Skocz do zawartości

haMac.pl używa cookie. Przeczytaj Privacy Policy aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tę wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuję użycie cookie

Zdjęcie
- - - - -

Asus Z97-C - dublujące się wpisy - zawieszenie na logo ASUS

Sierra z97 BIOS

Najlepsza odpowiedź 314TeR , 28 marzec 2018 - 12:32

To co obserwujesz, to błąd w kodzie BIOSów wielu płyt na Z87/Z87 etc. Wpisy startowe dublują się przy każdym restarcie aż zostanie zapchany bufor, wtedy następuje zwiecha na logo startowym płyty.

Najszybsze rozwiązanie to odpięcie dysków UEFI restart maszyny, wpisy znikną i możesz ponownie podpiąć. Ja zauważyłem, że jak nie podpina/odpina dysków itp itd, to i przez pół roku może nie wystąpić ta usterka.

Alternatywą też jest dodanie "ręcznego" wpisu do prowadzącego do:

/EFI/Clover/CLOVER64.efi

i skasowanie:

/EFI/BOOT/BOOTX64.efi 

PS Masz za nowy BIOS, ten Twój nie wspiera zapisu do NVRAM, powinieneś cofnąć się do wersji z wsparciem.

Przejdź do postu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 smiler

smiler
  • Members
  • 8 postów

Napisano 26 marzec 2018 - 07:03

Cześć wszystkim. Na początek chciałem podziękować za Clover. Jestem dość początkującym konstruktorem HaMaca. Wcześniej korzystałem z UniBeast, które niby miało być prostsze, ale jak odkryłem to forum postanowiłem spróbować Clovera i nie zawiodłem się. Dzięki :)

Przez kilka lat używałem Mavericksa na swoim HaMacu i wszystko było w miarę OK. Niedawno postawiłem Sierrę właśnie korzystając z forumowego Clovera. O ile instalacja i działanie systemu określiłbym na rewelacyjne tak mam pewien problem z UEFI (prawdopodobnie).

Od czasu instalacji Sierry, średnio raz na 3-4 tygodnie komputer blokuje się na etapie uruchamiania jeszcze przed ekranem BIOS. Pojawia się logo ASUS i tak wisi w nieskończoność. Po zresetowaniu BIOSa zworką wszystko wraca do normy i po kilku tygodniach znów dzieje się to samo. Ostatnim razem wyłączyłem w BIOSie rozruch za pomocą UEFI i przełączyłem na opcję Legacy w nadziei, że to coś zmieni, ale wczoraj znów przytrafiła się ta historia. Na płycie mam ostatnią wersję BIOS 2801. Czy zdażyło się komuś coś podobnego ? Z góry dziękuję za każdą wskazówkę. 

Obecna konfiguracja:

Asus Z97-C

i7 4790

WIFI - TP Link

Geforce GT 750

Fire Wire - Texas Instruments

SSD - Crucial 

SSD - Samsung

HDD - WD Red

#2 man_of_the_oak

man_of_the_oak
  • R.E.D.
  • 817 postów
  • LocationKraków

Napisano 26 marzec 2018 - 09:48

Brzmi jak zapychanie zdublowanymi wpisami bootloadera. 

Odepnij wszystkie dyski, uruchom komputer, wejdź do UEFI i zapisz ustawienia. Ponownie podepnij dyski i powinno być w porządku, przynajmniej u mnie rozwiązało to problem.

Możesz zrobić potem prosty test i uruchamiać kilka razy komputer, po czym wchodzić do UEFI i sprawdzać czy wpisy się nie dublują. 

ASUS Z97-Pro Gamer | Intel Core i7-4790K | 16 GB 2400 MHz CL10 RAM | ASUS GTX760-DC2T-2GD5-SSU | Samsung 850 PRO + Samsung HD103SJ | BCM94360CD | Aune T1 MK2 + Genalex Gold Lion E88CC | macOS Sierra 10.12.6

MacBook Pro 13,3" (Mid 2012) | Intel Core i7-3520M | 16 GB 1600 MHz CL11 RAM | Intel HD 4000 | Transcend 370S | macOS Sierra 10.12.6
Mac OS X Snow Leopard 10.6.8 Retail (64-bit) @ ASUS K50IN (SX152)
FlagaPL.gif Piszę poprawnie po polsku!

#3 Greg

Greg
  • Members
  • 58 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 26 marzec 2018 - 10:07

ja mam pen'a z instalką HS i za każdym razem w tej sytuacji wkładam go w port USB i tak uruchamiam komputer.

Nie to, że uruchamia się instalka, bo nie mam ustawionego boot'u z pena ale dzięki temu system rusza normalnie. Potem eject'uje pena i jest spokój na kolejne parę tygodni ;-)

Asus Z97 Pro Gamer; i5 4690K; G.Skil Trident DDR3 2400; Corsair RM650; Samsung 850 Pro 256GB; Samsung 960 Evo 500GB, Corsair H80i GT; Asus Geforce GTX 980; Phanteks Enthoo Evolv TGDell UP2715k 

#4 smiler

smiler
  • Members
  • 8 postów

Napisano 26 marzec 2018 - 10:07

Dzięki za szybką odpowiedź. Generalnie reset BIOSu i odpięcie dysku startowego rozwiązuje problem uruchamiania do czasu gdy ponownie się zablokuje. 

