Skocz do zawartości

Idzie nowe, Mojave 10.14.X


Rekomendowane odpowiedzi

Nowa wersja systemu macOS 10.14 Mojave zmienia wymagania dość znacznie w stosunku do High Sierra.

 

Jeśli posiadacie komputer z procesorem wcześniejszym niż 3 generacja Intel Core i3/i5/i7 (oznaczone numerami 3XXX) wasz komputer nie obsłuży nowego systemu a do tego wymagane jest posiadanie karty graficznej która wspiera API Metal (Intel HD4000+, AMD bazujące na GCN+ oraz Nvidia Kepler+).

 

Metal działa na kartach graficznych:

Nvidia – GeForce gtx 4xx I nowsze
Intel – HD4000 and newer (ivy bridge I nowsze)
AMD – HD7000 i nowsze

 

Nowa wersja macOS 10.14 Mojave wspiera urządzenia Apple:

MacBook (od 2015 roku)

MacBook Air (mid 2012 i nowsze)

MacBook Pro (mid 2012 i nowsze)

Mac Mini (late 2012 i nowsze)

iMac (Late 2012 i nowsze)

iMac Pro (2017)

Mac Pro (late 2013, mid 2010, mid 2012 z kartami graficznymi obsługującymi silnik Metal)

 

 

 

Nie obsługiwane modele:

 

var nonSupportedModels = ['MacBookPro4,1','MacPro2,1','Macmini5,2','Macmini5,1','MacBookPro5,1','MacBookPro1,1','MacPro4,1','MacBookPro5,2','iMac8,1','MacBookPro5,4','MacBookAir4,2','Macmini2,1','iMac5,2','iMac11,3','MacBookPro8,2','MacBookPro3,1','Macmini5,3','MacPro5,1','Macmini4,1','iMac9,1','iMac6,1','Macmini3,1','Macmini1,1','MacBookPro6,1','MacBookPro2,2','MacBookPro2,1','iMac12,2','MacBook3,1','MacPro3,1','MacBook5,1','MacBook5,2','iMac11,1','iMac10,1','MacBookPro7,1','MacBook2,1','MacBookAir4,1','MacBookPro5,3','MacBookPro6,2','iMac12,1','MacBook1,1','MacBookPro5,5','iMac11,2','MacBookPro1,2','iMac4,2','Xserve2,1','MacBookAir3,1','MacBookAir3,2','MacBookAir1,1','Xserve3,1','iMac4,1','MacBookAir2,1','Xserve1,1','iMac5,1','MacBookPro8,1','MacBook7,1','MacBookPro8,3','iMac7,1','MacBook6,1','MacBook4,1','MacPro1,1',];

 

 

Wymagany jest clover najnowszy, do pobrania np. tu https://github.com/Dids/clover-builder/releases , pobranie -> Clover 4522

 

Aktualizujcie do najnowszych wydań kexty, apfs.efi, config.plist dla SMBIOS i ewentualne patche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna ważna sprawa - wszystkie karty WiFi Atherosa zostały wycięte, więc m.in. niezawodny i ogólnodostępny TP-Link TL-WDN4800 idzie na emeryturę, przynajmniej oficjalną, bo pewnie można kombinować z kextami z High Sierra.

I tu mnie zmartwiłeś :( Trzeba będzie przerzucić się na Broadcoma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, że w końcu można zbudować Fusion Drive na systemie plików APFS. U mnie zmieniło samo, zauważyłem dopiero dzisiaj.

Ciekawi mnie czy można same dyski HDD na których nie ma systemu używać dla APFS. Bo ja np. trzymam na takim dysku różne dane tylko, że na partycji w HFS+. Z tego co piszesz to powinno się teraz dać, skoro Fusion Drive = SSD + HDD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A Metal nie działa tylko na Keplerach i nowszych? Mi kiedyś na GTX 550 Ti (Fermi) nie śmiagała High Sierra.

Nowa wersja systemu macOS 10.14 Mojave zmienia wymagania dość znacznie w stosunku do High Sierra.

 

Jeśli posiadacie komputer z procesorem wcześniejszym niż 3 generacja Intel Core i3/i5/i7 (oznaczone numerami 3XXX) wasz komputer nie obsłuży nowego systemu a do tego wymagane jest posiadanie karty graficznej która wspiera API Metal (Intel HD4000+, AMD bazujące na GCN+ oraz Nvidia Kepler+).

