Skocz do zawartości

Asus Z97-C - dublujące się wpisy - zawieszenie na logo ASUS


smiler
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Na początek chciałem podziękować za Clover. Jestem dość początkującym konstruktorem HaMaca. Wcześniej korzystałem z UniBeast, które niby miało być prostsze, ale jak odkryłem to forum postanowiłem spróbować Clovera i nie zawiodłem się. Dzięki :)

 

Przez kilka lat używałem Mavericksa na swoim HaMacu i wszystko było w miarę OK. Niedawno postawiłem Sierrę właśnie korzystając z forumowego Clovera. O ile instalacja i działanie systemu określiłbym na rewelacyjne tak mam pewien problem z UEFI (prawdopodobnie).

 

Od czasu instalacji Sierry, średnio raz na 3-4 tygodnie komputer blokuje się na etapie uruchamiania jeszcze przed ekranem BIOS. Pojawia się logo ASUS i tak wisi w nieskończoność. Po zresetowaniu BIOSa zworką wszystko wraca do normy i po kilku tygodniach znów dzieje się to samo. Ostatnim razem wyłączyłem w BIOSie rozruch za pomocą UEFI i przełączyłem na opcję Legacy w nadziei, że to coś zmieni, ale wczoraj znów przytrafiła się ta historia. Na płycie mam ostatnią wersję BIOS 2801. Czy zdażyło się komuś coś podobnego ? Z góry dziękuję za każdą wskazówkę. 

 

Obecna konfiguracja:

Asus Z97-C

i7 4790

WIFI - TP Link

Geforce GT 750

Fire Wire - Texas Instruments

SSD - Crucial 

SSD - Samsung

HDD - WD Red

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi jak zapychanie zdublowanymi wpisami bootloadera. 

 

Odepnij wszystkie dyski, uruchom komputer, wejdź do UEFI i zapisz ustawienia. Ponownie podepnij dyski i powinno być w porządku, przynajmniej u mnie rozwiązało to problem.

 

Możesz zrobić potem prosty test i uruchamiać kilka razy komputer, po czym wchodzić do UEFI i sprawdzać czy wpisy się nie dublują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam pen'a z instalką HS i za każdym razem w tej sytuacji wkładam go w port USB i tak uruchamiam komputer.

Nie to, że uruchamia się instalka, bo nie mam ustawionego boot'u z pena ale dzięki temu system rusza normalnie. Potem eject'uje pena i jest spokój na kolejne parę tygodni ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. Generalnie reset BIOSu i odpięcie dysku startowego rozwiązuje problem uruchamiania do czasu gdy ponownie się zablokuje. 

A czy wpisy bootloadera się dublują tego nie wiem. Mógłbyś podpowiedzieć gdzie w BIOSie to sprawdzić ? 

 

Brzmi jak zapychanie zdublowanymi wpisami bootloadera. 

 

Odepnij wszystkie dyski, uruchom komputer, wejdź do UEFI i zapisz ustawienia. Ponownie podepnij dyski i powinno być w porządku, przynajmniej u mnie rozwiązało to problem.

 

Możesz zrobić potem prosty test i uruchamiać kilka razy komputer, po czym wchodzić do UEFI i sprawdzać czy wpisy się nie dublują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na głównym ekranie, w boot priority powinieneś widzieć wiele pozycji o nazwie "UEFI OS".

 

Jeśli odpięcie dysków nie pomaga, możliwe, że masz pliki bootloadera na więcej niż jednym (sprawdzasz na partycjach EFI dla danego dysku: https://themacadmin.com/2012/02/15/mounting-the-efi-boot-partition-on-mac-os-x/).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Faktycznie sporo się tych pozycji pojawia. Jednak sprawdziłem EFI na wszystkich dyskach i wszystkie są puste poza dyskiem systemowym. Natomiast przy każdym restarcie w BIOSie pojawiają się kolejne duplikaty UEFI OS.   :/

 

Na głównym ekranie, w boot priority powinieneś widzieć wiele pozycji o nazwie "UEFI OS".
 
Jeśli odpięcie dysków nie pomaga, możliwe, że masz pliki bootloadera na więcej niż jednym (sprawdzasz na partycjach EFI dla danego dysku: https://themacadmin.com/2012/02/15/mounting-the-efi-boot-partition-on-mac-os-x/).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co obserwujesz, to błąd w kodzie BIOSów wielu płyt na Z87/Z87 etc. Wpisy startowe dublują się przy każdym restarcie aż zostanie zapchany bufor, wtedy następuje zwiecha na logo startowym płyty.

 

Najszybsze rozwiązanie to odpięcie dysków UEFI restart maszyny, wpisy znikną i możesz ponownie podpiąć. Ja zauważyłem, że jak nie podpina/odpina dysków itp itd, to i przez pół roku może nie wystąpić ta usterka.

 

Alternatywą też jest dodanie "ręcznego" wpisu do prowadzącego do:

/EFI/Clover/CLOVER64.efi

i skasowanie:

/EFI/BOOT/BOOTX64.efi 

PS Masz za nowy BIOS, ten Twój nie wspiera zapisu do NVRAM, powinieneś cofnąć się do wersji z wsparciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.