Skocz do zawartości

Konferencja Apple 30.10.2018


Estrax
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mac mini super, jego cenę jeszcze rozumiem, może bym się na takiego skusił sprzedając to co teraz mam i kupując jakiegoś docka na eGPU, a Macbook Air to jednak trochę przesadzony do jego ceny. Za 3k można kupić coś o podobnej wydajności i postawić hacka i mieć nawet więcej funkcji niż na tym MBA + lepiej by chyba było dołożyć 500zł do MBP ale tego nie jestem pewny bo może się okazywać, że ten MBA będzie podobny w wydajności a przy tym o wiele bardziej mobilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie patrzyłem jak np zmieniały się ceny w $ 15" macbooków Pro na przestrzeni lat... niestety każda okazja do podwyżki była wykorzystana... ostatni w znośnej cenie był mid 2012 (nie retina) za $1799, potem dołożenie retiny od razu +$200, potem touch bar następne +$400... i tak podstawowy model z 2012 roku z $1799 zdrożał do $2399 za obecny podstawowy model 15".

 

Apple przegina z cenami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 3k można kupić coś o podobnej wydajności i postawić hacka i mieć nawet więcej funkcji niż na tym MBA + lepiej by chyba było dołożyć 500zł do MBP ale tego nie jestem pewny bo może się okazywać, że ten MBA będzie podobny w wydajności a przy tym o wiele bardziej mobilny.

z HackBookiem jest dużo więcej zabawy, by wszystko działało przyzwoicie - szczególnie przy aktualizacjach. No i o 12-13h pracy na jednym ładowaniu na macOS to raczej też można pomarzyć.

 

rMBA będzie zauważalnie wolniejszy od rMBP, używa w końcu CPU Amber Lake Y - przy tak niskim TDP, nie ma co liczyć na trzymanie turbo zbyt długo. Będzie wolniejszy nie tylko od modeli z touchbarem, ale i od modelu z roku 2017 bez touchbara, czyli tego, który jest teraz najtańszy w ofercie.

 

Główne różnice między rMBA i $100 droższym, najtańszym w ofercie rMBP:

- CPU: i5 8210Y lub i7 8510Y (7W TDP, 4MB cache UHD617 - czyli w zasadzie odpowiednik Pentiumów/Core M/Atomów mających HD615) vs i5 7360u/i7 7560u (z typowym TDP 15W i górną granicą na poziomie 25W; nie wspominając już o znacznie lepszym i5 8259U z rMBP13 z touchbarem)

- GPU: UHD617 vs Iris Plus 640

- DISPLAY: ta sama rozdziałka (2560x1600), ale jest różnica w jasności i pokryciu kolorów: 300 nitów + pokrycie palety sRGB (w przypadku rMBA) vs 500 nitów + pokrycie P3 (w rMBP)

- Bateria: prognozowane 12h pracy (50.3 Wh) vs 10h pracy (54.5 Wh)

- PSU: 30W vs 61W

- waga: 1.25 kg vs 1.37 kg

- grubość: 4.1mm-15.6mm vs 14.9mm

- rMBA ma do tego jeszcze TouchID, który pojawia się w rMBP dopiero w modelu z touchbarem.

 

Może w następnej generacji wrócą nawet do wymiennych dysków, kto wie? ;-)

Przecież w Macu Mini 2014 też można było wymienić dysk - zarówno SSD, jak i tego syfnego talerzaka (lub fusion drive).

 

A flash w nowym mini jest wlutowany? Czy nie wiadomo jeszcze?

Dowiemy się pewnie w przyszłym tygodniu, gdy go ktoś rozbierze. Podejrzewam jednak, że konstrukcyjnie, to aż tyle (w stosunku do modelu 2014) się nie zmieniło i flash nie jest wlutowany; w stosunku do Maca Mini 2014, znika tylko dodatkowe SATA3 (obecne w przypadku konfiguracji z Fusion Drive).