 

Metal działa na kartach graficznych:

Nvidia – GeForce gtx 4xx I nowsze
Intel – HD4000 and newer (ivy bridge I nowsze)
AMD – HD7000 i nowsze

 

Nowa wersja macOS 10.14 Mojave wspiera urządzenia Apple:

 

 

Nie obsługiwane modele:

 

 

Wymagany jest clover najnowszy, do pobrania np. tu https://github.com/Dids/clover-builder/releases , pobranie -> Clover 4522

 

Aktualizujcie do najnowszych wydań kexty, apfs.efi, config.plist dla SMBIOS i ewentualne patche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mogę się pochwalić, że testuję od tygodnia (aktualinie beta 8) i działa bardzo stabilnie - w porównaniu do high sierry w której karta graficzna łapała zwiechy jest rewelacyjnie  =D>

 

Konfiguracja sprzętowa:

Xeon x5660

Asus P6T SE

Grafika: GeForce GT 640 (GK208 na rdzeniu kepler)

 

Jedyna rzecz która nie działa to filevault - apple zrobiło ograniczenie i na Mac Pro 5.1 (mid 2010) nie można włączyć szyfrowania dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napisz jeszcze, czy Finder i Preview otwiera jpg.

 

Mogę się pochwalić, że testuję od tygodnia (aktualinie beta 8) i działa bardzo stabilnie - w porównaniu do high sierry w której karta graficzna łapała zwiechy jest rewelacyjnie  =D>

 

Konfiguracja sprzętowa:

Xeon x5660

Asus P6T SE

Grafika: GeForce GT 640 (GK208 na rdzeniu kepler)

 

Jedyna rzecz która nie działa to filevault - apple zrobiło ograniczenie i na Mac Pro 5.1 (mid 2010) nie można włączyć szyfrowania dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie otwiera bez problemu - czy to na rMBP15 (mid2015/mid2017/mid2018), czy to na haMacach (T3600, T7910 + kilka maszyn na Z370).

 

 

No widzisz. A u mnie - nie. I zachodzę w głowę, o co tu chodzi... Pojęcia nie mam. Spróbuję zmniejszyć wartość SMBIOS na niższą. Standardowo mam 17.1

 

Zmiana wartości SMBIOS nie pomaga, a gdzieś czytałem, że tak. 

Ciekawe, nie otwiera tylko jpg-ów, wszystkie inne pliki (gif, png, bmp, itd., a nawet stary typ JPG) czyta bez problemu. JPG otwierają się w aplikacji Photos, a także w ColorSync.

Edytowane przez Ian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że kartą graficzną. Tylko chodzi o to, że RX560 działa bezbłędnie z HighSierrą i Sierrą bez driverów, jak np. NVidia, a z Mojave już są problemy, choć tylko z jpg i w dodatku nie wszystkimi typami. Ale może to przejściowe, Grafika w tej becie jeszcze nie jest dopracowana. Jak zwykle z resztą.  :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pomogło. Wprawdzie nieco inaczej, bo mój BIOS to ASUS, ale wystarczyło tylko w BIOS wyłączyć Auto przy PCIE i włączyć iGPU Multi-Monitor. To wszystko. Dzięki @reyder, za zwrócenie mi uwagi na ten post w InsanleyMac. On mnie naprowadził. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat w procesorze nie mam integry więc to bardziej dla @lan.
Ah wcześniej się walnąłem i sprawdziłem .png, .jpg dalej nie działa. Ustawiałem w biosie na PEG i PCI-E ale bez zmian. Używam WhateverGreen do tego RX'a 580 od Sapphire Nitro+
Edit: Ustawiłem smbios iMacPro1,1 i działa, PM też śmiga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat w procesorze nie mam integry więc to bardziej dla @lan.

Ah wcześniej się walnąłem i sprawdziłem .png, .jpg dalej nie działa. Ustawiałem w biosie na PEG i PCI-E ale bez zmian. Używam WhateverGreen do tego RX'a 580 od Sapphire Nitro+

Edit: Ustawiłem smbios iMacPro1,1 i działa, PM też śmiga.

 

Miałem i3 potem i7, a następnie xeon bez integry. Zastanawiałem się na przejście na ósmą generację z uwagi na blokadę starszych konfiguracji i obserwuję od dłuższego czasu 10.14, ale za szybko się nie przerzucę, w ostatnich latach traciłem mnóstwo czasu za zbyt szybkie wchodzenie w nowsze systemy. Co mnie zaciekawiło, że działa ci na iMacPro1,1.

 

A testowałeś identyfikację MacPro 6,1, powinno też działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.