Skocz do zawartości

Jak to naprawdę jest z tym egpu. Mac do gier i obróbki video


alladyn21
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam


 


Sporadycznie gram na komputerze dla tego chcę sprzedać stacjonarkę i teraz mam do was parę pytań bo nie wiem czy ten deal mi się opłaci.


 


Mam macbooka aira i dość mocną stacjonarkę. Zastanawiam się nad zmianą tego zestawu na:


 


15-calowy MacBook Pro + skrzynka egpu + grafika


 


Do stacjonarki mam tv4k


 


Pytanie nr 1: By uzyskać 60fps w 4k wystarczy mi mac 15' za 11 999zł czy brać tego za 13 999zł?


 


Pytanie nr 2: Do tego jaką skrzynkę do egpu najlepiej kupić? (mocny zasilacz i pełnoprawne wymiary)


 


Pytanie nr 3: Czy GTX1080ti (lub 1180ti) obsługiwany jest też w osx? czy to tylko pod windą? Czy po tb3 ta grafika rozwinie skrzydła. Czy jest to tylko proteza.


 


Pytanie nr 4: Czy taki setup starczy do 60fps? Wiem ze sama grafika uciągnie ale czy nie pogubi się to wszystko na tb3? Czy może lepiej zostawić to co jest i zmienić w stacjonarnym tylko grafikę... bo egpu nie jest tak wydajne jak gpu na pcie


 


Pozdrawiam


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpierw musisz poznać ograniczenia eGPU w Macbookach, bo jest ich niestety sporo. Wiele wyjaśnia oficjalny KB Apple:

https://support.apple.com/pl-pl/HT208544

 

Najważniejszy skrót:

  • eGPU oficjalnie działa tylko w macOS od 10.13.4 i tylko w MBP z TB 3.0
  • Wspierane są tylko karty AMD Radeon RX 470, RX 480, RX 570, RX 580 i Radeon Pro WX 7100 - więc wyboru nie ma dużego
  • eGPU oficjalnie NIE wspiera windows w bootcamp - do tego wrócę.
  • Dobrze jest mieć obudowę eGPU która jednocześnie potrafi ładować macbooka czyli musi mieć wbudowane zasilanie MBP 85W.
  • Jak myślisz o wsadzeniu bardzo mocnych kart, to lepiej mieć zasilacz ~650W dla samej VGA i wtyczki PCI-E minimum 2 x 8Pin.

A teraz parę detali które sam rozgryzłem a nie ma napisanego w w/w KB. VGA w eGPU na TB3.0 działa mniej więcej jak VGA na złączu PCI-E 4x. Może nie są to idealne warunki, ale do gier często wystarcza te 4x i w praktyce nie czuć jakiejś wielkiej różnicy. Problem jest w odpaleniu eGPU pod windows. Na potrzeby Windows masz osoby tryb bootcamp gdzie windows instalujesz w trybie CSM i masz osobne tabele ACPI, które NIE odpalają części sprzętu pod windows (np iGPU) i też nie odpalały TB 1 i 2 tak aby działał eGPU pod windą. Jak jest z TB 3 musisz poszukać. W przypadku TB 1 i 2 można to było obejść instalując windows w czystym EFI/UEFI (wymagany był nowszy macbook), ale wtedy pojawiały się problemy, np wcześniej nieaktywny iGPU był aktywowany wraz z wbudowanym dGPU a sterowniki dla Windows nie ogarniają sposobu przełączania Apple (bo to nie optimus) i dostawało się piękny KP, dawało tylko pogonić tak macbooki tylko z iGPU (bez dGPU). Do tego część sprzętu nie działała tak jak zwykle pod windows i np nie działała często poprawnie karta muzyczna. Teraz widzisz jakie są "miny" w tym rozwiązaniu w przypadku macbook + eGPU + windows. Natomiast jak jest w przypadku najnowszych sprzętów z TB3 musiałbyś poszukać. W necie kiedyś przy rozkminianiu posiłkowałem się forum eGPU i tamtymi tematami. Być może znajdziesz tam odpowiedzi na brakujące pytania.

 

PS Wydajność 4k @60Hz zależy raczej od VGA i jak ona jest wydajna. Osobiście uważam, że obecnie nie ma jeszcze VGA na rynku która jest w stanie uciągnąć 4k w 60Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki :) gtx1080ti teoretycznie w większość gier działa spokojnie w 60fps@4k. Ale, że premiera nowych jest za rogiem to jeszcze chwilę poczekam :)

 

Przy wydajności chodziło raczej o prędkości pciex16 vs tb3 jak mówisz są mniejsze na niekorzyść tb3 ciekawe jak to wpływa na ilość fps. Nigdzie nie ma porównania tej samej grafkii jako egpu i pcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.