przesadzic na Samsunga 960.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem sobie sam bo juz to ogarnąłem.

Spod Windowsa otwiramy cos do partycjonowania/zarządzania dyskami np. darmowy Mini Tool Partition Wizard.

Szukamy dysku na którym mamy Maca. Pierwszą partycją tego dysku jest EFI.  Nadajemy literę na te partycję (obojetnie jaka). Później wchodzimy w eksploratora Windowsa i kopiujemy tam pliki z Cloverem z pendrivea.

Uważac trzeba na folder EFI w którym jest katalog APPLE by go nie podmienić.

No i to wszystko. Wracamy do MiniTool, zdejmujemy literę dysku i od tej pory UEFI w systemie widzi już Clovera podczas bootowania.

 

Nie ogarnąłem jedynie jeszcze jak wybootować MacOS bez pośrednictwa Clovera czyli od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ogarnąłem jedynie jeszcze jak wybootować MacOS bez pośrednictwa Clovera czyli od razu.

A jak planujesz bootować system bez bootloadera, którym jest Clover?

 

Co do wyświetlanych statusów z verbose, możesz wyłączyć ich wyświetlanie poprzez usunięcie z boot-args argumentu -v (verbose mode).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spod Windowsa otwiramy cos do partycjonowania/zarządzania dyskami np. darmowy Mini Tool Partition Wizard.

 

A wiesz, że można to zrobić w kilka sekund już z pozycji macOS? Do forumowego UniBootX masz dołączony program EFI Mounter. Odpalasz, kopiujesz, wklejasz i zamykasz. Nie potrzeba do tego Windowsa, który przy odrobinie niefarta może jeszcze narobić szkód, jak się pomylisz. Są też stosowne komendy w Terminalu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten bootloader jest wymagany w takim stanie jak jest? Nie mozna wystartować PC tak jak PC z Windows? Klikam POWER i komp sie włącza bez wyboru dysków i opcji na starcie?

Można to zautomatyzować i ukryć i np. przypisać Clover do jakiegoś FUNKCYJNEGO (F1>F12) przy stracie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.