 

Widać Apple mało kasy. Cena najtańszej wersji iPad Pro 12' 64GB Wifi rok temu:

 

3 999 zł

 

aktualnie

 

4 800 zł

 

:lol:

Inflacja  B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja sam sobie odpowiem - flash w nowym Macu Mini jest wlutowane :/ - a mogli zrobić normalne pecetowe M.2 - spokojnie miejsce jest... ech...

 

Wg mnie nowy MBA jest ZA drogi względem MBP 13" bez touch bara. Każdy rozsądnie myślący człowiek powinien dołożyć te 500PLN (w polskich realiach) i wziąć model Pro. MBA wcale nie jest obecnie zauważalnie lżejszy ani mniejszy ba, nawet w najgrubszym miejscu jest grubszy niż NBP 13". Ja osobiście przypuszczam, że obecny MBA ma zastąpić 13" MBP bez touch bara. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja sam sobie odpowiem - flash w nowym Macu Mini jest wlutowane :/ - a mogli zrobić normalne pecetowe M.2 - spokojnie miejsce jest... ech...

Spokojnie, w przypadku modelu 2014 też było info tak jak teraz, że po zakupie nie można go rozbudować - a w praktyce, nie był on wlutowany, acz na tym nietypowym złączu Apple.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że nie czkałem na MBA. Wszystko cacy dopóki nie doczytałem jaki procesor siedzi w środku. Kupiłem podstawowego MPB 2017 z UK za 4,3k i taka cena byłaby adekwatna za nowego MBA. Nie wiedzieli gdzie pozycjonować MB i MBA. Z drugiej strony nowe mini jest spoko ale znów 128GB w najtańszej opcji to śmiech na sali. Apple udaje że ceny kości NAND stoją w miejscu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z MBP 2017 bez TB jest taki, że ma klawiaturę drugiej generacji, które są generalnie dość awaryjne.

W rMBA jest prawdopodobnie ta sama klawiatura co w MBP z TB, która ma dodatkową ochronę.

 

Mając MBP 13,3" 2015, kompletnie nie widzę dla siebie nowego komputera w ofercie Apple.

 

rMBA podejrzewam, że ma podobną wydajność co mój obecny laptop. W podstawowej konfiguracji ma tyle samo rdzeni CPU, RAMu i SSD (tyle, że szybszego).

 

Touch Bar jest mi niepotrzebny, a mimo to, by zauważyć jakąś realną różnicę musiałbym kupić MBP 13 z TB, a wtedy chyba już wolałbym dopłacić do 15,4 dla lepszego CPU, 2 razy większej ilości RAM i GPU.

 

Całkiem fajne przemyślenia:

https://imagazine.pl/2018/10/31/macbook-air-late-2018-szybkie-przemyslenia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z tą klawiaturą jest straszny ból. Głośna i awaryjna. Wiedziałem na co się piszę ale używam go jako stacjonarnego kompa więc klawiatura jest praktycznie dla ozodoby ;)  rMBA będzie miało dobry czas pracy na baterii, to czego w MBP obecnie brakuje. Uwierzcie mi jest masakra. Ciekawe co wymyślą w nowym Pro bo na razie wszystko robią zachowawczo. Dobrze, że jest chociaż eGPU :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Estrax ani, myślałem, że wsadzili tam procesory z U to można by było na nich pośmigać i coś porobić a tu takie coś więc jak dla mnie lipa całkowicie i to za 6k, lepiej 500zł do tego mbp dołożyć jak ktoś chce. Jeśli by był już ten U to by była bardzo dobra propozycja zamiast MBP, ale skoro ten ma Y to może nawet stary MBA go przebija heh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największym wygranym jest intel i jego marketing... nazwać CPU i5 / i7 z TDP 7W (mniej niż większość ATOMów) tak aby ładnie wyglądało i się sprzedawało... A przeciętny kowalski myśli - mam i5 to nie to co lichy i3, jest też szybszy od Pentiumów i Celeronów, nie wspominając o atomach... ale czy aby na pewno aż tyle szybszy, żeby zasłużyć na miano oczekiwań pełnowartościowego i5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Estrax ani, myślałem, że wsadzili tam procesory z U to można by było na nich pośmigać i coś porobić a tu takie coś więc jak dla mnie lipa całkowicie i to za 6k, lepiej 500zł do tego mbp dołożyć jak ktoś chce. Jeśli by był już ten U to by była bardzo dobra propozycja zamiast MBP, ale skoro ten ma Y to może nawet stary MBA go przebija heh

Jest trochę szybszy od poprzednich MBA, ale głównie za sprawą iGPU, gdyż od strony CPU kolosalnych skoków nie ma.

