Skocz do zawartości

XPEnology, NVMe i HP Prodesk 600 G3 SFF


m8kbv
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do znawców Xpenology (potrzebuję waszej pomocy). Z góry również przepraszam że podłączam się do ciekawego tematu nt. NASów (zamiast tworzyć nowy temat)  =P~ 
Idąc za ciosem postanowiłem przebudować (a w zasadzie kupić) mocniejszą maszynkę do Xpenology i padło na HP Prodesk 600 G3 SFF.
System: Xpenology 6.2 z bootloaderem portowanym z DS918+.

Zainstalowałem wersję DS918+ z nadzieją że gdy podłączę dysk SM961 do wbudowanego slotu M.2, uruchomiona zostanie opcja Pamięć podręczna SSD.
Czy próbował ktoś/ wie ktoś jak uruchomić dysk M.2 na xpenology?
Sądziłem że jeśli standardowo opcja ta jest dostępna w DS918+, tak i tu nie będzie większych problemów z uruchomieniem dysku jako Cache.
Będę wdzięczny za każdą odpowiedź nakierowującą mnie na uruchomienie dysku w systemie. Dysk rzecz jasna widoczny jest w biosie.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może brak obsługi w pakiecie modułów do XPEnology. W pakiecie dla DS918+ może nie być obsługi M.2. Sprawdzałeś czy inne paczki paczki dla DS3615xs lub DS3617xs działają u Ciebie? Może lepiej pasuje. Np dla mojego testowego HP microserver G8 najodpowiedniejsza jest paczka udająca DS3615xs.

 

Do wcześniejszych wersji XPEnology były też extra pakiety sterowników, które uruchamiały sprzęt jaki nie występował w danym NASie. Sprawdź, może do aktualnych XPEnology znajdziesz takie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o pakiety extra.lzma ?
Z tego co wiem m.2 uruchamiane jest m.in na DS918+ stąd też wgranie w.w oprogramowania.
DS3615XS miałem wgrane wcześniej i niestety M.2 nie ruszało. 
na stronie:
https://xpenology.com/forum/topic/12859-driver-extension-jun-103a2dsm62x-for-ds918/   występują pakiety extra (i sprawdzę to dziś po pracy). Na stronie którą wstawiłem opisane jest również że jakiś user uruchomił nvme na xpenology DS918+ jednak po zastosowaniu kontroler pcie (który również posiadam w domu i również sprawdzę, niestety jest to delock 89370 i ciekawe czy dany kontroler będzie obsługiwany w xpenology). Jest to jakieś rozwiązanie, byłoby jednak idealnie gdyby zadziałał slot na płycie głównej.  8-) 
Tak czy inaczej dziękuję za odpowiedź, będę informował wieczorem jak przebiegła zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "kontroler" delock 89370 - to nie kontroler - to zwykły adapter łączący linie sygnałowe z slotu PCI-E z złączem M.2. To tylko czysto elektryczne połączenie - nie ma tam elektroniki.

 

Piszę teoretycznie, bo nie mam praktycznego doświadczenia konkretnie z XPEnology i M.2. Natomiast na moją wiedzę i intuicję, jeśli nie znajduje Ci dysku M.2 w DSM to:

1. XPEnology startujesz w trybie UEFI w którym BIOS NIE mas sterowników do M.2 - spróbuj uruchomić w legacy, zaktualizować BIOS.

2. XPEnology startujesz w trybie legacy który nie działa np dobrze z DSM - spróbuj odpalić w UEFI.

3. Pobaw się z włączaniem i wyłączaniem CSM w trybie UEFI.

4. Sterowniki kernela do XPEnology NIE zawierają obsługi dysków M.2.

5. Są 3 rodzaje dysków M.2 - SATA, PCI-E AHCI i PCI-E NVMe, może XPEnology lub DSM obsługuje tylko część rodzajów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak:
Xpenology niezależnie czy uruchomiony jest w uefi czy w legacy- dysk nie jest wykrywany przez dsm.
Dysk podłączony przez przejściówkę delock- efekt ten sam.

Dysk to PCI-E NVMe Samsung PM961 256GB.

Zmieniłem extra.lzma na bootowanym pendrive na wersję (najnowszą) DS918+ v0.5 i niestety nie przyniosło to również żadnego rezultatu. 
Na stronie którą podałem wyżej znajdują się paczki:
​extra.lzma for DS918+ v0.2 (still online for testing against new 0.4)

extra.lzma for DS918+ v0.3
extra.lzma for DS918+ v0.4
extra.lzma for DS918+ v0.5_test

Zastanawia mnie tylko czy są to 4 różne paczki czy po prostu najnowsza jest v0.5?
Szkoda że nikt nie próbował wcześniej takiej zabawy;l 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z grubsza wygląda na to że na chwilę obecną pozostaje czekać na dodanie natywnego działania nvme do Xpenology (jak dobrze zrozumiałem port na chwilę obecną nie pozwala na współpracę nvme z xpenology). Co innego w przypadku m.2 sata ( info dot. m.2 sata wyszukane na jakimś azjatyckim forum).

A zapowiadało się pięknie. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchamiasz wersję 6.2 czy 6.2.1? W 6.2.1 pozmieniali coś w ustawieniach kernela:

 

A kernel config related to pci is changed, so all non official pcie device drivers are broken.

 

 

https://xpenology.com/forum/topic/13074-dsm-621-23824-warning/?do=findComment&comment=95497

 

Nieświadomy tego problemu próbowałem zainstalować na czysto 6.2.1 na jun 1.03b i chyba ubiłem sieciówki w moim HP G8. Na tę chwilę nie mogę się do niego dobić po lanie po starcie z jun1.03b.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz listę wszystkich oficjalnych softów DSM, bezpośrednio od Synology:

https://archive.synology.com/download/DSM/release/

 

Spróbuj może z inną kompilacją. U mnie doszedłem o co chodzi. Próba instalacji wersji 6.2.1 z netu podmienia pliki na kluczu USB z XPEnology przez co przestaje on odpalać DSMa. Musiałem przywrócić klucz do stanu pierwotnego i teraz ręcznie instaluję wersję 6.2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję:) zawsze myślałem że pliki .pat do xpenology są modyfikowane stąd też nie pobierałem z oficjalnej strony synology. 
1. Nie wiesz może czy mogę zaniżyć soft np z 6.2.1 do 6.2 wgrywając odpowiedni xx.pat?
2. Czy można przeskakiwać bezpośrednio np  z wersji 6.1 do np 6.2.1 w ramach aktualizacji czy należy przejść 6.1-->6.2--> 6.2.1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A.D.1 Downgrade jest ciężki do wykonania, właściwie musisz uruchomić XPEnology w trybie reinstalacji... lub wręcz zmienić model, bo dopiero wtedy będzie dostępna reinstalacja. Jak nie masz danych, lub masz ich niewiele, to polecam postawić od zera 6.2.

 

A.D.2 Wydaje mi się że spokojnie możesz aktualizować od razu do 6.2.1, przy czym jak pamiętam aktualizacje zaczynasz na kluczu z XPEnology 1.02 pasującym do DSM 6.1.x, po pierwszym restarcie wymieniasz pendrive z XPEnology na kompatybilny z 6.2/6.2.1 - 1.03b/1.04 i kontynuujesz upgrade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.