Skocz do zawartości

Pomyślna instalacja macOS na i3-4360/H81M-P33 - system nie rozpoznaje HDD z danymi


De3ny
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 
ostatnio udało mi się zamienić i3-4170 na i3-4360 i dziś bez problemu odpaliłem High Sierrę, korzystając z forumowego UniBootX, zmieniając tylko nazwę mojej płyty głównej i w config.plist edytując grafikę Intel na true. Po instalacji wszystko zostało ładnie wykryte, od razu miałem Internet, dźwięk, filmy z YT działają, więcej nie sprawdzałem. Jedyne co mnie zmartwiło to brak rozpoznawania mojego dysku HDD (OS zainstalowałem na SSD) - załączam zrzuty ekranu. Mam tam dużo danych i obawiam się o nie. Kiedyś przy próbie instalacji na i3-4170 + GTX 750 Ti El Capitana dysk był wykrywalny i mogłem przeglądać co się na nim znajduje - dlaczego teraz system nie rozpoznaje jego zawartości? Bardzo proszę o pomoc. 

edit: Otworzyłem kosz i w liście urządzenia mam dostęp do mojego HDD i widzę na nim rzeczy, mogę z niego kopiować, ale nie mogę skopiować nic z SSD na HDD - czy to da się zmienić bez naruszania zawartości? 

post-4827-0-89914200-1520284756_thumb.png

post-4827-0-70777200-1520284850_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle zatytułowałem wątek. Chodzi mi o to, czy można tak zrobić by na HDD kopiować jakieś pliki z macOS, czego obecnie zrobić nie mogę? Dysk służy jedynie do odczytu. 

Jak system działa sprawnie, to jakie kroki jeszcze należy podjąć w moim przypadku, skoro tylko zainstalowałem i nie bawiłem się dalej niczym z poziomu OSa? Udało mi się bez problemu uruchomić drukarkę Brother DCP-135C, działa nawet usypianie, ale dalej mam pendrive z cloverem. 

Jeśli mogę logować się na App Store i pobierać aplikacje to nie muszę generować już SMBIOS? Zostało mi zrobienie EFI i to już byłby koniec? 

Chcąc usunąć jakąś aplikację, trafiam na błąd 43, co może być tym spowodowane? Zauważyłem, że teraz nic nie mogę przenosić do kosza, a wcześniej było bez problemów. 
edit: Już działa usuwanie, przypomniałem sobie, że zmieniłem opóźnienia pamięci z CL 9-9-9-24 na CL 8-8-8-24, ustawiłem na standard i problem nie występuje, można usuwać. Co należy zrobić, aby pamięci pracowały z mniejszymi opóźnieniami i nie występował błąd 43? 

 

post-4827-0-40826200-1520333969_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o dysk sformatowany w NTFS?

 

To nie można zapisywać - można włączyć zapis np używając paragon ntfs lub podobnego rozwiązania, ale to wcześniej czy później prowadzi do straty danych.

 

Opóźnienia pamięci nie powinny mieć objawu o jakim piszesz. Opóźnienia to kwestia stabilności, może zwyczajnie nie działają takie opóźnienia na tej płycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi mi o dysk NTFS jeszcze z czasów Windows. 

Takie opóźnienia działały bez problemu przez 3 lata na Windowsie. 

Skopiowałem EFI z UniBootX na SSD, odpalam system bez pendrive, jednak muszę wybrać, komputer od razu się nie uruchamia na macOS - da się coś z tym zrobić? Wczytuje się w jakieś 20 sekund, ale też wyskakuje wiele komend, a pasek ładowania z logo Apple wyskoczy na sekundę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po zrestartowaniu komputera, ekran mignął przez chwilę białym światłem i nie chce się uruchamiać. Nie ma żadnych sygnałów dźwiękowych, myślałem że to procesor i3-4360, wstawiłem stary i3-4170 i nadal to samo, nie mogę wejść do UEFI, przy próbie wejścia ciągle mam napisane Entering Setup... i stoi.

