Skocz do zawartości

Zakupy w newegg - pytanie o vat


mm34639
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem tam (newegg) płytę główną której nie mogłem dostać u nas

 

Do ceny doliczyli mi z góry "duty/tax" , jak sobie policzyłem, to tego co doliczyli wyszło nawet ok 23% ceny netto za towar + transport.

 

Zrozumiałem że to jest jakby nasz vat, który zapłaci się jakoś po przywiezieniu, żeby zminimalizować formalności z mojej strony. Bo chyba nawet wyczytałem że dla niektórych krajów mają taką usługę.

 

Ale gadałem z babką z fedexa i wychodziłoby na to że jednak będzie pobranie przy odbiorze, więc może tamto jednak był jakiś amerykański podatek?

 

Ktoś przez to przechodził?

 

 

Edit:

Ogólnie dałem ciała bo widzę że w owocowym sklepie już jest (tydzień temu nie było) i to nawet ciut taniej niż to co do tej pory wydałem, a jeśli mi dołożą kolejne 23% to masakra

 

Chodzi o https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-x399m-taichi-90-mxb7b0-a0uayz-1812848/

 

Threadripper + micro atx, chciałem zrobić małego potwora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie przepisy bo nie płacic się dwa razy vatu jesli placisz za granica nie placisz w polsce jak nie płacisz za granicą to płacisz w polsce. 

Chyba że  doliczyli Ci cło, ale teoretycznie elektronika nie jest obieta cłem więc dowiedz się za co płaciłeś w usa i za co masz zapłacić w polsce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie przepisy bo nie płacic się dwa razy vatu jesli placisz za granica nie placisz w polsce jak nie płacisz za granicą to płacisz w polsce. 

Chyba że  doliczyli Ci cło, ale teoretycznie elektronika nie jest obieta cłem więc dowiedz się za co płaciłeś w usa i za co masz zapłacić w polsce. 

Jestem bardzo ciekaw Twojego toku rozumowania odnośnie cła, nie ma czegoś takiego w przepisach jak "teoretycznie", a pisanie postów żeby pisać jest bezsensu.

Kolega oczekuje konkretnej odpowiedzi, a nie porady "poczytaj sobie".

 

To co miałeś napisane na stronie jest value + tax (dodany z góry amerykański podatek), ale w rzeczywistości zapłaciłeś za towar.

Cło jest zawsze naliczane od całości tzn: wartość paczki, ubezpieczenie, koszt wysyłki, a wartość cła zależy od kraju i rodzaju przedmiotu, ale nie jest to więcej niż 5%.
Dodatkowo dochodzi charakter paczki, prezent lub towar (normalny produkt).
W przypadku zwykłego zakupu zwanego merchandise doliczony będzie VAT.
Z podanego przykładu wnioskuję, że towar przekracza wartość 22 euro i ma status kupionego, więc jeśli był kupiony z "reszty świata" (chiny lub usa) będzie miał doliczony VAT + CŁO, jeśli UE to nie.
Podsumowując VAT = paczka większa niż 22 euro, Cło jeśli wartość paczki przekracza 150 euro.
Stawkę celną możesz sprawdzić w systemie ministerstwa ISZTAR.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.