 

Największym wygranym jest intel i jego marketing... nazwać CPU i5 / i7 z TDP 7W (mniej niż większość ATOMów) tak aby ładnie wyglądało i się sprzedawało... A przeciętny kowalski myśli - mam i5 to nie to co lichy i3, jest też szybszy od Pentiumów i Celeronów, nie wspominając o atomach... ale czy aby na pewno aż tyle szybszy, żeby zasłużyć na miano oczekiwań pełnowartościowego i5?

Dokładnie tak - to rebrandowany Core M.

 

Pojawiają się pierwsze benchmarki nowego MBA:

https://www.macrumors.com/2018/11/01/first-macbook-air-2018-benchmark/

Czyli w efekcie jest to (kolejny zresztą raz) CoreM z nazwą i5/i7 (tak jak przy i5 7y54 było). Wcale bym się nie zdziwił, gdyby niebawem z oferty wyleciał "zwykły" MacBook.

 

 

Ciekawe jak duże będą w praktyce różnice w wydajności Radeonów Pro 560X i Vega 16 (Vega 20 będzie pewnie z 25% szybszym układem) w MacBookach Pro 15 Retina - to bardzo podobne chipy, z czego największą różnicą jest pamięć - 4 GB DDR5 128-bit (taktowana 5 GHz) przy 560X i 4 GB HBM2 1024-bit (taktowana 1.5 GHz) przy Vega 16.

 

Dostępność rMBP z nowymi GPU - w drugiej połowie miesiąca:

https://www.apple.com/pl/shop/buy-mac/macbook-pro/15-calowy-gwiezdna-szarość-6-rdzeniowy-procesor-2,6-ghz-512gb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poważnie rozważam pożegnanie się z moim hacintoshem z 2012r i zakup nowego Maca mini i7 + 32-64gb ramu (montowane samemu) + Blackmagic eGPU albo eGPU PRO. Nie wiem jeszcze na jaką konfiguracje się zdecydować. Montuje głównie na Adobe Premiere, ale zastanawiam się nad przerzuceniem na Davinci Resolve. Co byście doradzili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sprowadza się do kosztów. Obecny Twój CPU jest "niewiele słabszy" od tego co znajdziesz w nowym mini 4C. Aby odczuć przyśpieszenie powinieneś pójść raczej w 6C, a to zauważalnie zaczyna windować cenę. Do tego chcesz eGPU - dobra puszka może kosztować i ponad 1tyś PLN + jakaś VGA. Tu znów oba programy jakie wymieniasz preferują VGA nvidii i CUDA, a te znów nie odpalisz na dziś w 10.14.x, bo nie ma ani sterowników webowych ani do nich CUDA. Do tego oficjalnie nvidii nie da się odpalić w eGPU - musisz patchować system. Nvidie odpalisz i tak maks na 10.13.6, a nowy mac mini 2018 działa od minimum 10.14.x.

 

Natomiast bezdyskusyjna w dłuższej perspektywie jest bezobsługowość takiej konfiguracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast bezdyskusyjna w dłuższej perspektywie jest bezobsługowość takiej konfiguracji.

Oczywiście zakładając, że Apple czegoś nie skopie w nadchodzących aktualizacjach, bo już trochę kombinacji było, zarówno przy wycinaniu nVidii z eGPU, jak i przy wycinaniu eGPU na TB2...

 

Sens przechodzenia na wspomnianego Mini + eGPU jest wtedy, gdy planowany jest przeskok na soft preferujący GPU AMD (np. FCPX) - wtedy zyskujesz maszynę niemalże bezobsługową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.