Czy H81M-P33 nawaliła?

edit: za dużo kombinowałem, coś mnie tknęło by odczepić SSD z macOS i wszystko ładnie ruszyło... idę próbować coś z tym zrobić dalej.

Wszystko ruszyło, nie wiem co stanowiło problem, odpaliłem clovera z pendrive, może jak wczoraj ustawiałem Timeout w Clover Configurator to coś zepsułem, ale zmiany i tak nic nie dały, dalej mam ładowanie komend a potem na sekundę logo Apple z paskiem ładowania. 

Gdy przewijam po przez przeciąganie to jest normalnie, raczej grafika tu nie stanowi problemu. Przewijanie za pomocą rolki powoduje przeskakiwanie, cofanie, co jest upierdliwe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W kombinowaniu nie ma nic złego. Możesz się przy tym wiele nauczyć, jednak "kombinować" trzeba z głową. Nie chaotycznie i bezmyślnie. Każda zmiana powinna być wcześniej przemyślana, żeby można było ją cofnąć w przypadku niepowodzenia. Na tym forum są ludzie, których wiedza jest bardzo duża. Oni zawsze pomogą, jednak nie będą pisać nie nadążając za Twoimi chaotycznymi próbami. Przewijanie zwyczajnie sprawdź z inną myszką i będziesz wiedział wszystko. Skoro namieszałeś Configuratorem to może zerknij do configu:

<key>Timeout</key>

<integer>liczba_sekund</integer>
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem aktualizację z App Store, wszystko odbyło się bez problemu. 

Z tym przewijaniem to myszka stanowi problem (ma już około 10 lat i czas najwyższy ją wymienić). Znalazłem inną, podłączyłem i jest ok.
Pytanie - czy ten efekt "smooth" przy przewijaniu jak na np. iPhone da się uzyskać na Magic Mouse czy Magic Trackpad? 

Jak jest z zapisem do NVRAM na H81M-P33? Mam najnowszy BIOS, załączam zrzut ekranu, niby wykazuje, że zapis jest aktywny, ale gdy np. porządkuję dane na dysku z danymi HDD (format NTFS) wg daty utworzenia, to po ponownym uruchomieniu wraca do funkcji "nie porządkuj" - czy na tym nie polega działanie NVRAM? 

post-4827-0-65314900-1520430038_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest 1 po restarcie, nic się nie zmieniło. EmuVariableUefi w Clover Configurator mam zainstalowane. Jak odinstaluje w Clover Configurator, po restarcie znowu pokazuje 1. Co jest nie tak?

Ustawiłem w pamięci zintegrowanej GPU 1024 MB, odpaliłem benchmark Heaven i w jego oknie na koniec testu dalej wykazuje mi 256 MB, wynik również się nie zmienił. Trzeba coś edytować? 

 

post-4827-0-20559700-1520444755_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skasowane EmuVariableUefi i wpisy są. 

Dopatrzyłem się dziś pewnej rzeczy - jak kopiuję link z YT podczas odpalonego filmiku to ekran zatrzymuje się na jakieś 0,5 s. Gdy kopiuję zaznaczony link za pomocą skrótu to taka sytuacja nie występuje, dopiero wtedy gdy kliknę kopiuj myszką. To jakiś problem z grafiką? Ogólnie nie wgrywałem dodatkowo żadnych kextów, bo wszystko działało po instalacji OSa. Rzadko, ale też jak mam odpaloną muzykę na YT i przeglądam inne karty w Chrome i czasem jak robię wstecz to muzyka szarpnie. Jak tworzę jakiś zwiastun w iMovie to przy załadowaniu 20 zdjęć niskiej rozdzielczości o wadze 100-200 kB, czasami przy końcowych etapach edycji (podczas używania efektu Kena Burnsa) potrafi "myśleć" jakieś 5 sekund - czy to normalne? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.