A czy wpisy bootloadera się dublują tego nie wiem. Mógłbyś podpowiedzieć gdzie w BIOSie to sprawdzić ? 

Brzmi jak zapychanie zdublowanymi wpisami bootloadera. 

Odepnij wszystkie dyski, uruchom komputer, wejdź do UEFI i zapisz ustawienia. Ponownie podepnij dyski i powinno być w porządku, przynajmniej u mnie rozwiązało to problem.

Możesz zrobić potem prosty test i uruchamiać kilka razy komputer, po czym wchodzić do UEFI i sprawdzać czy wpisy się nie dublują. 

#5 man_of_the_oak

man_of_the_oak
  • R.E.D.
  • 817 postów
  • LocationKraków

Napisano 26 marzec 2018 - 10:27

Na głównym ekranie, w boot priority powinieneś widzieć wiele pozycji o nazwie "UEFI OS".

Jeśli odpięcie dysków nie pomaga, możliwe, że masz pliki bootloadera na więcej niż jednym (sprawdzasz na partycjach EFI dla danego dysku: https://themacadmin....on-on-mac-os-x/).

ASUS Z97-Pro Gamer | Intel Core i7-4790K | 16 GB 2400 MHz CL10 RAM | ASUS GTX760-DC2T-2GD5-SSU | Samsung 850 PRO + Samsung HD103SJ | BCM94360CD | Aune T1 MK2 + Genalex Gold Lion E88CC | macOS Sierra 10.12.6

MacBook Pro 13,3" (Mid 2012) | Intel Core i7-3520M | 16 GB 1600 MHz CL11 RAM | Intel HD 4000 | Transcend 370S | macOS Sierra 10.12.6
Mac OS X Snow Leopard 10.6.8 Retail (64-bit) @ ASUS K50IN (SX152)
FlagaPL.gif Piszę poprawnie po polsku!

#6 smiler

smiler
  • Members
  • 8 postów

Napisano 26 marzec 2018 - 11:34

Ok. Faktycznie sporo się tych pozycji pojawia. Jednak sprawdziłem EFI na wszystkich dyskach i wszystkie są puste poza dyskiem systemowym. Natomiast przy każdym restarcie w BIOSie pojawiają się kolejne duplikaty UEFI OS.   :/

Na głównym ekranie, w boot priority powinieneś widzieć wiele pozycji o nazwie "UEFI OS".

Jeśli odpięcie dysków nie pomaga, możliwe, że masz pliki bootloadera na więcej niż jednym (sprawdzasz na partycjach EFI dla danego dysku: https://themacadmin....on-on-mac-os-x/).

#7 smiler

smiler
  • Members
  • 8 postów

Napisano 27 marzec 2018 - 12:16

Dzięki za trop. Udało mi się wymazać zdublowane wpisy. Odłączyłem ponownie wszystkie dyski i wyczyściłem też wpisy w Cloverze. Na razie odpukać po restarcie duplikaty się nie pojawiają. Czas pokaże czy to się utrzyma :)

Dzięki jeszcze raz za pomoc

• man_of_the_oak lubi to

#8 314TeR

314TeR

Administrator

• Administrators
  • 17665 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 28 marzec 2018 - 12:32   Najlepsza odpowiedź

To co obserwujesz, to błąd w kodzie BIOSów wielu płyt na Z87/Z87 etc. Wpisy startowe dublują się przy każdym restarcie aż zostanie zapchany bufor, wtedy następuje zwiecha na logo startowym płyty.

Najszybsze rozwiązanie to odpięcie dysków UEFI restart maszyny, wpisy znikną i możesz ponownie podpiąć. Ja zauważyłem, że jak nie podpina/odpina dysków itp itd, to i przez pół roku może nie wystąpić ta usterka.

Alternatywą też jest dodanie "ręcznego" wpisu do prowadzącego do:

/EFI/Clover/CLOVER64.efi

i skasowanie:

/EFI/BOOT/BOOTX64.efi 

PS Masz za nowy BIOS, ten Twój nie wspiera zapisu do NVRAM, powinieneś cofnąć się do wersji z wsparciem.

ASUS MAXIMUS VII IMPACT | Core i7-4790K | 16GB DDR3 2400 CL10 | GTX 980 Ti | FiiO E10 | OS X Retail via UniBootX Clover

ASUS Z87M-PLUS | Core i5-4590T | 8GB DDR3L 1333 | HD4600 | OS X Retail via UniBootX Cloverbyłe haMac'i: ASUS P5W DH DeluxeASUS P7P55 WS Supercomputer | ASUS P8Z68 Deluxe/GEN3 | ASUS P8Z77-V PRO THUNDERBOLTJak uruchomić na wypasie ALC 882/888/889/1200 | STOP Gigafail | P5W DH Deluxe - perfekcyjny hackintosh | Piszę poprawnie po polsku!

Co daje kalibracja monitora - zobacz jak można poprawić jakość obrazu.

Najszybszy hackintosh na świecie za procesorem 12C identyfikujący się jako Mac Pro (Late 2013) wg rankingu Geekbench: 37000 pkt

Pomogliśmy Tobie - pomóż nam - przekaż darowiznę na utrzymanie forum.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Sierra, z97, BIOS

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych